جراحی لیزیک چشم

جراحی لیزیک چشم

لیزیک یک اقدام جراحی است که می تواند وابستگی فرد به عینک یا لنز تماسی را کاهش دهد. این روش برای همیشه شکل قرنیه (لایه شفاف ظریف جلوی قرنیه) را عوض می کند.

برای دید خوب، قرنیه چشم و لنز باید اشعه های نورانی را به طرز مناسب خم کنند(انکسار)، طوری که تصاویر روی شبکیه متمرکز شوند. اگر اشعه های نور به درستی روی شبکیه متمرکز نشوند، تصاویری که می بینید تار خواهند بود.

این تاری به نام "عیب انکساری" شناخته می شود. این مساله به واسطه ی شکل نامناسب چشم، قرنیه یا لنز ایجاد می شود. لیزیک از اشعه لیزر اگزومر(لیزر فرابنفش) برای برداشتن دقیق بافت قرنیه به منظور اصلاح شکل و تمرکز بهتر آن استفاده می کند.

جراحی لیزیک چشم بیشتر برای افراد دچار نزدیک بینی (میوپ) به کار می رود، به این معنی که این افراد فقط اجسام نزدیک را می بینند؛ هر چیز دور تار می باشد.

توصیف

معاینه کامل چشم قبل از جراحی به منظور اطمینان از سلامت چشم ها انجام می گیرد. وقتی این کار انجام شد، پزشک انحنای قرنیه و اندازه و موقعیت مردمک ها، شکل چشم ها (برای اطمینان از عدم وجود اشکالاتی که مانع عمل لیزیک به عنوان یک اقدام درمانی شود) و ضخامت قرنیه (برای اطمینان از وجود بافت کافی پس از برش و تغییر شکل قرنیه) را اندازه می گیرد. 

یک رضایت نامه قبل از عمل لازم است تا اطلاعاتی در مورد خطرات، منافع، روش های جایگزین و عوارض احتمالی ارائه کند.

لیزیک یک جراحی سرپایی است و 10 تا 15 دقیقه برای هر چشم وقت می برد.

بی حسی فقط به صورت یک قطره چشمی که سطح چشم را بی حس می کند، می باشد. جراحی در حالت بیداری مریض انجام می شود.

عمل لیزیک ممکن است در یک جلسه بر روی یک یا هر دو چشم انجام شود.

حین لیزیک یک چاقوی مخصوص(میکروکراتوم) برای برش یک فلاپ متصل به بافت قرنیه به خارج کره ی چشم به کار می رود.

فلاپ کنار زده می شود و لیزر مخصوص برای تغییر شکل قرنیه زیرین استفاده می شود.

تخمین مقدار بافتی که باید توسط لیزر برداشته شود به مرور مشخص می شود.

وقتی شکل دهی صورت گرفت، جراح فلاپ را برگردانده و محکم می کند. بخیه لازم نیست.

یک پوشش چشمی برای حفاظت فلاپ و جلوگیری از مالیدن یا فشار به چشم تا وقتی که بهبودی حاصل شود روی چشم قرار داده می شود.

موارد کاربرد    

لیزیک بیشتر اوقات برای افرادی به کار می رود که برای نزدیک بینی از عینک یا لنز استفاده می کنند. گاهی هم برای تصحیح دور بینی به کار می رود. ممکن است آستیگماتیسم را هم تصحیح کند.

سازمان دارو و غذا (FDA) لیزر اگزومر را برای تصحیح نزدیک بینی تا 12- دیوپتر با 4- دیوپتر آستیگمات و برای تصحیح دوربینی از 1+ تا 6+ با 1 دیوپتر آستیگمات را تأیید کرده است. (دیوپتر، معیار سنجش عیب انکساری است. دیوپتر منفی به منزله نزدیک بینی و دیوپتر مثبت به منزله دور بینی است.)

سازمان دارو و غذا(FDA) با همکاری انجمن چشم پزشکی آمریکا، موارد زیر را برای لیزیک مناسب می داند:

* باید حداقل 18 ساله باشید(برای برخی لیزرها 21)، زیرا دید افراد زیر 18 سال معمولاً تغییر می کند. یک استثنا درکودکان کوچک با یک چشم خیلی نزدیک بین و یک چشم طبیعی است. استفاده لیزیک در درمان چشم خیلی نزدیک بین ممکن است از تنبلی چشم جلوگیری کند.

