نامه توکلی به موسوی و خاتمی: تصمیم به بازگشت بگیرید

نامه توکلی به موسوی و خاتمی: تصمیم به بازگشت بگیرید

احمد توکلی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس ایران، در نامه ای به میرحسین موسوی و محمد خاتمی از آنها خواسته که در مقابل شعارهایی که طرفداران آنها در روز قدس داده اند، سکوت نکرده و از آنها برائت بجویند.

آقای توکلی، به شعارهایی اشاره می کند که هواداران آقای موسوی در راهپیمایی روز قدس سر دارند. شعارهایی نظیر "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی"، "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران"، "ما اهل کوفه نیستیم، پشت یزید بایستیم".

آقای توکلی، این شعارها را استراتژی تازه ای توصیف می کند که به عقیده وی این" استراتژی به وضوح با سه محور اعتقادی و استراتژیک امام در تضاد است."

این نماینده مجلس خطاب به آقای موسوی و خاتمی نوشته:"گویا می خواهید حاکمیت را به برخورد با خود بکشانید."

راهپیمایی روز جمعه 27 شهریور به مناسبت روز قدس دهها هزار نفر از معترضان در تهران و برخی شهرهای بزرگ ایران نظیر اهواز، مشهد، تبریز، کرمانشاه و شیراز شرکت کرده و در حمایت از میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات شعار دادند.

در راهپیمایی تهران اکبر هاشمی رفسنجانی، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی رئیس جمهور سابق نیز در این مراسم حضور داشتند.

بنابر گزارش ها، گروهی از لباس شخصی ها در مسیر راهپیمایی به آقای خاتمی حمله کردند و هجوم ناگهانی آنها باعث به زمین افتادن عمامه وی شد.

نیروی انتظامی تهران اعلام کرده که در جریان این راهپیمایی 35 نفر معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری را در روز قدس دستگیر کرده است..

به گفته این نماینده مجلس، "جریان سبز" چهار وِِیژگی دارد که "با مبانی انقلاب اسلامی ناسازگار است و از پشتیبانی بیگانگان مخالف اسلام، استقلال ایران و مسلمانان جهان برخوردار است، رفتار و ظاهر کثیری از افراد حاکی از عدم تقید به شرع و ارزش های انقلابی است و قصد معارضه با نظام قانونی و مردم حاکم را دارد و به اعتراض در شکل قانونی راضی نمی شود."

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس معتقد است که حضور حامیان آقایی موسوی باعث افزایش نیروی های انتظامی و اطلاعاتی می گردد و این کار "آزادی ها" را محدود می کند و آیا آقای موسوی می داند که در ایجاد این محدودیت ها، چه اندازه مسئولیت دارد؟

آقای توکلی می گوید که "فضای نامطمئن سیاسی ناشی از معارضه جریان به اصطلاح سبز با نظام نااطمینانی را به دنبال دارد، نتیجه اش کاهش سرمایه گذاری است که تولید و اشتغال را کاهش و قیمت ها را افزایش می دهد.یعنی فشار بر مردم بیشتر می شود."

این نماینده مجلس در نامه خود ضمن تاکید بر این که مسئولیت همه تقصیرها بر عهده آقای موسوی و خاتمی نیست "اما آن که باید اول تصمیم به بازگشت بگیرد، شمایید نه مخالفان شما."

متن کامل نامه دکتر احمد توکلی به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

برادر محترم جناب آقای میرحسین موسوی
برادر محترم جناب آقای سید محمد خاتمی
سلام علیکم

در دو سه ماه گذشته، حوادثی گزنده و تلخ بر کشور،انقلاب و مردم رفت که حرف‌های شنیدنی و لابد گفتنی بسیاری پیرامون آن‌ها وجود دارد که بحث از آن‌ها در حوصله این مقال نیست. قصد نامه نوشتن به شما را نداشتم؛ چرا که از مکاتبه با جناب آقای کروبی اثر چندانی حاصل نشده است. ولی در روز قدس حوادثی رخ داد و به نام طرفداری از شما شعارهایی داده شد که خود را ناچار از این کار دیدم، تا وجدان‌تان را در معرض سؤالاتی قرار دهم که نه به من، بلکه به مردم توضیح دهید. شما که همواره به‌درستی گفته‌اید پرسشگری ازصاحبان و طالبان قدرت امرمقدسی است، طبعا نباید رنجشی پیدا کنید؛ بلکه" فان الذکری تنفع المؤمنین" اما نکات قابل عرض:

