نوادگان آیت الله در میان اصلاح طلبان

نوادگان آیت الله در میان اصلاح طلبان

از راست، علی، یاسر و حسن خمینی سه نفر از نوادگان آیت الله خمینی

همراهی حسن خمینی نوه آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی، با اصلاح طلبان در ایران که پس از انتخابات ریاست جمهوری بحث برانگیز این کشور از سوی رقیبان دولتی شان تحت فشار قرار گرفته اند، اخیرا انتقاد نهادهای مختلفی از حاکمیت جمهوری اسلامی را رد پی داشته است.

بی بی سی : آقای خمینی در جریان آزادی علیرضا بهشتی مشاور ارشد میرحسین موسوی نامزد معترض به نتایج انتخابات که فرزند یکی از مهمترین پایه گذاران جمهوری اسلامی است، به دیدار او رفته بود.

یاسر، دیگر برادر حسن خمینی نیز به تازگی به نمایندگی از خانواده آیت الله خمینی به دیدار خانواده محمدرضا جلایی پور رفته و مطابق خبری که خبرگزاری های ایرانی مخابره کرده اند "آزادی و استقامت او در زندان" را تبریک گفته است.

اما همزمان با دفاع اعضای ارشد خانواده آیت الله خمینی از اصلاح طلبان دربند، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی و روزنامه تندروی کیهان در خبرهای خود از این اقدام انتقاد کرده اند.

روزنامه کیهان به تازگی نوشته است که گروهی "فتنه گر به بیت آیت الله خمینی نفوذ" کرده اند.

موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی که مدیریت ارشد آن با حسن خمینی است اخیر از این روزنامه به دادگاه شکایت کرده است اما روزنامه کیهان در یادداشت روز دوشنبه ۲۳ شهریور خود به قلم حسین شریعتمداری با انتقاد دو باره از حسن خمینی نوشته که این شکایت "نعل وارونه" است و جای شاکی و متهم را عوض کرده است.

مدیر روزنامه کیهان از تشکیل دادگاه بررسی این شکایت استقبال کرده و نوشته است که "کیهان با اسناد غیرقابل انکاری که در این دادگاه ارائه می کند، ضمن پرده برداری از برخی پلشتی های خیانت آمیز نسبت به ساحت مقدس حضرت امام، به وضوح نشان خواهد داد که برخی از جاخوش کردگان در مرکز یاد شده صلاحیت و لیاقت لازم برای حضور در این مؤسسه را ندارند."

گر چه اعضای بیت آیت الله خمینی در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران که از سوی نامزد های معترض همراه با "تقلب وسیع" توصیف شده، از نامزدی میرحسین موسوی حمایت کردند اما سابقه صف بندی میان اعضای ارشد بیت الله خمینی و اصولگرایان تندرو و نقطه آغاز آن به بیش از ۱۰ سال پیش می رسد.

چپگرایان و حمایت آیت الله خمینی

از همان سال های نخست انقلاب اسلامی، گروه های عمده ای از انقلابیون چپگرایی که با ایدئولوژی اسلام سیاسی شیعی به ساختارهای مختلف حکومتی و دولتی وارد شدند، در مقابل محافظه کارانی که در صدد قبض نهادی های مختلف حاکمیت و حذف چپگرایان بودند، از حمایت آیت الله خمینی برخوردار شدند.

محمد خاتمی، حسن خمینی و مهدی کروبی؛ اصلاح طلبان ایران روابط سیاسی و خانوادگی با اعضای بیت آیت الله خمینی دارند

حمایت از نخست وزیری هشت ساله میرحسین موسوی علیرغم مخالفت های پی در پی با او و رد استعفای آقای موسوی از نخست وزیری، موافقت با انشعاب جمعی از روحانیون چپگرا از جامعه روحانیت مبارز و تاسیس مجمع روحانیون مبارز و حمایت از دانشجویات چپگرایی که سفارت آمریکا در تهران را به اشغال خود درآوردند، همه تا پایان عمر آیت الله خمینی ادامه داشت.

۸ سال پس از درگذشت آیت الله خمینی، چپگرایان که با فیلتر شورای نگهبان از ورود به مجلس و رقابت های انتخاباتی بازماندند و اندک اندک از صحنه سیاسی ایران خارج شده بودند، در مدت دوری از قدرت و یافتن فرصت های مطالعاتی و تحصیلاتی در ایران و خارج از این کشور با پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری با عنوان "اصلاح طلبان" به عرصه سیاس و مدیریتی ایران بازگشتند.

