نماز عید فطر با وجود عدم تائید تعداد زیادی از مراجع بزرگ تقلید به امامت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد

نماز عید فطر با وجود عدم تائید تعداد زیادی از مراجع بزرگ تقلید به امامت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد

دفتر آیت الله خامنه ای در ساعات پایانی شب شنبه در اعلامیه ای یکشنبه را عید فطر اعلام کرد

آیت الله علی خامنه ای روز یکشنبه 20 سپتامبر، 29 شهریور را عید فطر اعلام کرد و نماز عید فطر به امامت او برگزار شد.

مراسم روز عید فطر در شرایطی برگزار شد که شمار قابل توجهی از مراجع عمده تقلید حاضر به اعلام روز یکشنبه 20 سپتامبر به عنوان روز عید نشدند؛ یک شب قبل در رسانه های عمومی ایران در پیامی از سوی آیت الله خامنه ای روز یکشنبه روز عید اعلام شد اما آیات عظام صانعی، منتظری، سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، موسوی اردبیلی، نوری همدانی، مدرسی، صادق شیرازی، و وحید خراسانی از جمله این مراجع هستند که از طرق مختلف از جمله سایت های اینترنتی خود اعلام کردند که بنا به سنت، قادر به رویت هلال ماه نبوده اند و روز یکشنبه را روز عید فطر نمی دانند.

با این وجود اکثر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس (به جز عمان) روز یکشنبه را به عنوان عید فطر اعلام کرده اند.

مراسم نماز عید فطر در پایتخت ایران، بر خلاف سال های گذشته، به جای مصلای تهران در دانشگاه تهران برگزار شد.

آقای خامنه ای در مهمترین بخش از خطبه های این نماز، علیه "ایجاد سوء ظن" در جامعه هشدار داد؛ او به مسئله اعترافات بازداشت شدگان اشاره کرد و تاکید نمود اعتراف افراد در دادگاه علیه فردی دیگر قابل قبول "و از نظر شرع مسموع" نیست.

با این وجود او بر لزوم رفتار قانونی در اثبات جرم افراد تاکید کرد و همچنین اعتراف افراد در دادگاه ها علیه خود و "در مقابل دوربین های تلویزیونی" را معتبر دانست.

آقای خامنه ای در خطبه دوم خود از کسانی که در راهپیمایی روز قدس شرکت کرده بودند تشکر کرد و دولت های غربی را به "فریب خوردن از رسانه های خود" متهم ساخت.

نماز عید فطر تقریبا دو روز پس از آن برگزار شد که حضور گسترده معترضان و مخالفان دولت محمود احمدی نژاد در راهپیمایی روز قدس (جمعه 18 سپتامبر، 27 شهریور) در شهرهای مختلف ایران این راهپیمایی و پوشش خبری آن در رسانه های بین المللی را تحت تاثیر قرار داد. در جریان این راهپیمایی تعدادی از معترضان که به گفته پلیس ایران "قصد آسیب زدن به اموال عمومی را داشتند" بازداشت شدند.

حسن خمینی و اکبر هاشمی رفسنجانی نیز در صف اول مراسم نماز حضور داشتند؛ آقای هاشمی رفسنجانی به فاصله نزدیکی از محمود احمدی نژاد نشسته بود و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران بین او و محمود احمدی نژاد قرار داشت.

حسن خمینی، نوه روح الله خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران، در مراسم تنفیذ محمود احمدی نژاد حضور نداشت و همچنین پس از آزادی علیرضا بهشتی که در اوایل ماه سپتامبر (میانه شهریور) بازداشت شده بود نیز با او دیدار کرد.

این دو مسئله باعث انتقاد شدید اصولگرایان از حسن خمینی شد.

آقای بهشتی فرزند محمد بهشتی از بنیانگذاران جمهوری اسلامی و سخنگوی کمیته پیگیری وضعیت زندانیان و آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات ایران است که با وثیقه 200 میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

kaveh52 - ایران - تهران
از این به بعد به قول یک دوست به این آدم میگیم علی گالیله . البته فقط روزهای آخر رمضان . همیشه 70 میلیون آدم باید معطل بشن که دیدن ماه برای این آدم مسجل بشه . از بس علم ستیز هستند کاری رو که یک دانشمند در عرض چند ساعت میتونه انجام بده باید چند صد تا تیم برن برای دیدن ماه . بابا بدید یک آدم علمی از چند هفته یا چند ماه قبل همه اینها رو بهتون میگه
یکشنبه 29 شهریور 1388

anita14 - هلند - دهانهاخ
احمدی چرا نزدیک رفسجانی نشینی مترسی . حال نماز یواشکی میخوانن از ترسشون ریدن
یکشنبه 29 شهریور 1388

amo danial - نروژ - اسلو
ترس بسیجیها از دوربین. https://www.youtube.com/user/20071305#play/uploads/4/ZfPA9FAG77Y
یکشنبه 29 شهریور 1388