1. در روز قدس کسانی‌که به حمایت شما اجتماع و راهپیمایی داشتند، و کم هم نبودند، شعار می‌دادند:
* استقلال، آزادی ، جمهوری ایرانی
* نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران
* مرگ بر...
* ما اهل کوفه نیستیم، پشت یزید بایستیم

این شعارها حاکی از استراتژی به ظاهر تازه‌ای است که در سال‌های اول انقلاب هم به میدان آمد و با مقاومت امام راحل و مردم میدان را خالی کرد. این استراتژی به وضوح با سه محور اعتقادی و استراتژیک امام در تضاد است. آن بزرگوار حتی در وصیت‌نامه‌شان نیز بر این محورها تاکید دارند. آیا امام نفرمود جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد؟ و این را اساس سیاست داخلی نمی‌شمرد؟ آیا امام نفرمود روز قدس روز اسلام است و حمایت از فلسطین را یکی از ارکان سیاست خارجی قرار نداد؟ آیا امام مکررا نفرمود پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد؟ آیا پردازنده نظریه ولایت فقیه و پایه‌گذار آن نبود؟
پاسخ این پرسش‌ها آن‌قدر روشن است که کسی را یارای انکار نیست. حالا شما باید جواب دهید که وقتی با ادعای احیای ارزش‌های فراموش‌شده خط امام، معترضان را علمداری می‌فرمایید، آیا از این شعارها و سردهندگانشان برائت می‌جویید یا با ادامه سکوتتان آن‌ها را تایید می‌کنید؟ در این صورت جواب امام را چه می‌دهید؟

2. تا این‌جا، حوادث نشان داد که جریان موسوم به سبز لااقل چها ویژگی زیر را دارد:
* با مبانی انقلاب اسلامی ناسازگار است.
* از پشتبانی بیگانگان مخالف اسلام، استقلال ایران و مسلمانان جهان برخوردار است.
* رفتار و ظاهر کثیری از افراد آن حاکی از عدم تقید به شرع و ارزش‌های انقلابی است.
* قصد معارضه با نظام قانونی و مردمی حاکم را دارد و به اعتراض در شکل قانونی راضی نمی‌شود.
آیا اگر امام زنده بود چنین جریانی را خیانت‌بار نمی‌خواند؟

3. در میان معترضان، طرفداران نظام و دینداران ناراضی از اوضاع کم نیستند. بعضی از اعتراضات اینان و حتی معارضان بی‌اعتقاد به دین و نظام نیز درست است و باید زمینه‌های اعتراض برانگیز را رفع کرد؛ ولی آیا شما فکر می‌کنید اکثریت معترضانی که راه معارضه را برگزیده‌اند و شعار جانم فدای ایران سرداده‌اند، وقتی خطری متوجه ایران شود روی حرفشان می‌ایستند؟ جان که هیچ، یک گام هم اکثرشان برای استقلال و آزادی ایران عزیز بر نخواهند داشت. می‌نشینند و منتظر می‌مانند تا همان اکثریت مستضعفی که به پیروی از امام و مراجع و روحانیت انقلابی، ایران را حفظ کردند بازهم جانفشانی کنند و بعد هم غرولند و ملامت تحمل کنند. شما پشتیبانی چه کسانی را به‌دست آورده‌اید و حمایت چه اقشاری را از دست داده‌اید؟ مؤکدا می‌گویم که این نگاه به‌هیچ‌وجه نافی حقوقی که بر عهده حکومت حتی در قبال معارضان قرار دارد نیست و نباید باشد، چه رسد به مخالفان و معترضان. حق هرکس محترم است و باید اداء شود.