دانشجویان اشغال کننده سفارت آمریکا یک به یک پست و منصب های کلیدی از معاونت ریاست جمهوری تا وزارت و سفارت گرفتند و اعضای مجمع روحانیون مبارز که عضو ارشد آن رئیس جمهور شده بود، قدرت اجرایی و تصمیم سازی های کلان یافتند اما ان دوره بیش از هست سال دوام نیاورد و با پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات سال ۱۳۸۴ ایام انزوای دو باره چپگرایان سابق و اصلاح طلبان امروزی آغاز شد.

انزوای چپگرایان سابق

هرچند اصلاح طلبان در جریان انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و شوراهای شهر در رقابتی نابرابر از اصولگرایان شکست خوردند و از عرصه سیاسی ایران تقریبا تا آستانه حذف کامل پیش رفتند اما این بار در غیاب آیت الله خمینی، نوه پسری او و دیگر اعضای خانواده خمینی به دلجویی از اصلاح طلبان پرداختند.

در جریان بازپس گیری دفتر کار محمد خاتمی پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش که متعلق به نهاد ریاست جمهوری بود، اعضای بیت آیت الله خمینی دفتری در اختیار آقای خاتمی قرار داد که در زمان حیات آیت لله خمینی قسمتی از بیت او به شمار می رفت.

اما اکنون که دامنه رقابت های سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری بحث انگیز ایران به پرونده سازی علیه اصلاح طلبان و دستگیری گسترده و برگزاری دادگاه رسیده، اعضای خانواده آیت الله خمینی باز هم به همراهی با اصلاح طلبان که در حاکمیت این کشور بی پناه به نظر می رسند، نشسته است.

حسن خمینی در ماه های نزدیک به انتخابات، با انجام مصاحبه هایی جریان حاکم بر ایران را مخالف آموزه های حکومتی آیت الله خمینی خوانده بود.

او در جریان مراسم تنفید و تحلیف حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از غایبان مراسم بود و همچنین در زمان حضور هیات دولت ایران در آرامگاه آیت الله خمینی نیز آقای احمدی نژاد و همکارانش را همراهی نکرد.

اصلاح طلبان و نامزدهای معترض به نتایج انتخابات می گویند اندیشه های آیت الله خمینی در این شرایط نادیده گرفته شده و اعضای بیت او هم آرام آرام به یک جبهه سیاسی تازه در ایران تبدیل می شوند.

۲۰ سال پس از درگذشت آیت الله خمینی، این بار نوادگان او به شخصیت های تاثیر گذار در معادلات سیاسی ایران بدل شده و از سوی منتقدان درون حکومتی تحت فشار قرار گرفته اند.

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
نام منبع را در پایین خبر بنویسید!!
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

mardin8 - انگلستان - لندن
این اخوندهای مروج دین تجاوز و دروغ نسل به نسل پیشه شون رو منتقل میکنن چون اخر گشادی و تنبلیه ومفتم میشه خوب چاپید .
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

ایران سرافراز - ایران - اصفهان
اره حتما منبع خبر را پایین خبر بزنید!!!!
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

morri - انگلستان - لندن
لعنت ابدی بر خمینی و خانواده کثیفتر از خودش عامل اصلی ویرانی ایران زمین.مرگ بر خامنه ای معتاد.
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
هر چی میکشیم از دست خمینی میکشیم. خدا لعنت کنه روح بی احساس پلیدشو که بخاطر 10 سال زندگی خودش زندگی چند نسل ایرانی رو به نابودی کشاند. چی میتونستیم باشیم و چی هستیم . عذاب روح داشته باشه این جانور پلید اجنبی . مردی و رفتی و ایران و ویران کردی .خدا ازت نگذره. تا وضع ما اینه روحت سرگردون باشه و تو روحت .........
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

