هشدار نماینده مجلس در مورد هرگونه برخورد با مردم در روز قدس

هشدار نماینده مجلس در مورد هرگونه برخورد با مردم در روز قدس

آقای ترابی خواستار برخورد "عاقلانه" با راهپیمایان روز قدس شد

درحالی که بعضی از مخالفان می گویند به منظور ادامه اعتراضات به نتایج انتخابات 22 خرداد و خشونت های پس از آن در راهیپمایی روز قدس شرکت خواهند کرد، یک نماینده اصلاح طلب مجلس هشدار داده است که هر گونه برخورد احتمالی با مردم در این راهپیمایی عواقب منفی برای حکومت به دنبال خواهد داشت و گفته است که برخورد کنندگان پاسخگو خواهند بود.

به گزارش پارلمان نیوز، پایگاه خبری فراکسیون اقلیت اصلاح طلب مجلس موسوم به "خط امام"، نصرالله ترابی نماینده شهر کرد، همچنین از اینکه محمود احمدی نژاد سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته خواهد بود اظهار تاسف کرد.

رهبران اصلاح طلبان شامل میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی اعلام کرده اند که در راهپیمایی روز قدس شرکت خواهند کرد و آیت الله صانعی از روحانی های بلندپایه نیز این روز را "پشتوانه معنوی محکمی در جهت نفی هرگونه ظلم و ستم و استضعاف ملت ها در هرکجای عالم" توصیف کرده است.

در مقابل نهادهای حکومتی نیز همچون سال های گذشته مردم را به شرکت در تجمع این روز برای اعتراض به اسرائیل دعوت کرده اند اما آنها اخطار داده اند که نباید از روز قدس بهره برداری سیاسی برای هر هدفی غیر از مساله فلسطینی ها صورت گیرد و روزنامه کیهان حتی خواهان برخورد با کسانی شد که در این روز دست به تظاهرات ضد دولتی بزنند.

نصرالله ترابی اما علیه هرگونه برخوردی با راهپیمایان هشدار داد. او گفت: "هرگونه برخورد با مردم در روز قدس که نماد حمایت از مظلومان و مقابله با استکبار و ظلم است بازتاب منفی گسترده ای برای نظام در جهان به همراه خواهد داشت که ما امیدواریم مسئولان تحت تاثیر برخی جریانات تندرو قرار نگرفته و عاقلانه رفتار کنند."

او همچنین گفت: "مردم در یک فضای مسالمت آمیز برای بیان ایده هایشان در راهپیمایی مجوزدار قصد حضور دارند، اینها مردم ایران هستند و از خارج از کشور نمی آیند، اگر برخوردی صورت بگیرد و تشنج ایجاد کنند مقصر هستند و باید پاسخگو باشند."

او همچنین از اینکه برخلاف هر سال اقامه نماز جمعه به اکبر هاشمی رفسنجانی سپرده نشده است و در عوض احمد خاتمی از چهره های تندرو محافظه کار جایگزین او شده ابراز تاسف کرد: "عاقلانه تر این بود که یک چهره معتدل و حد وسط برای خواندن نماز این روز انتخاب می کردند که منتسب به هیچ گروهی نباشد."

به علاوه او در مورد اینکه آقای احمدی نژاد سخنران پیش از خطبه ها خواهد بود گفت: "روز قدس فراجناحی است نباید افرادی برای این روز انتخاب شوند که به کاهش حضور مردم منجر شود."

حکومت جمهوری اسلامی که پس از انتخابات ریاست جمهوری با اتهام تقلب و اعتراضات گسترده مواجه شده و در طول تابستان تقریبا از هرگونه تجمع اعتراضی مخالفان جلوگیری کرده است استدلال می کند که این مخالفان هستند که قصد استفاده جناحی از روز قدس را دارند. دولت اتهام تقلب را رد کرده است.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه گذشته تاکید کرد که روز قدس تنها خاص حمایت از فلسطینی هاست و گفت که باید مراقبت کرد که کسانی از راهپیمایی روز قدس برای اهداف دیگر و ایجاد تفرقه استفاده نکنند.

ضدیت با اسرائیل یکی از ارکان اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی است از این جهت برخی ناظران معتقدند که لغو مراسم روز قدس برای جلوگیری از نیرو گرفتن احتمالی جنبش مخالفان گزینه ای تقریبا غیرممکن برای حکومت بوده است چرا که آبروی نظام به آن بستگی دارد.

به علاوه به اعتقاد این ناظران برخورد با معترضان در این روز نیز به صورت علنی هزینه زیادی برای حکومت خواهد داشت چرا که این تجمعی در اعتراض به خشونت - اسرائیلی ها علیه فلسطینی ها - است.

'نه فقط مختص قدس'

برخی اصلاح طلبان این استدلال که روز قدس مختص مساله فلسطینی هاست را رد می کنند.

از جمله آیت الله یوسف صانعی از روحانی های نزدیک به اصلاح طلبان در بیانیه ای که 24 شهریور صادر کرد روز قدس را نه فقط محدود به مساله فلسطینی ها بلکه روز "مقابله مستضعفان با مستکبران" خواند.

او روز 24 شهریور در بیانیه ای نوشت روز قدس بر حسب مبنا و منطق آیت الله خمینی "روز تعیین سرنوشت ملت های مستضعف و روز مقابله مستضعفان با مستکبران است. روز قدس یک روز جهانی است. روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد؛ روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است."

