دستگیری فرزندان روحانیون معترض در قم

دستگیری فرزندان روحانیون معترض در قم

 راست به چپ: محمد مهدی منتظری --محمدصادق منتظری-- محمد علی منتظری .نوه های آیت الله منتظری در حالی توسط دادگاه غیر قانونی ویژه روحانیت شهر قم دستگیر شده اند که به گفته خانواده آنان هیچ یک حتی یک روز هم در کسوت روحانیت نبوده اند . پسر بزرگتر احمد منتظری  فارغ التحصیل عمران از دانشگاه صنعتی شریف و برادر کوچکتر دانشجوی همین دانشگاه است و برادر دیگر فارغ التحصیل دانشگاه تهران می باشد.

درحالی که روزنامه ها و پایگاه های خبری رسمی و نزدیک به دولت در ایران بیانیه آیت الله منتظری در انتقاد از دولت و حاوی درخواست از علما و مراجع برای اعتراض به اقدامات دولت در برخورد با معترضان پس از انتخابات را چاپ نکرده اند ، ناظران دستگیری فرزندان علما در قم را نوعی واکنش دستگاه های امنیتی و قضایی به انتقادات برخی از علما و مراجع دانسه اند.

سراج الدین میردامادی روزنامه نگار در پاریس معتقد است که فشار به بستگان جهره های روحانی برجسته در ماه های گذشته به یک رویه برای واداشتن روحانیون منتقد به سکوت در باره رفتار دولت تبدیل شده است.

البته نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که فرزندان مراجع منتقد عموما و به ویژه فرزندان و نوه های آقای منتظری خود از چهره های فعال در اعتراضات هستند و به این دلیل شاید هدف دیگر به گفته آقای میردامادی به تعطیلی کشاندن فعالیت های اجتماعی وسیاسی دفاتر علمای برجسته باشد.

به نظر نمی رسد دامنه این دستگیری ها تنها به چهره هایی محدود شود که نقشی در فعالیت های سیاسی داشته باشند.

با در نظر گرفتن مواردی که دستگیری ها در مورد کسانی انجام گرفته که نقش جدی در اعتراضات نداشته اند، حسن شریعتمداری فرزند مرحوم آیت الله سید کاظم شریعتمدای از مراجع تقلید می گوید که برخی از دستگیری ها نوعی گروگانگیری است.

از نظر آقای شریعتمداری هدف آنچه او گروگانگیری می نامد، جلوگیری از ادامه فعالیت های آقای منتظری و همراهی روحانیون بلند پایه با خواسته آیت الله منتظری است.

برخی از ناظران هم معتقدند فشار به فرزندان علما به آن دلیل انجام می گیرد که دولت بیم آن دارد که برخورد مستقیم با روحانیون با نفوذ با مقابله اجتماعی همراه باشد.

در همین زمینه آقای شریعتمداری معتقد است تا همین حد هم دولت با رویارویی با روحانیون، اگرچه می خواهد به آن ها هشدار دهد، اما در واقع خود را با مخاطره روبرو می سازد.

اگرچه اخبار دستگیری فرزندان روحانیون در روزنامه های درون ایران انعکاس نمی یابد، اما در شهر نه چندان بزرگی مانند قم انتقال شفاهی اخبار کافی است تا در شرایطی که آیین های پایان ماه رمضان نزدیک است، دسنگیری های تازه نوعی زور آزرمایی دولت با روحانیون منتقد برای جلوگیری از همراهی با آیت الله منتظری تلقی شود.

بازداشت بستگان آیت الله منتظری و موسوی تبریزی

سه نوه آیت الله حسینعلی منتظری به همراه فرزندان تعدادی از اعضای مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم توسط دادسرای ویژه روحانیت این شهر بازداشت شدند.

احمد منتظری، پسر آیت الله منتظری، به پایگاه خبری فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی (پارلمان نیوز) گفته است که فرزندانش -محمدمهدی، محمدصادق و محمدعلی- غروب روز دوشنبه ۲۳ شهریور (۱۵ سپتامبر) توسط مأموران دادسرای ویژه روحانیت در منزلشان دستگیر شده اند.

