چاوز: احمدی نژاد رفیقم است، اما اسرائیل را به رسمیت می شناسم

چاوز در مصاحبه با فیگارو : احمدی نژاد رفیقم است، اما اسرائیل را به رسمیت می شناسم

هوگو چاوز، رییس جمهور ونزوئلا، در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه فیگارو از ایالات متحده خواسته است طرح مارشال جدیدی را برای امریکای لاتین آغاز کند.

به گزارش سرویس بین الملل سایت خبری رخداد، چاوز دوشنبه شب از ستارگان هالیوود پیشی گرفت و در جشنواره ونیز شرکت کرد. او به سؤالات فیگارو در مورد مواضعش نسبت به ایران و اسراییل پاسخ گفته است.

آقای رییس جمهور شما اخیراً چندین سفر دیپلماتیک انجام دادید: طرابلس، الجزیره، دمشق، تهران که به مسکو و مادرید ختم می شود. شما که دوست و متحد رییس جمهور احمدی نژاد هستید، آیا مدارکی در دست دارید که نشان دهد ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی نیست؟

من به واقع دوست و متحد رییس جمهور احمدی نژاد هستم و از او تشکر می کنم که فن آوری را از ایران به ونزوئلا منتقل کرده. ما هفته گذشته قرارداد جدیدی امضاء کردیم. این حق ایران است که امکان استفاده از انرژی اتمی را داشته باشد، همان طور که فرانسه، ونزوئلا و دیگر کشورها این حق را دارند؛ چرا که نه... من به عنوان رییس جمهور ونزوئلا صحبت می کنم؛ از دید من استفاده از بمب یک فاجعه است. به همین دلیل است که این موضوع باید در جایی قطع شود و همه به سوی خلع سلاح کلی پیش برویم.


در مورد ایران پاسخ ندادید...

من مطمئنم که ایران درحال تولید بمب نیست. هیچ کس تاکنون در این زمینه مدرکی رو نکرده است.

اگر اینطور است، پس چرا ایران به خواسته های مشخص کشورهای غربی پاسخ درستی نمی دهد؟

من که نمی توانم به جای ایران پاسخ بدهم، ولی رییس جمهور احمدی نژاد و آیت الله خامنه ای تمامی نظارت ها و بازدیدهای آژانس اتمی را قبول کرده اند. ولی آنها هیچ گاه قبول نمی کنند که زیر سلطه دیگران باشند. اگر اروپا و ایالات متحده نگران اند، که به نظرم به اشتباه نگران اند، باید هم رأی باشند و در چارچوب سازمان ملل در جهت نابودی کامل تسلیحات هسته ای در تمامی کشورها تلاش کنند.

چند روز پیش شما اسراییل را یک کشور "نسل کش" معرفی کردید؛ همان طور که می دانید این اظهارات غیرقابل قبول اند، زیرا معنی آن این است که دولت اسراییل طرح نسل کشی فلسطینیان را در سر دارد، یعنی چیزی شبیه به مواضع هیتلر نسبت به یهودیان...

منظور من این نبود که اسراییل می خواهد فلسطینیان را قتل عام کند. البته آنها این کار را کاملاً بی پرده انجام می دهند. آیا آخرین حمله اسراییل به غزه را خاطرتان هست؟ مگر می توان نام دیگری جز قتل عام بر آن گذاشت...

شما به خوبی می دانید که عکس العمل اسراییل پاسخی به راکت اندازی گروه حماس علیه مردم غیرنظامی اسراییل بود...

فکر می کنم که باور این موضوع کمی سخت است. این یک حمله وحشیانه علیه یک ملت بی گناه بود. اسراییلی ها به دنبال بهانه ای بودند تا فلسطینیان را قتل عام کنند. من جیمی کارتر را می شناسم، او انسان بزرگی است. اخیراً که به کرانه باختری رود اردن رفته بود گفت: "دلم می خواهد گریه کنم."

ولی جیمی کارتر هیچ گاه از قتل عامی که توسط اسراییلی ها انجام شده باشد حرفی نزده.

جیمی کارتر جیمی کارتر است و هوگو چاوز هوگو چاوز. من معتقدم این تهاجمات باید محکوم و مجازات هایی علیه اسراییل تعیین شوند.

یک سؤال ساده آقای رییس جمهور. آیا شما حق اسراییل برای زندگی در مرزهای امن و مشخص را به رسمیت می شناسید؟

من حق اسراییل برای زندگی را به مانند هر کشور دیگری به رسمیت می شناسم. کشورها همه حق زندگی دارند، حتی کشور آینده فلسطین. ولی اسراییل باید به حق فلسطینیان برای تعیین سرنوشت شان احترام بگذارد.

با به قدرت رسیدن باراک اوباما در کاخ سفید یک نقطه عطف در سیاست خارجی امریکا رقم خورد که می توان آن را با واژه "گشایش" تعریف کرد. به نظر می رسد که شما اصلاً به این گشایش پاسخی نداده اید؟

من نیز از گشایش اوباما استقبال کردم. به او گفتم، همان طور که به جرج بوش گفته بودم، "می خواهم دوست شما باشم". ما با هم صحبت کردیم و من کتاب زیبایی در مورد امریکای لاتین به او هدیه دادم. با آمدن اوباما امیدهای بسیاری به وجود آمد، ولی متأسفانه تغییر و تحولات بسیار کم بود. اگر ما به شرایط قاره امریکا نگاه کنیم، نتیجه کاملاً برعکس است. به عنوان مثال مواضع آقای اوباما و خانم کلینتون در مورد کودتای هندوراس اصلاً شفاف نبود. رییس جمهور برکنار شده هندوراس از مقر خود خارج شد و به یک پایگاه امریکایی منتقل گردید. تأسیسات نظامی امریکا در هفت پایگاه در کلمبیا یک نکته بسیار منفی است. من فکر می کنم رییس جمهور اوباما باید به آنچه که رؤسای جمهور برزیل و آرژانتین به وی پیشنهاد کرده اند فکر کند: اجرای یک طرح مارشال جدید به نفع امریکای لاتین.

