فاطمه آلیا : احمدی نژاد خودش به قم برود

فاطمه آلیا : احمدی نژاد خودش به قم برود

هر چند که محمود احمدی نژاد نام آلیا را پس از رای عدم اعتماد مجلس به گزینه نخست احمدی نژاد یعنی خانم " سوسن کشاورز " به مجلس ارایه داد اما به نظر می رسد نامه روز سه شنبه او به مجلس و پس گرفتن و اعلام انصراف وی از معرفی آلیا به عنوان به وزیر آموزش و پرورش ، حاکی از فشارهایی باشد که از قم وارد شده است ؛ هر چند که اسفندیار رحیم مشایی ، علت پس گرفتن نامه رئیس جمهور را تعطیلات مجلس اعلام کرد و البته مجلس نیز ادعای او را تکذیب نمود.

فاطمه آلیا در مصاحبه با تهران امروز می گوید که احمدی نژاد باید خود به قم رفته و درباره انتصاب او به وزارت آموزش و پرورش با مراجع و علما رایزنی کند.

اگر آقای احمدی‌نژاد این میزان اصرار نداشتند که حتما یک خانم وزیر آموزش‌وپرورش شود، شما گزینه‌ای برای این وزارتخانه می‌شدید؟ چون گزینه‌های بسیاری وجود دارند که بعضا توانایی بیشتری نسبت به شما دارند اما مرد هستند.

مساله خیلی عمیق‌تر از این چیزهاست. ببینید هم مطالبه جامعه و هم مطالبه خانم‌ها حضور وزیر زن برای آموزش‌وپرورش هست. بیش از نیمی از دانشجوهای کشور زن هستند.

اصلا بحث سر این نیست؛ سوال این است اگر قرار بر شایسته‌سالاری باشد شما اعتقاد دارید شایسته ترین گزینه هستید؟

من هم بر همین تاکید دارم که اصلا نگاه جنسیتی نیست اما خب از توانمندی خانم‌ها در چه قسمتی می‌توان استفاده کرد؟در آموزش‌وپرورش هم‌گروه مخاطب اغلب خانم‌ها هستندو هم مدیریت آنجا با توانمندی ما خانم‌ها تناسب دارد. پس احمدی‌نژاد تصمیم گرفت سه وزارتخانه را به خانم‌ها بدهد؛ آقای احمدی‌نژاد از دولت نهم گفته بود می‌خواهد پنج خانم را در کابینه بیاورد.

در این توضیح شما جای شایسته‌سالاری کجاست؟

اگر من را برای وزارتخانه دیگری معرفی می‌کردند حرف شما درست بود اما من 20سال در وزارت آموزش‌وپرورش از صفر شروع کردم؛ از استخدام دفترداری و دبیری تا تدریس در تربیت معلم و بازرس آموزش‌وپرورش بود.

منظورتان این است که بر خلاف خانم کشاورز گچ کلاس خورده‌اید؟

بله، هم گچ کلاس خوردم و...

خب اگر این‌طور هست که شما می‌فرمایید چرا آقای احمدی‌نژاد همان اول کار، شما را به جای سوسن کشاورز معرفی نکرد وقتی به قول خودتان گزینه توانمندی مثل شما وجود داشت؟

البته من ابتدا در ذهن آقای احمدی‌نژاد نبودم.

یعنی پس از اینکه دیدند خانم کشاورز رای نیاورد سراغ شما آمدند؟

نه؛ ببینید در دولت نهم ،من در ذهن آقای احمدی‌نژاد بودم. اما برای انتخاب کابینه در این دوره ایشان گفتند بنا ندارم از نماینده‌های مجلس نه خانم و نه آقا استفاده کنند به همین دلیل هم من به‌عنوان گزینه مطرح نشدم.

البته این‌طور نیست؛ چون خانم آجرلو مجلسی بودند.

این آخر سر با توجه به استمزاجی که می‌شد و با توجه به بحث کارآمدی و مقبولیت افراد تصمیم گرفتند اگر فردی از نماینده‌ها هست که این شاخص‌ها را دارد و در بین نماینده‌ها هم مقبول است او را هم انتخاب کنند و حداقل یک نفر از مجلس که همان خانم آجرلو بود را انتخاب کردند.

خب چرا همان موقع اگر در مورد شایسته‌سالاری شما به نتیجه رسیده بودند شما را به عنوان آن تک نماینده انتخاب نکردند؟

چون آن موقع قرار نبود؛ اما الان در بدنه آموزش‌وپرورش خیلی از معاونان و مدیران استان‌ها درخواست کردند که اگر آقا معرفی می‌کنید که هیچ، اما اگر قرار است خانم معرفی می‌کنید آلیا را انتخاب کنید که 20 سال هست در اینجا کار کرده است.

