سپاه پاسداران ایران بانک می زند

سپاه پاسداران ایران بانک می زند

سپاه در سالهای گذشته فعالیت های اقتصادی خود را گسترش داده است

شورای پول و اعتبار اساسنامه موسسه مالی و اعتباری انصار را برای تبدیل به بانک تصویب کرده و این اولین بانک وابسته به سپاه پاسداران ایران به زودی فعالیت خود را از سر می گیرد.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران به تلویزیون دولتی ایران گفته است: موسسه مالی و اعتباری انصار که سالهاست فعالیت می کند، برنامه های خود را با ضوابط پولی و بانکی کشور تطبیق داده است و ما نیز اجازه پذیره نویسی و تاسیس و ثبت می دهیم تا در قالب بانک فعال شود.

سرمایه اولیه تاسیس بانک خصوصی ۲۰۰ میلیارد تومان است و به گفته آقای بهمنی، بانک انصار باید ۳۵ درصد از آن را به حساب نهاد پولی(بانک مرکزی) واریز کند.

بانک جدید انصار حدود بیست سال پیش و بعد از پایان جنگ هشت ساله با عراق به عنوان صندوق قرض الحسنه انصارالمجاهدین فعالیت خود را آغاز کرد و در دولت محمود احمدی نژاد به موسسه مالی تبدیل شد و اکنون در شرف تبدیل شدن به بانک است.

علاوه بر این، یک نهاد مالی دیگر وابسته به سپاه پاسداران نیز آماده تبدیل شدن به بانک است. موسسه مالی و اعتباری مهر وابسته به بسیج مقدمات تبدیل به بانک را فراهم کرده و به زودی این موسسه نیز تبدیل به بانک می شود.

نهادهای نظامی در سالهای اخیر، صندوق های قرض الحسنه خود را تبدیل به موسسات مالی و اعتباری کرده اند و فعالیت های خود را در بخش های پولی گسترش داده اند و اکنون سعی دارند تا این موسسات را به بانک تبدیل کنند.

صندوق قرض الحسنه قوامین وابسته به نیروی انتظامی نیز وضعیتی مشابه دارد. همه این نهادهای مالی روزی صندوق قرض الحسنه بودند اما بعد از مشکلاتی که صندوق های قرض الحسنه در اوایل دهه هشتاد خورشیدی با آن مواجه شدند، تغییر ماهیت دادند.

البته برخی از این صندوق ها همان وقت نیز فعالیت های بانکی انجام می دادند، اما فعالیت آنها در پوشش قرض الحسنه ها قرار داشت.

فعالیت های بانکی بدون مجوز

موسسه مالی و اعتباری مهر قبلا با نام صندوق قرض الحسنه بسیجیان فعالیت می کرد

بانک مرکزی نسبت به فعالیت بانکی این گروه که مجوز رسمی از بانک مرکزی نداشتند معترض بود و سرانجام نیز در سال گذشته با همراهی دولت این گروه از صندوق های قرض الحسنه به موسسات مالی و اعتباری تبدیل شدند.

با رسمی شدن فعالیت های بانکی از سوی این موسسات، برخی از آنها تغییراتی را در اسامی خود بوجود آوردند تا وجهه نظامی آنها به چشم نیاید.

صندوق قرض الحسنه بسیجیان از این دسته بود که نامش را به موسسه مالی و اعتباری مهر تغییر داد. این موسسه اکنون با ایجاد یک شرکت سرمایه گذاری به نام مهر اقتصاد ایرانیان حضور پررنگی در بازار بورس دارد و سهام برخی شرکت های بزرگ دولتی را که در قالب اصل ۴۴ عرضه شده خریده است.

در حال حاضر سپاه پاسداران علاوه بر این دو موسسه مالی که فعالیت های آنها در دولت آقای احمدی نژاد گسترش یافته است، از طریق برخی نهادهای وابسته نظیر قرارگاه خاتم الانبیاء و بنیاد تعاون سپاه نیز به فعالیت های گسترده اقتصادی مشغول است.

قرارگاه خاتم الانبیاء قراردادهای کلانی با در بخش های زیربنایی راه، سد و نفت و گاز دارد. حجم قراردادهای این مجموعه حدود ۱۵ میلیارد دلار اعلام شده است.

در دولت محمود احمدی نژاد سپاه پاسداران نقش مهمی در فعالیت های اقتصادی و بازار سرمایه بر عهده گرفته است و در اکثر معاملات بزرگ بازار بورس نام یکی از موسسات وابسته به سپاه پاسداران به چشم می خورد.

برای نمونه شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان تاکنون بخشی از سهام مخابرات، فولاد مبارکه، ایرالکو، تراکتورسازی تبریز، صدرا، تکنوتاز، شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی، داروسازی جابربن حیان و چند شرکت دیگر را خریداری کرده است.

در کنار سپاه، ارتش ایران ایران نیز سال گذشته موسسه مالی و اعتباری ایرانیان را تاسیس کرد تا از رقیب قدرتمندش عقب نماند. موسسات مالی و اعتباری به سرمایه کمتری از بانک برای تاسیس نیاز دارند ولی تقریبا تمام فعالیت های بانکی را انجام می دهند.

