سی سال در سازمان ملل؛ از پای برهنه نخست‌وزیر تا پیشنهاد رئیس‌جمهوری

سی سال در سازمان ملل : 
از پای برهنه نخست‌وزیر تا پیشنهاد رئیس‌جمهوری

محمود احمدی نژاد اولین رئیس جمهوری ایران است که در عکس یادگاری با همتای آمریکایی در سازمان ملل حاضر شده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، امسال هم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کرده است و تا ساعاتی دیگر بار دیگر سخنرانی خواهد داشت.

آقای احمدی نژاد در میان روسای دولت ایران طی سی سال گذشته، با ۵ بار حضور رکورد دار شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل است.

برخی از صاحب نظران تعداد کثیر هیات ایرانی همراه آقای احمدی نژاد در نیویورک را هم طی سی سال گذشته کم سابقه توصیف می کنند.

با حضور رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی امسال سازمان ملل متحد، حضور رهبران این کشور پس از انقلاب اسلامی در مجمع عمومی سازمان ملل، سی ساله می شود.

اولین مقام بلندپایه جمهوری اسلامی ایران که در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد، محمد علی رجایی نخست وزیر این کشور بود که مهر سال ۱۳۵۹ به نیویورک رفت.

بر اساس خاطرات نزدیکان آقای رجایی قرار بود ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهوری وقت ایران عازم نیویورک شود اما با نظر آیت الله خمینی و به دلیل درگیری رئیس جمهوری با مسائل مربوط به جنگ که فرمانده کل قوای مسلح بود، محمد علی رجایی برای حضور در مجمع عمومی سفری کوتاه به نیویورک داشت.

پای برهنه نخست وزیر در نیویورک

اکبر هاشمی رفسنجانی هرگز برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک نرفت

آقای رجایی در این سخنرانی که به طور نشسته و از جایگاه هیات ایرانی و نه از تریبون پیش بینی شده انجام شد، از نظام حاکم بر کشورهای جهان انتقاد کرد و از شرایط وقت که اوج جنگ سرد میان آمریکا و شوروی بود سخن گفت.

آغاز جنگ عراق علیه ایران هم یکی از مهمترین موضوعاتی بود که محمد علی رجایی در سخنرانی خود به آن اشاره کرد.

این متن توسط خود آقای رجایی با همکاری بهزاد نبوی وزیر مشاور دولت تهیه شده بود.

او در یکی از مصاحبه های خبری اش در نیویورک پای برهنه خود را روی میز گذاشت و با نشان دادن آثاری که شکنجه دوران زندان می خواند از حمایت دولت آمریکا از شاه ایران انتقاد کرد.

این عمل نخست وزیر ایران، از اتفاقات کم سابقه در سازمان ملل توصیف شده و به گفته مصطفی تاجزاده، که همراه آقای رجایی بوده برای هیات ایرانی نیز تعجب آور بوده است.

انتقاد آقای رجایی از انفعال سازمان ملل و شورای امنیت آن درباره حمله عراق به ایران از این پس موضوع همیشگی سخنرانی مقام های ایرانی در مجمع عمومی سازمان ملل بود اما به دلیل بالا گرفتن آتش جنگ میان ایران و عراق دیگر مقام های بلند پایه ایران نتوانستند عازم مجمع عمومی سازمان ملل شوند.

غیبت های طولانی رئیس دولت ایران

آیت الله خامنه ای در دوران ریاست جمهوری اش در سازمان ملل سخنرانی کرده است

در این دوره بیش از همه علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه ایران که ۱۶ سال در این منصب بود در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت می کرد تا اینکه در ۳۱ شهریور سال ۱۳۶۶ آیت الله خامنه ای به عنوان اولین رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سخنرانی کرد و به تبع شرایط حاکم بر ایران محور عمده این سخنرانی درباره تجاوز عراق به خاک ایران بود.

این اولین و آخرین حضور رئیس جمهوری ایران پیش از خاتمه جنگ ایران و عراق بود. یک سال پس از این با پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران، جنگ هشت ساله با عراق خاتمه یافت و اندک مدتی پس از آن هم با درگذشت آیت الله خمینی، اکبر هاشمی رفسنجانی به ریاست جمهوری ایران رسید.

آقای هاشمی رفسنجانی در مدت ۸ سال ریاست جمهوری اش در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نکرد و همچون سال های پیش از آن علی اکبر ولایتی به عنوان وزیر خارجه ایران بلند پایه ترین مقامی بود که عازم نیویورک شد.

