تاثیر محلول ماینوکسیدیل بر ریزش مو

تاثیر محلول ماینوکسیدیل بر ریزش مو

اولین اقدام متخصص پوست و مو در برخورد با افرادی که دچار ریزش مو هستند، توضیح درباره ی چگونگی ایجاد و پیشرفت این نوع ریزش مو و همراه نبودن آن با بیماری زمینه‌ای خطرناک است.

در بسیاری از موارد ممکن است نیاز به استفاده از دارو نباشد و برای کسانی هم که تمایل به استفاده از دارو دارند، این مساله را باید توضیح داد که تا حدودی ممکن است موها در اثر این دارو رشد نمایند، ولی رشد آنها هیچ گاه به اندازه ی زمان قبل از بلوغ نمی‌رسد و این یک حقیقت است. هدف ما جلوگیری از پیشرفت ریزش موهاست، نه رشد مجدد آنها.

درمان ریزش ارثی - هورمونی مو در آقایان شامل استفاده از محلول ماینوکسیدیل (Minoxidil) موضعی و قرص‌های یک میلی‌گرمی فیناستراید خوراکی است که هر دو دارو به وسیله مراکز علمی جهان تایید شده اند و با هم استفاده می‌شوند.

حداقل شش ماه زمان لازم است تا نتایج درمان ظاهر شوند و برای کسب نتیجه، مصرف داروها باید به طور مداوم در این مدت ادامه یابد.

با انجام آزمایش ‌هایی مانند شمارش موها، اندازه‌گیری وزن موها، بررسی وضع تراکم موها و نیز عکس برداری از موهای سر می‌توان نتایج درمانی را ارزیابی کرد.

با استفاده از محلول 5 درصد ماینوکسیدیل، در 60 درصد آقایان درجاتی از رشد موها در ناحیه قله‌ ی سر دیده می شود. به طور کلی با استفاده از این محلول، تراکم موها 10 تا 12 درصد افزایش می‌یابد.

بعد از توقف مصرف محلول ماینوکسیدیل، نتایج درمانی بعد از 4 تا 6 ماه از بین می‌رود.

ضمنا محلول ماینوکسیدیل در پرپشتی موهای دو طرف ناحیه پیشانی تاثیری ندارد.

استفاده از این محلول گاهی به تحریک پوست سر منجر شده و اصولا عوارض مهم دیگری ندارد.

قرص‌های فیناستراید یک میلی‌گرمی در اکثر مردان مانع از پیشرفت ریزش موها می‌شوند و بعد از سه سال درجاتی از رشد موها دیده می شود. تنها عارضه مهم این دارو، کاهش میل جنسی در 2 درصد از افراد است که با قطع درمان و یا ادامه آن از بین می‌رود.

دکتر حسن صیرفی - متخصص پوست و مو

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

ساعت 12 - ایران - تهران
1-محلول ماینوکسیدیل بسیار مضر است و بعد از قطع مصرف آن بعد از حتی یکی دو سال ریزش مو بشدت ادامه می یابد حتی بیشتر از ریزش در دوره زمانی قبل از استفاده. 2-متخصصان خبره پوست و مو دیگر به هیچ وجه ماینوکسیدیل را توصیه نمی کنند. 3-ماینوکسیدیل باعث اعتیاد پوست سر به این دارو نیز می شود و از عوارض دیگر آن در زمان قطع مصرف سردرد های مزمن می باشد. 4-بعد از مصرف مداوم این دارو تاثیر آن بعد از مدتی کاهش و در نهایت بی نتیجه شده سپس عملکردش معکوس می گردد(بعد از یکی دو سال مصرف. 5-بهترین راه برای جلوگیری از ریزش مو استفاده از جوشانده سبوس برنج و مصرف روزانه آن در غذا(ریختن داخل خورشت و ....) و یا مصرف حداقل سه بار در هفته است.(قابل ذکر است در کل ریزش موی آندروژنیک در مردان که ناشی از اختلالات هورمونی است درمان قطعی هنوز ندارد.).
شنبه 4 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.