با شروع به کار موسسه مالی ارتش، تمام نهادهای نظامی و شبه نظامی در ایران صاحب موسسه مالی و بانک ویژه خود شدند و اکنون این نهادهای نظامی نیازی به بانک های دولتی و خصوصی ندارند و عمده نیازهای خود را از طریق بانک های ویژه خود انجام می دهند.

سینا؛ بانک بنیاد مستضعفان

علاوه بر نهادهای نظامی، بانک سینا که پیش از این به عنوان موسسه مالی و اعتباری بنیاد فعالیت می کرد، نیز یکی از موسسات بانکی است که تحت پوشش بنیاد مستضعفان فعالیت می کند.

این بانک که از سال ۱۳۶۴ به عنوان موسسه مالی و اعتبار فعالیت داشته، شعبات گسترده ای در سطح کشور دارد و به دلیل فعالیت های اقتصادی بنیاد مستضعفان از قدرت مالی بالایی نیز برخوردار است.

بنیاد مستضعفان زیر نظر آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی اداره می شود. این بنیاد بعد از انقلاب ۱۹۷۹ به دستور آیت الله خمینی بنیادگذار جمهوری اسلامی با هدف ارتقای سطح زندگی نیازمندان جامعه تاسیس شد که مالک بخش عمده ای از اموال مصادره شده وابستگان رژیم سابق است.

گزارش دقیقی از دارایی های بنیاد مستضعفان منتشر نشده ولی این مجموعه بزرگ در بخش های تولیدی، تجاری و صنعتی فعالیت گسترده ای دارد و بخشی از اقتصاد ایران در اختیار این نهاد است که خارج از کنترل دولت است.

ARIYA_TEHRAN - ایران - تهران
توالت عمومی چی ؟
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

kamia1 - المان - کلن
به عبارتئ بیشتر دزدئ میکند!!
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

zarrebin - بلزیک - بروکسل
بهره و این صحبت ها در جمهوری اسلامی حرام اعلام نشده بود ؟؟؟
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

abbasali - ایران - سوادکوه
خیلی خوبه اینها هم دیگه رفتن علنا پی کسب درامد . اینها علایم غروب افتاب نظام
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

darius mis - انکلستان - لندن
توجه کنید به آرم سپاه صورتی سکسی ّ هــــــــــاهـا
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
سپاه خیلی وقت است تمام بانکها زده.
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

123esfand - ایران - تهران
ایکه خبر تازه ای نیست سپاه پاسداران سالهاست که بانک میزند نمونه خیلی کوچکش همین امروز گم شدن 25 میلیارد دلار بین شرکت نفت وباک مرکزی اگ سپاه پاسداران این پول را نزده پس کی زده یا همان 18.5 میلیارد دلار که سر از ترکیه در اورده اگ سپاه این بانکهارا نزدن پس کی زده؟
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

juvel - نروژ - اسلو
بهتره که سپاه همون فقط مردم را بزند .
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

کلاغ سیاه - ایران - تهران
حالا خیلی راحت میشود تجزیه و تحلیل کرد که چرا سپاه و بسیج و بنیاد تا پای جان وحتی با از بین بردن اسلام و مسلمانی در مملکت از هیچ گونه عملی ابا ندارند
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

koohkan - سوپد - مالمو
خمینی گفته بود اقتصاد مال خر است. حالا معلوم میشود خران چه کسانی هستند
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
koohkan - سوپد - مالمو. گل گفتی.بدترین عذاب ها را برای خمینی بی همه چیز در جهنم آرزومندم.
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
تیتر کاملاْ درستی بود ( سپاه پاسداران بانک می زند) بهتر است بگیم سپاه پاسداران ایران رو غارت کرده. به همت مزدوران و دکانداران دین ٬ ایادی غارتگر و غاصبان ولایت زورگو و شیاد کشور ایران به افغانستان شماره 2 یا عراق 2 تبدیل خواهد شد. به امید آزادی و رهایی ایران از چنگ اهریمنان
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

sa_soroush - ایران - تهران
حساب نرخ سودهاشون چی میشه؟
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

artosh - ایران - تهران
خاک بر سر گروهی که نمادش اسلحه هست. مملکت ما هیچ چی نداره. نه صنعت داره/نه کشاورزی داره و نه. هیچ چیز دیگر. اگر هم میبینم آب از شیر خونه هامون میاد و یا برق داریم اینا صرافاْ واسه اینه که نمیریم. مملکت رو نابود کردن این متجاوزان.
پنج‌شنبه 2 مهر 1388

fredoparto - انگلستان - آکسفورد
سپاه پاچه گیران سی سال است که دارند بانک می زنند. این که جای تعجب ندارد. سفره پُر برکت ایران برای آنها گسترده است و به تمام محتویات آن دسترسی دارند و خود را از هیچ چیز محروم نمی کنند. این علیا مخدره ها هر روز دور سفره می نشینند و هرچه که هست بین خود تقسیم می کنند و در عوض شست مبارکشان را به مستضعفین جهان نشان می دهند و روزی هفده رکعت نماز اضافی هم برای روح خمینی عزیزشان می خوانند. خدا برکتشان دهد.
جمعه 3 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.