سخنرانی تاریخی

محمد خاتمی تنها مقام ایرانی است که پیشنهادش از سوی همه کشورهای عضو سازمان ملل پذیرفته شد

در دوره هشت ساله ریاست جمهوری محمد خاتمی هم این کمال خرازی، وزیر خارجه ایران بود که بیش از همه مقام های ایرانی در مجمع عمومی سازمان ملل حضور یافت اما محمد خاتمی دو بار برای سخنرانی در مجمع عمومی، عازم نیویورک شد.

آقای خاتمی در اولین سفرش به نیویورک که ۱۲ سال پس از آخرین حضور رئیس جمهوری ایران محسوب می شد، یکی از تاریخی ترین سخنرانی مقام های ایرانی در سازمان ملل را انجام داد.

او از لزوم گفت‌وگو و مفاهمه سخن گفت و درخواست کرد که سال ۲۰۰۱ به نام سال گفت وگوی تمدن‌ها نام‌گذاری شود.

این پیشنهاد رئیس‌جمهوری ایران با اجماع جهانی به تصویب رسید. آقای خاتمی در سفر به نیویورک برای نخستین بار با ایرانیان مقیم آمریکا نیز دیدار کرد.

آقای خاتمی در جلسه افتتاحیه مجمع عمومی سازمان ملل که بیل کلینتون نیز در آن سخنرانی می‌کرد، شرکت نکرد اما بیل کلینتون همتای آمریکایی آقای خاتمی در زمان سخنرانی رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شد.


پس از سخنرانی آقای خاتمی هم تلاش‌هایی از سوی هیات آمریکایی برای دیدار دو رئیس‌جمهوری ایران و آمریکا انجام شد که با امتناع هیات ایرانی به نتیجه نرسید.

هرچند پیشنهاد محمد خاتمی مورد پذیرش قرار گرفت و سال ۲۰۰۱ سال گفت و گوی تمدن ها نام گذاری شد اما در سپتامبر سال گفت و گوی تمدن ها که مجمع عمومی سازمان ملل در حال تشکیل بود، حمله به برج های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک گفت و گوی تمدن ها را به جنگی تبدیل کرد که دولت جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا از آن به عنوان جنگ های صلیبی جدید یاد کرد.

حمله به برج های دوقلوی نیویورک و حمله آمریکا و نیروهای ائتلاف به افغانستان، سال گفت و گوی تمدن ها را شاهد یکی از طولانی ترین جنگ ها کرد که به نوعی هنوز نیز ادامه دارد.

سفر هرساله به نیویورک

محمود احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری اش همه ساله به نیویورک سفر کرده و در سخنرانی هایش از خاطرات این سفر بسیار نقل کرده است

آقای خاتمی پس از این پیشنهاد تمایلی به ارائه پیشنهاد تازه از خود نشان نداد و فقط دو سال بعد با حضور دوباره در مجمع عمومی از طرح گفت و گوی تمدن ها دفاع کرد.

اما با پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۴ سال پیش، او به عنوان اولین سفر خارجی برای شرکت در مجمع عمومی عازم نیویورک شد و برخلاف دیگر روسای جمهوری ایران، اشتیاق زیادی برای حضور در نیویورک از خود نشان داده است.

با احتساب سخنرانی امسال، آقای احمدی نژاد تاکنون ۵ بار در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرده است.

اولین باری که آقای احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل حضور پیدا کرد، مدعی شد که هنگام سخنرانی او "هاله ای نور" او را در بر گرفته بود و حضار برای شنیدن سخنرانی اش "پلک نمی زدند."

در دهه اول انقلاب اسلامی موضوع اصلی سخنرانی مقام های ایرانی انتقاد از تجاوز عراق به ایران و سکوت سازمان ملل بود.