4. جناب آقای موسوی! یادتان هست که یکبار امام در پاسخ اعتراض برخی روحانیان صاحب‌نام نسبت به دولت جنابعالی، خطاب به آنان فرمود نه شما از امیرمؤمنان برترید و نه نخست‌وزیر از خلفا بدتر؛ همان‌طور که علی علیه‌السلام با خلفا در برابر خطر خارجی همکاری کرد، شما هم با دولت مدارا کنید( نقل به مضمون). درحالی‌که به شهادت صحیفه نور امام همانند آن معترضان، با سیاست‌های اقتصادی دولت‌سالارانه جنابعالی مخالف بود ولی به‌خاطر وجود خطر دشمن خارجی از شما به شدت حمایت می‌کرد و مخالفانتان را به همکاری فرا‌می‌خواند. حالا چه شده است که آن استدلال امام را فراموش کرده‌اید؟ خطر بیگانه کم شده یا معارضه مجاز گشته است؟ حتی اگر حق کاملا با شما می‌بود- که حتما چنین نیست- باز اجازه معارضه نداشتید.

5. برادران محترم! شما در ایام مسؤلیت‌تان موضوع فلسطین را به‌‌درستی، موضوع همه ما می‌دانستید حالا چرا در برابر شعار انحرافی نه غزه نه لبنان سکوت کرده‌اید؟ نظرتان عوض شده یا صهیونیست‌ها تغییر ماهیت داده‌اند؟ آیا قدرت آن‌قدر شیرین است که برای رسیدن به آن باید پا روی اعتقادات امام گذاشت؟ شما که می‌گویید خط امامی هستید.

6. جناب آقای خاتمی! شما و یا اطرافیان‌تان، زمانی نفرینِ "مرگ بر آمریکا" را که شعار برحق ملت ستمدیده ایران بوده است، خشونت‌بار خواندید. حالا نظرتان در باره شعارِ "مرگ بر ..." چیست؟ آیا امام بر اصالت امر ولایت فقیه در اسلام تاکید نمی‌کرد و نفرمود : " پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد" ؟ فکر نمی‌کنید که شما هرچه دارید از حکومت ولایت فقیه است؟ فکر می‌کنید اگر کسانی که امروز شعار جمهوری ایرانی می‌دهند، سرکار بیایند، شما را خلع لباس و منزوی نخواهند کرد؟ البته اگر زنده‌تان بگذارند.

7. روش شما در این ایام چنان است که گویا می‌خواهید حاکمیت را به برخورد با خود بکشا نید. دارید سلاح کسانی را تیز می‌کنید که اعتقاد چندانی به مدارا با مردم و مردم‌سالاری دینی و لوازمش ندارند. تردیدی نیست که معارضه به ظاهر جدید، با شعارها و استراتژی‌های شمرده شده، چیزی جز خیانت به امام، انقلاب، اسلام، مردم و ایران نیست. اگرچه خیانت فاعلی بر همه افراد این جریان صدق نمی‌کند، ولی قطعا خیانت فعلی هست. فکر می‌کنید حکومت تا کجا مدارا خواهد کرد؟ اگر تصور شود اجازه داده می‌شود نظامی که با خون‌دادن‌ها و خون دل خوردن‌های بسیار برپا شده و تنها حکومت دینی جهان، ولو پر عیب و نقص، است، به این راحتی عوض می‌شود؛ یا تصور کنید همه آنانی که امروز زیر علم شما سینه می‌زنند، به شما وفادار خواهند ماند، هردو تصور اشتباه است.

سه نتیجه ناگوار دیگرنیز بر اوضاع فعلی مترتب است:

8. دولت فعلی برخاسته از رای مردم و قانونی است. ولی در کنار خداماتش، خودرایی‌ها، ندانم‌کاری‌ها و جهت‌گیری‌های نادرستی نیز دارد که رفتار و روش شما، کار برخورد با این کژی‌ها را (که در دولت‌های پیشین هم بی‌سابقه نیست)‌ دشوار می‌کند و میدان نقادی حاکمیت تنگ می‌گردد.

