هدیه ۴۰۰ میلیون دلاری احمدی‌نژاد به هوگو چاوز در معامله خرید بنزین

هدیه 400 میلیون دلاری احمدی‌نژاد به هوگو چاوز در معامله خرید بنزین

سلام نیوز : مطابق توافقنامه ای که میان هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا و آقای احمدی نژاد منعقد شد ایران بنزین مورد نیاز حود را 50 درصد گرانتر از ونزوئلا خواهد خرید

به گزارش سلام همانگونه که هوگو چاوز در سفر اخیرش به ایران اعلام نمود که این کشور متعهد شده تا هر روز 20 هزار بشکه بنزین به ایران صادر کند صادراتی که بنابه قول آقای چاوز معادل 800 میلیون دلار خواهد بود

با یک ضرب و تقسیم ساده و محاسبه هر بشکه 158 لیتر و تقسیم آن بر رقم اعلام شده از سوی چاوز به رقم هر لیتر بنزین نزدیک به 70 سنت و یا آنگونه که رسانه های دولتی تائید نموده اند هر لیتر 690 تومان خواهیم رسید

در حالی که بر اساس آخرین آمار امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، بهای هر لیتر بنزین در بازار خلیج‌ فارس روز دوشنبه (16 شهریور) حدود 468 تومان (634 دلار و 94 سنت هر تن) بوده است.

بازهم با یک ضرب و تقسیم ساده ریاضی این موضوع معلوم می شود که بنزین اهدایی از سوی برادر چاوز عملاً 50 درصد گرانتر از نرخ رایج آن در نزدیکترین بازار به ایران خواهد بود و اگر مدت این قرارداد یکسال باشد اضافه پرداخت ایران به آقای چاوز حدود 400 میلیون دلار خواهد بود.

مضاف بر اینکه فروش بنزین حتی با نرخ رایج بن المللی در چنین حجمی مسلماً سود سرشازی نصیب فروشنده خواهد نمود.

 

سود سرشاری که احتمالاً از نظر آقای چاوز قابل توجه نبوده و به همین دلیل هم احمدی نژاد ناچار به افزایش 400 میلیون دلاری آن شده است.


روزانه 800هزار دلاراضافه پرداخت به ونزوئلا

ادیا:مساله خرید بنزین از ونزوئلا سوالات وابهامات زیادی در افکار عمومی آفریده است.درحالیکه مساله خودکفایی بنزین در سالهای اخیر هم در گفتارهم در عمل مورد توجه ویژه هم مسولین نفتی هم مقامات سیاسی کشوربود که توفیقات این مساله در جای خود باید مورد بررسی وتحلیل قرار گیرد.
اما در سالهای اخیر تا به امروز مساله بنزین در چند بعد برای کشور به مشکل وتا حدی به بحران بدل شده است.هم در توزیع وقیمت آن،هم در تولید داخلی آن وبه تازگی با مصوبه سنای آمریکا تهیه وخرید آن.در این هنگامه است که قرار داد 800 میلیون دلاری با ونزوئلا برای یکسال مطرح وامضا واجرایی میشود.قراردادی که روزانه 20 هزار بشکه بنزین از این کشوربرای ایران خریداری میکند.حال اگر میلیون 800 را تقسیم بر روزهای سال یعنی 365 کنیم به رقم 2191780 میرسیم.این در واقع پرداختی روزانه ایران به ونزوئلا برای دریافت 20 هزار بشکه بنزین است.حال اگراین رقم را تقسیم بر 20 هزار کنیم به رقم 109 دلار میرسیم که رقم خرید هر بشکه بنزین از ونزوئلا است.که نسبت به قیمت های مختلف امروز دنیا بسیار بالاتر است.که قیمتهای مختلف در جدول های زیر قابل مشاهده است .
قیمت هربشکه بنزین در سال 2009 (به دلار)
ردیفبازارسه ماهه اولسه ماهه دومسه ماهه سومسه ماهه چهارم
1رتردام50/6771/4662/861/28
2نیویورک51/1869/5165/4264/23
3سنگاپور54/868/762/8862/49
4متوسط دنیا52/2269/8963/762/67

پیش بینی قیمت متوسط دنیا برای هر بشکه بنزین در سالهای آتی
سالقیمت(دلار)
201067/77
201173/42
201279/08

