محمدرضا جلایی‌پور بعد از ۸۸ روز حبس آزاد شد

محمدرضا جلایی‌پور بعد از ۸۸ روز حبس آزاد شد

به گزارش نوروز، محمدرضا جلایی‌پور، مدیر و سخنگوی پویش موج سوم، بعد از تحمل ۸۸ روز زندان ( ۵۰ روز انفرادی، ۳۸ روز سلول سه نفره)، بالاخره امروز شنبه، بیست و یکم شهریورماه از زندان اوین آزاد شد.

جلایی‌پور در حالی امروز آزاد شد که نزدیک به ۴۰ روز پیش، حکم آزادی وی توسط قاضی حداد امضا شده بود و خانواده وی بعد از ۱۱ ساعت چشم انتظاری در مقابل زندان اوین و خود او بعد از ۵ ساعت انتظار پشت درهای بسته با پاسخ منفی روبرو شدند وبه دستور مرتضوی حکم آزادی وی ملغی اعلام شد. در طی ماه گذشته نیز مکررا به خانواده وی وعده آزادی داده شده بود و نزدیک به هشت بار به آن ها گفته شد که فردا او را آزاد خواهند کرد اما این اتفاق تا امروز نیفتاده بود.

دکتر حمیدرضا جلایی‌پور، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، در توصیف این نود روز چشم انتظاری به نوروز گفت: من تجربه رنج های زیادی را داشته ام. مثلا در دهه اول انقلاب، برادر بزرگ مرا که پس از ۸ ماه از جبهه وارد تهران شده بود، منافقین در تهران ترور کردند. دو برادر جوانم در عملیات بیت المقدس و کربلای چهار به دست عمال صدام شهید شدند و پدر و مادرم با غصه برادرانم در سنین میانسالی بیمار شدند و فوت کردند. همین سال گذشته هم برادر جوان ۳۶ ساله‌ام را که در واقع زیر بار اندوه برادران و پدر و مادرم له شد و سکته قلبی کرد را از دست دادم. لذا تجربه درد زیاد دارم. اما هیچ یک از این غم‌ها به اندازه انتظار برای آزادی پسرم که یک جوان نخبه علمی این مملکت است، مذهبی است، دروغ نمی‌گوید، غیبت نمی‌کند و فقط و فقط تنها جرمش دفاع از مهندس موسوی بوده است، برایم سنگین نبود.

در این مدت این تنها فرزند من نبود که حبس شد، همسرش در تنهایی سرزمین غریب دچار بیماری و کمبود شدید وزن شد، خواهرش و مادرش و برادرش تحت فشارهای عمیق روحی بودند، خانواده همسرش که هر دو از حقوقدانان مستقل و باسابقه این مملکت هستند هم همین‌طور، و خود من نیز در مدت این سه ماه جایی نبود که برای آزادی او نرفته باشم و کسی نبود که از او درخواست آزادی‌اش را نکرده باشم. اما هیچ مرجعی پاسخگوی دلایل این حبس نبود.

به گزارش نوروز، دکتر حمیدرضا جلایی‌پور که خود نزدیک به ده سال در سال های دفاع مقدس در مناطق جنگی غرب خدمت کرده بود، در توصیف این ۹۰ روز به نوروز گفت: باعث تاسف است که دستاورد انقلاب بعد از ۳۰ سال حبس یک جوان نخبه ۲۷ ساله است که رتبه یک کنکور، دانشجوی ممتاز دانشگاه تهران، طلای المپیاد و دانشجوی ممتاز دانشگاه آکسفورد و مولف و مترجم چند کتاب جامعه شناسی دین و دبیر چندین سمینار علمی بود.