9. علاوه بر این، طبیعی است که وقتی حضور جریان حامی شما، با اغتشاش و خسارت‌های اجتماعی همراه می‌گردد، حضور نیروهای انتظامی و اطلاعاتی به ضرورت بیشتر می‌شود، از این حیث نیز آزادی‌ها محدود می‌گردد. در این محدودیتی که برای نقادی و آزادی‌خواهی به‌وجود می‌آید شما چقدر مسؤلیت دارید؟

10. نکات فوق، به اضافه فضای نامطمئن سیاسی ناشی از معارضه جریان به اصطلاح سبز با نظام، نا اطمینانی را به دنبال دارد، نتیجه‌اش کاهش سرمایه‌گذاری است که تولید و اشتغال را کاهش و قیمت‌ها را افزایش می‌دهد. یعنی فشار بر مردم بیشتر می‌شود. در واقع بازنده اصلی مردم‌اند. آیا می‌ارزد؟

برادران محترم! همه ما کم‌وبیش، و امروز شما آقایان به ویژه، مخاطب این آیه قران هستیم:
یا ایهاالذین امنوا لم تقولون ما لا تفعلون کبر مقتا عندالله ان تقولوا ما لا تفعلون، ای مؤمنان! چرا سخنی می‌گویید که بدان عمل نمی‌کنید؛‌ این‌که چیزی را که بدان عمل نمی‌کنید مدعی باشید، در نزد خداوند بسیار خشم‌برانگیز است. شما با ادعای احیاء ارزش‌های فراموش‌شده حضرت امام رضوان الله علیه به میدان آمده‌اید، باید با صراحت تکلیف خود را مشخص بفرمایید تا گرفتار خشم خدا نشوید.

این نصیحت مرا با ذکر عیوب مخالفان خود پاسخ ندهید. سعی نفرمایید با فهرست کردن اقوال بی‌عمل آنان یا تعارضات قول و فعلشان خود را مبرا بنمایید. و لا تزر وازرة وزر اخری، کسی بار دیگری را به‌دوش نمی‌کشد. تعدادی از نیروهای وفادار به انقلاب و ولی فقیه مظلوم و مردم شریف، از جمله بنده، در این ایام همواره خواسته‌ایم که شما در عرصه سیاست با احترام، و البته با رعایت تکالیف قانونی خودتان، فعال بمانید تا در فرایندی مردم‌سالارانه به رقابت بپردازید و ضمن آن‌که به تصحیح مسیر و کارکرد حکومت مدد می‌رسانید، خطر تحجر را کاهش دهید، امید و مشارکت مردم در سرنوشت خویش را بالا ببرید و فرصت جولان در عرصه آزمایش عملی برای‌تان باقی بماند. آیا شما نمی‌خواهید امکان دهید تا این خیرخواهی مؤثر شود؟ مقصود من این نیست که همه تقصیرها، صددرصد بر عهده شماست و ما و دیگران بی‌قصور و تقصیریم؛ اما آن‌که باید اول تصمیم به بازگشت بگیرد، شمایید نه مخالفان شما.
من آن‌چه شرط بلاغ است با تو می‌گویم
تو خواه از سخنم پند گیر خواه ملال

برادر شما
احمد توکلی
29 شهریور 1388

مبین.رشت - ایران - رشت
رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان گیلان را هم بازداشت کردند،در روز قدس قرار بود ما هم تظاهرات کنیم ،یک تعدادی جم شدیم شروع به شعار دادن کردیم که ناگهان نمیدونم یک عده بسیجی که هیکلشون و قیافه هاشون مثل گوریل بودن به ما حمله ور شدن و ضرب و شتم صورت گرفت میخواستیم به میدانشهرداری رشت بریم که مارو متفرق کردند و عده ای هم دستگیر شدند،دیروز شنبه که برای کاری به آستانه میرفتم سوار ماشین مردی شدم که میگفت از تهران میا ید و آقای کروبی رو از نزدیک دیده بود،او میگفت که از او در خواست شده بود که برای سرکوب مردم به تهران برود،هیکل خیلی گنده ای داشت،یک گوشی تلفن همراه به من نشان داد و گفت اینو واسه دخترم خریده بودم که گفته مدل پایینه و قبول نکرده،از جیب خودش یک چک در آورد و گفت این مزد ضرب و شتم مردم در میدان هفت تیر هست که از دفتر رهبری صادر شده اما مبلغ داخلشو بهم نشون نداد،.
دوشنبه 30 شهریور 1388

ballotak - انگلستان - لندن
جناب توکلی شما لطفا شروط بلاغ رو یکبار دیگه مرور کن و بعد اظهار فضل بکن! اوایل فکر میکردم شخصیت محکمی داره این آقای توکلی و برای عقاید خودش احترام قایله! ولی ظاهرا هر آدمی یه قیمتی داره. از وقتی که تو یکی از وبسایتهای حامی دولت مدرک دکترای ایشون رو با دلیل و مدرک زیر سوال بردن از ترس رسوایی آب به آسیاب حکومت میریزه ! https://www.mehrilam.ir/content.asp?id=65561 و همچنین https://saharnews.ir/view-6126.html . خوندن این مطلب هم خالی از لطف نیست.https://news.kodoom.com/zAAbIEQ
دوشنبه 30 شهریور 1388

