مایونز را با ماست رقیق کنید

مایونز را با ماست رقیق کنید

مایونز، سسی است که در گذشته خانم‌های خانه‌دار خودشان در منزل تهیه می‌کردند و ترکیبی است از تخم‌مرغ ، سرکه و روغن مایع ، چیزی مثل «امولسیون»، یعنی همه‌ چیز در حالت معلق و در تهیه انواع غذاهای سرد به خصوص سالاد الویه ، سالاد کلم و یا ماکارونی استفاده می‌شود.

اما ترکیب زرده تخم‌مرغ و روغن مایع در تهیه این نوع سس به علت بالا بردن چربی خون، باید به میزان محدودتری مورد مصرف قرار گیرد، زیرا هر فرد می‌تواند در روز حد مشخصی از این مواد غذایی را بخورد.

در ضمن سس ‌مایونز کالری زیادی دارد، یعنی یک قاشق غذاخوری‌اش نزدیک به 100 کیلو کالری تولید می‌کند و دارای 11 گرم چربی است که دو گرم آن چربی اشباع و بقیه از نوع غیراشباع هستند.

به علاوه، یک قاشق غذاخوری سس مایونز 70 تا 80 میلی‌گرم سدیم دارد و فشار خونی‌ها باید هنگام خوردن این سس مراقب باشند.

در ضمن، از آنجا که تخم‌مرغ خام ممکن است ناقل میکروب سالمونلا باشد که می‌تواند تولید مسمومیت کند (مثلا در تخم‌مرغ‌های شکسته، آلوده و غیر بهداشتی یا سوسیس و کالباس مانده) بنابراین بهتر است هنگام مصرف سس مایونز در تهیه انواع غذاهای سرد، دقت کافی به خرج دهید.

جالب است بدانید سس‌هایی که در کارخانه‌ها به صورت پاستوریزه تهیه می‌شوند، تخم‌مرغ‌شان حرارت لازم را می‌بیند. برای همین متخصصان توصیه می‌کنند اگر می‌خواهید سس آماده تهیه کنید، حتما محصولات کارخانه‌های معتبر و استاندارد را انتخاب کنید.

درباره سس‌های رژیمی نیز باید بگوییم یک قاشق غذاخوری از آنها 50 کیلوکالری انرژی در بدن تولید می‌کنند، برای همین افرادی که حتی کلسترول خون هم دارند، می‌توانند به میزان کم از این نوع سس‌ها بخورند.

برای تهیه انواع غذاهای سرد بهتر است از ترکیب ماست و سس استفاده شود، حتی به‌ صورت کارخانه‌ای، سس ماست در دسترس است و چون در رستوران‌ها و برخی خانواده‌ها، در تهیه انواع غذاهای سرد و فست‌فودها ، از سس استفاده می‌کنند، می‌توان سس ماست را جایگزین این سس‌های پرچربی کرد، در این صورت مصرف کم آنها اشکالی ندارد.

در ضمن اگر تمایل دارید مایونز را خودتان در خانه تهیه کنید، بهتر است از نمک کمتر، ادویه‌ی بیشتر و ترکیب آب لیموترش و روغن زیتون بهره ببرید.

فقط توجه داشته باشید به هیچ وجه از تخم‌مرغ‌های شکسته یا ترک‌ خورده، استفاده نکنید.

دکتر مسعود کیمیاگر- متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی
dannni - سوئد - ستکهلم
یک سسی ابدائ کردم واقعا خوشمزه و هرچه بخوری هیچ ضرر و کلستور نداره/ ماست کم چرب به اندازه دل بخاه/ اب لیمو/ سرکه/ روغن زیتون/ فلفل پودر سیر/ اگر میلید رنگ صورتی باشه کمی رب گوجه /همه رو قاتی کنید با بهم زن /غلظتش دست خودتونه یا ماست زیاد کنید یا ابلموو سرکه زیاد هیچ ضرر نداره شب وروز با سلاد و چیبس بخورید/ سس دانی
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

zorro - هند - میسور
dannni - سوئد - ستکهلم:. به خدا تله پاتی داریم. خانم منم درست کرده مثل تو.
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
کلستور نه برادر. کلسترول
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

yool - انگلستان - لندن
dannni- سوئد. zorr- هند. شما دوتا نابغه مواظب باشید ندزدنتون، این که گفتید که همون گارلیک سس خودمونه!.
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

dannni - سوئد - استکهلم
yool - انگلستان - لندن/خوب یاد گرفتی حالا یک اسمی مندراوردی روش گذشتی اختراعش به اسمم ثبت شده///bluestar - ایران - تهران . کلسترول
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

sara-iran - ایران - تهران
سس دانی حتما امتحانش میکنم.....
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

dannni - سوئد - استکهلم
sara-iran - ایران - تهران/پول حق الحساب فراموش نشه بحسابم واریز کنید
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

nazi4353 - ایران - آبادان
راسته که میگن اگه ماست رو بایه چیز ترش مثل آب لیمو یا آب نارنج یا سرکه قاطی کنی باعث ایجاد لکه های پوستی میشه ؟؟؟
شنبه 28 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.