او افزود: "این جانب با محکوم نمودن اشغال و تجاوز در قدس شریف، از عموم ملت فهیم و هوشمند ایران می خواهم که با حضور باشکوه در راهپیمایی این روز-که پاسخی به ندای بنیانگذار جمهوری اسلامی است- ضمن پیمان با آرمان های مردم مظلوم فلسطین، پشتوانه معنوی محکمی در جهت نفی هرگونه ظلم و ستم و استضعاف ملت ها در هرکجای عالم ایجاد نمایند، و باید اطمینان داشت که خداوند در کمین ستمکاران و ظالمان است."

یک روز پیشتر سایت کلمه، وابسته به میرحسین موسوی، خبر داده بود که این نامزد معترض انتخابات در راهپیمایی روز قدس شرکت می کند.

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی، نیز که قبلا پیش بینی کرده بود روز قدس صحنه قدرتنمایی مخالفان خواهد شد گفته است که در این راهپیمایی شرکت خواهد کرد.

از سوی دیگر خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - که از دولت محمود احمدی نژاد حمایت می کند، در تحلیلی با عنوان "تقلای موج سبز برای اغتشاش در راهپیمایی روز قدس" طرفداران آقایان موسوی و کروبی را به تلاش برای "زنده نگهداشتن آتش اغتشاشات" از طریق دعوت مردم به حضور در این راهپیمایی متهم کرده و رسانه های بین المللی را به دلیل انعکاس اخبار در این زمینه هدف حمله قرار داده است.

معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری حرکت اعتراضی خود را "موج سبز" می نامند.

aghozdar - ایران - تهران
هنوز اقایون نمی خوان قبول کنند که دیگر ان جاده یکطرفه به علت گود برداری مسدود شده. امام جماعت را بر خلاف عرف چندین ساله عوض میکنن. سخنرانی قبل از خطبه را به کسی میسپارند که از همین الان میدونیم چه افاضاتی میخواهد بگوید .به مردم معترض هم میگویند از منزل خارج نشوید ماکله گرگ هستیم. دیگه فرمایش دیگه ای ندارین انجام بدیم قربان ؟.
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

beomidepirozi - ایران - تهران
به امید پیروزی موج سبز بر حکومت دیکتاتوری اخوندی اقای ا.ن
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

marilyn_jam - امریکا - لوس آنجلس
آخر هفته............احمدی رفته. چه با خون ریزی چه بدون خون ریزی
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

punisher - ایران - شیراز
اگه اینا فردا دست رو مردم بلند کنن / چه آشوبی بپا میشه.....
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

sami_rad - انگلیس - لندن
ننگ بر رژیم کثیف اخوندی.مرگ بر کفتار پیر چلاغ.(خایمنه ای)
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

sabz 1 - مجارستان - بوداپست
امیدوارم که در جمهوری ایرانی دین از سیاست جدا شود. ولایت فقیه حذف شود. دین و اعتقاد هر کسی محترم باشد.دولت ایرانی وتمام ارگانهای دولتی در دست متخصصان امور مربوطه باشد تا ایران و ایرانی سربلند باشد
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
فردا همه جا بوئ فاضلاب میده..احمقئ قراره سخ ا.ن رانئ کنه
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
حکومت نمی تواند با مخلفان چند ده میلیونی مردم مقابله کند و در نهایت بازنده خواهد بود.
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

shekvegar - ایران - تهران
بله همینطوره . روز قدس یادگار خمینی است . البته خمینی از اونجایی که عاشق وطن بود یادگارهای دیگه ای هم برای ما به ارمغان گذاشت : خامنه ای ، ولایت مطلقه ی فقیه ، سپاه پاسداران ، ارتش 20 میلیونی بسیج ( شامل بسیج دانشجویی ، بسیج اساتید ، بسیج اصناف، بسیج ادارات، کارمندان،کارگران،چوپانان.... بسیج گاوداران، بسیج سرمایه داران ، بسیج پاچه خواران و دستمال بدستان و ...) ، دامن زدن به ترور شخصی با فتوای قتل سلمان رشدی بدون برگزاری دادگاه و اقامه حکم در حضور وکیل !!! ، صدا و سیمای خصوصی و انحصاری در دستان قدرتمند رهبری ، قوه قضائیه ی مزدور ، قطع رابطه با تمام کشورهای مترقی ، ورود روحانیت به تمام ارگانهای دولتی و دستاوردهایی از این قبیل .!! . خسته ام اما امیدوار ..
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
اخرش باید ازخمینی خرفت جانی بی شعور تشکر کرد که روز قدس رو اعلام کرده .ولی باز من میگم تو روح پلیدش سگ .........
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

masih - ایران - تهران
اینکه احمدی نژاد قرار صحبت کنه بهترین هدیه است برای ما چرا که اون اصلا فکر نمی کنه هر چی دهنش می یاد میگه .اونموقع تمام دنیا خواهند دید این احمق با همت مردم ونادانی خودش خودشان را محکوم خواهد کرد.احمد خاتمی هم از اون بدتر فردا چه شود.فردا خواهید دید انقدر صوتی خواهد داد که خوراک یک هفته مطبوعات جور شود
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

parsaus - امریکا - لوس انجلس
یک ممممممرررررردددد اگه پیدا بشه این کوتوله حرام زاده رو ترور کنه تمام ورق بر میگرده
جمعه 27 شهریور 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
siavashoma - انگلستان - منچستر . دمت گرم و حضرت آلت الله خایه منی فرموده:قدس پایین تنه اسلام است!.
شنبه 28 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.