با پایان جنگ انتقاد از سیاست های آمریکا و سپس پیشنهاد هایی همچون گفت و گوی تمدن ها جای آن را گرفت و اینک ۵ سالی است که محور سخنرانی نماینده ایران در مجمع عمومی سازمان ملل یعنی محمود احمدی نژاد، موضوعات اتمی و انتقاد از آن چیزی است که او "شیوه اداره امور جهان" می خواند.

vahid964 - ایران - تهران
امسال هاله ای از اشباح صندلی های سازمان ملل پر کرده بود با این کار ثابت شد که رژیم علاوه بر مشروعیت داخلی مشروعیت خارجی هم ندارد دم همه ایرانی های سبز گرم چه تو ایران چه اون ور آب
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

huka - نیوزلند - ولینگتون
با تشکر از مقاله آموزنده ای که قرار دادید
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

freedomforiran - انگلستان - لندن
ای ملت ایران این بلا را خودتان بر سرخودتان در آوردید کــه لعنت برتان باد و حالا هم بکشید.
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

fredoparto - انگستان - آکسفورد
دوستان، من نمی دانم این بوزینه ماقبل تاریخ که به احتمال زیاد بچه صیغه ای است چه سرنوشتی داشت که از قالب یک دهاتی بی سواد آس و پاس با نیرنگ و حیله و با تظاهر به دین خود را با این سرعت بالا کشید و برای پنجمین بار حضور نحسش را در سازمان ملل، که فقط اسمی از آن باقی مانده، به جهانیان نشان داد. این فاشیست اسلامی ضد بشر، که از انسانیت بوئی نبرده، با تحمیل خود به مردم بینوا وارد پنجمین سال ریاست جمهوری خود شده است. احتمال برنده شدن لاتاری چهارده میلیون به یک است و با توجه به جمعیت ایران شصت و پنج میلیونی که بیست تا سی درصد بی سواد آن طرفدار او هستند، می توان ادعا کرد که بلیطش برنده شده است. مهم نیست مخالفان خود را به خاک و خون می کشد، اما حضور در سازمان ملل و ایستادن کنار سران بزرگ کشورها، که حتی در خواب هم نمی دید، برای او رؤیا در بهشت است.
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

irani bidar ast - هلند - اترخت
تف بگور پدرت با اون هاله نورت حرامزاده اون که دیدی لامپ مهتابی بوده که ولایت قبیح تو تپانده . مرگ بر خامنه ای و مصباح و جمهوری اسهالی
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

saghi2009 - انگلستان - لندن
مردک روانی‌،از آن طرف شعار مرگ بر آمریکا سر میدند.از آن طرف،برای رفتن به آمریکا سر از پا نمیشناسند.
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

angelx - انگلیس - لندن
ای کاش باز بچه صیغه ای بود!!! حرومزاده است
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
freedomforiran - انگلستان - لندن - از یک دیکتاتور طلب چنین جملاتی بیرون میاد. به یک ملت بزرگ اینطور لعنت میفرسته
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

romano - ایران - تهران
من از روییدن خار سر دیوار دانستم / که ناکس کس نمیگردد بدین بالا نشینی ها
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

green - فرانسه - پاریس
freedomforiran - انگلستان - لندن. این سخنان گهربار رو تنهائی فرمودید ?
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

شب قطبی - امارات - دبی
خدایش اگه میرحسین موسوی به جای احمدینزاد رفته بود نیویورک بازهم شاهد این همه آبروریزی بودیم؟پنج بار رفته نیویورک هر دفعه که برگشته اوضاع ایران بدتر از قبل شده و رو این احمدینزاد بیشتر.در کل سه دفعه دیگه هم باید بره.(که حتما هم میره)دیگه هیچ آبروی واسه ایران نمونده تو جهان.
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

zorro.ir - ایران - تهران
freedomforiran - انگلستان - لندن . مواظب حرف زدنت باش مادر سهرابها و نداها و میلیونها انسان پاک وطن پرست و ناموس تک تک ما از این ملت هستند که بلند شدن حالا از اون ور آب وراجی نکن و احترام ملت ایران رو نگهدار.
جمعه 3 مهر 1388

freedomforiran - انگلستان - لندن
green - فرانسه - پاریس وbluestar - ایران - تهران چرا بهتون بر میخوره وقتی حرف حق مشنوید. شاید می خواهید بمن بگوپــیـد که نه این ملت ایران نبود که در سال 1979 این بدبختی بسر مملکتم ایران در آورد - پس اگر اشتباه کردم عذر می خواهم . ولی خیلی خوشحال خواهم شد اگر بفرماپید. آنهاپی که عکس خمینی دغل را در ماه دیدند و در خیابانها مرگ بر شاه سر دادند کجاپی بودند. آیا آمریکاپی انگلیسی وشاید هم اسراییلی بودند.
جمعه 3 مهر 1388

surrena - ایران - ایران
freedomforiran - انگلستان - لندن . . دوست عزیز بعضی از هموطنانم را که میبینم ونظراتشان را میخوانم میترسم دوباره از چاله به چاه بیفتیم ودوباره جمهوری اسلامی با چهره ای دیگربه دست اخوندها و یا موسوی که خود از پیروان ولایت فقیه وخمینی است دوباره بر ما حکومت کنند
جمعه 3 مهر 1388

