بحث داغ راهپیمایی روز قدس در ایران

بحث داغ راهپیمایی روز قدس در ایران

رادیو دویچه وله : با نزدیک شدن روز قدس بحث چند وچون شرکت معترضان به انتخابات ریاست جمهوری در راهپیمایی این روز و سود و زیان‌های آن، شدت بیشتری می‌گیرد. تاثیر شرکت یا عدم شرکت رفسنجانی در نماز جمعه این روز نیز، یکی از موضوع‌های بحث است.

شماری از محافل و گروه‌های هوادار جنبش سبز از مردم خواسته‌اند که با نشانه‌ها و شعارهای سبز در راهپیمایی روز قدس شرکت کنند تا خود این حضور تداوم اعتراض‌ها به روندهای پس از انتخابات ریاست جمهوری و نتیجه‌ی اعلام‌شده‌ی آن را به نمایش بگذارد.

جمهوری اسلامی از نزدیک به سی سال پیش، جمعه‌ی آخر ماه رمضان را روز جهانی قدس نامیده است. در این روز راهپیمایی‌هایی در شهرهای مختلف با شعارهایی در حمایت از فلسطینیان و علیه اسرائیل انجام می‌شود. خطبه‌های نماز جمعه‌ی این روز را معمولاَ اکبر هاشمی رفسنجانی می‌خواند.

امامت نماز جمعه از سوی رفسنجانی در فراخوان هواداران جنبش سبز به شرکت در راهپیمایی و نماز جمعه روز قدس امسال بی‌تاثیر نبوده است. به ویژه که رفسنجانی در خطبه‌های نماز یکی از هفته‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری برخلاف آیت‌الله خامنه‌ای از خدشه‌دارشدن اعتماد میان مردم و حکومت سخن گفت و از رویکردهای دولت در روزهای پس از انتخابات انتقاد کرد. شمار کثیری از مردم تهران در این نماز جمعه شرکت کردند و ضمن تأیید سخنان رفسنجانی به هواداری از میرحسین موسوی و مهدی کروبی و علیه نتیجه‌ی اعلا‌م‌شده‌ی انتخابات ریاست جمهوری شعار دادند.

نگرانی از تکرار نماز جمعه‌ی قبلی رفسنجانی

مقام‌های حکومتی اینک نگران‌اند که آن برآمد و حضور فعال هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی، در روز قدس هم تکرار شود. از این رو سایت‌ها و خبرگزاری‌های نزدیک به دولت اخبار و شایعات متفاوتی در باره‌ی‌ خطیب نماز این روز منتشر می‌کنند که مضمون بیشتر آنها امکان جایگزینی هاشمی رفسنجانی با فرد دیگری برای ادای خطبه‌های نماز جمعه در این روز است.

سایت رجانیوز که یکی از تندروترین سایت‌های حامی دولت به شمار می‌رود، در خبری به نقل از "خبرنگار" خود نوشته است: « به‌دلیل حواشی نمازجمعه روز ۲۶ تیر تهران و احتمال تکرار آن در نمازجمعه روز قدس، از هاشمی برای اقامه نماز جمعه دعوت نخواهد شد. این تصمیم در حالی گرفته شده است که از حدود ۱۰ روز پیش، سایت‌های جریان برانداز تبلیغات گسترده‌ای برای حضور در راهپیمایی روز قدس با نمادهای سبز و تبدیل تظاهرات مردمی در حمایت از آرمان فلسطین به تجمع سیاسی جریان شکست‌خورده انتخابات را مطرح کرده‌اند.»

در حالی که سایت‌های یادشده، از امکان جایگزینی هاشمی رفسنجانی با احمد خاتمی سخن گفته‌اند، برخی از سایت‌های اصلاح‌طلب نیز غیبت رفسنجانی در نماز جمعه روز قدس را منتفی ندانسته‌اند. برخی از این سایت‌ها علت این امر را «مصوبه شورای عالی امنیت» می‌دانند. ظاهراَ به باور محافل تصمیم‌گیر، «وضعیت چند روز اخیر کشور بدتر از زمانی است که رفسنجانی در آخرین نماز جمعه شرکت کرد و به همین خاطر وی نباید در این نماز جمعه شرکت نماید.»

در این میان، برخی محافل رسانه‌ای نزدیک به اصلاح‌طلبان دلیل غیبت احتمالی رفسنجانی را بی‌اثر ماندن سخن او در نماز جمعه‌ی قبل می‌دانند و معتقدند که او حرف تازه‌ای برای افزودن به حرف‌های قبلی ندارد. این در حالی است که برخی منابع خبری همچنان بر حضور رفسنجانی در نماز روز قدس تأکید دارند و می‌گویند که وی خود نیز تا روز سه‌شنبه در این باره اعلام نظر خواهد کرد.

