گروه ۱+۵ خواستار گفتگو سریع با ایران است

گروه ۱+۵ خواستار گفتگو سریع با ایران است

در بسته پیشنهادی ایران به درخواست غرب برای توقف غنی سازی هسته ای بی توجهی شده است

آمریکا می گوید این کشور و سایر اعضای گروه ۱+۵ پیشنهاد جدید ایران برای گفتگو را پذیرفته اند.

به گفته سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا به رغم نپرداختن بسته پیشنهادی ایران به خواسته کشورهای غربی برای توقف غنی سازی اورانیوم، محتوای این بسته فرصتی را برقراری گفتگوی مستقیم با ایران فراهم کرده است.

خاویر سولانا، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز خواستار از سرگیری فوری گفتگوهای ایران و گروه ۱+۵ شد.

این گروه از پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان تشکیل شده است.

به گفته آقای سولانا، او با مقام های ایران برای برگزاری گفتگوها در اولین فرصت ممکن در تماس است.

ایران روز چهارشنبه بسته پیشنهادی خود را برای پایان دادن به مناقشه هسته ای با غرب به گروه ۱+۵ تحویل داد.

ایران در این بسته خواستار گفتگوهای جامع با این گروه شده ولی با درخواست توقف غنی سازی و فراوری اورانیوم موافقت نکرده است.

محمود احمدی نژاد روز دوشنبه گفته بود ایران درباره توقف غنی سازی و حقوق هسته ای خود مذاکره نمی کند ولی حاضر است درباره چالش های جهانی گفتگو کند.

پیش از این روسیه گفته بود بسته پیشنهادی ایران دارای نکات قابل بررسی است و اعلام آمادگی این کشور را برای گفتگو مهم دانسته بود.

روسیه همچنین افزایش تحریم های بین المللی علیه ایران را رد کرده است.

به گفته پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا مخالفت ایران برای مذاکره درباره فعالیت های هسته ای نباید مانع از برقراری گفتگو شود.

آقای کراولی گفت: "بر اساس نوشته ایران در پی برگزاری یک دیدار هستیم تا ببینیم آنها آمادگی انجام چه کاری را دارند."

آقای کراولی ابراز امیدواری کرد دیدار نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ هر چه زودتر برگزار شود.

پی جی کروالی اظهار امیدواری کرد گفتگو با ایران به مذاکره جدی درباره برنامه اتمی این کشور منجر شود.

به گفته او در صورت گفتگو با ایران، آمریکا به هر حال موضوع فعالیت های هسته ای این کشور را پیش خواهد کشید.

او گفت آمریکا و متحدانش باور دارند همزمان با گفتگو با ایران باید فشار دیپلماتیک بر این کشور را حفظ کرد.

آقای کراولی گفت: "ما حاضریم هر موضوع دیگری را که ایران در نظر دارد به پای میز مذاکره بیاورد، بررسی کنیم ولی اگر ایران از گفتگوی جدی سر باز بزند، آن گاه ما یعنی آمریکا، جامعه بین المللی و شورای امنیت، بر این اساس به نتایجی می رسیم و در آینده بر اساس آن قضاوت خواهیم کرد."

به گفته آقای کراولی هیچ ذهنیتی وجود ندارد که گفتگوهای احتمالی با ایران موفقیت آمیز خواهد بود و آمریکا پیشرفت مذاکرات با ایران را تا ماه دسامبر ارزیابی خواهد کرد.


سولانا: خواهان گفت‌وگوی فوری با تهران هستیم

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه پس از مذاکره با نمایندگان گروه ۱+۵ در خصوص بسته پیشنهادی ایران، خواستار مذاکره فوری با سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران، شد.

خاویر سولانا در بیانیه ای اعلام کرد:«ما با دفتر دکتر(سعید) جلیلی برای برگزاری دیداری در سریع ترین فرصت ممکن تماس گرفته ایم».

سولانا دربیانیه خود تاکید کرده است : ما خواهان گفت وگو های هدفمند با ایران برای رفع نگرانی های جامعه بین المللی درباره برنامه هسته ای این کشور هستیم.».

در همین زمینه سخنگوی آقای سولانا پیشتر گفته بود: بسته پیشنهادی ایران به سوالات درمورد برنامه اتمی این کشور پاسخ نداده است و گروه ۱+۵ خواهان برگزاری نشستی فوری با ایران در این زمینه است.

کریستینا گلاگ، سخنگوی خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می گوید نمایندگان فرانسه، بریتانیا، امریکا، چین، و روسیه، به همراه آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ در مذاکرات تلفنی در این باره به توافق رسیده اند.

کریستینا گلاگ همچنین پیشتر گفته بود: بسته پیشنهادی ایران به پرسش های مربوط به برنامه هسته ایش پاسخ نداه است.

ی ایران روز چهارشنبه پیشنهادهای خود را برای آنچه که حل «چالش های جهانی» خوانده است به نمایندگان کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک در تهران تحویل داد.

سخنگوی خاویر سولاناگفته است: بسته پیشنهادی ایران، به پرسش های موجود درباره برنامه هسته ایش پاسخ نمی دهد، بلکه بر مسائل جهانی متمرکز است.