amidjan - ایران - تهران
درود. دوستان و یاران خارج از کشور ما در روز قدس یک بار دیگر صدای اعتراض و قدرت خودمون رو به کودتا گران نشان دادیم حالا نوبت شماست که در مجمع عمومی سازمان ملل کار خودتون رو بکنید و از مردم ایران حمایت کنیدو فجایع دولت کودتا رو محکوم کنید حالا نوبت شماست که نشون بدید شما خارج ازگود نیستید شماهم داخل گود هستید و میتونید مثل ما یا شاید هم بهتر از ما نقش خودتون رو در جنبش سبز ایرانیان نشان دهید .مگر نه این که همیشه بعضی از ایرانیهای داخل (توی خود این سایت) به شما میگن که رفتید خارج و از داخل خبر ندارید یا خارج گود هستید تو رو خدا به همه ما داخلی ها نشون بدید که قلبهامون بهم نزدیکه خیلی نزدیک ونشون بدید که ایرانی هستید و هنوز ایرانی ها توی غیرت و معرفت حرف اول رو میزنن دست تک تک شما رو می بوسم .
یکشنبه 29 شهریور 1388

Ahmad Esfahani - ایران - اصفهان
شنیدم که خامنه ای با نردبا ن چوبی باید برود روی پشت بامی که کاهکلی باشه و به رسم سنت شرع هلال ماه را رویت کنه وگرنه از پله و یا آسانسور استفاده بشود مشروع نیست.ایشان که اینقدر به شرع معتقد است چرا برای حفاظت از جان خود و برای سرکوب مردم از مدرنترین امکانات استفاده میفرمایند؟تفنگ و باطوم برقی و نرم افزارهای مدرن برای ردیابی در انترنت را بگذارد کنار و طبق شرع همان شمشیر و شتر و منجنیق و داروقه باشی راه بیندزد تا ببیند که میتواند چهار روز دوام بیاورد؟
یکشنبه 29 شهریور 1388

chkavak - ایران - تهران
علی گالیله افلیج با اون چشمان کور موفق به رویت ماه شد. مرتیکه بزودی اعلام خدائی خواهد کرد. کثافت چلاق بد ترکیب منحوس.
یکشنبه 29 شهریور 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
https://www.iranianuk.com/article.php?id=41803. هلال در این لینک روئیت شده. مسلمانان عزیز پشت سر این آیت الله به نماز به ایستید. از جلو و از عقب به صلات
یکشنبه 29 شهریور 1388

vezveznazi - ایران - ایران
علی گدا بازم عر عر کردی .
یکشنبه 29 شهریور 1388

قلدر - ایران - تهران
خامنه ای ترسیده.......... امامه شو---یده
یکشنبه 29 شهریور 1388

caravansalar - ایران - یزد
انتی اسلام کثیف جای توهم تو جهنم پیش علی گالیله هست مطمئن باش عرب . اشتباه تو در اینه که اسلام را نشناختی. این اسلامی که مبینی ورژن ایرونیه که از زمان شاه عباس صفوی ایجاد شد برای نابودی من و تو .دقیقا بگم طراح اصلیش انگلیس بوده.مگه نمیدونی عمامه اخوندارا انگلیس تولید می کرده.کدوم دینی گفته دزدی کنید یا دروغ بگد.پیشنهاد می کنم نصیحت های کوروش کبیر را بخونی تا ادم بشی!
یکشنبه 29 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
خرافات هم یه حدئ داره بابا...
یکشنبه 29 شهریور 1388

amo danial - نروژ - اسلو
caravansalar - ایران - یزد. نوشته هاتو یکبار دیگه خودت بخون ببینم خودت هم فهمیدی جی گفتی. به یک روانپزشک خودتو نشون بده.
یکشنبه 29 شهریور 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
caravansalar - ایران - یزد . تو یکی نام کورش را بر زبان نیاور بی سواد و خنگ اسلامی وطن امثال تو بی رگ و ریشه عربستان است نه ایران.. مگر همین اعراب وحشی در 1400 سال پیش دودمان ایرانی را بر باد ندادند ؟؟دم از غیرت هم می زنی.
یکشنبه 29 شهریور 1388

koohkan - سوپد - مالمو
میدانید چرا خامنه ای امروز ماه را رویت کرده و اعلام عید فطر کرده . چون چشمش به احمدی نژاد یا بهتر بگویم ماه شب چهارده افتاده بود.
یکشنبه 29 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
آنتی اسلام - ایران - اهواز . بیش از این هم از جنابعالی انتظار نمیرفت. این نهایت خردورزی و عقلانیت امثال توست
دوشنبه 30 شهریور 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
caravansalar - ایران - یزد. اتفاقا اشکال آنتی اسلام اینه که اسلام رو خوب شناخته!مثل من. این تویی که اسلام رو نشناختی ...
دوشنبه 30 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.