راهپیمایی حتی بدون حضور رفسنجانی

صرف‌نظر از بالاگرفتن بحث حضور یا عدم حضور رفسنجانی در نماز جمعه‌ی روز قدس، برخی از تحلیلگران سیاسی این احتمال را مطرح می‌کنند که حضور هواداران جنبش سبز در راهپیمایی روز قدس، با شعارها و نمادهای خاص خود، ممکن است به رویارویی بخش‌های مختلف مردم با یکدیگر منجر شود. اما نه آن غیبت احتمالی و نه این گونه تحلیل‌ها سبب نشده که هواداران جنبش سبز فراخوان خود برای راهپیمایی در این روز پس بگیرند.

سایت موج سبز در یادداشتی در تشریح درستی این فراخوان، حتی زمانی که رفسنجانی در نماز جمعه غایب باشد، نوشته است: «راهپیمایی روز قدس، چیزی جدا از نمازجمعه است. درست است که این راهپیمایی همیشه به نماز ختم می‌شده است، اما اگر این بار فشارها مانع از حضور هاشمی شود و یا شرایطی که آنها فراهم کرده‌اند به انصراف ایشان از حضور در نماز جمعه بینجامد، سبزها امتیازی دیگر کسب می‌کنند که لااقل نگرانی آنها را از امکان مصادره‌ی حضورشان به نفع حاکمیت، برطرف می‌کند.»

تهدید به مقابله، اعلام مسیرهای راهپیمایی

در این میان، برخی رسانه‌های تندرو حکومتی حضور احتمالاَ قابل اعتنای هواداران جنبش سبز در راهپیمایی روز قدس را چنان تهدیدآمیز دیده‌اند که آشکارا افراد شرکت‌کننده در این راهپیمایی را به «مقابله» تهدید کرده‌اند.

حسین شریعتمداری، مشاور ارشد آیت‌الله خامنه‌ای و مدیر مسئول روزنامه کیهان، در سرمقاله روز یکشنبه (۲۲ شهریور) این روزنامه، آن دسته از معترضان به انتخابات ریاست جمهوری را که احتمالاَ با نمادها و شعارهای سبز در راهیپمایی روز قدس شرکت می‌کنند، مزدور اسرائیل خوانده و نوشته است: «تمامی کسانی که روز قدس با شعار و نشانه‌های تفرقه‌انگیز در صحنه حاضر می‌شوند، چه بدانند و چه ندانند و چه بخواهند و چه نخواهند، مزدور اسرائیل هستند و در این میان، آنها که دانسته آمده‌اند، در جنایات وحشیانه اسرائیل سهیم می‌باشند و آنان که به فریب آمده‌اند، اگرچه، جرم کمتری دارند ولی مقابله با آنها ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.»

این که این گونه تهدیدها و نیز قتل‌ها و شکنجه‌هایی که در حق برخی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها به نتیجه اعلام‌شده‌ی انتخابات ریاست جمهوری انجام شد، به علاوه دادگاه‌هایی که برای شماری از این بازداشت‌شدگان برپا گردید، تا چه حد هواداران جنبش سبز را برای شرکت در راهیپمایی روز جمعه دچار تردید کند، پرسشی است که نمی‌توان به آن پاسخ روشنی داد. اما از هم اکنون سایت‌های نزدیک به این جنبش، مسیرهای راهپیمایی و شعارهای آن را نیز اعلام کرده‌اند.

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
تو دهنی بزرگ برای خائنه ای وا.ن و تمام مزدوراش.
دوشنبه 23 شهریور 1388

manenarenji - المان - اسن
جون مثل سگ ترس برشون داشته. دارن یواش یواش ملتفت میشن که باید گورشونو گم کنن برن جهنم.
دوشنبه 23 شهریور 1388

abbas tabrizy - ایران - تبریز
باتوجه به اینکه هرساله به نیروهای بسجی و سپاهی مئ گفتند که لباس شخصی بپوشند ودر راهپیمایی شرکت کنند، امسال در دوراهی مانده اند که چکار کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دوشنبه 23 شهریور 1388

darius mis - انکلستان - لندن
دم گاراژ بودم یارم سوار شد تموم آرزوها تون نقش براب شد. وقتی هوو نداشتیم چه روزگاری داشتیم...حکومت طالبان چه کابل چه تهران. نابود باد شیعه طالبانی لوللوللولولو
دوشنبه 23 شهریور 1388

khatat - المان - المان
هوا دلپذیر شد گل از خاک بر دمید
دوشنبه 23 شهریور 1388

elyas0121 - ایران - مازندران
خیلی ترسیدن . خواب از چشمشون رفت. چه شهدایی داریم اون روز.دوربینهائ موبایلو اماده ثبت جنایات کنید.
دوشنبه 23 شهریور 1388

