با آمدن علی‌آبادی به وزارت نفت، ۱۵۰ مدیر نفتی احتمالاً از این وزارتخانه می‌روند

با آمدن علی‌آبادی به وزارت نفت،

 150 مدیر نفتی احتمالاً از این وزارتخانه می‌روند

سیدمسعود میرکاظمی، وزیر نفت دولت دهم زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد دست به غربال و خانه تکانی در وزارت نفت زد. زمزمه‌های برکناری نقره‌کار معاون بین الملل و بازرگانی وزارت نفت توسط وزیر جدید، از وزارت نفت به گوش می‌رسد و قرعه به نام وی افتاده است.
سیدمسعود میرکاظمی که این روزها سخت درصدد مطالعه برای افزایش آگاهی‌هایش در خصوص نفت و صنایع وابسته است تا بتواند در اجلاس اوپک از مواضع نفتی ایران دفاع کند، از سویی دیگر با فرامین خاص و نامه‌های پی درپی درخصوص تغییرات مدیران ارشد وزارت نفت مواجه شده است.
نقره‌کار شیرازی، معاون بین‌الملل وزارت نفت که میرکاظمی از وی دل خوشی ندارد این روزها در حال شال و کلاه است تا با بازگشت میرکاظمی از وین و دریافت حکم برکناری‌اش وزارت نفت را ترک گوید. تغییر معاون بین‌الملل نفت در حالی رخ می‌دهد که «نفتی‌ها» وی را یکی از بهترین معاونان وزارتخانه نفت می‌نامند.
معاون اکنون وزیر نفت، کسی است که اوایل انقلاب و در حالی که هنوز هیچ سازمانی در جمهوری اسلامی قوام و شکل مطلوب خود را نیافته بود و آغاز جنگ از سویی و تحریم‌های بین‌المللی از سوی دیگر کشور را در تنگنا قرار داده بود و مردم نگران وضع معیشیتی خود بودند، سرپرست وزارتخانه‌ای را بر عهده گرفت که قرار بود سیلوهای از گندم خالی را پر کند و برای تأمین مایحتاج مردم برنامه‌ریزی کند.
همه نگاه‌ها به وزارت بازرگانی به سرپرستی نقره‌کار شیرازی بود. اخبار متفاوتی از غارت مایحتاج مردم در گوشه و کنار کشور به گوش می‌رسید. فشارها بیشتر می‌شد. کشور در شرایط حساسی قرار داشت. وزارت بازرگانی باید کاری می‌کرد. او در آن زمان تحصیل در آمریکا را نیمه تمام رها کرد تا به انقلابیون بپیوندد.
نقره‌کار شیرازی در روزهای سخت اوایل انقلاب، در برابر تاراج مواد غذایی و خالی شدن سوله‌ها از سوی شورش‌گران مخالف انقلاب اسلامی کمیته‌ای ویژه تشکیل داد تا جلوی اغتشاشات را بگیرد. اما این مرد با تجربه در حوزه بین‌الملل حالا سایه سنگین وزیری را احساس می‌کند که در سال‌هایی که وی سرپرست وزارت بازرگانی بود، میرکاظمی محصلی بیش نبود. معاونی که در سال‌های سکنی در وزارت نفت بیش از 40 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری چینی‌ها و مالزی‌ها را در صنعت نفت و گاز ایران سبب شد.
نقره‌کار شیرازی آن زمانی از چشم میرکاظمی افتاد که در جلسه اتاق بازرگانی ایران، چند روز قبل از جلسه رأی اعتماد مجلس به وزیر نفت، به برنامه‌های سرمایه‌گذاری خارجی میرکاظمی برای وزارت نفت تاخت و آنها را غیر عملی دانست. وی به گفته‌های پراکنده آن روز میرکاظمی درباره صنعت نفت اشاره کرد و گفت: «برخی از مشکلاتی که از سوی مسعود میرکاظمی، وزیر پیشنهادی نفت دولت دهم درباره صنعت نفت مطرح شد، داخلی و بین‌المللی است و مسئولیت صنعت نفت نبوده است. به طور نمونه اگر سرمایه‌گذار خارجی نمی‌تواند وارد صنعت نفت شود، به وزارت نفت و وزارتخانه دیگر مربوط نیست. کل نگاه سیاسی و بین‌المللی باعث عدم ورود سرمایه‌های خارجی و فناوری‌های روز به داخل کشور شده است.»
احمدی‌نژاد حتی جواب سلام آقای هامانه را هم نمی‌داد
وزارت نفت روزهای پر حاشیه‌ای را می‌گذراند. محمود احمدی‌نژاد این‌بار وزیر نفتی را دارد که بر خلاف وزرای قبلی تابع و کم حاشیه است. اما بدنه وزارت نفت چه نگاهی به احمدی‌نژاد و نحوه تعاملش با این وزارتخانه را دارند؟
