باورهای نادرست در بارداری

باورهای نادرست در بارداری

بارداری یکی از دوره‌های ویژه زندگی است که چالش‌های خاصی را برای فرد ایجاد می‌کند. شما به عنوان مادر در این دوره تمام تلاش خود را می‌کنید تا فرزندی سالم به دنیا آورید، اما چگونه می‌توانید بگویید که بهترین انتخاب کدام است؟ مراجعه به پزشک می‌تواند روش خوبی باشد، ولی درباره چیزهایی که از مردم می‌شنوید چه واکنشی نشان می‌دهید؟ شما نمی‌توانید پشت سر هم با پزشکتان تماس بگیرید و هر چیزی را مجددا با او هماهنگ کنید.

اگر تا به حال باردار شده باشید، حتما با توصیه‌های مختلف اطرافیان در زمینه کارهایی که باید یا نباید انجام دهید، مواجه شده‌اید. شاید بعضی از این توصیه‌ها به نظر شما عجیب و غریب بوده‌اند و دلیل انجام آنها را نمی‌دانستید اما از ترس این که مبادا خطری جنین شما را تهدید کند، این کارها را انجام داده‌اید. در این بخش بعضی از این موارد را با هم مرور می‌کنیم و در مورد درستی یا نادرستی هر یک از آنها صحبت می‌کنیم.

هرچه تهوع صبحگاهی بدتر باشد، احتمال دختر بودن نوزاد بیشتر است؟

بیشتر متخصصان این مطلب را رد می‌کنند. هر چند مطالعات مختلف بیان کرده‌اند که از بین مادرانی که تهوع صبحگاهی‌ در آنها آنقدر شدید بوده که مجبور شده اند به خاطر آن بستری شوند، بیش از نصف آنها، دختر به دنیا آورده‌اند.

هیچ کس دقیقا نمی‌داند که چرا تهوع صبحگاهی رخ می‌دهد، اما مدت‌هاست که تصور می‌شود افزایش هورمون‌هایی چون پروژسترون، استروژن و هورمون جفت (HCG) باعث آن می شود. البته علل دیگری چون کمبود روی، کاهش قند خون ، عوامل ژنتیکی و روانی نیز به عنوان عوامل موثر بر تهوع صبحگاهی زنان باردار مطرح شده‌اند.

در یک مطالعه دیده شده است در خانم‌هایی که جنین دختر دارند، سطح هورمون جفت بالاتر از آنهایی است که جنین پسر دارند.

اگر این مطلب درست باشد، می‌تواند توضیحی برای این تصور باشد.

بالا بردن دست‌ها باعث پیچ خوردن بند‌‌ناف می‌شود؟

بعضی‌ها تصور می‌کنند اگر هنگام بارداری دست‌های خود را بالای سر ببرند (مثلا برای آویزان کردن رخت‌ها روی بند)،‌ بند ناف به دور گردن جنین پیچ می‌خورد. در 25 درصد موارد، بند ناف به دور گردن جنین ‌پیچ می خورد. فعالیت نوزاد در رحم مادر و احتمالا کمی بدشانسی، موجب پیچیده شدن بند ناف به دور گردن جنین می‌شود نه فعالیت‌های مادر.

عامل خطر دیگر، طولانی بودن بند ناف است، ولی آن هم با فعالیت مادر ارتباطی ندارد و قابل پیشگیری نیست و تقریبا همه این نوزادان به طور طبیعی رشد می‌کنند و با موفقیت به دنیا می‌آیند.