در این حال یکی از نزدیکان خانواده منتظری به بی بی سی فارسی گفت که محمدصادق منتظری روز سه شنبه آزاد شده است.

احمد منتظری به پارلمان نیوز گفته است که فکر نمی کند بازداشت فرزندانش به نامه سرگشاده ای که اخیرا آیت الله منتظری خطاب به مراجع و علما نوشته بود، مربوط باشد.

او گفته است: "ظاهرا بازداشت بچه ها به دلیل شرکت آنها در تجمع مسالمت آمیز در مقابل بیت آیت الله صانعی در شب قدر بوده است".

به گفته آقای منتظری فرزندان حسین موسوی تبریزی، دبیر مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم و فرزندان اصغر ناظم زاده و آقای احمدی، اعضای این مجمع نیز بازداشت شده اند.

آقای منتظری می گوید که این بازداشت ها در شرایطی انجام شده است که "در تظاهراتی که در جلوی بیت آیت الله صانعی رخ داد، شعار تندی داده نشده و شعارهای معمولی و همخوان با شب های احیا بود".

آیت الله منتظری و آیت الله صانعی دو مرجع تقلید در قم هستند که از منتقدان جدی دولت ایران و نحوه برخورد حکومت با اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور به حساب می آیند.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم هم تشکلی از روحانیان نزدیک به اصلاح طلبان است که پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، در مورد مشروعیت دولت برآمده از این انتخابات ابراز تردید کرد.


778899 - ایران - شیراز
سه محمود برخاک ماتاختند. به تخریب این ملک پرداختند. یکی بودازغزنه ترکی عجیب. که داد او خدای سخن رافریب. دوم بودمحمود افغان تبار, . که سرها برید وبکردش منار,. سوم شخص محمودی ازگرمسار. که ازحرف وکارش شدم شرمسار
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
خدایا شکر که روز بروز دست این جنایتکاران را بازتر میکنی .
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

dariush09 - رو سیه - مسکو
مرگ بر اخوند
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

chkavak - ایران - تهران
جنایاتی که پدر بزرگ ابله این افراد در گذشته انجام داد بویژه نقشی را که وی بعنوان مخترع ولایت کثیف فقیح وقیح داشت اینروزها دامان نوادگانش را گرفت. مگر فقط مردم کوژه بازار تحت ستم باید قربانی بدهند؟ بگذارید از اینها هم قربانی بگیرند تا لذت شهادتی را که به ملت وعده میدادند خودشان بچشند. این منتظری احمق کم کثافتکاری در این استفراق اسلامی نکرد و یکی از عوامل پیدایش این دور باطل و حکومت نامشروع اسلامی بود. هرچند اینها گزندی به این دستگیر شدگان نورچشمی نخواهند زد اما اگر چندتایی از این مدل انگل زادگان هم کشته شوند برای ریزش طرفداران حکومت کثیف اسلامی بد نیست.
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

zoroye iran - اتریش - وین
این بدبختی از 1400 ساله که گریبانگیر ما شده و بدتر از ان حکام و سلاطین قرنهای گذشته که اولین اخوند را از شامات اوردن و این ریشه سرطانی بعد از قرنها در کشور ما ریشه دوانده .از زمان صفویه تا الان این اخوندها مردم را بدبخت کردن ای کاش ما هم اتاتورکی داشتیم ریشه تمام اینها را بخشکاند مردم فریب نخورید که هیچ اخوندی و اخوندزاده ای دلش برای مردم نمی سوزه و اگه الان به جان هم افتادن فقط بخاطر قدرت و ثروته
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

ehsasoeshgh - سو ئد - سوئد
احمدی نژاد ملعون به بن بست رسیدی کم کم داری به اخر خط می رسی
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

زندگی زیبا - ایران - آبادان
امیدوارم تلاش و زندان رفتن تمامی جوانان ومبارزه آنها نتیجه بگیره وبه سرنگونی خامنه ای سپاه ومحمو ..نژاد شیطان پرست منجر گردد
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

sepehrsan - ایران - تهران
778899 - ایران - شیراز. خیلی باحال بود ممنون
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