A.salimi - ایران - کیش
جناب رئیس جمهور عظیم الشان نظام مقدس جمهوری اسلامی خیلی هم خوب میکنن میرن افاضات میفرمایند و با فرمایشات بچگانه خود صد رحمت به روح درازگوش نثار میکنند. بهترین خدمت را ایشان به این اسلامشان میکنن که قشنگ گرفتن پای درخت اسلام و دارن بول میفرمایند به ریشه این اسلام هزارو چهارصد ساله!!! . خوبه ، بذارین اصلا هر روز بره سازمان ملل همه بفهمن ملت ایران گیر عجب جونه ور هایی افتاده این که بچه شونه!! آقاش دیگه ببین چه دایناسوری باشه!!. دنیا حساب ملت رو از دولت فخیمه نظام مقدس جمهوری اسلامی جدا کرده. آبروی ملت ما خون شهدایی مثل ندا اقا سلطانه که نماد مظلومیت این ملت در تمام دنیا شد. آبروی ما با حرفای این آقای رئیس جمهور هیچ کم که نمیشه عزتمون هم زیاد میشه و مردم دنیا بهتر میفهمن که ملت کیه و حق با کیه.
جمعه 3 مهر 1388

tehranboy - کانادا - ادمونتون
محموت هلو رو با خودش برده یا نه ؟
جمعه 3 مهر 1388

fredoparto - انگلستان - آکسفورد
دوستان، شما را به خدا فریب این آخوندهای عمامه به سر را، که وقتی اوضاع را آشفته می بینند خود را از مردم می دانند تا از جنایات گذشته خود مبرا شوند، نخورید. اینها ما را ساده می پندارند. سی سال است که خون ملت را خورده اند و طرفدار ولایت فقیه بوده اند. ولایت فقیه یعنی زور، دیکتاتوری، شکنجه، خونریزی، قطع اعضای بدن، سنگساری، فساد، سرپوش گذاشتن روی فحشا بنام صیغه، روزی هزار بار امام حسین و حضرت علی را کشتن و مردم را به گریه انداختن، و مهمتر از همه به ریش مردم خندیدن. از این جماعت دوری کنید و بی دلیل به آنها دل نبندید. اینها امامزاده ای هستند که کور می کنند اما شفا نمی دهند.
جمعه 3 مهر 1388

freedomforiran - انگلستان - لندن
surrena - ایران - ایران. دقیقا منم مثل شما فکر می کنم. چون ملا ها بر سر مقام و مال به جان هم افتاده اند و مگر افرادی که امروزه جلو افتاده اند و مقامهاپی در این حکومت اسلامی داشتند از ظلم و ستم و قتلهاپی که در سی سال گذشته اتفاق می افتاد بی خبر بودند. دین اسلام 1400 سال مملکتمان را به نابودی کشیده و اگر الان با آن مقابله نکنیم که بهترین زمان است دیکر هیچ زمانی قادر بکاری نخواهیم برد. البته من آرزو دارم که ایران آزاد هر چه رودتر درست شود و من که عاشق ایران هستم در خاک وطن بمیرم. به امید آنروز.
جمعه 3 مهر 1388

freedomforiran - انگلستان - لندن
zorro.ir - ایران - تهران. آقای عزیر من وراجی نکردم و حقیقت را گفتم و همیشه گفته اند حقیقت تلخ است.من به این اعتقاد هستم که بهشت و جهنم همین جاست. چون ایرانیان حقشان را می گیرند چون وقتی این حکومت بی آبرو و حیثیت گروه گروه افسران شاهنشاهی را می کشت که فقط وظیفه سربازیشان را انجام میدادند نه تنها کاری نکردند بلکه شادی هم کردند. امیدوارم که همینطور که گفتید ملت وطنپرست باشند و دین اسلام را برای همیشه از بین ببرند.
جمعه 3 مهر 1388

punisher - ایران - شیراز
هاله نور در ا.ن امسال تغییر مکان داده / یه هاله ی زرد رنگ اطاف خشتک ا.ن دیده شده....
جمعه 3 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.