وزارت خارجه ایران: نتیجه انتخابات افغانستان را می پذیریم

وزارت خارجه ایران: نتیجه انتخابات افغانستان را می پذیریم

ظاهرا وزارت خارجه ایران در صدد اصلاح اظهارات مالکی بوده است

وزارت خارجه ایران بر پذیرش نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکید نهاده است.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که موضع دولت او در مورد انتخابات افغانستان تغییر نکرده و افزوده است که "اعتقاد داریم هر فردی که از طرف مردم افغانستان انتخاب شود، رئیس جمهوری قانونی این کشور خواهد بود."

آقای قشقاوی گفته است که جامعه بین الملل باید به انتخاب مردم افغانستان احترام بگذارد و نتیجه انتخابات را بپذیرد.

وی گفت که "انتخابات یک امر داخلی کشورهاست و قدرت های خارجی حق دخالت در امور کشورهای دیگر از جمله مساله مهم انتخابات را ندارند و نباید سعی در تحمیل نظرات خود بر دیگر کشورها کنند."

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پس از آن انتشار می یابد که سخنان اخیر فداحسین مالکی، سفیر جمهوری اسلامی در کابل، در مورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باعث ناخرسندی برخی از رسانه های همگانی افغانستان شد.

منتقدان سفیر ایران گفته اند که اظهارات وی به منزله مداخله در امور داخلی افغانستان بوده و به این ترتیب، قابل قبول نیست.

آقای مالکی در سخنانی در یک نشست خبری نظر خود را در مورد "گزینه مطلوب" در انتخابات افغانستان ابراز داشت.

سفیر جمهوری اسلامی با اشاره به شکایاتی که در مورد برخی تخلف های انتخاباتی در افغانستان صورت گرفته، حامد کرزی و عبدالله عبدالله، دو رقیب اصلی این انتخابات، را افراد جهادی و واجد صلاحیت توصیف کرد.

وی در عین حال افزود که هریک از این دو نفر که به ریاست جمهوری انتخاب شود، بهترین راه برای او تشکیل یک دولت ائتلافی است.

رفع اتهام مداخله جویی

دو رقیب اصلی با شکایاتی در مورد تخلفات انتخاباتی مواجه هستند

در حالیکه دولت ایران انتقادهای بین المللی در مورد اتهام تقلب گسترده در انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور و نحوه برخورد با معترضان را مداخله در امور داخلی خود دانسته، ظاهرا سخنگوی وزارت خارجه ایران در نظر داشته است تا با تاکید بر احترام به نتیجه اعلام شده آرای مردم افغانستان، اتهام مداخله جمهوری اسلامی در امور داخلی سایر کشورها را رفع کند.

حسن قشقاوی گفته است که "ایران انتخابات افغانستان را نشانه ای از عزم و اراده ملی، رشد نهادهای مردم سالار و عاملی در راستای ارتقای امنیت و ثبات و مایه عزت و سربلندی مردم افغانستان می داند."

وی افزود که مردم افغانستان توانایی اداره امور خود را دارند و اظهار داشت که تاریخ نشان داده است که به دلیل مقاومت افغان ها، قدرت های بیگانه هرگز نتوانسته اند بر این ملت تسلط یابند.

روز گذشته، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کردکه با شمارش 91 درصد کل آرای ریخته شده به صندوق های اخذ رای، حامد کرزی، رئیس جمهوری، با کسب بیش از 54 درصد کل آرا، همچنان از سایر نامزدها پیشتر است.

این کمیسیون نسبت آرای آقای عبدالله را بیش از 28 درصد، و آرای رمضان بشردوست، دیگر نامزد انتخابات را، بیش از 9 درصد اعلام داشت.

طبق قوانین انتخاباتی افغانستان، برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری کسب اکثریت مطلق آرا ضرورت دارد و در صورتی که هیچیک از نامزدها نتواند در مرحله اول به بیش از پنجاه درصد کل آرا را به خود اختصاص دهد، مرحله دوم با شرکت دو نامزد واجد بیشترین شمار آرا برگزار می شود.

