نشست مجلس خبرگان با یک ماه تاخیر سه شنبه آغاز می شود

نشست مجلس خبرگان با یک ماه تاخیر سه شنبه آغاز می شود

آیین نامه مجلس خبرگان رهبرى که از سوى این نهاد تصویب شده است، مشروح جلسات و بحث هاى مجلس خبرگان را «محرمانه» تلقى کرده و تنها حضور خبرنگاران را در مراسم افتتاحیه آن مجاز دانسته است.

اجلاس مجلس خبرگان پس از یک ماه تاخیر، از روز سه شنبه کار خود را آغاز مى کند و انتظار مى رود که بررسی تحولات مهم سه ماهه پس از انتخابات ریاست جمهورى دهم در دستور کار آن قرار گیرد.

اجلاس مجلس خبرگان که به مدت سه روز ادامه خواهد داشت با سخنان اکبر هاشمى رفسنجانى آغاز خواهد شد و قرار است، غلامحسین محسنى اژه اى، دادستان کل کشور و سعید جلیلى، دبیر شوراى عالى امنیت ملى درباره تحولات داخلى و خارجى به اعضاى این نهاد گزارش دهند.

بر اساس گزارش خبرگزارى دانشجویان ایران، ایسنا، طبق آیین ‌نامه این مجلس، پنج نفر از اعضاى خبرگان نیز درباره این سخنان دیدگاه ‌هاى خود را مطرح مى ‌کنند.

نخستین نشست مجلس خبرگان طی سال جاری در حالی برگزار می شود که ایران در سه ماه گذشته شاهد اعتراض های گسترده معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بوده است که این اعتراض ها با سرکوب شدید روبرو شده است.

در جریان این اعتراض ها بیش از چهار هزار نفر بازداشت شده و دهها تن نیز به ضرب گلوله نیروهاى امنیتى و انتظامى که فرماندهان آن از سوى رهبر ایران تعیین مى شوند جان خود را از دست داده اند.

در دو ماه گذشته برخى از روحانیون بلندپایه و گروه هاى سیاسى اصلاح طلب با ارسال نامه یا در اظهار نظرهاى خود از رییس مجلس خبرگان خواسته بودند تا عملکرد آیت الله خامنه اى، رهبر جمهورى اسلامى، در حوادث پس از انتخابات مورد بررسى قرار گیرد.

مجمع نمایندگان ادوار مجلس شوراى اسلامى، مردادماه گذشته، در نامه اى به اکبر هاشمى رفسنجانى نوشت: از آنجا که بسیارى از اقدامات اخیر توسط نهادهاى زیر نظر رهبر جمهورى اسلامى اتفاق افتاده است، مجلس خبرگان رهبرى باید «وفق قانونى» اصل ۱۱۱ قانون اساسى را بررسى کند.

بر اساس اصل ۱۱۱ قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران، «هر گاه رهبر از انجام وظایف قانونى خود ناتوان شود یا فاقد یکى از شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم گردد، یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضى از شرایط بوده است، از مقام خود بر کنار خواهد شد» و تشخیص این امر بر عهده مجلس خبرگان رهبرى است.

در همین زمینه، آیت الله على محمد دستغیب، نماینده استان فارس در مجلس خبرگان رهبرى، نیز براى آنچه که «احقاق حق مردم» و «اعاده حیثیت از مرجعیت» خواند، خواستار برگزارى علنى نشست این مجلس شد.

آیت الله خامنه اى طی سه ماه گذشته با حضور در خطبه هاى نماز جمعه، رهبران معترضان و مخالفان را تهدید کرد که در صورت بروز هر گونه خونریزى، مسئولیت و عواقب این مسئله متوجه آنها خواهد بود.

وى همچنین با دفاع از نحوه برگزارى انتخابات ریاست جمهورى و نتایج آن که به انتخاب محمود احمدى نژاد منجر شد، هر گونه «تقلب» در جریان شمارش آراء را مردود دانست.

این در حالى است که میر حسین موسوى و مهدى کروبى، نامزدهاى معترض انتخابات و دیگر شخصیت هاى برجسته اصلاح طلب با رد نتایج انتخابات، آن را ناشى از «تقلب گسترده» و «مهندسى آراء» می دانند.

اختلاف در مجلس خبرگان

آیین نامه مجلس خبرگان رهبرى که از سوى این نهاد تصویب شده است، مشروح جلسات و بحث هاى مجلس خبرگان را «محرمانه» تلقى کرده و تنها حضور خبرنگاران را در مراسم افتتاحیه آن مجاز دانسته است.