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران. فریاد زدن این شعار مشت محکمی بر پوزه خائنه ای و همه کلم به سران است!
دوشنبه 23 شهریور 1388

msforugh - ایران - تهران
بچه ها پودر سبز یادتون نره برای ریختن توی جوب های خیابان ولیعصر
دوشنبه 23 شهریور 1388

arya generation - انگلستان - لندن
خامنه ای یواش یواش باید دمتو بزاری رو کولت و یا علی اما کجا بری بهتر از بالای دار تو خود ایران و کجا بهتر از دستشویی م....عد مطهر که تن نجست را به خاک بسپاریم اما دلم میسوزه برای آن قسمت از خاک ایران عزیزم که تن تو کفتارو در بر میگیره
دوشنبه 23 شهریور 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
مرگ برخامنه ای دیکتاتوروادمخواروشریعتمداری شکنجه گرادمکش وجنایتکار هیچ غلطی شما جانیان نمیتوانید بامردم انجام دهید.مردم ترسی ندارندواماده نابودی همگیتان هستند.بموقعش هیکلهای نهیفتانرا درهمه ایران اویزان خواهند کرد.درودبه همه جانباختگان راه ازادی.
دوشنبه 23 شهریور 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
شما ایرانیان داخل کشور چنان شجاعانه در گرفتن حقوق حقه مان عمل کرده اید که من مطمئنم که روز قدس را برای این جانیان کثیف زهر مار خواهید کرد و ما راسربلند در عرصه جهانی خواهید کرد. من هر کاری که بتوانم در جهت سرنگونی این خائنان خواهم کرد ولی خودمو در مقابل شما مبارزین کوچکتر از ان میدانم که شعار بخصوصی را بدهم. از صمیم قلبم برای تک تکتان ارزوی پیروزی بر این جانیان و بی ابرو کردنشان در مقابل جهانیان در روز قدس را دارم. نابودی فاشیسم اسلامی را ارزومندم و حمایتتان میکنم. موفق و سر بلند و پیروز باشید.
دوشنبه 23 شهریور 1388

taiis - آلمان - برلین
به جهنم که قدس اشغال.لعنت به ارن.ما ایرونی هستیم آخوند عوضی
دوشنبه 23 شهریور 1388

salar123 - هلنذ - روتردام
روز 27 شهریور روزی است که این رژیم کثیف هیچ گاه فراموش نخواهد کرد مثل تمام چیزهای که یک زمان باعث افتخارش بود ولی حالا از ان میترسد /رنگ سبز/روزقدس/الله اکبر شبانه/نماز جمعه/راهپیمایی/............اینها تمام بخاطر شجاعت عزیزانمان در داخل ایران است درود بر شما
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

ali_esf - ایران - اصف
این شریعتمداری قصد مردن نداره. تو روحت با اربابت علی چلاق
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

dariush kabir - ایران - تهران
من تا حالا تو روز قدس شرکت نکردم و نخواهم کرد.ولی اینم می دونم که هر کی که جای خامنه ای بیاد دسته کمی از اون نداره اینها همشون جزو یک خانواده هستند. این نظام عوض نمیشه تا وقتیکه موسوی رهبرمون باشه
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
elyas0121 - ایران - مازندران . با سلام. دوست عزیز بخدا قسم اینها خیلی ترسوترند از انچه فکر میکنیم. انروز من مطمئنم که صدای حق طلبانه مردم به گوش جهانیان خواهد رسید و درگیری انچنانی نخواهد بود چون با انبوه جمعیت هیچوقت جرات درگیری ندارند. در هر حال من که تا انروز خیلی بی قرار هستم و از صمیم قلب برایتان ارزوی موفقیت میکنم. تو دهنی مزدوران خارج با ما. نفسشان را در خارج قطع خواهیم کرد. موفق و سر بلند باشی
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

alkap0n1990 - ایران - کرج
salar123 - هلنذ - روتردام باهات موافقم.بچه های داخل کاری کردن که حتی از مراسم های مذهبی خودشونم میترسن.(نماز جمعه/نماز عید فطر/راهپیمایی روز قدس و 22 بهمن و...).وعدهی ما 27 شهریور.سبز باشید و سبز بیاندیشید
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

keykhosro - ایران - شیراز
ایرانی دلیر " به احترام ستار خانها و باقر خانها و تمامی کسانی که پیش از این در راه آزادی این سرزمین خون دادند " روز قدس را با حضور خود سبز کن
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