این قیمتها از آخرین شماره(سپتامبر 2009) نشریه ساینس مانیتور که مرجعی معتبر در بازار انرژِی است گرفته شده است .طبق این جدول قیمت کنونی بنزین ونزوئلایی برای ایران در مقایسه با قیمت سه ماهه سوم(جدول 3) سال تقریبا هر بشکه 40 دلار گرانتر است.در واقع ایران روزانه 800 هزار دلار در پرداخت 2میلیون دلاری خود بیشتر میپردازد.اگر این 800 هزار را در یکسال در نظر بگیریم وقیمتها هم ثابت باشد به رقم 292 میلیون دلار میرسیم که بالاتر از تمام قیمت های بازار جهانی است.در صورتی که طبق پیش بینی سانیس مانیتور در 3ماهه چهارم قیمت متوسط جهانی میل به کاهش دارد.این در حالی است که در قراردادهای اینچنینی این خریدار است که دست بالا را دارد وبه خاطر خرید تضمینی، تخفیف مناسبی از فروشنده میگرید که اصولا غیر قابل احتساب است اما بهر رو دامنه 290 میلیون دلار را به رقم های بالاتر میرساند.از این رو قرارداد خرید بنزین از ونزوئلا را اصلا نمی توان یک قرارداد موفق تجاری برای ایران دانست گویی اصلا این قرارداد را اصلا نمی توان یک قرار داد تجاری دانست از این رو مسولین نفتی ودیپلماسی باید توضیح دهند بر اساس چه پارامترهایی اقدام به انعقاد این قرارداد کردند؟

واکنش مجلس به گرانفروشی بنزین چاوزبه ایران
تابناک : عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: خرید بنزین بالاتر از قیمت جهانی از کشور ونزوئلا غیر قانونی است و دولت بدون اجازه مجلس حق ندارد این کار را انجام دهد .

موید حسینی صدر نماینده خوی و عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت وگو با «فردا» اظهار داشت: همانگونه که هوگو چاوز در سفر اخیرش به ایران اعلام نمود این کشور متعهد شده تا هر روز 20 هزار بشکه بنزین به ایران صادر کند صادراتی که بنابه قول آقای چاوز معادل 800 میلیون دلار خواهد بود که این مبلغ بسیار بالاتر از قیمت جهانی بنزین است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه خرید بنزین بالاتر از قیمت جهانی غیر قانونی و اجحاف درحق ملت است تاکید کرد: مجلس اجازه نخواهد داد کشور ونزوئلا بنزین را بالاتر از قیمت مجاز به کشور بفروشد.

وی افزود: توافق احمدی نژاد وچاوز در مورد خرید بنزین زمانی می تواند قابل قبول باشد که بنزیین به قیمت جهانی به ایران فروخته شود.