اما احمدی‌نژاد با انتخاب کشاورز نشان داد که سابقه مدیریتی برایش مهم تر هست؛ با چنین فرضی چرا خانم رهبر را معرفی نکردند، سابقه مدیریتی ایشان بیشتر از شماست؟

انتخاب من درخواست بدنه آموزش‌وپرورش بود. احتمال داشت اگر بدنه این وزارتخانه می‌گفت خانم رهبر یا افتخاری، آقای احمدی‌نژاد آنها را انتخاب می‌کرد.

خانم آلیا! مقام معظم رهبری به دولت سفارش کردند در مورد انتخاب وزرای زن نظر مراجع را در نظر بگیرید. الان نظرات مراجع متفاوت هست. اما به هر حال بخشی از این مراجع که از قضا از چهره‌های شاخص هستند نظری مبنی بر نبود وزیر زن دارند. اجازه بدهید؛ مقام معظم رهبری جمله‌شان دست به دست بین نماینده‌ها گشته؛ ایشان می‌گویند وزارت زن‌ها شبهه شرعی ندارد اما علما را متقاعد کنید. خب شما به قم سفری نمی‌کنید تا بنابر فرمایش مقام معظم رهبری علما را متقاعد کنید؟

من نباید متقاعد کنم. رهبری به آقای رئیس‌جمهور گفته بودند که علما را متقاعد کنند. از طرفی وقتی نظر علما متفاوت است (مانند موضوع ارث بری زن‌ها) ضمن احترام به علما و ضمن اینکه باید تلاش شود نظر علما تامین شود اما مرجع نظر رهبری است.

این تحلیل صحیح، اما شما به دلخوری برخی از علما نمی‌خواهید توجه کنید و تلاشی برای رفع آن داشته باشید؟

علما می‌گویند که ولایت متعلق به ذکور است اما همان‌طور که آقای امامی‌کاشانی هم گفتند وزارت از جنس ولایت نیست. در جامعه‌ای که ولی‌فقیه حضور دارد همان ولی‌فقیه ولایت دارد و وزارت از ریشه وزر به معنی خدمت کردن هست. در مورد جلب نظر علمای قم این‌بار بر دوش آقای احمدی‌نژاد و روحانیون مجلس است که ارتباط لازم را با قم برقرار کنند.

اگر قرار است که شما چهار سال عهده‌دار مسئولیت باشید آیا بهتر نیست اولین مسئولیت را خودتان برعهده بگیرید. این کارتان یک نوع کفایت مدیریتی را به نمایش نمی‌گذارد؟

من که دو روزه قرار شده معرفی شوم اما قرار بود بعد از رای کابینه فراکسیون زنان خدمت مراجع برسیم. خانم دستجردی گفته بود که نظر مراجع برای ما مهم هست.

به هر حال این فرصت که الان برای شما بهتر فراهم شده حالا چون به عنوان گزینه وزارت معرفی شدید به این دیدار نمی‌روید؟

فعلا که خوردیم به تعطیلی...

خب قم که تعطیل نیست.

خیلی چیزها به رفتن نیست؛ رابطان مراجع در مجلس هستند.

شما مرجع تقلیدتان کدام یک از مراجع عالی‌قدر هستند؟

مقام معظم رهبری؛ چون مرجع تقلیدم مقام معظم رهبری است و چون ایشان همواره تاکید دارند که به نظر مراجع توجه کنید بنابراین روحانیت مجلس باید این ارتباط را برقرار کنند.

خودتان تصمیمی برای سفر به قم ندارید؟

به‌نظرم پست‌های دنیوی خیلی نازل است.

اگر نازل هست اگر بدانید آقایی بیشتر از شما برای وزارت از لحاظ مدیریتی توانمند است آیا حاضر هستید کنار بکشید. چون در آموزش‌وپرورش بحث‌های زیادی به وجود آمده که اگر حرف شایسته‌سالاری باشد افراد قوی‌تر از شما بسیار هستند.

اگر بنا باشد که مصلحت نظام این باشد که یکی دوتا وزارتخانه وزیر زن داشته باشد، شایسته‌سالاری را اینجا اجرا کنیم. اما می‌گویند دلیل انتخاب شما حمایت‌های‌تان از رئیس‌جمهور در دوره انتخابات بود. نه، اگر اصل این بود که در مجلس بیشتر برای آقای احمدی‌نژاد کارایی داشتم. اگر این گفت‌وگو را کار کردید خواهش می‌کنم این را هم حتما بنویسید که من حتی برای نمایندگی مجلس نه یک ریال خرج کردم و نه تبلیغ؛ برای وزارت هم همین‌طور.