سکوت - ایران - تهران
سیگاری ها هم میدونن بهترین روش واسه ترک سیگار اراده یکباره است نه تدریجی باید تدریجی فکرش رو بکنی و یکباره ترک در مورد این جرثومه‌های ف..د هم همینطوره. جمعه با نشانه‌های سبز با هر چی که سبزها رو پررنگ‌تر کنه بیایید و سعی کنید از خشونت بی‌جا پرهیز کنیم آقایون ورزشکار قوی بنیه‌امان هم لطفاً یه برنامه بریزن که هر چند صد متر یه دو نفرشون هوای مردم رو داشته باشن باید در مقابل هر تک اونا پاتکای سریع و خنثی‌کننده‌ای داشته باشیم بخصوص موقع بردن بچه‌هامون. برادرا و خواهرای خوبم به هیچ عنوان جدا نشید حتی موقع فرار . msforugh - ایران - تهران عزیز پیشنهاد عالی دادی پودر سبز ، کاغذهای کوچولوی سبز ، عزیزای هم‌وطن کفش‌های محکم و راحت بپوشید واسه دویدن. سیگار هم همراهتون باشه احیاناً که نه حتماً گازاشکاور همراهشون از آتیش زدن اموال عمومی بهتره . هر کاری می‌کنید از هم جدا نشید . یا حق .
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

naslesookhteh - ایران - تهران
لطفا پتیشن زیر را برای درخواست ترک شورای ملل توسط نمایندگان موقع وراجی احمدی نژاد امضا کنید. ممنمون. https://www.petitiononline.com/UNno2AN
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

amidjan - ایران - تهران
درود. بچه ها بیایید یک بار دیگر به تمام این سردمداران نظام دیکتاتوری بگیم که جنبش سبز هنوز هم زنده است بچه ها اطمینان داشته باشید که از ترس روز جمعه و 25 خردادی دیگر بر اندام دیکتاتورها لرزه افتاده است بهترین نمونه کاریکاتور شیر لرزان بود که به نظر من بهترین کاریکاتور در این مدت بود و گویای تمام پشت پرده کودتا چیان است بچه ها ما به کروبی و موسوی کاری نداریم ما برای خودمان و بخاطر ایران و فرزندانمان هست که 25 خرداد را آفریدیم یک بار دیگر در روز جمعه 27 شهریور حضور سبز داشته باشیم یا الان یا هیچ وقت دیگر ! خوب توجه کنید یا الان یا هیچ وقت دیگر . این توپ و تشرهای قبل از جمعه هم برای ترساندن جنبش سبزه . نترس ای ایرانی ای جوان دلاور ایرانی همه با هم با بلندترین فریادمان که همان سکوت است
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

hany - ایران - یزد
dariush kabir - ایران - تهران . خب حالا پس بشینید تا یه رهبر از کره ی ماه براتون بسازن.شما آب به آسیاب کی میریزی؟مردم احتیاج به یه جریانی داشتن که بتونه مسیر رو مشخص کنه.مردم ایران یه مسیر 100 ساله رو طی کردن تا بتونن به آزادی برسن و من مطمئنم این اتفاق میوفته چون ماها همگی تجربه داریم.منم تا حالا تو تظاهرات روز قدس شرکت نکردم ولی امسال حتماً به خاطر این روز دارم میرم تهران تا شرکت کنم.فقط تو اتحاد هست که پیروز میشیم.
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

tiam1983 - ایران - اصفهان
زنده باد ایران سبز . مرگ بر شریعتمداری مزدور
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

khaneyeh parsian - ایران - شیراز
elyas0121 - ایران - مازندران خدا نکنه کسی مشکلی براش پیدا بشه.خدایا حافظ و نگهدار همه باش.
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

world cup - ایران - تهران
همه با یک نام و نشان به تفاوت هر رنگ و زبان . همه با هم در روز قدس تظاهرات سراسری برگزار میکنیم و صدای حق خود را به گوش جهان میرسونیم همه سبز سبز ساعت 10 صبح در ایران
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

masih - ایران - تهران
به وقتش شریعتمداری رو در میدان آزادی دار خواهیم زد
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
مرگ بر جمهوری اسهالی و تف بقبر خمبنی هندی زاده دروغگوی جنایتکار......و لعنت بر خامنه ای شیره ای پست .........و دکی بیسواد احمق........ومزدوران آدم کش دزد و........و شریعتمداری بیناموس......مردک یکی از جانیان رژیم است و 30سال جنایت و....کرده .میداند بعد از پیروزی ملت(موج سبز آزادی)بر رژیم دیکتاتوری ملت چه بلایی سرش میارن و از ترس بدبخت به تر افتاده و از دهان هم با چرندیات و تهدیدات به موج سبز داره بیشتر به رژیم اسهال تر میزنه و ملاها و مزدوران را بیشتر ... در ... میکند. خداوند عقل این احمقها را گرفته و با این گونه بیخردی زودتر رژیم اسهال را نابود میکنند.
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.