نماینده خوی در مجلس هشتم خاطرنشان کرد: مجلس با هر توافقی که نتیجه آن اجحاف در حق ملت ایران باشد برخود می کند وبه همین خاطر توافق ایران باشد کشور ونزوئلا را در مورد خرید بنزین با حساسیت دنبال می کند
نظرات کاربران سایت تابناک :
نظرات بینندگان:
حتماً به نیت یک در دنیا و 100 در آخرته مثل بقیه کارها کارخانه تولید ماشین در کشورهای دیگه زدن و ...
آقای چاورز تازگی در مراسم افطاری شرکت میکند. به حرم امام رضا میرود . در مورد امام زمان اظهار نظر میکند و ... چه اشکالی داره به یک کشور مسسسسسسلللللممممماااااننننن به این روش کمک شود؟؟؟آهای کفن پوشان روزه سکوت گرفته اید؟ قبول باشد...
بابا برادر چاوز دیگه.....
علکی که نمیاد اینجا این همه فیلم بازی کنه.(در مورد امام زمان و ....)
باجشو میخواد مثل کشور برادر روسیه و چین....
متاسفم
به عنوان یک ایرانی مسلمان از مسئولین نظام تقاضا میکنم. به این آقای چاوز اطمینان نکیند.جوجه رو آخر پاییز میشمردند!!؟؟
منتظر فروش اسلحه هایی که از روسیه خریدهبه چند برابر قیمت به هیان باشید
این آقایان مثل اینکه تو باغ نیستند هنوز تحریم بنزین تصویب نشده کار خودش را کرده مگر از کشورهای دیگر که هزینه کمتری داشته باشد و قیمت تمام شده آن پایئن باشد نمیتوانیم بنزین تهیه کنیم مگر اینکه تحریم عملی شده باشد.
ببینم این مجلس در حمایت از مردم است یا در مقابل مردم
دولت نمی تواند بنزین بخرد .
دولت باید تمام نیازهای خود را از داخل تامین کند
و دولت حق سرمایه گذاری برای احداث پالایشگاه و تولید بنزین را ندارد .
دولت نباید بیش از تولید داخل به مصرف کنندگان بنزین ارائه نماید
و ....
واقعا این مجلس به فکر مردم است ؟؟؟؟؟؟؟
سود چاوز از فروش پیشاپیش موشکهای روسی را هم فراموش نکنید
خرج که از کیسه ایران بود/رفیق چاوز شدن آسان بود
این چگونه "عزت اسلامی" است که باعث شده که ما از سر لجاجت با برخی کشورهای تاثیرگذار دنیا، خود را درگیر کشورهای خرد و بی اثر کنیم و برای حفظ آن باید به دهها کشور از جمله، روسیه، چین، ونزوئلا، بولیوی، کشورهای افریقایی، امارات متحده عربی و حتی دلالان امریکایی باج بدهیم...آیا این باج دادن همانی است که آقایان وعده داده بودند....پس حتما، حذف نقشه و نام ایران و خلیج فارس از بازی های کشورهای اسلامی، راه ندادن ایران به اجلاس دریای خزر، نوعی بالا بردن مقام ایران است؟؟؟
این کاربرادر چاوز ،یعنی خوردن از توبره واخورباهم!
مطمئن باشید همین بنزین گرون رو هم چاوز به ایران تحویل نمی‌دهد و اینها همه یه بازیه برای کمک به دولت آقای چاوز
روسیه کم بود این آقایون می خوان مملکت رو حتی به ونزوئلا هم بفروشن.
اخر دولتمردان هم سهمی دارند هر چه بالاتر از قیمت فروختیم می دهیم به دولتیها دیگر چی حرفی هست .
مثل بقیه چیزهایی که در حق مردم اجهاف شد و مجلس پیگیری کرد؟ مجلس نه می تواند پیگیری کند و نه پیگیری می کند. برای مطرح شدن در رسانه ها حرف نزنید.
به این رفیق شفیق چاوز بگید پس چی شد داش چاوز دیدی هر کسی به فکرخودش ومنافع ملیشه این وسط هم سر این ملت بی کلاه مانده
روسیه که می خوره ، کشورهای آمریکای جنوبی هم روش ، زیاد ناراحت نباشید
نمایندگان محترم توجه کنند حساب مشهدی هوگو جون از بقیه جداست
اصلا ما و اون نداره جیب ما جیب اون هم هست حالا که به امام هشتم ارادت پیدا کرده تو ذوقش نزنید گناه داره
بابا ایرادی که نداره از کشور دوست و همسایه و مسلمان یعنی ونزوئلا یه کم گرانتر بخریم!
این چاوز هم عجب مارمولکیه بابا! البته برای منافع خودش وکشورش خوبه !!!
میخواهیم دنیا را مدیریت کنیم ولی روی نفت خوابیدیم و از اون سر دنیا بنزین وارد می کنیم!
ببینید چه بر سر ما امده بعد سی سال نتونستیم علیرغم تولید کننده عمده نفت از نظر تولید بنزین خودکفی باشیم بایستی احسن گفت به کسانی که اب به اسیاب دشمن ریخته اند.
پس فکر می‌کنید برادر چاوز کمونیست برای چی تا بحال 7 بار به ایران آمده!
هوگو چاپز نه هوگو چاوز!!!
باز هم حماقت ایرانی ها ثابت شد یکبار توسط سوری ها یکبار توسط لیبی یکبار توسط الجزایر یکبار توسط یاسر عرفات حالا هم توسط چاورز کمونیست
ای آقا!این همه است که این ملت هزینه های اضافی سیاستهای غلط ستیزه جویانه با کشورهای صنعتی را می پردازد. این مورد هم روش!
خیلی جالب است ما به ونزولا اجناس خودرا ارزانتر از بازار جهانی می فروشیم و بنزین گرانتر از بازار جهانی می خریم.
این خود استعمار امریکاست که داره مار را در قالب چاوز استعمار میکند بعد ها میفهمیم
ما ملت نفهمی هستیم که اینجوری چاپیده میشویم و میگوئیم انگلیس میخواهد ما را بچاپد
آدم دو تا دوست مثل چاوز داشته باشه دیگه دشمن نمیخواد .
اینهمه پول و کمکهای مالی و ... به ایشان دادند اینهم از جوابش !!
بی خیال
کشور دوست وبرادرمونه . جیب به جیبه
چند روز دیگه توصیه میشود در این موضوع سکوت کنید و نمایندگان طبق روال سکوت خواهند کرد پس بهتر است قبل از توصیه و... موضوع را رسانه ای نکنید!
هییییییییییس نگید اینارو چاوز ناراحت میشه قهر میکنه بعد ما میمونیم و حوضمون
پول بیت المال ایران که مهم نیست. نوش جون مشهدی هوگو و دوستان (البته این دوستان را خودتون خوب می‌دونید کیند. نمی‌دونید؟؟؟؟ همون‌هایی که فروختند)
این همه چاوز چاوز می کنند آقایان اما ببینید این آقای چاوز نه تنها هیچ جا از حقوق ملت و کشورش کوتاه نمی آید (برخلاف مسوولین دلسوز! ما) که حتی از دوستان خود که سنگش را به سینه می زنند نیز باج می خواهد!
پس راز چفیه انداختن و به مشهد رفتن را هم فهمیدیم
دوستی خاله خرسه است جریان
بابا صد رحمت به دشمنان
چقد بخت ز ایرانیان رفته بود
که گرگین میلاد دوتن کشته بود
دوستانی که میگن بی خیال! بدونند که این بیخیالی حتی شوخیش هم زجر آوره!!!
darius mis - انکلستان - لندن
گودن ترین رءس جمهور ایران اشغالی
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