یکی از مدیران رده بالای وزارت نفت در گفت و گو با «خبر» درباره رویکرد احمدی‌نژاد به بدنه وزارت نفت گفت: احمدی‌نژاد از همان ابتدای دولت نهم در 4 سال پیش کار خود را با توهین و برخورد با وزارت نفت آغاز کرد. طرح مباحثی چون مافیای نفتی و اینکه پول نفت سر سفره‌ها نیست و باید سر سفره‌ها بیاید، این نکته را به ذهن متبادر می‌کرد که گویی در وزارت نفت یک شبکه مخوفی از دزدان و آدم خواران وجود داشتند و آقای احمدی‌نژاد آمد تا دست اینها را از نفت کوتاه کند. یک روز آقای محمود احمدی‌نژاد در کمیسیون تلفیق مجلس گفت: «ما مگر چه می‌گوئیم که اینهمه به ما توهین می‌کنند. ما حرفمان اینست که باید وزارت نفت پاکسازی شود. بدنه وزارت نفت را شبکه‌های مافیایی فرا‌گرفته‌اند.»
این مقام آگاه نفتی در ادامه افزود: اینکه در حال حاضر آقای میرکاظمی به وزارت نفت رسیده است عقبه تاریخی دارد. احمدی‌نژاد در دولت نهم افرادی را به عنوان وزیر پیشنهادی نفت به مجلس معرفی کرد که همگی آنها معتمدین و از دوستان نزدیک وی بودند. معرفی آقای «سعیدلو» که معاون مالی اداری وی در دوران شهرداری احمدی‌نژاد بود و معرفی آقای «صادق محصولی» در زمانی که وی در استانداری اردبیل فعالیت داشت و با چراغ سبز آقای احمدی‌نژاد به تجارت مغایر با قوانین کشور می‌پرداخت و اگر قرار بود برای تجارتش 60 درصد مالیات و عوارض و عواید به دولت بپردازد و 40 درصد بهره ببرد، 20 درصد به دولت می‌پرداخت و 80 درصد سود می‌برد. اینها همه و همه به دلیل نزدیکی وی با احمدی‌نژاد بود. بعد از اینکه در مجلس فضا به شدت بر علیه محصولی شد و بحث «وزیر میلیاردر» طرح شد خود محصولی از قبول کاندیدایی برای وزارت نفت کناره‌گیری کرد. بعد از محصولی حتی فردی به نام «تسلطی» به مجلس معرفی شد که انگشت تعجب بر دهان نمایندگان مجلس نقش بست. چه آنکه وی بویی از نفت نبرده بود و تنها سابقه‌اش ریاست طرح‌های ساختمانی و زیربنایی شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود.
وی افزود: در نهایت احمدی‌نژاد وزیری هامانه را به مجلس معرفی کرد و هامانه به دلیل اینکه در حقیقت یک وزنه‌ای در وزارت نفت بود، به خوبی به موضوعات نفتی تسلط داشت و مجلس به وی رأی داد، اما رویارویی وی با احمدی‌نژاد هم حکایت جالبی دارد.
در حقیقت آقای هامانه فرامین احمدی‌نژاد را که بعضاً غیر نفتی بود اجرایی نمی‌کرد و مسیری را که احمدی‌نژاد انتخاب کرده بود دنبال نمی‌کرد. بزرگترین جلوه عدم تفاهم احمدی‌نژاد با وزیری هامانه هم عدم قبولی قائم مقامی کردان در وزارت نفت از سوی وی بود و هامانه تا روز آخر هم مقاومت کرد. کار به جایی کشیده بود که آقای احمدی‌نژاد حتی جواب سلام آقای هامانه را هم در هیأت دولت نمی‌داد.
وی در خصوص آمدن نوذری به وزارت نیز گفت: آمدن نوذری به وزارت نفت در شرایطی بود که گرچه وی از نظر سطح کارشناسی در حد و اندازه هامانه نبود، اما بدنه وزارت نفت وی را قبول کرد، گرچه هامانه سعی می‌کرد در مسیر احمدی‌نژاد حرکت کند. نخستین اقدام وی هم این بود که قائم مقامی کردان را به رسمیت شمرد، اما معاونت‌های دیگر، یعنی آقایان «ترکان و نعمت‌زاده» همچنان در برابر جریانی که همراه با احمدی‌نژاد بود مقاومت می‌کرد.
احمدی‌نژاد از عملکرد نوذری هم رضایت نداشت، چه آنکه نوذری هم وزیر نفت مورد علاقه وی از آب در نیامد. اما امکان تغییر هم نبود، چه آنکه دیگر چوب خط رئیس‌جمهور برای تغییر وزیر نفت پر شده بود، لذا نوذری تحمل شد، اما همچنان این اصطکاک وجود داشت. از سویی نوذری در بحث بودجه 86 و 87 خرید بنزین در مجلس سخنانی ایراد که عصبانیت احمدی‌نژاد را در پی داشت و تیر خلاص همکاری این دو با یکدیگر بود. همین اختلافات سبب شد تا نوذری اولتیماتوم جدی رئیس‌جمهور را بپذیرد و در برابر وی کرنش کند، شاهد این مدعا نیز تغییر دو معاون در وزارت نفت بود که به مذاق احمدی‌نژاد خوش نمی‌آمدند. نوذری ترکان و نعمت‌زاده را قبل از انتخابات برکنار کرد تا شاید در دولت بعدی ماندگار شود، اما چون در آن سطح از تبعیت یا هم جنس بودنی که رئیس‌جمهور بارها در سخنان خود می‌گوید، نبود نوذری گزینه سوخته تلقی شد.