خانم آلیا، چند معلم در آموزش‌وپرورش کار می‌کنند؟

کل فرهنگیان حدود... حالا شما می‌خواهید اطلاعات من را بسنجید، خیلی ممنون.

نه؛ می‌خواستم بپرسم چه تعداد فرهنگی داریم و فکر می‌کنید مشکلات آنها چند دسته می‌شود؟

شما بیشتر از کوپنتون سوال پرسیدید...

خانم آلیا، یک سوال ساده بود، شما چرا عصبانی شدید؟

نه، شما بیش از کوپنت حرف زدی.

خانم آلیا، شما قرار است وزیر آموزش‌وپرورش باشید. این رفتار به نظرتان صحیح است؟ چرا از یک سوال این قدر ناراحت شدید؟

نه، شما بیشتر از...

سوال من ساده هست، به معلم‌ها قول می‌دهید در چه مدتی چه مشکلاتی را رفع کنید؟

من این را به معلم‌ها می‌گویم نه شما. شما نه معلم بودید ونه می‌دانید معلم‌ها چه هستند و مخاطبان من می‌دانند که من برنامه دارم یا نه؛ شما یک خبرنگار آماتور هستید که اصلا اطلاعی از وضعیت معلم‌ها ندارید.

اما معلم‌ها همین روزنامه‌ها را می‌خوانند.

من به اندازه‌ای که مردم بخوانند به شما توضیح دادم اما شما می‌خواهی مچ من را بگیری که چند تا معلم داریم؟ یکی به یکی گفت ستاره‌های آسمان چندتاست گفت سه میلیون برو بشمار.

حتی اگر شما فرض کنید که این سوال شیطنت بود به هر حال شما گزینه وزارت آموزش‌وپرورش هستید و ما هم از شما سوال بی‌ربطی نپرسیدیم.

من برای معلم‌ها برنامه دارم و مفصل هست و برنامه‌ام را نوشته‌ام؛ شیر یا خط که نیست.

zananeh - دانمارک - اهوس
. توجه ـــــــــ توجه ــــــــــ توجه ـــــــــ لطفا اطلاع رسانی کنید (از یک منبع موثق: قرار است روز دقیق فطر را به اطلاع مردم نرسانند. تا از حضوز ملت در محافل عمومی جلوگیری به عمل آورند) .
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

seda jan - انگلستان - گلاسکو
من شرمنده ام .غرور این ادم........یک بی سواد دیگه ......اخه منهم معلم...........
جمعه 20 شهریور 1388

vahid.sharifi - کانادا - ونکوور
مرگ بر سید علی دزد! نفت من کو؟؟؟! رای و ول کن.. فیلمشونه.. نفت من کو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!
جمعه 20 شهریور 1388

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
قیافه این یارو بیشتر به این میخورد که سر قبر بنشیند و زار زار گریه کند!
جمعه 20 شهریور 1388

niagara - ایران - تهران
ای خاک تو سر انتر ای خاک تو سر رهبر.زنیکه بی همه چیز خفه شو.ای خدا اخه چقد این وحوش کودن زیادن؟مثل اژدهای هفت سر هرچی سرشونو قطع میکنی باز در میان.اخه کی نسل اینا منقرض میشه؟
جمعه 20 شهریور 1388

saeedgilan - ایران - رشت
این احمدی نژاد وزرای مردش چه گلی به سر ملت زدن که وزیر زن داره میاره. و ثانیا من کاملا با هر گون وزارت زن مخالفم. زن را به چه آموزش ژرورش زن بشینه تو خونه و پخت و پزش را بوکونه. البته خیلی از دوستان بعد از نظرم میگن الان جهان را زنا دارن میگردونن. من هم ژپشاژپش در جواب به سوالشون باید بگم اونا زنای اونجا هستن.
جمعه 20 شهریور 1388

vezveznazi - ایران - ایران
کلاغ رو سیاه وزیری کههیچ به پا وروی نشوی
جمعه 20 شهریور 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
منظورتان این است که بر خلاف خانم کشاورز گچ کلاس خورده‌اید؟. بله، هم گچ کلاس خوردم و هم گچ احمدی نژاد را!!
جمعه 20 شهریور 1388