دکتر جلایی‌پور در حالی که شعف آزادی فرزندش و نیز اندوهی عمیق در صدایش موج می زد و در حالی‌که برای تحویل گرفتن فرزندش راهی زندان اوین بود، حرفش را چنین تمام کرد: در این سه ماه، سه جمعه صبح زود، سر خاک برادران شهیدم حاضر شدم، به طور خاص سر قبر برادر کوچکترم حسین، که شهید آخر خانواده بود رفتم و نشستم و از او خواستم که برخیزد و ببیند که برادرش چطور دارد تاوان زحمات و هزینه هایی که آن‌ها در راه این انقلاب داده بودند را با حبس فرزند مومن و جوانش پس می‌دهد. این عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت با بغضی در گلو چنین گفت: سر خاک برادرم حسین با او درددل کردم و گفتم: حسین جان! یادت هست یک روز بعد از شهادت تو، آقای خامنه‌ای به خانه پدر ومادرمان برای عرض تسلیت آمده بودند؟ آن وقت محمدرضا تنها ۴ سالش بود، او کودکانه دوید و روی پای ایشان نشست و ایشان هم به رسم معمول، دستی به سر محمدرضا کشید و او را نوازش کرد. حالا نیستی که ببینی بعد از نزدیک به ۳۰ سال چگونه او را ۳ ماه در زندان اوین و همسر و پدر و مادر و خانواده‌اش را هم در بیرون زندان نوازش کردند! دکتر جلایی پور همچنین گفت : فرزندم با اینکه به بازداشت انفرادی معترض است و هیچ اتهامی را هم نپذیرفته است، به لحاظ روانی و فیزیکی در وضعیت مطلوبی است و از رفتار کارشناسان پرونده ابراز رضایت می کند.

bluestar - ایران - تهران
اگر علی (ع) نیستیم…https://sobhefardaa.wordpress.com/2009/09/12/ali_government/
یکشنبه 22 شهریور 1388

nasim irani - اتریش - وین
سلام به مسولین سایت... خداراشکرکه ازبندآزادشده. وصدهزاربارشکرکه صورت خندانش گواه آزاردیدن وشکنجه شدن درزندان نیست!اماهستندکسانیکه نه دروغ می گویند ونه غیبت می کنند ونه آزاری به کسی رساندند،امامتاسفانه آنها آشناهایی مانندپدر محمدرضاندارند ودرزندان بسیارشکنجه دیدند وموردانواع آزارهای جنسی وغیره قرارگرفتند.پس صدای مظلومیت آنان راچه گوشی بایدشنواباشد وچه دستی قادرخواهدبودآنان راازبندبرهاند؟؟؟؟؟یعنی چون کسی راندارندباید آنقدرعذاب ببینند تاکشته شوند؟؟؟؟عجب!!!!خدایابه امید راهبری خودت!دست نجات به سوی فرزندان پاک ایران زمین بفرست که یاری دهنده ایی غیرازتونیست که قادرباشد استبدا فرعون زمانه رادرهم بشکند.به امیدنابودی دستگاه ظلم علی شیره ایی وطویله ولایت وقیح اش!!
یکشنبه 22 شهریور 1388

elvis2002 - سوئد - گوته برگ
آقای دکتر جلایی پور علی سامورایی این چیز ها حالیش نیست شما هم تازه الان میفهمی که از این انقلاب کثیف اسلامی هم خودت هم برادرانت بیخودی دفاع کردید. مرگ بر خامنه ایی و کل عوامل سپاه پاسداران
یکشنبه 22 شهریور 1388

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
این پس فطرتان بلا نسبت اگر خدا هم بیاید و با این افت الهئ مخالفت کند همان کاری خواهند کرد که بر همه کردند
یکشنبه 22 شهریور 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
من از ازادی او خوشحال شدم. ای کاش روسای دانشگاههای ما هم یاد میگرفتند که مثل رئیس دانشگاه اکسفورد از دانشجویانشان حمایت کنند. رئیس دانشگاه اکسفورد دو بار نامه نوشت و خواستار ازادی محمد رضا شد. اینگونه هست که دانشگاه اکسفورد اهمیت پیدا میکند. دانشگاه اکسفورد به راحتی هر کسی را نمیپذیرد ولی وقتی پذیرفت٬‌تا اخر حمایتش میکند. در جریان جنگ اول جهانی٬‌ تعداد زیادی از دانشجویان در جبهه های جنگ با آلمان کشته شدند. تعدادی از دانشجویان آلمانی آکسفورد هم به آلمان برگشتند و سه تا از انها در جنگ با انگلیس کشته شدند. امروز در دانشگاه آکسفورد به یاد این سه دانشجوی آلمانی هم نمادی هست که رویش نوشته:‌ ((به یاد سه دانشجوی آلمانی دانشگاه ما که در راه کشورشان شجاعانه جان باختند.)). به امید روزی که دانشگاههای ما مردانه از تک تک دانشجویانشان حمایت و پشتیبانی کنند.
یکشنبه 22 شهریور 1388