taiis - آلمان - برلین
عنتری نژاد.همهٔ سرمایهٔ ایران را از هلقومت میکشیم بیرون
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

amo danial - نروژ - اسلو
نفرین بر ان پیغمبری که خامنه ای اولاد اوست.
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

madrid - ایزان - قزوین
بیاید مثل هم جنس باز ها با ها ازدواج کنید خودتونو راحت کنید چه وضعشه به چاوز پول بیشتری میدن میگن گوشت بشه به تنش الهی اونوقت از حلقوم ما می کشن بیرون با بنزینی لیتری 400 تومن
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

khalije hamishe fars - ایران - خارگ
نظرات کاربران سایت تابناک :.. تو این سایت کم نظر میدیم تابناک هم روش .. نظر بی فایده است زعمل کار بر اید .. جمعه همه با هم یکدل و یکصدا فریاد میزنیم دولت کودتا استعفا استعفا,,,میرحسین زنده باد کروبی پاینده باد,,,مرگ بر روسیه,,,زندانی سیاس ازاد باید گردد,,,پیروز باشید...
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

arya generation - انگلستان - لندن
آخ آخ آخ ببینید ما چی شدیم که ونزویلا هم داره سر ما را کلاه میزاره یعنی داریم با 7000 سال قدمت به یک کشوری که به زور 400 سال هم قدمت نداره باج میدیم.وااااااای دارم دیوانه میشم از دست کارهای آقای احمدی نژاد . خدایا خدایا ما به کدامین گناه داریم تاوان پس میدیم ؟ خدایا یعنی تو آرامتر و صبورتر از ما ملتی پیدا نکردی ؟ خدایا ما که روزی به دنیا حکمران بودیم و از فرزندان داریوش و نسل آریا و هر کس را به دین خود آزاد نهادیم واقعا این است سزای ما ؟
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

madrid - ایزان - قزوین
مشدی چاوز نوش جونت گوشت بشه به تنت جه راحت برای خودت کاسبی می کنی ها این احمق ها هم چه راحت بیت المال رو هدر میدن عین خیالشون نیست سال اصلاح الگوئ مصرف فقط بری ماست که رقم قرارداد رو کم میکند میگن سال اصلاح الگوئ مصرفه
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

juvel - نروژ - اسلو
خاک بر اون سرت کنن عنتری / بی ناموسه حرام زاده اگه تو واقعا ایرانی و وطن پرست بودی عمرن سرمایه اون مملکترو به تاراج میذاشتی . مرگ بر تو و اون رهبره چلاقت .
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
پول یا مفت
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

alkap0n1990 - ایران - کرج
گرگها بقیه را میدرند ولی با هم کاری ندارند.الگوی مصرفو واسه ملت گذاشتن.ولی عجب عکسی دان با هم.2 تا کبوتر عاشق.....حیف اینهمه احساسات نیست؟؟
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