ایرانی اصیل - ایران - ایران
ایرانیان عزیز که سرتان تو لاک خودتان است و انسان شریف و پد و مادر دارید منظورم به شماها نیست (منظورم به آن دسته ایرانیانی هستند که دو روز در خارج گشته و فکر کردند آدم درست و حسابی هستند و داپم در این سایت و سایت های دیگر گمده تر از حرفهای خودشان می زنند و از قدیم گفتند هر چقدر بی محلی به یک سگ کنید بیشتر حار شده و پاچه می گیرد و حال حکایت شماهاست که اینقدر به وطن خود و اجدادی خودتان بد و بی را می نویسید و آنقدر بنویسید تا ... بخورید
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

darius mis - انکلستان - لندن
وقتی که خروس را نذر باران کردند ٬ تا سحر هیچ پرنده ای آواز نخواند. این نیز بگذرد ٬ چون بگذرد غمی نیست.
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

vezveznazi - ایران - ایران
این ولایت وقیح هر روز درمانده تر می شود.مرگ بر این ولایت پلید
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

arya generation - انگلستان - لندن
ایرانی اصیل - ایران - ایران . با این موافق نیستم که به منتظری و خانواده او توهین بشه چون واقعا او به خاطر اعتراض به کشتار خمینی جلاد در سالهای اول انقلاب ننگین به تبعید محکوم شد و از رهبری وا ماند. اما شما ایرانی اصیل من تا حالا ندیدم کسی به سرزمین اهورایی ایران در این سایت بی احترامی کند از طرفی دگر شما که ایرانی اصیل هستید باید بدونید واژه سگ هار در ایران فقط به رهبری بر میگردد که الان داره همه را میگیره نه نسل آریایی ایرانی
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

shayan2uk - انگلیس - هال
ایرانی اصیل - ایران - ایران . اصلا معلوم است چی داری ور ور میکنی ٬ سگ هار خودتی و .....ت ....ه نا اصیل با این همه غلط غلوط املایت ٫ درست حسابی بنال ببینم چه مرگته ٫ تا حال حتی یه مورد توهین و اهانت به خاک پاک وطنمان نداشته ایم و از اجداد آریاییمان هم همیشه به نیکی یاد شده است. ولی تا دلت بخواد از سردمداران حکومت اسهالی با اون دین متحجرشون و مزدوران عقب مونده ای چون تو نفرت داریم و برای سرنگونیشان لحظه شماری میکنیم. تو برو کشکتو بساب که فردا روزی سوراخ موش هم برای قایم شدن گیرت. نمیاد.
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
حزب شیطان (2- منصور ارضی)https://sobhefardaa.wordpress.com/2009/09/15/mansoor_arzi/
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

blueberry64 - ایران - تهران
ایرانی اصیل - ایران - ایران ایرانیان عزیز که سرتان تو لاک خودتان است... دوست نسبتا محترم سر تو تو لاکته که نمیبینی ایرانمون داره به تاراج میره. مشکل هیچ کس ایران نیست مشکل همه اتفاقات و حوادث و ظلمی هست که از یه سری ایرانی به هموطنانشون وارد میشه.. من دلم برای ایرانی ها ( هموطنام) میسوزه
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

amin7777 - انگلستان - منچستر
778899 - ایران - شیراز . دمت گرم یه پا حافظ هستیها.
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

33pooles - المان - دورتموند
778899 - ایران - شیراز دورود بر تو هموطن . ایرانی اصیل -ایران - ایران - اولا ...گ هار ا...ل و ت...رتند دوم عربی اصیل اسم برازنده ای توست . سوم اجداد ایرانیها در تخت جمشید و طوس و ... هستند نه در عربستان و عراق و....
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

javaad - ایران - تهران
محمدعلی منتظری تو پردیس قم دانشگاه تهران تو رشته مدیریت دولتی همکلاسی ما بود. دانشجوی خوب و بااستعدادی بود. خدا بهش رحم کنه
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