kaweh2009 - کانادا - تورنتو
30 سال پس از استقرار حکومت اسلامی، ایران در مقایسه با همه کشورهای منطقه، غیر مذهبی ترین کشورهاست. تجربه چند دوره پر تب و تاب سیاسی و انقلابی پشت سر دارد، حتی در 3 ماه گذشته که برای مدتی شعارهایی با محتوای مذهبی به رهبری اصلاح طلبان حکومتی بر سر زبانها افتاد، همگان و از جمله خامنه ای و دیگر سران رژیم دریافته بودند که این تنها یک سپر دفاعی است که برای دفع شر بدست گرفته شده است و مردم هنوز توازن قوا را برای نبرد نهایی خود با رژیم مساعد نمی دانند، همه می دانستند و دیدند که، وقتی معلوم شد این شعارها با آن رهبری کارساز نیست و نمی تواند آنان را از هیچ خطری محفوظ بدارد، آنرا رها کردند. وحشت امروز خامنه ای از این است، مردمی که بیدار شده اند، مردمی که ترسشان از رژیم ریخته است، مردمی که تجربه اندوخته اند، سرانجام رهبران واقعی خود و استراتژی سرنوشت ساز خود را بیابند و کودتاچی را در پس هر چهره عوامفریبانه ای که به خود بگیر بشناسند
یکشنبه 22 شهریور 1388

زندگی زیبا - ایران - آبادان
به امید آزادی بقیه حق طلبان و آزادیخواهان
یکشنبه 22 شهریور 1388

eslahtalab - ایران - تهران
خدارو شکر
یکشنبه 22 شهریور 1388

manenarenji - المان - اسن
باز یکی دیگر از تافته های جدا بافته ازاد شد خدا به فریاد جونهای رشیدمون که تو حبس اند و پارتی ندارن برسه.
یکشنبه 22 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
این ابلهها فکر می کنند که کودتا موفق شده و همه چیز تمومه اگر هاشمی جمعه اومد نماز جمعه بهشون ثابت می کنیم که اینطوری نیست باید ثابت کنیم که کودتا هزینه زیادی داره براشون که درس عبرتشون بشه برای دفعات بعد
یکشنبه 22 شهریور 1388

keykhosro - ایران - شیراز
نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران...... روز قدس یادتون نره
یکشنبه 22 شهریور 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
عجب کثافتایی هستند اخوندا که به نخبه کشور هم رحم نمیکنندبه نفر اول کنکور
یکشنبه 22 شهریور 1388

masih - ایران - تهران
خوشحالم که از قفس رهیدی.به امید آزادی زندانیان بی گناه .وآزادی اسیر در بند تحجر ایران عزیزم
یکشنبه 22 شهریور 1388

iran.lover - ایران - ایران
این آقای جلایی پور پدر کم جنایت نکرده برا این رژیم فاشیست...ماها کردیم میشناسیمش چقدر جوون کشته...کاش پسر خودشم هم رزماش میکشتن تا میفهمید پدر مادرای داغدار چی کشیدن..اون برادرتو که منافقین کشتن ما میشناسیم که چقدر جنایت کرد...آقای جلایی پور نوکر بد کسایی بودی...خدا ازت نمیگذره
یکشنبه 22 شهریور 1388

khanande - ایران - ایران
همسرش در تنهایی سرزمین غریب دچار بیماری و کمبود شدید وزن شد)). !!!!!!!
یکشنبه 22 شهریور 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
khanande - ایران - ایران . معلومه کلینیک اوین روشهایی داره که میتونه از راه دور هم باعث کاهش وزن بشه!
یکشنبه 22 شهریور 1388

کوهدشتی - ایران - ایران
توجه توجه : حتما به این لینک برید خیلی خیلی مهمه. https://www.lakna.mihanblog.com/
یکشنبه 22 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.