فقر در ایران کودکان را از تحصیل باز می دارد

فقر در ایران کودکان را از تحصیل باز می دارد

همزمان با بازگشایی مدارس در ایران اعلام شد که بر اساس آمار سرشماری سال ۸۵ حدود چهار میلیون کودک در این کشور به دلایل متعدد از تحصیل بازمانده اند.

با وجود آنکه ۳۰ درصد جمعیت ایران را کودکان تشکیل می دهند به اعتقاد کارشناسان، امکانات در حوزه تحصیل برای کودکان ایرانی کم است. در عین حال گفته می شود که آمار دقیقی از تعداد کودکان بازمانده از تحصیل وجود ندارد.

شیرزاد عبداللهی، کارشناس آموزش، با تائید این موضوع که آمار رسمی از کودکان بازمانده از تحصیل در ایران وجود ندارد می گوید "مراجع مستقل و غیر آموزش و پرورشی امکان این که در این مورد آماری تهیه کنند را ندارند. این کودکان گروههای مختلفی را شامل می شوند از جمله کودکانی که اصولا به مدرسه نمی روند و آنهایی که ضمن تحصیل ترک تحصیل می کنند. پوشش کودکان شش ساله ما هم ۱۰۰ درصد نیست و طبق آمار رسمی ۹۵ درصد است."

گروه دیگری از دست اندکاران امر نیز معتقدند آمارهای رسمی که منتشر می شود نمی تواند تمام کودکان بازمانده از تحصیل را شامل شود و اعلام چهار میلیون کودک بازمانده از تحصیل را شامل کودکان کار نمی دانند.

سعید مدنی کارشناس مسائل اجتماعی نیز این آمار را شامل حداقل کودکان بازمانده از تحصیل می داند و می گوید "یکی از دلایل اصلی بازماندن از تحصیل، ورود زودتر به بازار کار است. اغلب این جمعیت شامل کودکانی می شود که به سنی رسیده اند که می توانند بخشی از مخارج خانواده را تامین کنند. بخشی از این گروه هم مربوط به کودکانی است که به دلیل ضعف هایی که داشتند نتوانستند درنظام آموزشی عمومی تحصیل را ادامه دهند . "

به گفته کارشناسان مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در وضعیت تحصیلی این کودکان نقش اساسی ایفا می کند.

آقای عبداللهی در این خصوص توضیح می دهد "در مناطف دو زبانه مثل کردستان و آذربایجان بیشترین افت تحصیلی و ترک تحصیل در دوره ابتدایی است به دلیل اینکه کودکان فرصت حضور در دوره آمادگی پیش از دبستان را ندارند. و مفهوم سازی و یادگیری زبان فارسی نیز برای آنها دشوار است."

آقای عبداللهی افزود "همچنین دخترانی که باید برای تحصیل از روستا مهاجرت کنند و خانواده به آنها اجازه انتقال نمی دانند نیز باید در این گروه قرار داد. تعدادی از کودکان نیز در دروه راهنمایی به دلیل فقر ترک تحصیل می کنند شاید از هر ۱۰۰ دانش آموز ۲۰ تا ۳۰ درصد به دوره متوسطه نمی رسند."


در حالی که مسائل مختلف در عدم تحصیل کودکان موثر است اما صاحبنظران می گویند نقش دولت ها و مدیریت این مشکلات در کاهش آمار کودکان بازمانده از تحصیل نقش اساسی دارد. براساس قانون، تحصیل دانش آموزان تا پایان دوره راهنمایی اجباری است. در صورتی که اولیا کودک مانع تحصیل شوند، طبق قانون جریمه نقدی می شوند. اما برخی از اهالی فن نیز معتقدند نهادهای مختلف دولتی که مسئولیت این امر را به عهده دارند از توانایی و قاطعیت لازم برخوردار نیستند.

به اعتقاد کارشناسان فرهنگ سازی و تامین خانواده های کم درآمد می تواند به کاهش کودکان بازمانده از تحصیل کمک کند. اما در عین حال دولت باید به دنبال راهی برای کنترل و یا رسیدگی به وضعیت کودکان باشد که هم اکنون از تحصیل بازمانده اند.

نیکی محجوب - بی بی سی فارسی

siya48 - آلمان - کلن
خوب این چیزیه که ۳۰ ساله این حکومت دنبالشه.هدف از انقلاب اسلامی هم ۳۰ سال پیش همین بود.
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

vezveznazi - ایران - ایران
این هم از برکات مملکت امام ذبونه.فقر و درماندگی از برکات جمهوری اسهالی
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
زنده باد کودکان فلسطین ونزوئلا نیکاراگوئه و حزب الله لبنان..وو و و. تا این هموطنان ملایان هستند ایرانی چه کاره است!!!!!!!
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

majid63 - فرانسه - پاریس
بگو چیکار نکرده. موقعی که به اون راحتی حکومت را سی سال پیش مردم گرفتند. و دادند به این قاتلان نباید توقعی از انها داشته باشیم.و اونها همین را می خواهند. مردم1. بیسواد و2. خرافاتی باشند.این دو چیز مملکت ها را نابود میکنه.
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