shirokhorshid78 - اسپانیا - بارسلون
عجب حیوان گستاخی میخواد وزیر بشه.گوساله تو حدعقل ادبیات صحبت را هم نداری حالا میخوای مسولیت اموزش و تربیت بچه های ایران و اون هم در بالا ترین جایگاه را به عهده بگیری.واقعا که..............اون قیافه زشت و کریهت نشان دل سیاهت است
جمعه 20 شهریور 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
به به به به محلوظ شدیم از نحوه بیان و شیوه سخن گفتن این معلم عزیز. البته از یک میمون مقلد و معتقد به ولایت فقیه بیش از این هم انتظار نمی رود.
جمعه 20 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
در انتخاب وزیران و مدیران اصلا نباید به جنسیت توجه کرد و معیار باید کارآمدی فرد باشد. اصرار برای زن بودن وزیر آموزش و پرورش دقیقا مثل اصرار برای زن نبودن مثلا وزیر کشور است. هر دو از یک جنسند. ضمن اینکه امیدوارم زودتر این کودتاچیان برکنار شوند. و گرنه یک گندی به مملکت بزنند که گند 4 سال اول در برابرش گل و بلبل باشه.
جمعه 20 شهریور 1388

shekvegar - ایران - تهران
رییس جمهور گستاخ و وزرای گستاخ تر ! دار و دسته ی بی ادب ها !! فقط خواهشا به ادبیات چاله میدونی توجه کنید . فکر میکنم این خانوم از اوناست که تا دیروز تو صف شیر بخاطر یه بطری شیر اضافی بقیه رو گاز میگیرفت ! دقت کنید . انگار میخواد خبرنگار بدبختو گاز بگیره ! بدا بر حال ما .. خسته ام اما امیدوار
جمعه 20 شهریور 1388

TNTtnt59 - ایران - تهران
کسی که مرجع تقلیدش خامنه ایه قاتل باشه بهتر از این نمیشه
جمعه 20 شهریور 1388

wetraco - المان - المان
وقتی‌ که ارباب یک قاتل خونخوار یعنی‌ احمقی نژاد باشه و رهبرش یک حیوان مفلوک بی‌ مغز خون آشام مثل علی‌ گدا ۱ دست باشه دیگه از یک ج.. دگوری مثل این عوضی‌ و فاطمه رجبی که انتظاری نیست. مرگ بر احمقی نژاد و کبینه بی‌ سوادش و علی‌ گدا و تمساح یزدی بشکه باز.
جمعه 20 شهریور 1388

aghozdar - ایران - تهران
اخه درد همینجاست که تو برنامه ای نداری و قرار شد برنامه های وزرای پیشنهادی قبلی که رای نیاورده اند رادر مجلس بخوانید
جمعه 20 شهریور 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
واه واه این از الان داره خبرنگاره را جر میده وای به بعدا.
جمعه 20 شهریور 1388

اینترنت ندیده - ایران - ایران
بیکاریم این اراجیفات را بخوانیم
جمعه 20 شهریور 1388

barbud_daneshmand - بلزیک - گنت
الیاهمون کثافتی بود که گفت باید چند تا زن رو اعدام کنیم تا فحشا تموم بشه!!!!کثافت.
جمعه 20 شهریور 1388

masih - ایران - تهران
جوگیر شده دمش گرم اون خبرنگار ر...به هیکل آلیا خانم آلیا شما و ا.ن و ع .خ بیشتر از کوپونتون . خوردین
شنبه 21 شهریور 1388

nazi4353 - ایران - آبادان
پناه بر خدا مادربزرگم همیشه میگفت مادر جون از سگ هار و دیوار شکسته و زن سلیطه بترس . عجب زنی بی ادبی وزارتخونه ای رو که تو وزیرش باشی باید درش رو گل بگیرن .
شنبه 21 شهریور 1388

bita-hamedan - ایران - همدان
شما بیش از کوپنت حرف زدی....ترو خدا ادب این خانومو ببینید..بچه ها باید از کی الگو بگیرن آخه؟یه مشت آدم بی فرهنگ شدن همه کاره این مملکت..رییس جمهور که اون ادبیاتو داشته باشه نوچه هاش بهتر از این نمیشن.به امید اینکه این تازیا گورشونو از ایران گم کنن
شنبه 21 شهریور 1388

sara.iran - ایران - تهران
مگه خامنه ایم مرجع تقلیده؟؟؟؟؟؟؟خدا رحم کنه.......بچه ها تروخدا کسی ازش تقلید نکنه خیلی خطرناکهههه
شنبه 21 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.