shekvegar - ایران - تهران
در خصوص اشغال سفارت امریکا که در ایران به لانه ی جاسوسی معروف است باید از مجریان و حامیان این پروسه ی خفت بار توضیحاتی را طلب کرد. اول اینکه اشغالگران ادعا میکنند اسناد جاسوسی بعد از اشغال سفارت بدست آمد آنهم به دست توانمند و معجزه گر دانشجویان پیرو پاره خط امام !چرا که تمامی اسناد و مدارک منهدم شده بود و این عزیزان بطرز اعجاب انگیز و احتمالا با کمک شخص امام زمان اسناد پاره شده را در عرض چند ماه سر هم کردند و بصورت یک کتاب بچاپ رساندند !! اشغالگران باید توضیح دهند که طبق چه مستدرکی سفارتخانه ای را که طبق قوانین بین المللی جزیی از خاک ان کشور محسوب میشود را محاصره کرده از دیوار ان بسان گربه بالا رفته با مامورین امنیتی دفتر وارد درگیری فیزیکی شدند و تمام مدارک محرمانه که فقط دولت امریکا حق تصرف در انها را داشت مصادره کردند و گذشته از همه اینها با کارمندان سفارت همچون دزد برخورد کردند و بر چشمانشان و دستهایشان پارچه کشیدند و گویی همچون شاهان قدیم با شکارشان (خرس و شیر و..) عکس یادگاری انداختند و..
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

shekvegar - ایران - تهران
آیا تمامی این مواردی که عرض کردم مصداق بارز نقض حقوق بشر اخلاقیات و حقوق بین الملل و نشان از اوج توحش و برریت انقلابیون مذهبی نیست؟! اگر نیست پس چیست؟ اصولا اگر براستی کارمندان سفارت جاسوسی میکرده اند باید با انها چنین برخوردی میشد ؟ مجامع حقوقی جهانی در این مورد هم احکام و موازینی دارند که در هیچکدام اجازه تصرف سفارت داده نشده! این اقدام جوانان مدافع خمینی و حمایت صریح خمینی کاملا خودسرانه و جاه طلبانه بوده! و با این کار اتش خشم و کینه را در قدرتهای دنیا برافرخت و بذر 8 سال جنگ تحمیلی( تحمیل اول از جانب خمینی و بعد از او صدام حسین) را پروراند! فارغ از همه اینها این بدبخت ها را 444 روز در زندانهای ایران حبس کردند و فلسفه ی حمله ی هوایی امریکا به ایران که بخاطر قهر طبیعت در صحرای طبس به شکست انجامید نیز همین بود . امریکا نه برای فتح ایران بلکه صرفا بخاطر ازادی گروگانها به ایران حمله کرد و جواب قانون شکنی را با قانون شکنی داد . پس مسبب اصلی حمله نظامی امریکا متولیان کشور بوده اند . هر ابرقدرتی هم بود همین کار را میکرد. براستی انقلابیون چه توضیحی دارند؟!!!! . خسته ام اما امیدوار ..
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

punisher - ایران - شیراز
اومدن بلکه بتونن چهره ی کریه ژدربزرگشون رو یه جوری ماست مالی کنن / ولی دیگه دیره ...
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

Aryan33 - انگلیس - لندن
بر هر چی اخوند جه خوب جه بدش لعنت. بسته دبکه بابا اسلام واسه خودتون نمیخواهیمش.
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

Iraj Berlin - المان - ‌برلین
shekvegar - ایران - تهران خیلی خوب گفتی دمت گرم. در هر سفارت خانه ای از هر کشور دنیا کارمندان اطلاعاتی در نمایندگی کشورشون حضور دارن. این یک امر معمولی و رایج هست. در سفارت خانه ج.ا. که همشون از این پیرهن سفید ها هستن. راستی هنوز خسته ای ؟
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

experthoney - بحرین - بحرین
shekvegar - ایران - تهران. حالا نگفتی منظورت چی بود؟
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
غیر سپاه و بسیج و صداو سیما و عناصر وابسته بهشون که نون چرب شبشون هم از طریق احمدی نژاد تامین میشه همه در میان مردم هستند . برای همینه که همیشه حکومت از رفراندوم میترسه
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

dariush09 - رو سیه - مسکو
مرگ بر اخوند,این ها هم خائن اند
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

mamat - ایران - ایلام
درود بر خمینی و فرزندانش. خامنه ای نمیری مرگ بچه هاتو ببینی / دعای مادر یکی از کشته شدگان
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