* نباید حامله یا شیرده باشید، زیرا این وضعیت می تواند میزان انکسار اندازه گیری شده ی چشم را تغییر دهد.

* نباید برخی داروها مثل آکوتان یا پردنیزولون خوراکی مصرف کنید.

* چشمان تان باید سالم و شماره عینک تان ثابت باشد. اگر نزدیک بین هستید، باید عمل لیزیک را تا زمان ثابت شدن شماره چشم تان به تأخیر بیندازید زیرا نزدیک بینی ممکن است در برخی بیماران تا اواسط یا حتی اواخر دهه ی 20 زیاد شود.

* سلامت عمومی شما باید خوب باشد. لیزیک در بیماران مبتلا به دیابت، روماتیسم مفصلی، لوپوس، گلوکوم، عفونت های هرپس چشم یا کاتاراکت توصیه نمی شود. باید این مسائل را با پزشک تان در میان بگذارید.

* منافع و مضرات آن را بسنجید. اگر از داشتن عینک یا لنز راضی هستید، ممکن است بخواهید آن ها را بر جراحی مقدم بدارید.

* انتظارات خود را از جراحی بدانید. آیا این انتظارات منطقی هستند؟

*برای بیماران مبتلا به پیر چشمی، لیزیک تصحیح کننده ی عیب انکساری نیست زیرا یک چشم هر دو فاصله دور و نزدیک را می بیند. با وجود این لیزیک را می توان برای تصحیح یک چشم برای دور و دیگری برای نزدیک به کار برد. اگر بتوانید این شکل تصحیح را به کار برید، ممکن است نیاز شما برای عینک مطالعه کمتر باشد. در برخی مواقع، تنها جراحی یک چشم لازم است. اگر تصمیم به این کار داشتید، در مورد جنبه های مثبت و منفی آن از پزشک تان سؤال کنید.

خطرات  

درمان بیش از حد یا کمتر از معمول ممکن است رخ دهد که به جراحی دیگر، لنز تماسی یا عینک نیاز باشد.

سایر عوارض که در زیر آمده است بسیار نادر هستند:

* عینک مطالعه ممکن است همچنان بعد از عمل لازم باشد.

* برخی بیماران گرچه ممکن است بعد از عمل لیزیک نسبت به قبل از آن بدون عینک بهتر باشند، ولی ممکن است برای دید خوب همچنان به عینک نیاز داشته باشند.

* اشکالاتی در دید شب یا اشکالات بینایی مثل نور زیاد

* اختلالاتی به صورت کاهش دقت تمایز و حتی با دید 10/10 اشیاء ممکن است تار یا قهوه ای به نظر برسند.

* اسکار قرنیه، انحراف دائم قرنیه و ناتوانی در مصرف لنزهای تماسی

* کوری دائم

* مناطق قرمز یا صورتی در منطقه سفید چشم

* عواض مربوط به فلاپ

* حساسیت به نور

* خشکی چشم

* خراشیدگی چشم

* کاهش فاصله دید در ارتفاعات

* عفونت قرنیه

* از دست دادن دید، عدم دید کافی حتی با عینک یا لنز نسبت به قبل از جراحی

پیش آگهی بعد از عمل 

بلافاصله بعد از عمل ممکن است حالت سوزش، خارش یا احساس جسم خارجی در چشم وجود داشته باشد. ممکن است احساس ناراحتی خفیف وجود داشته باشد که پزشک برای آن مسکن خفیف تجویز می کند. بسیار مهم است که چشم بعد از عمل لیزیک مالش داده نشود تا فلاپ دچار جابجایی یا حرکت نشود.

در روز عمل، دید، تار یا مثل مه می ماند ولی روز بعد تاری بهبود می یابد. اگر درد شدید رخ دهد یا هر یک از علائم قبل از موعد پیگیری ( 24 تا 48 ساعت بعد از جراحی) بدتر شوند پزشک باید سریعاً با خبر شود.

