لامپ‌ کم مصرف را دائما روشن نگذارید

لامپ‌ کم مصرف را دائما روشن نگذارید

امروزه دیگر عصر لامپ‌های معمولی به پایان رسیده است و به تدریج لامپ‌های جدیدی که از نظر مصرف انرژی از کارایی بهتری برخوردار هستند، جایگزین لامپ‌های قدیمی می شوند.

در سال‌های اخیر تلاش برای یافتن فناوری‌های جایگزین دوستدار محیط زیست یا به عبارت دیگر فناوری‌های سبز، به نتیجه رسیده و لامپ‌های فلورسنت که در مقایسه با لامپ‌های معمولی انرژی کمتری مصرف می‌کنند به بازار عرضه شده‌اند.

از آنجایی که در سازمان‌ها و اداراتی که برای تامین روشنایی از لامپ‌های فلورسنت لوله‌ای شکل 2/1 متری و 4/2 متری استفاده می‌شود، معمولا به علت کند بودن روند بازگشت میزان نور لامپ به حد طبیعی پس از روشن شدن، اغلب این لامپ‌ها به طور دائمی روشن هستند، شاید این‌طور به نظر برسد که بهتر است در خانه نیز به منظور جلوگیری از افزایش مصرف انرژی، این لامپ‌ها را به طور همیشگی روشن نگه داشته و با جلوگیری از خاموش و روشن کردن آن در هنگام خروج و ورود، میزان مصرف انرژی را به میزان قابل‌‌توجهی کاهش دهیم.

بهتر است برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در هنگام خروج از منزل لامپ‌های فلورسنت را نیز همانند لامپ‌های معمولی خاموش کنید. این در حالی است که از سوی دیگر روشن و خاموش کردن متناوب لامپ‌های فلورسنت عمر مفید این لامپ‌ها را کاهش می‌دهد و از آنجایی که لامپ‌های فلورسنت جدید گرانقیمت‌تر هستند، افزایش طول عمر آنها حایز اهمیت خواهد بود.

کارشناسان محیط زیست بر این باورند که تولید لامپ‌های فلورسنت و از رده خارج کردن آنها، پیامدهای زیست محیطی نامطلوبی را به همراه خواهد داشت. به گفته متخصصان انرژی اگر قصد دارید برای مدت زمان بیش از پنج دقیقه مکانی را ترک ‌کنید، بهتر است لامپ‌های فلورسنت را خاموش کنید.

از دیدگاه زیست‌محیطی نیز مناسب‌ترین روش برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی این است که اگر قصد استفاده از وسیله‌ای را ندارید آن را خاموش کنید. حتی اگر یک لامپ فلورسنت را به دفعات خاموش و روشن کنید، هزینه ناشی از کاهش طول عمر آن در مقایسه با هزینه مصرف انرژی بسیار کمتر خواهد بود.

یکی از راهکارهای مناسب برای افزایش طول عمر لامپ‌هایی که در طول شبانه روز به دفعات خاموش و روشن می‌شوند این است که پس از مدتی این لامپ‌ها را جایگزین لامپ‌هایی کنیم که در قسمت‌هایی از خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند که کمتر در معرض شوک ناشی از قطع و وصل ناگهانی جریان برق قرار دارند.

به نظر می‌رسد با کاهش هزینه خرید لامپ‌های فلورسنت جدید و همچنین خاموش کردن این لامپ‌ها در هنگام خروج از خانه بتوان با استفاده از این روش به عنوان یک روش جایگزین مناسب، علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، بهای برق مصرفی ماهانه را نیز به میزان قابل توجهی کاهش داد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.