shekvegar - ایران - تهران
Iraj Berlin - المان - ‌برلین -- متقابلا دمت گرم . عزیز تو خسته نیستی چون اونوری . اینوریها همه خسته اند و اشفته و شوریده !! experthoney - بحرین - بحرین -- دوست خوبم میخوای بگی متوجه منظورم نشدی؟ عجیبه . در متن خبری که در این صفحه اومده و احتمالا مطالعه کردی اشاره ای به چپگراها و دست داشتن اونها در اشغال سفارت امریکا در ایران شد . من هم تنها به عنوان حاشیه ای به متن کمی اون موضوع را به نقد و چالش کشاندم . و صحبت از سوالی کردم که مدعیان پر ادعا در ایران هیچگاه در مقام پاسخ بر نیامده اند . این موضوع را هم اضافه کنم که تاریخ دیپلماسی مملو است از جاسوسیهای بسیار که در خود دفتر سفارت انجام میشده و میشوند . اما در شدیدترین نوع برخوردها تنها دفتر سفارت مدتی بسته شده و کارمندان آن اخراج شده اند . در هیچکدام از این کشورها از شیوه بدوی و وحشیانه ی مذهبیهای رادیکال ایرانی استفاده نشده .
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

shekvegar - ایران - تهران
experthoney - بحرین - بحرین -- اگر قرار باشد امریکا به خاطر اشتباهاتی که در ایران مرتکب شده عذر خواهی کند سردمداران ایرانی هم حداقل یک عذرخواهی بابت تصرف سفارت و برخورد خشن با شهروندان امریکایی به امریکا بدهکار است. اما بهیچ وجه سیاست روحانی(با روحانی سیاسی فرق میکنه!) حاضر به انجام چنین اقدامی نیست .چراکه این رویداد تلخ که حتی سرنوشت سیاه کشور را در عرصه داخلی و خارجی رقم زد با سخنرانیهای پیاپی و مدافعانه ی خمینی خود تبدیل به برگی از تاریخ متعفن انقلاب اسلامی شد. ناگفته نماند که خمینی در اقدامی موذیانه و عوامفریبانه کارمندان زن و سیاهپوستان را در همان ابتدا و بدون مشورت با دولت وقت و احزاب و سایر ارگانهای مردمی آزاد کرد!! پرسش دیگر همینست است: اگر کارمندان سفارت جاسوس و مستحق عقوبت بودند چرا خودسرانه عده ای ا آزاد کرده و اگر مستحق مجازات نبودند اساسا چرا مردان سفید پوست گروگان 444 روز حبس کشیدند!! تامل از شما . خسته ام اما امیدوار همچنان .
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
Aryan33 - انگلیس - لندن . مرگ بر خودت چه خوب چه بد.
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

zabhes - ایران - دماوند
بعضی افرادنبایدافرادی مثل حسن خمینی وخاتمی روباافراددزد وقاتلی مثل خامنه ای ومجتبی خامنه ای وتمصاح یزدی مقایسه کنن.من خودم ازآخوندها بدم میاد اما این دلیل نمیشه افرادی مثل خاتمی که درراه آزادی جوانان خیلی تلاش کرد.سیدحسن روهم میشناسم.سیدحسن با اینکه نوه خمینی هست اما کم ترازخاتمی آزاداندیش نیست.
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

alireza-perspolisi - ایران - بندرعباس
چه خونواده بی عرضه ای همه اشون اخوند هستن امام هم نشدن خاکتو کله اشون رهبر کبیر چه..
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

Bare hasti - المان - هامبورگ
لعنت به هر چی اخونده و اخوند صفت ...کی از دست اینها راحت میشویم همین اخوندها واخوند نماها بودند که کشور را به کثافت کشیدند..به امید ایرانی ازاد
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

vahid.sharifi - کانادا - ونکوور
مرگ بر آخوند و رژیم مفسد و فاسد آخوندی.
چهار‌شنبه 25 شهریور 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
siavashoma - انگلستان - منچستر. باهات مخالفم! ما هر چی می کشیم از دست خودمون می کشیم از دست پدرامون می کشیم!خودمون خمینی گجستک رو آوردیم! خودمون اسلام ناب می خواستیم !حالا هم خودمون باید خامنه ای و دار و دسته اش رو ببریم.موفق باشید
پنج‌شنبه 26 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.