پشت پرده معرفی میرکاظمی به مجلس برای تصدی وزارت نفت
یکی از نمایندگان مجلس که نخواست نامش فاش شود در خصوص معرفی سیدمسعود میرکاظمی به عنوان هشتمین وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران به «خبر» گفت: معرفی آقای میرکاظمی به مجلس برای تصدی وزارت نفت طبیعی بود؛ چه آنکه وی از معدود وزرایی بود که در همایش‌های انتخاباتی در تابستان امسال به شدت از محمود احمدی‌نژاد حمایت کرد. وی از وزرای معتمد احمدی‌نژاد است.
وی در خصوص پشت پرده معرفی سیدمسعود میرکاظمی به وزارت نفت گفت: اگر توصیه رهبری در خصوص رأی به وزرای کابینه دهم نبود، میرکاظمی به قطع از وزرایی بود که در رأی‌گیری می‌افتاد، چرا که وی از ابتدایی‌ترین اطلاعات در خصوص نفت برخوردار نیست.
این مقام آگاه گفت: برداشت ما اینست که میرکاظمی در مجموع موفق نخواهد بود، علت آن هم اینست که بدنه وزارت نفت وی را نمی‌پذیرد، کم سواد است و از اوضاع بی‌اطلاع است. میرکاظمی در مجلس جای «لیتر» و «تن» را جابجا می‌گوید و واحد شمارش نفت را تن می‌نامد!
جالب است که وی در یکی از جلسات تخصصی کمیسیون انرژی مجلس در خصوص «اکتان» بنزین گفته است که اکتان باید از 95 به 87 برسد، این درحالی‌است که اکتان بنزین باید بالا‌تر باشد تا میزان احتراق آن افزایش یابد، این را حتی دانشجویان ترم اول شیمی هم می‌دانند اما میرکاظمی از آن بی‌خبر است.
وی با اشاره به اینکه میرکاظمی نمی‌تواند وزیر وزینی در بخش نفت باشد به برنامه وی برای تغییر زنجیره‌ای مدیران ارشد وزارت نفت اشاره کرد و گفت: میرکاظمی اساساً برای ایجاد تغییراتی که در ذهن رئیس‌جمهور بوده است به این وزارتخانه آمده است و تغییرات وسیعی را در برنامه دارد که در همین راستا لیستی تهیه شده و به وی ارجاع شده است تا 150 نفر از مدیران وزارت نفت را تغییر دهد.