kiyawashsasani - کانادا - تورنتو
ادام. ------ . زاهدان درکاخ شاهی دیده ای ؟ سارقان با ذکرنام کبریائی دیده ای؟. هیچ بر ظالم عقوبت کرده ای ؟ بیگناهان راعطوفت کرده ای ؟. گوش جان برغیر زاهد داده ای؟ نان خوش را جزبه عابد داده ای ؟. تو چه کردی با خداوند رحیم؟ برسررحمان چه آمد ؟ کو کریم ؟ . کوسخاوت زانکه بهرگندم ناقابلی خانه اش بگرفتی وازحال آدم غافلی؟ . زانجهت گشتی تو ستار العیوب عیب دزدان را بپوشانی که خوب ؟. بینوایان را زخاطربرده ای؟ خانهء دزدا ن, طعامی خورده ای ؟اا. کی بپا خیزی ازاین خواب گران؟ کی ستیزت هست با اهر یمنان ؟. بحراحمرکرده طغیان ازجهاد کو بهشتت؟ دوزخت کو ؟ کو معاد ؟. مال بیت المال رادزدان بیغمابرده اند سفرههای خالی حتا, ازرعایا برده اند. طاقت وصبرتوما راباتوهم بیگانه کرد سجدهء زاهد, ستم برکعبه وبتخانه کرد. خیز با ما باش و ما هم با توئیم ما بکورش شاه شاهان پیرویم پیروئیم .
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

mehrab_alborzi - ایران - تهران
پولی که به فلسطین و لبنان و روسیه و هوگو چاوز و عراق و افغانستان و .... روا است و به ایران و ایرانی حرام است . ما خودمون هم این همه باد هوا داریم که بخوریم و کف ... اره . اخه پول نفت بو داره سر درد میاره . باز هم دم هاشمی گرم لااقل زمان ریاست جمهوریش گفت : از جنوب تا شمال را یک کانال قابل کشتیرانی احداث کنیم که اگر واقعا انجام میشد چی میشد یک دریا دوغ میشد . ولی خب حتما ان کشورها واجب الزکات بودند بخصوص هوگو چاوز که تازه مسلمون شده و رفته ( بردنش ) مشهد و مرتیکه ( شرمنده گستاخی کردم دوستان ) الدنگ را با کفش بردن تو حرم که برای ما قابل احترام این مکان ( از دید ما شیعیان ورود مسلمان با بدن ناپاک و غیر مسلمان به این اماکن مقدس و مسجد حرام است ) . حکایت ما شده حکایت گدای میلیونر پول داریم ولی انگار نداریم و از گرسنگی داریم میمیریم . خط فقر 800 هزار تومان دستمزد 300 هزار تومان . شکم سیر نمیشه اجاره خونه نمیشه پول تحصیل که هیچ ان تعطیل . راستی یک چیزی یادم امد توی قانون اساسی امده که تحصیل رایگان من که معنی انرا نفهمیدم حالا اگر کسی فهمید به من هم بگه ثواب داره .
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

kiyawashsasani - کانادا - تورنتو
. کی بپایان میرسد صبرت خدا ؟ ظلم ظالم هیچ دارد انتها ؟. رحمتت آیا هویدا می شود ؟ زخم ما روزی مداوا میشود؟. سرزدی آیا به زندان تا کنون ؟ دیده ای چشمی که می آرند برون؟. تازیانه برسربازارآیا خورده ای؟ شرم بی برگی به خانه برده ای ؟. ضجه های مادران بشنیده ای؟ نوجوانی روی داری دیده ای؟ . کودکی با چشم گریان راچطور؟ سفرههای خالی از نان را چطور؟. دست بر خوان یتیمی برده ای؟ نان خون ازچشم طفلان خورده ای؟ . تن فروشی کرده ای از بهر نان؟ خورده ای شلاق تعزیر از ددان ؟. بردن انسان به مسلخ دیده ای ؟ رخت قربانی بتن پو شیده ای ؟. زهد بر محراب ومنبر دیده ای ؟ نان خود در جیب رهبر دید ه ای ؟. در خیابان خفتگان بی جامگان ؟ کودکان بی پناه وبیکسان بی مکا ن ؟. زاهدان درکاخ شاهی دیده ای ؟ سارقان با ذکرنام کبریائی دیده ای؟. زین جماعت تا کنون پرسیده ای؟ حکم این ظلم از کجا آورده ای؟ .
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

mehrab_alborzi - ایران - تهران
حالا واقعا به این ضرب المثل رسیدم که میگه : عرب را سیر و ایرانی را گرسنه نگهدار .
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

sara-j - سوید - استگهلم
kiyawashsasani - کانادا - تورنتو . واقعا زیبا بود.
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
اینها دوست دارند مردم بی سواد باشن. که خوب بتوانند سواری بگیرند!
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

punisher - ایران - شیراز
kiyawashsasani - کانادا - تورنتو . . سپاس فراوان / بسیار زیبا بود.
چهار‌شنبه 1 مهر 1388

33pooles - المان - دورتموند
مدرسه ای که تاریخ گشور خودش را حذف میکنه و تاریخ لبنان و فلسطین و صد خرابه دیگر را به مغزهای کوچک تزریق میکنه همان بهتر که نباشه
جمعه 3 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.