در اولین ویزیت پزشک پس از جراحی، محافظ چشم برداشته می شود و پزشک چشم تان را معاینه و دیدتان را بررسی می کند. ممکن است برای پیشگیری از عفونت، قطره چشمی دریافت کنید. برای ایمنی تا زمان بهبود کامل دید از رانندگی خودداری کنید.

سایر مواردی که باید از آن ها پرهیز شود شامل شنا، حمام داغ، جکوزی، ورزش هایی که در آن ها تماس بدنی وجود دارد، محلول های طبی، کرم ها و مواد آرایشی چشم برای 2 تا 4 هفته پس از جراحی می باشد. پزشک دستورات لازم را به شما خواهد داد.

دوره ی نقاهت 

ممکن است پس از جراحی 3 تا 6 ماه طول بکشد تا دید به حالت پایدار برسد.

* شایع ترین عوارض پس از عمل لیزیک شامل برق زدگی، هاله نور و اشکال در دید شب است. این مسائل اغلب ظرف 6 ماه بر طرف می شوند ولی در صد کمی از بیماران ممکن است با برق زدگی مشکل داشته باشند.

* گاهی جراحی دیگری ممکن است برای بهبود کامل دید لازم باشد. این جراحی های مجدد به نام "جراحی ترفیعی " نامیده می شوند. با وجودی که فاصله دید ممکن است با جراحی ترمیمی بهتر شود ولی سایر علائم مثل برق زدگی ممکن است تغییر نکنند.

* انجمن چشم پزشکی (AAO) گزارش کرده است که تقریباً از پانصد هزار آمریکایی که در سال 1999 عمل لیزیک داشته اند،70 درصد بعد از عمل دارای دید 10/10 بوده اند.

* اگر فاصله دید شما با لیزیک تصحیح شود، احتمال دارد حوالی سن 45 برای خواندن به عینک نیاز داشته باشید.

* اثرات لیزیک پس از گذشت 5 سال از جراحی در دست بررسی است.

سایت ایران کلینیک
ukguy4u - بریتانیا - لندن
من حدود 6 سال پیش لیزیک کردم اما حالا چشمم دوباره ضعیف شده . برای من که خوب نبود .
یکشنبه 22 شهریور 1388

wildpiony - هند - بمبیی
ukguy4u. پدر منم لیزیک کرد ولی برگشت.. الان یه متود جدیدتر اومده که لایزیک میگن و نسبت به لیزیک خیلی بهتره و عوارض کمتری هم داره
یکشنبه 22 شهریور 1388

amir-amir - کانادا - تورنتو
لطفا هر چه نظر است اعلام کنید اگر افرادى دیگر عمل کرده اند
یکشنبه 22 شهریور 1388

FarTaj - کانادا - مونترال
amir-amir - کانادا - تورنتو عزیز من در Lasik MD Montreal عمل کردم ساله ۲۰۰۵ و واقعا راضی‌ هستم، تا الان هم هیچ مشکلی‌ نداشتم، البته قبل از عمل دکتر بهم گفت که در آینده ممکنه برای خوندن عینک احتیاج داشته باشم ولی‌ هنوز ۴۵ ساله نشده که نیاز پیدا کنم. اگه هنوز هم سوال داری بگو جواب بدم
دوشنبه 23 شهریور 1388

keykhosro - ایران - شیراز
روز قدس روز تپیدن قلبهای سبز ، روز تجلی دوباره حضور پر امید همه هستیم تا آخرین نفس
دوشنبه 23 شهریور 1388

faramarz65 - ایران - تهران
من رفتم عمل کنم دکتر گفت نمیشه چون ضخامت لایه قرنیه کم هست .
دوشنبه 23 شهریور 1388

رزیتا - ایران - همدان
من حدود چهار ساله که عمل لازک کردم خیلی خوب بوده و تا الان هم خدا رو شکر مشکلی نداشتم اونای که قطر قرنیه شون کمه هم میتونن لازک کنن
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

amir-amir - کانادا - تورنتو
تشکر جناب fartaj
سه‌شنبه 24 شهریور 1388

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.