کلاهبرداری ۲۰۰ میلیونی، نتیجه زودباوری ۲۵ متقاضی وام

کلاهبرداری 200 میلیونی، نتیجه زودباوری 25 متقاضی وام

کلاهبرداری با وعده پرداخت وام به رغم هشدارهای مکرر پلیس همچنان ادامه دارد. این بار اعضای یک باند که وعده وام های میلیاردی می دادند 25 متقاضی را فریب دادند و میلیون ها تومان به چنگ آوردند. به گزارش خبرنگار ما تحقیقات درباره فعالیت های این گروه زمانی آغاز شد که کارآگاهان پایگاه هفتم پلیس آگاهی دریافتند شرکتی با انتشار آگهی در سطح وسیع ادعا می کند تسهیلات مالی از جمله وام را با شرایطی ویژه به متقاضیان واگذار می کند. تبلیغات این شرکت حتی در روزنامه های کثیرالانتشار نیز درج شده بود و بسیاری از مردم با دیدن این آگهی جذب آن شده و به دفتر شرکت مراجعه کرده بودند.

بررسی های اولیه حاکی از آن بود که مسوولان این شرکت پس از دریافت مبالغ کلانی از مشتریان شان مدتی آنها را با وعده و وعید سرگرم می کنند و در نهایت پاسخ روشنی درباره وام به آنها نمی دهند. بنابراین در حالی که چند نفر از طعمه های این شرکت در شعبه 6 بازپرسی دادسرای ناحیه 12 اعلام جرم کرده و مدعی بودند قادر نیستند پول شان را پس بگیرند، تحقیقات به طور جدی تر ادامه یافت. یکی از شاکیان به افسر پرونده گفت؛ من نیاز شدیدی به پول داشتم برای همین به دفتر این شرکت که از طریق آگهی روزنامه با آن آشنا شده بودم، رفتم. آنجا ظاهر شیکی داشت و چهار مرد و یک زن مشغول کار بودند. یکی از آنها جدولی را مقابل من گذاشت که در آن نوشته شده بود شرکت قادر است از یک تا 15میلیارد تومان وام بدهد.

من وام یک میلیارد تومانی را انتخاب کردم و در مقابل 10 میلیون تومان به آنها دادم. در مرحله دوم همراه دو نفر از کارمندان مرد و زنی که آنجا کار می کردند به بانکی در بازار تهران رفتیم. آنها گفتند با رئیس بانک آشنا هستند و او به خاطر این آشنایی وام را حداکثر تا دو ماه دیگر آماده می کند. سپس آنها یک حساب قرض الحسنه به نام من افتتاح کردند و دفترچه حساب را تحویل دادند و گفتند دو ماه دیگر برای دریافت وام به بانک بروم. شاکی ادامه داد؛ این مدت گذشت و هر بار که به شرکت رفتم مسوولان اعلام کردند هنوز چند نفر در نوبت هستند و باید مدتی صبر کنم تا اینکه فهمیدم این ماجرا یک کلاهبرداری بزرگ است.

به دنبال اظهارات این شاکی و شاکیان دیگر که اظهارات شان شبیه به یکدیگر بود کارآگاهان با دقت دفتر شرکت را زیر نظر گرفتند. از سویی گروهی دیگر از ماموران بانکی را که شاکیان مدعی بودند شرکت برایشان در آنجا حساب باز کرده است، شناسایی کردند و با زیر نظر گرفتن آن متوجه شدند مسوولان شرکت همه روزه افرادی را به این شعبه بانک می برند و با ظاهرسازی و وعده وام های میلیاردی فقط برایشان یک حساب پس انداز باز می کنند. نتیجه مجموعه تحقیقات در اختیار بازپرس پرونده قرار گرفت و از آنجا که انجام اعمال متقلبانه در این شرکت محرز به نظر می رسید و از سویی استعلام از اداره ثبت شرکتی نیز نشان می داد این شرکت غیرقانونی است، حکم جلب مدیران آن صادر شد. چند روز بعد در حالی که ماموران در بانک به کمین متهمان نشسته بودند طبق معمول سه نفر از آنها به اسامی احمد، محمدرضا و حمیده همراه با یکی از طعمه هایشان وارد بانک شدند. در این لحظه ماموران سه متهم را که در دام گرفتار شده بودند بازداشت و به پلیس آگهی منتقل کردند. همچنین حسین دیگر عضو این باند نیز که معمولاً کارهای داخلی را انجام می داد در دفتر شرکت دستگیر شد. متهمان هنگامی که خود را در برابر اتهام کلاهبرداری دیدند با رد اتهام خود اعلام کردند همه فعالیت هایشان قانونی است اما وقتی شاکیان به پلیس آگاهی فراخوانده شدند در برابر اظهارات آنان ناچار به بیان واقعیت شدند. در شرایطی که تا پیش از دستگیری متهمان افراد کمی از آنها شکایت کرده بودند در ادامه 25 نفر به پایگاه هفتم پلیس آگاهی مراجعه و اعلام کردند اعضای این باند از آنان کلاهبرداری کرده اند.

بیشتر مالباختگان علت اصلی فریب خوردن شان را ظاهرسازی متهمان و همچنین چاپ آگهی در روزنامه اعلام کردند. با بررسی اظهارات شاکیان فاش شد متهمان فقط از مالباختگان مبلغ 200 میلیون تومان در برابر وعده وامی پول گرفته اند. با ادامه بازجویی ها متهمان علاوه بر این تعداد 55 فقره کلاهبرداری دیگر را نیز پذیرفتند و تعداد کل افرادی که فریب آنها را خورده اند، به 80 نفر رسید.

سرهنگ علی غیاثوند رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران ضمن اعلام جزییات این خبر از شهروندانی که با این شیوه از آنان کلاهبرداری شده است خواست برای پیگیری ماجرا به شعبه 6 بازپرسی دادسرای ناحیه 12 یا پایگاه هفتم پلیس آگاهی مراجعه کنند.

mahyar1212 - ایران - تهران
از دوستان خارج از ایران تقاضا دارم در این روز مثل ما به خیابانها بریزید یا جلوی سفارت ایران و تا میتونید خامنه ای فش بدید
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.