آیا فکر می کنید این پیشنهاد شانسی برای اجرا دارد؟

شک دارم. امروز هیچ پاسخ مثبتی در این زمینه دریافت نشده، درحالی که بحران اقتصادی به شدت قاره ما را تهدید می کند: یک سال پیش در حدود ۴۲ میلیون نفر زیر خط فقر زندگی می کردند و امروز این رقم به ۵۳ میلیون نفر رسیده. ولی من امیدوارم که اوباما ایده هایش را مشخص کند و صدای واقعیت را بشنود. من هرگز امید را از دست نمی دهم، ولی نمی توانم انتقاد نکنم. با این حال، دستم را به سوی باراک اوباما و مردم امریکا دراز کرده ام.
bomb - اکراین - کیف
خاک بر سرت عنتری نژاد.اینم از سخنان رفقای خارجیت.اخه کوچک شدن هم حدی داره.
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

xosrov - انگلیس - منچستر
ها‌ها ها‌ها ها، عنتری نژاد خوردی؟ یه صد میلیارد دیگه از بول مردم ( ببخشید ارث بابات ) بهش بعده شاید یه مرگ بر اسرائیل اومد.
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

iranstar - سوید - نئشوپینگ
ای همچنسبازها ای کفتارها
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

f-shoresh - انگلستان - برمینگهام
هم از توبره میخوری هم از اخور حرومزاده تو پستون ننت رو هم گاز گرفتی.مثل روز برام روشن زمانی که این دولت مردم فریب کله پا میشه تو و امثال توها جزو اولین کسانی هستید که مموت انتری رو تنها میزارید.ولی امیدوارم ثروت به یغما رفته ایران به هیچ کدومتون وفا نکنه اشغالای لاشخور.
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

mahnadi - هلند - هارلم
قربون بند کیفتم تا پول بدی رفیقتم این که بسیار واضح ومبرهن بود وهست که به ظاهر دوستان ایران روسیه روسیاه چین ونزوءلاو...ته قربیلیهای جهان تا پول بگیرن مثال حزب شیطان لبنان حماسو....زالوهای دیگردوستن ولی نه خیلی راستکی هرکی سنگ خودش رو به سینه میزنه ***آدم عاقل نباید ار یه سوراخ دوباره گزیده بشه !!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن
یک بوم و دو هوا!
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

niagara - ایران - تهران
من فکر میکنم این تیتر زیاد مناسب نیست.چون یک قسمت از حرف چاوز طوری به قسمتی دیگه از حرفش چسبانده شده که موضوع گور دیگه ای جلوه میکنه ولی اگه مصاحبه رو بخونید در حالت کلی چاوز از مموتی دفاع کرده و اسراییل و کوبونده فقط گفته واسه اسراییلیا حق زندگی قایلم.نمیتونسته بگه قتل عامشون کنید که.در هر صورت مرگ بر هر 2شون.
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
خاک صد عالم به سرت که عنتر برای کشورت ازجیب ملت ایران فن اوری برایت می اورد. مرگ بر اسلام و این گوریل چپ.و عنتر.
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

Ezhaq - ایران - تهران
چاوز نون به نرخ روز خور چه تو باشی و یا نباشی زنده باد اسرائیل
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

Parastoo06 - استرالیا - سیدنی
لااقل این بلده جانماز آب بکشه احمدی بی نژاد اونم بلد نیست از اون هالوهای درجه یکه.
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
خاک عالم بر سرت عنتری نژاد ..خوردی؟. حقیر شدن مگه چه رنگیه؟. این چاوز خوب بلده (؟).
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

Alireza88 - ایران - تهران
او مانند هر کس دیگری منافع کشور خودش را در نظر میگیرد. ما باید عاقل و هوشیار باشیم که ... دوستان با وجود پوشش خبری با آرامش حتماْ و حتماْ در روز قدس شرکت کنید و از دادن شعارهای تحریک برانگیز خودداری کنید.
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

masih - ایران - تهران
با این پولایی که به چاوز داده میتونست ونزوالا رو بخره .احمقی باج دادنم بلد نیست
جمعه 20 شهریور 1388

vezveznazi - ایران - ایران
چاوز یابوی اشغال دیکتاتور پست فطرت
جمعه 20 شهریور 1388

habibollah - ایران - تهران
دمش گرم خوب داره دودره میکنه.ایول.
جمعه 20 شهریور 1388

punisher - ایران - شیراز
یعنی (( بیلاخ احمقی نژاد))
جمعه 20 شهریور 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
من بر خلاف بسیاری از دوستان گرچه از چاوز خوشم نمیاد ولی قبول دارم آدم زرنگیه گرچه دیکتاتوره ولی منافع کشور و ملتشو میخاد لازم بشه جمکران هم میره همونطور که سر مزار امام رضا رفت!!با آمریکا هم رابطه داره به اوباما کتاب هدیه میده اسرائیل رو دوست میدونه و ...ما خرابیم!!!
شنبه 21 شهریور 1388

آرسام - ایران - تهران
خاک تو سرت انتر نژاد تحویل بگیر با این همه دلارهایی که دادی به چاوز دیکتاتور
دوشنبه 23 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.