مبین.رشت - ایران - رشت
میخواست با قسمتی از اون پول واسه دخترش موبایل مدل بالا بخره،میگفت همسنگر شهید همت بوده و در عملیات بدر شرکت داشته،من به او گفتم آیا میدونی که خانواده همین شهید همت و باکریها هم تو تظاهرات بودند و تو در واقع اونارو سرکوب کردی،من دیدم جانبازی رو که تو همین رشت یک دست نداشت و ماموران لباس شخصی بر آن یکی دست سالمش میکوبیدند،گفتم ندیدی پسر شهید بهشتی را چه کردند،و چگونه بیت امام خمینی(ره)را تهدید کرده اند،اولش میگفت اینها آشوبگرن میخوان اسلام رو از بین ببرن و تو شعارهاشون گفتن نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران،چرا نگفتند ایران اسلامی؟پس اینها منافقن،من هم گفتم اصلا اینطور نیست و اگر میگفتند ایران اسلامی شعارشان از حالت نظم خارج میشد بعد گفت ما منتظر اینیم که ریس قوه قضاییه جدید 4تا از این مردم رو اعدام کنه تا بقیه شان سر جایشان بشینند،من گفتم مگر ندیدی مردم را به گلوله بستند و عدهای را شکنجه دادند و کشتند،
دوشنبه 30 شهریور 1388

khaneyeh parsian - ایران - شیراز
چطور وقتی اومدیم پای صندوق رای ملت شریف ایران بودیم حالا تیپ و قیافمون با نظام همخونی نداره.خدا بزنه تو کمرت مردم به این متانت کجای دنیا دیدی؟ما مسالمت امیز اومدیم جلو شما عین وحشیای غار نشین و پاچه پاره تونو ول کردید و خانواده ها رو داغدار کردید.نظامتون واسه این مردم چه کار کرده که بخوایم سر جاش بمونه؟من یه جوون ایرانی هیچ امیدی به اینده ام ندارم تو این مملکت خراب شده.یا باید برم عضو ارگان منحوس بسیج بشم که اگه اینجوری بشه دعا میکنم روز اخر زندگیم باشه یا باید برم خارج از کشور.این زندگی ای که نظام شما واسه ما درست کرده.روزی صد بار میگم کاش تو ایران به دنیا نمی یومدم.
دوشنبه 30 شهریور 1388

مبین.رشت - ایران - رشت
اینها از همین شهید باکری ها بودند،اینها سعیده پور آقایی ها بودند که پدرانشان همرزم تو بودند،بعد چیزی نگفت و بعد از چند دقیقه سکوتش را شکست و گفت،ما تقصیری نداریم چون از بچگی تو مغز ما قران خوندن و هزار چیز مذهبی دیگر،من خودم فهمیدم که خدا دیگه دعامو مستجاب نمیکنه چون ماها گناهکاریم اون موقع که احمد خمینی رو کشتند ما فهمیدیم و سکوت کردیم آخه کی باور میکرد که فرزند امام در یک روز به چند بیماری مبتلا بشه و همه اعضای بدنش یکجا از کار بیفته،ما سکوت کردیم حالا هم خدا دوسمون نداره،بعد ادامه داد و گفت اگر حکومت عوض بشه آدمهایی مثل ما نمیتونند تو ی شرایط جدید زندگی کنند،من با شهید املاکی بودم و جنگیدم(شهید املاکی 20سالگی به جنگ رفته بود و بچه شهرستان لنگرود بود)و 7سال اسیر عراق بودم،اما دوباره سر حرف اول خودش اومد و گفت باید اینها اعدام بشند تا دیگه تظاهرات نکنند،من هم خیلی خشمگین شدم اما یارو هیکل خیلی درشتی داشت و نمیشد کاری کنم،.
دوشنبه 30 شهریور 1388