هم چنین شنیده شده است که محمد علی‌آبادی قرار است تا چند روز دیگر به عنوان رئیس شرکت ملی نفت منصوب شود.
این مقام آگاه در خصوص این تغییرات اتوبوسی و سلیقه‌ای گفت: «باید یقین کرد که در برابر این تغییرات مقاومت‌هایی ایجاد خواهد شد و وزیر نفت باید پاسخگوی این ماجرا باشد.»
وی افزود: بهانه این تغییرات هم همان بحث قدیمی و تکراری مافیاست که آقای احمدی‌نژاد مطرح کرده است، این درحالی ‌است که نباید بدنه مدیریتی و کارشناسی وزارت با این بهانه‌ها از هم پاشیده شود و اگر هم فسادی در وزارت نفت وجود دارد، رئیس‌جمهور باید مستندات خود را به قوه قضائیه ارائه کند.
وی در پاسخ به این سؤال که چه کسانی در جلسه شب رأی اعتماد با میرکاظمی در هتل هما دیدار و لابی داشته گفت: نمایندگان مجلس هم این خبر را از طریق پیامک دریافت کردند اما معلوم نشد که محتوای آن جلسه و حاضرین در آن چه کسانی بودند.

punisher - ایران - شیراز
نفتی یه نفت......
جمعه 20 شهریور 1388

iran-azad - ایران - تهران
از سازمان تربیت بدنی به وزارت نیرو و بعد نفت می دونید پدرش چه کاره بوده ؟ برف پارو می کنیم .. آب حوض خالی می کنیم . پیرزن خفه می کنیم
جمعه 20 شهریور 1388

iran 2500 - ایران - بندرعباس
داره میره اونجا رو هم نابود کنه تاپاله خر
شنبه 21 شهریور 1388

م ر - ایران - تهران
آخه رهبر فرمودند که همه وزرا رای بیاورند گور پدر ملت که این وزرا اصلا کارآئی دارند یا خیر و اینها برای از بین بردن مردم نیاز به یک سری وسایل کشتار جمعی دارند و چه بهتر از پول نفت استفاده شود و دیگه سر این سفره از غریبه ها وجود ندارد و بودجه نفت مستقیم به بیت رهبری انتقال داده میشود آخه این علی آبادی آشغال چه گلی به سر ورزش این کشور زد که الان با این پرونده بدش تازه رئیس شرکت ملی نفت ؟ دکتر اقبال کجائی که ببینی چی بر سر نفت آمد تو کم زحمت نکشیدی
شنبه 21 شهریور 1388

sh.sh - ایران - تهران
خاک بر سر نماینده های مجلس کنند. آخه بی شعورها مردم به شما رای ندادن که بنا به صلاحدید مقام معظم سروری عمل کنید. ماها بتون رای دادیم که از حقوقمون دفاع کنید. خدا رحمتت کنه دکتر مصدق.. نور به قبرت بباره . خاک بر سر من که هنوز امیدوارم درست بشه... خاک بر سر من
شنبه 21 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.