chkavak - ایران - تهران
ایرانی اصیل - ایران - ایران . حرف مفت نزن و به هموطنان ایرانی تبعیدی که از روی اجباری که رژیم اهریمنی شما یعنی همین جمهوری کثیف اسلامی برایشان ببار آورد خانه و کاشانه را ترک و بسیاری از آنان در وضعیتی دشوار گذران زندگی میکنند توهین نکن. شرف و غیرت بسیاری از ایرانیان خارج نشین بمراتب بیشتر از غیرت یک مشت بی غیرت بی ناموس مزدور خودفروخته وطن فروش تازی پرست ایران نشین است که سگ وار برای حکومت نامشروع کثیف آخوندی دم تکان میدهند و پول خون می گیرند. توهین به آسیب دیدگان و قربانیان سیاسی و کار زیبایی نیست. در نحوه تفکر و نوشتارت کمی تعمل و تعقل کن و بدان این رژیم پلید اسلامی و این اسلام متعفن عربی از ایران رفتنی است و فاتحه هر دو خوانده است.
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

keykhosro - ایران - شیراز
شعارهای جمعه.....1- سیاستو رها کن سبزی فروشی واکن.... 2-نه شاه میخایم نه دکتر مرگ بر دیکتاتور....3- نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران..... به امید دیدار همتون
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

world cup - ایران - تهران
افرین هم وطن شیرازی درود بر تو که هم شهری حافظ و سعدی هستی و اندک طبع شعری هم از آنها به ارث بردی
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

arya generation - انگلستان - لندن
ایرانی اصیل - ایران - ایران خواهش میکنم متن را مطالعه کن و یک کلاس اکابر هم برو. من نمیدونم چرا هر کسی میاد و از این رژیم تعریف میکند حتی در یک متن ساده چند خطی 10تا اشتباه املایی دارد.شاید به خاطر این است که واقعا یک گروه بیسواد سردمدار مملکت آریایی ما شدند و یک عده بیسوادتر از خودشون هم در دایره حکومتی جای دادند.وای به حال خاک پاک ایران که کردان و احمدی نژاد و بسیجی ها و امثال آنها در آن حکومت میکنند مه حتی نمیدانند سگ حار را اینگونه نمی نویسند
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

ایرانی اصیل - ایران - ایران
اعتراض کنندگان به نوشته مطالب غلط یا درست ایرانی اصیل چرا اینقدر آتشی شدید مگر نوشته من سوزن داشت که اینقدر آه می کنید اگر آدم درست و حسابی بودید و رفیق شیطون نبودید اینقدر ناراحتی ندارد پس آنقدر ... بنویسید ...و از قدیم و ندیم هم گفتند با دعای گربه سقه سیا باران نمی باره و این حرفهای ...را کسی می نویسد و یا از خود در می کند که ...حال خودتان بهتر می دانید بزرگ شده یا نشده اید این مانده به تصمیم و وجدانی که نمی دانم دارید یا نمدارید پس بسوزید . 33pooles - المان - دورتموند . و اما توی بی ادب عرب می دانی که کجاست عرب جایی است که ..در آنجا دفن شده دقیقا نمی انم پیش .. ص.دام یا نزدیک اردوگاه رفیقان و ...
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

nationalist - ایران - تهران
ایرانی اصیل - ایران - ایران . اینقدر خودت را خسته نکن.زیرا اینها عده محدودی از آدمهای عقده ای هستند و دارند که عقده دل خودشون را اینطور خالی می کنند.اینها را چه نصیحت کنی و چه نکنی تفاوتی نمی کند.آدم هم نمی شوند.اینها برایشان وطن مهم نیست.هدفی هم ندارند جز اینکه همه اش چرت و پرت می نویسند!من هم باوجودی که طرفدار موسوی هستم ولی فاصله ام را با این افراطی ها حفظ کرده ام.اینها طرفداری از رژِم غاصب اسراییل را به طرفداری از وطن ترجیح می دهند!!.اینگونه افکار آنارشیستی و خطرناک هیچگونه کمکی هم به نعضت آزادیخواهی مردم ایران نمی کند بلکه حتی آنرا نیز عقب می اندازد.موفق باشید.
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

saeedeh iran - ایران - آبادان
همه ی شما که دارید به اسلام توهین می کنید اول اینکه این توهین و یاوه گوئیها برازنده شماست دوم اینکه ایران کشور اسلامی نیست تنها چیزی که در این سرزمین رعایت نمیشه اسلام ( البته در حال حاضر )
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.