مبین.رشت - ایران - رشت
او ادامه داد که در میدان 7تیر کروبی پیشاپیش همه راه میرفت و مردم در حمایت از او شعار میدادند،من کلی از افشاگری کروبی سخن گفتم اما او هیچ حرفی نزد،سرانجام به آستانه رسیدم.نتیجه ای که من از صحبتهاش گرفتم این بود که واسه پول این کارو میکرد،خدا میدونه مبلغ اون چک چقدر بود که یارو از گیلان پا شده بود تا بره تهران واسه سرکوب مردم،از قرار معلوم گیلان و مازندران کلی نیروی سرکوبگر واسه تهران فرستاده بود،اون میگفت اون چیزایی که قران بهمون یاد داده با کارهایی که جمعه انجام دادم فرق میکرد،همه اینها بخاطر پول بود و بس
دوشنبه 30 شهریور 1388

مهرتابان - ایران - تهران
خدمت آقای توکلی:لطفا عملکرد رییس جمهور تقلبیتان را محکوم کنید که چه برسر این جامعه و اقتصاد و فرهنگ و آموزش و شان انسانی و جوانهای مورد شکنجه و آزار جنسی قرار گرفته در زندانها و شعور ایرانی و ورزش و حتی مرزهای جغرافیایی و در یای خزر و خلیج فارس و اسلام ناب محمدی و ... آورده که مردم دست از جان شسته و چنین شعار سر می دهند؟؟؟؟؟؟با محکوم کردن شیرمردانی چون خاتمی و موسوی و کروبی و صانه ای و منتظری راه به جایی نخواهید برد فقط خشم و نفرت مردم بیشتر می شود و بس. اگر عاقل باشید از روز قدس درس عبرت میگیرید تا دچار سرنوشت صدام و هیتلر و سایر اقوام ظالم نشوید.مطمپنم شما که دم از اسلام میزنید در قرآن زیاد خوانده اید سرنوشت حامیان و بانیان ظلم را .
دوشنبه 30 شهریور 1388

vandidad.iran - ایران - کرمانشاهان
این توکلی می خواد با این نامه دادن ها سری تو سرا در باره برای انتخابات دور بعد. این آقا حیرت ریاست جمهوری مونده رو دلش. یادمه دور دوم رفسنجانی و دور دوم خاتمی کاندیدا شد و رای نیاورد. دور قبل هم که به نفع اپتلاف اصولگرایان ( بخوانید احمدی نژاد ) کشید کنار/
دوشنبه 30 شهریور 1388

mahmood2009 - ایران - یزد
مرتیکه دستمال کش جیره خور
دوشنبه 30 شهریور 1388

زن ایرانی - ایران - تهران
من از کارمندان وزارت ارشاد شنیدم که این آقا روی میز خودش در وزارت ارشاد به یک دختر 18 ساله تجاوز کرده است ...
دوشنبه 30 شهریور 1388

arya47 - ایران - کرمان
در روز قدس کسانی‌که به حمایت شما اجتماع و راهپیمایی داشتند، و کم هم نبودند، _همین که این نوکران ولی فقیه قبول کردند که طرفدان موسوی با توجه به تهدیدات نهادهای نظامی و امنیتی تعدادشان کم نبوده برای جنبش سبز یک گام به جلو است چون تا حالا این آقایان سه میلیون نفر را هم سیصد نفر اعلام میکردند.
دوشنبه 30 شهریور 1388

khalije hamishe fars - ایران - خارگ
اقای توکلی مطلق بودن خاص پروردگار داناوتواناست و فقط او را باید پرستش کرد...برای تو و امثال تو متاسفم که خمینی و خامنه ای(ولایت فقیه) یعنی دیکتاتوری را می پرستید و ..
دوشنبه 30 شهریور 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
برو بمیر کپک .توکلی یکی از بد جنس ترین و مرموزترین سگهایی است که همیشه سعی داشته خودش را به مردم بچسبونه.
دوشنبه 30 شهریور 1388

zelat napazir - ایران - تهران
سالروز تولد مهندس میرحسین موسوی روز هفتم مهر ماه می باشد و هوادارن ایشان در حال جمع کردن طومار امضای پیام تبریک به مهندس میرحسین موسوی هستند. برای وارد شدن به لیست امضا کنندگان طومار ، به آدرس زیر مراجعه فرمائید: https://www.petitiononline.com/09292009/petition-sign.html .
دوشنبه 30 شهریور 1388