محرمانه اعلام کردن مباحث مطرح شده در جلسات مجلس خبرگان رهبرى طی سه دهه گذشته سبب شده است که هیچ گزارشى از بررسى هاى احتمالى آن در باره عملکرد رهبران جمهورى اسلامى و نهادهاى زیر نظر آنها منتشر نشود.

نشست مجلس خبرگان رهبرى در حالى روز سه شنبه آغاز به کار مى کند که اختلاف و چند دستگى زیادى بین اعضاى آن به چشم مى خورد و در زمینه منبع «مشروعیت» ولى فقیه دو تفسیر متضاد از سوى اعضاى این مجلس مطرح شده است.

در حالى که یک طیف با رهبرى اکبر هاشمى رفسنجانى، رییس مجلس خبرگان، معتقدند که به لحاظ فقهى، مشروعیت «حاکم» ناشى از راى و رضایت مردم است، طیف دیگر این مجلس که در آن چهره هاى اصولگرایى نظیر محمد یزدى، عضو هیئت رییسه خبرگان، احمد جنتى، دبیر شوراى نگهبان، و محمد تقى مصباح یزدى، روحانى محافظه کار، وجود دارند اعلام کرده اند: «مشروعیت ولایت فقیه از طرف خدا است و نه مردم و خبرگان رهبرى نیز تنها وظیفه کشف رهبر را دارند و نه نصب آن.»

اوایل مردادماه، دبیرخانه مجلس خبرگان رهبرى که زیر نظر محمد یزدى اداره مى‌شود، نامه ‌اى تحت عنوان «اکثریت مجلس خبرگان» در رسانه‌ها منتشر کرد که در آن گفته شده بود: « فصل‌الخطاب در امور رهبرى است و هر گونه انحراف از راه و مواضع رهبرى، انحراف از آرمان‌هاى انقلاب و خط اصیل امام خمینى است.»

در این نامه که بدون اعلام اسامى امضاء شدگان آن منتشر شد، از آقاى رفسنجانى خواسته شده بود که از رهبرى تبعیت کند.

مجلس خبرگان رهبرى که سالانه دو جلسه برگزار مى کند قرار بود اوایل شهریورماه نخستین جلسه خود را برگزار کند، ولى به دلیل آنچه که تقارن این ماه با ماه رمضان عنوان شد، برگزارى آن یک ماه به تعویق افتاد.

این در حالی است که مخالفان می گویند که شدت یافتن اختلاف ها در ساختار حکومتی از دلایل اصلی تعویق این نشست بوده است.

ansuye tanhayee - ایران - اصفهان
ازادی در دامن اسارت می زاید ؛ . در زنجیر رشد می کند ؛. از ستم تغذیه می کند ؛. با غضب بیدار می شود ؛..... های ؛. این سرنوشت ازادیست. شهید دکتر علی شریعتی
دوشنبه 30 شهریور 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
رئیسش که رفسنجانی باشه حالا چه فرقی میکنه کی شروع شه. بازگشائی دانشگاهها که خیلی مهمتره.
سه‌شنبه 31 شهریور 1388

mehditm - ایران - تهران
یه مشت حقه باز و دزد. این محمد یزدی دماغ دراز هم که ام الفساد اخوندهای بیشرف است
سه‌شنبه 31 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
جنبش سبز از اول هم به امید اینها شروع نکرده که حالا امیدی به این جماعت داشته باشه . هر چند که تعدادیشون خوب اومدند و علیه رهبر و ا.ن مستقیماً حرف زدند . هر کدام که خواستند جزو ملت باشند استقبال می کنیم ولی اول برادریشون رو ثابت کنند .
سه‌شنبه 31 شهریور 1388

artosh - ایران - تهران
خاک بر سر این مجلسی که هنوز نمیدونه وظیفش چیه؟! خیر سرشون باید نظارت بر کار رهبری داشته باشن اما خودشون از رهبری تبعیت میکنند. افسوس که مملکت دست این شیادان عمامه به سر افتاده. به امید آزادی ایران عزیز.
سه‌شنبه 31 شهریور 1388

poori123 - فرانسه - پاریس
سلام
سه‌شنبه 31 شهریور 1388

punisher - ایران - شیراز
آره چون تو این درگیری ها نتونستن با خیال راحت / مسافرتشون رو برن / حالا میخوان برن و احتمالا یه یک ماهی هم طول میکشه / آخی طفلکی هاااااا چه فشاری رو تحمل کردند......!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 31 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.