به گفته کریستینا کالاگ شش قدرت جهانی به مذاکرات خود درباره برنامه هسته ای ایران ادامه می دهند.

در همین زمینه یک  سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه نیز گفت: بسته پیشنهادی ایران به نگرانی ها در مورد برنامه هسته ای جمهوری اسلامی پاسخ نداده است.

از سوی دیگر  نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه بار دیگر تاکید کرد که تهران در باره فعالیت های هسته ای خود با کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک مذاکره نمی کند.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، در این زمینه اظهار داشته است:«تهران آماده است تا گفت‌ و گوهایی عادلانه و واقع گرایانه درباره مسائل مختلف از جمله تضمین دستیابی همه کشورها به انرژی هسته ‌ای و جلوگیری از گسترش سلاح اتمی انجام دهد.»

با این حال وی به تلویزیون «العالم» گفته است: «ولی این گفت ‌و گوها شامل برنامه هسته ‌ای ایران و فعالیت ‌های قانونی در این خصوص نمی‌ شود.»


پوتین: ایران نگرانی های اسرائیل را در نظر بگیرد

در همین حال، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، خواهان خویشتنداری ای در برنامه هسته ای این کشور شد.

 پوتین همچنین گفت:«ما به ایران گفته ایم که حق استفاده از انرژی صلح امیز هسته ای را دارند، ولی باید بدانند که در کدام منطقه جهان قرار دارند.»

نخست وزیر روسیه افزود:«این یک منطقه خطرناک است و ایران باید مسئولیت پذیری خود را نشان دهد، به ویژه باید نگرانی های اسرائیل را در نظر بگیرد و با توجه به اظهارات غیر قابل قبول درباره از بین بردن کشور اسرائیل.»

پوتین همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص استفاده گزینه نظامی برای حل مناقشه هسته ای گفت: حمله نظامی به ایران غیر قابل قبول است و این اقدام کمکی به حل مسئله نمی کند.
dook - امارات - دبی
چه بهتره که ایرانو بزنن. لا اقل از دست این اخوندهای بچه باز راحت میشین.
شنبه 21 شهریور 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
با تمام وجودم . از صمیم قلبم کار مبارزاتی تمامی جوونهای داخل ایران رو ارج مینهم و دلم میخواست ذره ا ی درمبارزات داخلی شرکت داشتم. هر کاری در اینجا انجام میدم منو قانع نمی کنه جون شما ایرانیهای تو ایران هستید که واقعا با این جلادان دست و پنجه نرم می کنید . من مخلص تک تکتون هستم و بخدا قسم چاره ای ندارم ولی بعنوان یک هموطن برایتان در روز قدس ارزوی بت شکنی و موفقیت در بی ابرو کردن این نظام متجاوز قاتل را دارم. امیدوارم اذری ها و جنوبی ها و تمامی شهرستانها هم ذر این روز بپا خیزند..موفق و پایدار و اهنین باشید. نابودی تک تک حامیان در خارج با ما
شنبه 21 شهریور 1388

Alireza88 - ایران - تهران
دوست عزیز و گرامی siavashoma - انگلستان - منچستر . کاری را که شما یا تمامی ایرانیان خارج کشور در موقع حضور رئیس جمهور یا تیم های ورزشی با پرچم سبز و تصاویر شهدا میتوانند انجام دهند به اندازه اعتراضات داخل ایران موثر و مهم است . توجه شما را به حرکت زیبایی که ایرانی ها در کره جنوبی انجام دادند و بازتاب جهانی آن جلب میکنم. راه سبزمان پیروز باد
شنبه 21 شهریور 1388

dariush09 - رو سیه - مسکو
راه سبز چی هست دیگه!!!!!!!!!!!!!!!!. ریشه کار باید درست باشه.
شنبه 21 شهریور 1388

world cup - ایران - تهران
خاک تو سر آمریکا که برای مزاکره با ایران خودش رو اینقدر کوچیک میکنه و خاک تو سر آمریکا که فقط داره به اینها زمان میفروشه و خاک تو سر امریکا که نمیتونه روسیه را به خودش نزدیک کنه تا دست از سر این حکومت اخوندی برداره با با صد رحمت به بوش این اوباما که هیچ گهی نمیخوره آخه بد بخت میخواهی درباره چی با ایران مزاکره کنی اینها مسئله هسته ای را تمام شده میدانند و میگن میخواهیم درباره ی چالشهای جهانی مزاکره کنیم بیلاخ
شنبه 21 شهریور 1388

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
دوستان دل به این گروه بی سواد ندهید ! ازگروهی که نداند 5+1 ٬ شش میشود !!؟ چه انتظاری دارید. حتی جمهوری ننگین حاکم هم فهمیده که ابنها مخنث اند.
شنبه 21 شهریور 1388

Alireza88 - ایران - تهران
دوست عزیزم dariush09 - رو سیه - مسکو . برای رسیدن به ریشه راه لازم است اگر شما این راه سبز ملت را نمی پسندید. از شما خواهش میکنم راه حل علمی و عملی که ما را به ریشه میرساند معرفی کنید.
یکشنبه 22 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.