کلاغ سیاه - ایران - تهران
اقای توکلی ؛حیف اقایی که گفتم ؛. چند نفری را که از انها صحبت میکنی که مردم به خاطر حفاظت از جانشان نگذاشتن به راهپیمایی ادامه بدهند و اون بنده خدا ها که نبودن حرف تو دهن طرفدارانشان بگذارن. مگر این مردم از روز اول غیر از دنبال رای خودشان میگشتن کاری به کار رژیم داشتن که الان مثلا خواهان براندازی رژیم باشند ؟. نه داداش اگر خوشبین باشیم و نگیم که انحراف شعار تا امروز توسط نفوذی های خودتان هست باید قبول کرد که هر جریانی که خودجوش باشد از داخلش افرادی با افکار و تمایلات متفاوت پیدا خواهد شد. بیایید به این مردم اجازه راهپیمایی با مجوز تحت سرپرستی اقایان خاتمی و موسوی و کروبی را بدهید انوقت ببینید اگر همین مردم در حالی که چسب بن دهانشان زده اند به راهپیمایی نیامدند.
دوشنبه 30 شهریور 1388

madrid - ایران - قزوین
با این جملش حال کردم که گفت کار شما باعث کاهش سرمایه ها و فشار بر مردم است . میخوام بدونم این چهار سال که این بساط نبود این فشار از کجا به روی مردم بود؟ شماها که ادعای افزایش سرمایه گذاری و افزایش رفاه عمومی بودید وضع مردم اینه وای به حال بعد
دوشنبه 30 شهریور 1388

fredoparto - انگلستان - آکسفورد
جناب توکلی شما هم بله. شما که خودتان را یک پژوهشگر دانشگاهی می دانید و باید از افکار والائی برخوردار باشید با این حرفتان آب پاکی را روی دست همه ریختید. مرد حسابی، منظورت از بازگشت موسوی و خاتمی چیست؟ یعنی مثل تو دوران خودفروختگی را دنبال کنند. بازگشت این دو نفر به سلک شما خائنان ملت یعنی تنها گذاشتند جمعیتی که دل به آنها خوش کرده اند. یعنی دست رژیم را برای دستگیری، شکنجه و کشتار این مردم به دست دژخیمان رژیم باز گذاشتن. مردک تو برو کشکت را بساب. همین که خودت خائن باقی مانده ای برای هفت پشت ملت کاقی است. مرگ بر تو و آن حکومت اسهالی جنایتکارت.
دوشنبه 30 شهریور 1388

ADNAN ŞENSES - تورکیه - ایستانبول
من نمیدونم مگه این امام کی بود که اینا فکر می کنن هیچ حرف اشتباهی نزده و حرفاش وحی منزله . لعنت به امام . لعنت به اسلام سیاسی آخوندی . به امید الله .
دوشنبه 30 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
دوستان من فکر می کنم عموماً خوشحال باشیم که امثال توکلی از اول با ما نبوده اند وگر نه وسط کار با یک کرشمه رهبر ما رو ول میکردند وسط میدان . بعضیها مخالف باشند بهتره . امثال این آدم که به اسم خیرخواهی بدترین پیشنهادها رو داده . نمی دونم چرا فکر می کنه حرفش خیلی نفوذ داره . من از زمانی که یادمه این آدم هر کاری که کرد جزو اعداد نشد .
دوشنبه 30 شهریور 1388

bache gorgan - ایران - گرگان
از کی تا حالا هویج قاطی میوه ها شده ؟؟!!
دوشنبه 30 شهریور 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
ای ننگ و نفرین بر تو و خایه منی و امام گوربگوری!ای خاک بر اون سرت پاچه خور بدبخت!
سه‌شنبه 31 شهریور 1388

sama128 - ایران - شیراز
آقای مستر توکلی تو نماینده مردم ایران در مجلس نیستی تو پنیس مال رهبری در این امر خطیر موفق و موید باشی وقتی هر گوزی را به عالم غیب ربط می دهید مملکت بهتر از این نمی شود
سه‌شنبه 31 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.