کلینتون: گروه ۱+۵ با ایران در مورد برنامه اتمی مذاکره می کند

کلینتون: گروه 1+5 با ایران در مورد برنامه اتمی مذاکره می کند

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، تاکید کرده است برنامه اتمی ایران موضوع محوری مذاکرات آتی گروه 1+5 با ایران خواهد بود.

هیلاری کلینتون روز سه شنبه (15 سپتامبر) در یک کنفرانس خبری در واشنگتن، پایتخت آمریکا گفت، گفتگوی گروه 1+5 با ایران، باید به طور مسقیم به موضوع برنامه اتمی این کشور بپردازد.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، این موضع صراحتا به دولت ایران ابلاغ شده است.

دولت ایران با شرکت در مذاکرات گروه 1+5 که قرار است روز اول اکتبر امسال برگزار شود، موافقت کرده است، اما تاکید دارد که در این گفتگوها در مورد برنامه اتمی اش مذاکره نخواهد کرد.

ایران در مقابل، بر مذاکره همه جانبه و سازنده در مورد مسائل بین المللی با گروه 1+5 تاکید کرده است.

خاویر سولانا، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام است که به احتمال زیاد ترکیه میزبان مذاکرات آتی گروه 1+5 با ایران خواهد بود.

هیلاری کلینتون، روز سه شنبه تاکید کرد که نمی توان در مذاکره با ایران برنامه اتمی این کشور را نادیده گرفت.

به گفته او، هدف از مذاکره این است که به طور مستقیم به ایران گفت که چه گزینه هایی در پیش روی این کشور است.

آمریکا تاکید دارد که در صورت عدم تغییر در سیاست اتمی ایران از طریق دیپلماتیک، این کشور با تحریم های "فلج کننده" روبرو خواهد شد.

برخی از گروه های سیاسی یا طرفدار حقوق بشر در آمریکا دولت این کشور را ترغیب کرده اند که در مذاکرات چندجانبه، وضع به گفته آنان وخیم حقوق بشر در ایران را نیز مطرح کند.

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران صحبتی نکرد و بر برنامه اتمی این کشور تمرکز کرد.

به گفته هیلاری کلینتون، مذاکره با ایران در واقع اجرای تعهدیست که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد مذاکره با ایران متقبل شده است.

او در عین حال تاکید کرد که گروه 1+5 به طور نامحدود در روند مذاکره با ایران باقی نخواهد ماند.

قرار است دیپلمات های گروه 1+5 متشکل از کشورهای آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین، روسیه و آلمان پیش از مذاکره با ایران، هفته آینده در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، گفتگوهایی داشته باشند.

دولت آمریکا می گوید که اعضای گروه 1+5 در مورد این هدف که ایران را به شفاف سازی بیشتر برنامه اتمی اش ترغیب کنند، اتفاق نظر دارند.

قرار است که ویلیام برنز، معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا، در مذاکره اتمی با ایران شرکت کند.

ویلیام برنز در زمان جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، یک بار به عنوان ناظر در مذاکرات گروه 1+5 با ایران حاضر شد، اما در آن گفتگوها نقش فعالی ایفا نکرد.

siavashoma - انگلستان - منچستر
خانم کلینتون هم فکر می کنه با ادم طرفه. خانم عزیز با هیچکدوماز این جانیان شما نمی تونید مذاکره کنید. اینها جانورانی هستند که تحمل شنیدن درد دل هموطن خودشنو ندارن و فقطبلدن بکشند. شما باید فکر دبگه ای بکنی
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
siavashoma - انگلستان - منچستر! اینقدر ساده نباش دوست عزیز, امریکا دست نشانده خودش رو خیلئ خوب میشناسه! خمینئ, بن لادن, صدام, طالبان,اینها همه دست پروردگانند!!
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

aghozdar - ایران - تهران
یکی نیست به این دولتمردان امریکایی بگوید احمق ها که مرتب میگویید ؛تحریم فلج کننده ؛مگر نمی بینید که برای دولتمردان ایران چقدر راحت است که این تحریم ها را با پرداخت چند برابر به اشخاصی چون چاوز مزدور بشکنند. این مردم بیچاره هستند که له میشوند .
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

Alireza88 - ایران - تهران
دوستان با وجود پوشش خبری خارجی مراسم با آرامش در روز قدس شرکت کنید. زنده باد راه سبزمان
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

Ezhaq - ایران - تهران
مرگ بر جمهوری (اسلامی) و آل آن.
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

amishka - اذربایجان - باکو
نتیجه اجلاس اتی این میشه: ایران برای پاسخ به برخی ابهامات مهلت خواست.گروه 1+5 تا ماه فوریه 2010 که جلسه بعدی تشکیل میشود به ایران این فرصت را داد.و در ادامه .. ایران به سلاح اتمی دست پیدا کرد.سلاح اتمی با امدادهای غیبی و از طریق سربازان گمنام امام زمان بدست حزب الله رسید نیمی از سرزمین اسراییل نابود شد.امریکا به دفاع از هم پیمانش اسراییل وارد جنگ شد و به این ترتیب جنگ جهانی سوم اونم از نوع هسته ایش شروع شد و الفاتحه.
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

marilyn_jam - امریکا - لوس آنجلس
amishka - اذربایجان - باکو / ایول حال کردم این یه تیکرو خیلی باحال اومدی انرژی دادی. میگم امام زمان تشکیل شده از دونفر احمدی گشاد و خایه منی
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.