کلاغ سیاه - ایران - تهران
پول بی زبان مملکت را بر باد میده عوضش بهش اجازه میدن با دوست پسرش تانگو برقصه. خاک بر سر چاوز چندشش نمیشه؟
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

naghshe eshgh - ایران - تهران
حالا این دو تا چرا اینقدر به هم چسبیدن !! چندش اوره ه .....
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

Sohane Qom - ایران - قم
استا لاویستا بیی بی..
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

naslesookhteh - ایران - تهران
400 میلیون دلار پیش پرداخت راه اندازی گروه تروریستی حزب الله در قاره امریکا ست.
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

Alireza88 - ایران - تهران
دوستان با وجود پوشش خبری خارجی مراسم با آرامش در روز قدس شرکت کنید. زنده باد راه سبزمان
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

Ezhaq - ایران - تهران
kamia1 - المان - کلن . پایه پول هیچ وقت مفت نبوده این بی پدر مادرها یامفت هستند که پول مملکت رو به باد می دهند. امثال کثافت نژاد علی چلاق و دار و دسته این نظام کثیف اسلامی.
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

habib121 - هند - بنگلور
فکر میکنید هدف مدیر سایت از گذاشتن کامنت اعضای سایت تابناک چیه؟ من که فکر میکنم به خاطر اینه که به ما یاد بده که چه جوری کامنت می نویسن خدایی بیاین یه نگاه به کامنتهای خودمون بندازیم همش داریم فحش میدیم بیاین از این به بعد دو تا جمله زیبا بنویسیم که همه استفاده کنن.با این که دولت مردای ما حتی لیاقت فحش خوردنم ندارن
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

fredoparto - انگلستان - آکسفورد
این عمامه به سرها با این ریخت و پاشهای بیحساب و کتابشان عاقبت ایران را با آن تاریخ کهنسال و آبرومندش که کوروش و داریوش، ستارخان و باقرخان را در خود پروراند به کشور ماقبل تاریخ تبدیل می کنند که نتیجه اش اقتصادی ورشکسته، فقر ملی، دزدی، فساد و غارت و چپاول اموال مردم، فحشا (که من علت آن را حرص و طمع می دانم تا فقر) (به مراتب بیشتر از حال حاضر)، تیره شدن روابط مردم با یکدیگر حتی با خانواده خود، خودکشی ناشی از فشار عصبی، گوشه خیابان نشستن و گدائی کردن (بده ار راه خدا) خواهد بود. اما خودشان، نسبت به سلسله مراتب، در جزایر خوش و آب و هوا که کمتر از بهشت موعودی نیست که قولش را به مردم داده بودند، و کشورهای اروپائی و عربی و آفریقائی زندگی بی دغدغه ای را با پولهای سرقت شده از بیت المال ام و بی دغدغه ای را خواهند داشت و به اسلام من درآوردی اما امتشان افتخار خواهند کرد و به ریش مشتی آدم احمق و فرصت طلب خواهند خندید. آیا کسی که برای اولین بار دین را وارد سیاست کرد تا بوسیله آن صداهای بر حق مردم را خاموش کند مستحق جایزه نوبل نیست؟ (بزرگترین عوامفریب قرن).
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

marilyn_jam - امریکا - لوس آنجلس
احمق بیشعور پول بابات که نیست این کارارو باش میکنی میمون زشت
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

*پسر شجاع* - ایران - تهران
بابا 30 سال هست که اینها به تمام دنیا باج میدند فرقی هم نمی کنه که افغانستان باشه یا آمریکا ....فقط به تنها کشوری که اینها باج نمیدند خود ایران و مردم ایران هستش....
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

FOOZOOLBASHI - کانادا - وتکوور
مرگ بر روسیه مرگ بر روسیه مرگ بر روسیه
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

black chador - امریکا - ولدن
زنده باد امیگو چاوز. کاش گرونتر میفرختش.
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.