تعویق معامله هشت میلیارد دلاری سهام مخابرات ایران

تعویق معامله هشت میلیارد دلاری سهام مخابرات ایران

شرکت مخابرات بزرگترین شرکت دولتی است که سهام آن وارد بازار بورس می شود

سازمان خصوصی سازی ایران اعلام کرده بود روز چهارشنبه 25 شهریور بیشتر از 50 درصد سهام شرکت مخابرات ایران را به ارزش هفت هزار و 800 میلیارد تومان (7 میلیارد و 800 میلیون دلار) در بورس تهران عرضه می کند اما سازمان خصوصی سازی ایران عصر روز سه شنبه اعلام کرد که این مهم به تعویق افتاده است.

عرضه یکباره این حجم سهام در بازار بورس بی سابقه است و در صورت فروش این مقدار از سهام ، بزرگترین معامله تاریخ بورس ایران صورت می گرفت.

سازمان خصوصی سازی اعلام کرده که زمان فروش این سهام به زودی اعلام خواهد شد.

شرکت مخابرات ایران یکی از شرکت های مشمول اصل 44 قانون اساسی است، که پیش از این پنج درصد از سهام آن سال گذشته در بورس عرضه شده و پنج درصد نیز به کارکنان و 20 درصد از سهام آن نیز از طریق سهام عدالت واگذار شده است.

با وگذاری پنجاه درصد از سهام، میزان سهام واگذار شده مخابرات به 80 درصد خواهد رسید و بنابر قانون، بقیه 20 درصد سهام مخابرات در اختیار دولت باقی خواهد ماند.

قرار بود فردا چهارشنبه، سهام بلوکی 50 درصد بعلاوه یک سهم شرکت مخابرات با نزدیک به 23 میلیارد سهم به قیمت هر سهم 340 تومان عرضه شود.

خریدار این سهام باید 20 درصد از قیمت را به صورت نقدی و بقیه را نیز در 16 قسط و هر شش ماه یک بار بپردازد.

برآوردها نشان می دهد که خریدار باید برای خرید شرکت مخابرات در همان ابتدا یک هزار و 560 میلیارد تومان (یک میلیارد و 560 میلیون دلار) به صورت نقدی به حساب خزانه دولت واریز کند.

پرداخت چنین مبلغ هنگفتی از عهده کمتر خریداری بر می آید و به همین دلیل برخی احتمال می دهند شرکت های دولتی یا شبه دولتی که توان تهیه چنین مبلغی را دارند، جزو خریداران باشند یا نهادهای دیگری با استفاده از توان مالی آنها سهام مخابرات را بخرند.

علاوه بر مبلغ نقدی، خریدار سهام مخابرات باید در 16 قسط و هر شش ماه یکبار 484 میلیارد تومان (484 میلیون دلار) را به دولت بپردازد.

خریداران احتمالی

گزارشهای دقیقی از خریداران احتمالی مخابرات منتشر نشده است، اما دو "کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین" و " کنسرسیوم پیشگامان یزد" به عنوان متقاضیان خرید سهام مخابرات اعلام شده اند.

جزئیات دقیقی شرکت های عضو این دو کنسرسیوم منتشر نشده و از میزان توانایی و نحوه تامین این حجم بزرگ نقدینگی برای خرید شرکت مخابرات اطلاعی در دست نیست.

توانایی مالی و فنی برای اداره چنین شرکت عظیمی اهمیت بسیاری دارد و مسئولان سازمان خصوصی سازی می گویند که این دو کنسرسیوم صلاحیت چنین کاری را دارند در حالی که گزارشها نشان می دهد یکی از این دو کنسرسیوم که متقاضی اپراتور سوم تلفن همراه بود به دلیل مشکلات فنی و مالی، از شرکت در مزایده کنار گذاشته شده بود.

برخی گزارشها حکایت از آن دارد که این کنسرسیوم ها به نوعی وابسته به دولت هستند.

علاوه بر این دو کنسرسیوم، برخی شرکت های وابسته به نهادهای نظامی نظیر شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان وابسته به سپاه پاسداران نیز آمادگی خود را برای خرید اعلام کرده است.

بخشی از سهام شرکت مخابرات ایران در واقع ودیعه تلفن همراه و ثابت است که دولت در طول سالها از مردم دریافت کرده است.

مبلغ این ودیعه ها متفاوت است و شرکت مخابرات ایران در سال گذشته اعلام کرده بود که ودیعه تلفن ثابت بین 20 هزار تومان تا 100هزار تومان است و مبلغ ودیعه تلفن همراه از 160هزار تومان تا 290هزار تومان متفاوت است.

هنوز سرنوشت این ودیعه ها بعد از واگذاری سهام شرکت مخابرات روشن نیست. این در حالی است که پیش از این اعلام شده بود که بخشی از سهام مخابرات در اختیار کسانی قرار می گیرد که از مخابرات تلفن خریده اند و نزد مخابرات ودیعه دارند.