از خوابیدن به پشت خودداری کنید و همیشه به سمت چپ بخوابید؟

در طی مراحل پایانی بارداری، رحم و جنین آنقدر بزرگ می‌شوند که روی بزرگ سیاهرگ زیرین که از رگ‌های بزرگی است که خون را به قلب بازمی‌گرداند، فشار می آورند و باعث کاهش جریان خون قسمت تحتانی بدن به سمت قلب می شوند. در این مرحله بارداری و در شرایطی مانند زایمان طولانی، فشار خون بالا ، نارسایی کلیه یا اختلال در تکامل جنین ، خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند مفید باشد، اما در یک زن سالم که در وسط یک بارداری طبیعی قرار دارد (تقریبا تا ماه ششم بارداری)، بهترین وضعیت حالتی است که راحت‌ترین احساس را در آن داشته باشد.

برای حفاظت از جنین ورزش نکنید؟

هیچ توصیه‌ای برای اجتناب از ورزش در طی بارداری نشده است. جنین شما طوری در رحم حفاظت می‌شود که ورزش‌های متعادل و آرام در طول بارداری بلامانع هستند، اما چون افزایش دمای بدن می‌تواند برای جنین در حال تکامل خطرناک باشد، نباید در هوای گرم به ورزش بپردازید یا ورزش شدید کنید.

اگر در بارداری دچار عوارضی چون خونریزی، زایمان زودرس یا سایر مشکلات گشتید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که ورزش‌ را کنار بگذارید.

در بارداری نمی‌توانید عکس رادیوگرافی بیندازید؟

هر چند که باید از دریافت اشعه غیرضروری در طول بارداری خودداری ‌شود، ولی اگر طبق نظر پزشک، دلیل موجهی برای گرفتن عکس از شما‌ وجود داشته باشد، مانعی ندارد، زیرا اشعه‌ای که به جنین می‌رسد، بسیار اندک است. در حقیقت طبق نظر برخی متخصصان، این مقدار اشعه معادل اشعه‌ای است که با چند بار پرواز با هواپیما (از طریق خورشید و سایر ستارگان)‌ دریافت می‌کنید. همچنین ثابت نشده است که فر مایکروویو یا کامپیوتر، خانم‌های باردار یا جنین آنها را در معرض اشعه قرار می‌دهند.

در دوران بارداری از وان استفاده نکنید؟

هیچ خطر شناخته‌‌شده‌ای در ارتباط با استفاده از وان برای حمام گرفتن در حاملگی وجود ندارد. ولی آب وان نباید خیلی داغ باشد، زیرا افزایش دمای بدن به بیش از 38 درجه سانتی‌گراد می‌تواند مشکلاتی را برای مادر و جنین ایجاد کند.

در بعضی مواقع نیز باید از استفاده از وان دوری کنید، مثل موقعی که کیسه آب شما پاره شده است یا وقتی که خونریزی دارید.

غذاهای تند و پرفلفل باعث زایمان زودرس می شوند؟

شواهد علمی نشان می‌دهد که زایمان توسط پیام‌های بیولوژیک تحریک می‌شود که بعضی از آنها شناخته شده‌اند و بعضی دیگر هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارند.

تا وقتی شما یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید، هیچ علتی وجود ندارد که آنچه می‌خورید باعث تسریع زایمان شود.

بیشتر باورهای گفته شده در بالا، جزئی از فرهنگ ما شده‌اند و نسل به نسل منتقل می‌شوند. در هر صورت اگر چیزی را شنیدید که به بارداری شما مربوط می‌شود، حتما موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید، به خصوص اگر مخالف توصیه ی پزشک شما باشد.

منبع: intelihealth

دکتر امیر شیروانی

شیدای تو - هندوستان - بنگلور
در مورد مطلب اول باید بگویم با آنهمه تهوع صبحگاهی که داشتم / فرزندم پسر شد !!!! ودر باقی موارد باید بگویم : واااااااا به حق چیزهای نشنیده !!!!!!!!!!
جمعه 3 مهر 1388

darya_r - انگلستان - لیورپول
ممنون مفید بود.
جمعه 3 مهر 1388

mahnadi - هلند - هارلم
شیدای تو - هندوستان - بنگلور . . من هم با شما موافقم دوست عزیز
جمعه 3 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.