بنابر تازه ترین آماری که شرکت مخابرات ایران منتشر کرده این شرکت هم اکنون نزدیک به 25 میلیون مشترک تلفن ثابت و بیشتر از 31 میلیون مشترک تلفن همراه دارد و برخی کارشناسان می گوید که این شرکت از جمله شرکت هایی است که سود تضمین شده ای دارد.

silvester - ایران - تهران
بدنبال نقشه هستند بعد از فروش پول را چکًونه خارج کنند!
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

amidjan - ایران - تهران
. درود. بچه ها بیایید یک بار دیگر به تمام این سردمداران نظام دیکتاتوری بگیم که جنبش سبز هنوز هم زنده است بچه ها اطمینان داشته باشید که از ترس روز جمعه و 25 خردادی دیگر بر اندام دیکتاتورها لرزه افتاده است بهترین نمونه کاریکاتور شیر لرزان بود که به نظر من بهترین کاریکاتور در این مدت بود و گویای تمام پشت پرده کودتا چیان است بچه ها ما به کروبی و موسوی کاری نداریم ما برای خودمان و بخاطر ایران و فرزندانمان هست که 25 خرداد را آفریدیم یک بار دیگر در روز جمعه 27 شهریور حضور سبز داشته باشیم یا الان یا هیچ وقت دیگر ! خوب توجه کنید یا الان یا هیچ وقت دیگر . این توپ و تشرهای قبل از جمعه هم برای ترساندن جنبش سبزه . نترس ای ایرانی ای جوان دلاور ایرانی همه با هم با بلندترین فریادمان که همان سکوت است.
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

abiabi - انگلستان - لندن
میگم که مستقیم بدن به ترکیه . چرا کار چند باره انجام میدن . میخواهند بفروشن اول بعد پول نقدش کنند و بعد دوباره تبدیل بشه به شمشه طلا و بعد بزارن تو کامیون و بعد 2-3 هزار کیلومتر راه برن بعد تحویل ترکیه بدن . خوب اینطوری که بهتر مستقیم بدن به ترکیه یا این دفعه روسیه
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
احتمالا پول سپاه جور نشده برای خریدش ولی این پولا که برای مافیای سپاه پول نیست . سران سپاه مثل اختاپوس افتادند به جان صنعت و تجارت ایران . هر جا نگاه کنی دست سپاهه . از همه مهمتر صنایع نفت و گاز که بهترین قراردادهاش مال سپاهه
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

aghozdar - ایران - تهران
این چه شرکتهای مافیایی است که توان مالی ان قادر به این معامله هست ولی ناشناس باقی مانده ؟ یعنی خود شما چه فکر میکنید ؟ این شرکت ها مال همین سرسپردگان جان نثار نیست که مانند اختاپوس هر چند نفرشان با هم یک شرکت زده و همه گونه کار خلاف را انجام یا هدایت میکنند.
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

hosein_TNT - ایران - همدان
من چند ساله دارم نظراتتون رو دنبال می کنم ولی چون فکرم با خیلیاتون متفاوته سعی کردم نظر ندم تا رو اعصابتون نباشم ولی طاقت نیاوردم اومدم به جمعتون. در ضمن از مخابرات دزدتر خودشه
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

ufo - دانمارک - وایله
حسین تی ان تی همدان.خوش امدی عزیز صالح وصادق باشی قدمت رو تخم چشم ما اما اگر طرفدار رژیمی خدا میان زمینو زمان میخ طویله ات بکنه امیدوارم فرزند سبز این مملکت باشی همشهری.من خسته نیستم بلکه امیدوار تر از دیروزم.
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

alkap0n1990 - ایران - کرج
hosein_TNT - ایران - همدان .خوش آمدی دوست عزیز امیدوارم از نظراتت استفاده کنیم فرقی هم نمیکنه کدوم طرفی باشی فقط منطقی باش......وای به روزی که مخابرات بیافته دست سپاه.دیگه باید مواظب زبونمون پشت تلفن باشیم.ک....مون پارست.
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

Alireza88 - ایران - تهران
دوستان با وجود پوشش خبری خارجی مراسم با آرامش در روز قدس شرکت کنید. زنده باد راه سبزمان
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

punisher - ایران - شیراز
علت اصلی دست گذاشتن سپاه روی مخابرات اینه :. مخابرات از جمله ارگانهایی است که سود خالص آن بسیار بالاست ( بین 70 تا 97 درصد رو کارشناسان عنوان کرده اند) حجم زیادی از این پول بدست سپاه پاسداران میرسید که صرف مصارف از پیش تعیین شده ی خودش میکرد که موجب اعتراض نمایندگان مجلس قرار گرفت. حال با زیر پوشش رفتن مخابرات برای سپاه پاسداران / دیگه کسی نمیتونه پولها رو ردیابی کنه / میگن سهممون بوده....
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.