در عین حال، کمیسیون انتخابات افغانستان همچنان مشغول رسیدگی به شکایات مربوط به تخلفات انتخاباتی است و تا تکمیل بررسی این شکایات و حل و فصل آنها، نتیجه نهایی به طور رسمی اعلام نخواهد شد.

دولت جمهوری اسلامی با وجود انتقاد از حضور نظامی غرب در افغانستان، با حامد کرزی روابط دوستانه ای داشته و آقای کرزی از جمله رهبران جهان بود که پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات مناقشه برانگیز ایران را به او تبریک گفت.

در عین حال، گفته می شود که شماری از کشورهای جهان معتقدند که مشارکت احزاب و جناح های مختلف افغانستان در یک دولت ائتلافی می تواند باعث تحکیم وحدت ملی و قدرت بیشتر دولت مرکزی در مقابله با شورشیان طالبان باشد.

masoud131 - انگلیس - وکفیلد
افغانستان هم ملتش مثل ایران از دست دولتش در اسایش نیست
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

میرهاشمی - ایران - صدرآباد
کوری عصا کش کور دگر شود.
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

wetraco - المان - اخن
ببینید چه کسانی‌ دارند دم از مردم میزنند؟ اساتید تقلب و دزدی در ایران که خودشون با تقلب رو کار آمدند حالا مدافع حقوق مردم شده‌اند و دم از دمکراسی میزنند؟؟ مرگ بر احمقی نژاد و طرفدارانش و علی‌ گدا
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

pranses - ایران - تبریز
بگو آخه به تو چه مربوطه
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

reza1981 - المان - هانور
برو بابا.. شماخودتون هنوز نپذیرفته هستید
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

great dariush - ایران - تهران
چند پیشنهاد در راستای مبارزه با دولت کودتا:. 1)شعارنویسی بر روی اسکناس ها . 2)به جای پول یا مفت صندوقهای صدقات رو از برگه های حاوی شعار پر کنیم. 3)تحریم کالاهایی که تبلیغات آنها از صدا و سیما و به ویژه تلویزیون پخش میشود . و در آخر یه پیشنهاد خیلی مهم دارم و اونم اینکه تلاش کنید هر چه با شکوه تر و سبز تر در راهپیمایی روز قدس شرکت کنید. به جای مرگ بر آمریکا=مرگ بر روسیه. به جای مرگ بر اسراییل=مرگ بر سوریه
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

iranianfarshad - ایران - تهران
احمدی نژاد در تودیع و معارفه وزرای اطلاعات میگوید:جمهوری اسلامی پس از انتخابات، مقتدرترین نظام دنیا شده است. آری چنان مقتدر شده اند که دیگر با ادعای اثر گذاری بر دنیا و نسخه و بسته پیچی برای دنیا-تا در دنیا دهان باز میکنند در جوابشان میگویند دهانتان را ببندید و ابهامات خود را حل کنید که نمونه بارز آن انتخابات افغانستان و حمله نشریات افغانی به دولت ایران است که چگونه دولتی که از تقلب به حکومت رسیده و سعی در حذف تمامی رقبای سیاسی دارد در انتخابات افغانستان دخالت و دم از دولت ایتلافی میزند. براستی چقدر اقتدار- کارشان بجایی رسیده که تحت الحمایه ترین کشور جهان با فاسدترین زمامداران بگوید دهانتان را ببندید. دزد که به دزد میرسه چوبش می ندازه
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

javidshah - ایتالیا - رم
احمدی نژاد را. به نیویورک راه ندهید. با سلام خدمت دوستان iranianuk. و باسپاس از اطلاع رسانی بموقع و درست شما. همانطور که میدانید، احمدی نژاد برای شرکت در نشست سازمان ملل قرار است راهی شهر نیویورک شود. تنها کسی که مطابق قانون می تواند از سفر یک رئیس جمهور به نیویورک جلوگیری کند شهردار این شهر است. این کار سابقه تاریخی دارد. زمانی که "جولیانی" شهردار وقت نیویورک بود یاسر عرفات را باتهام تروریست بودن به این شهر راه نداد. بنابراین فکر می کنم اگر ایرانیان همت کرده و در یک کارزار وسیع، با ارسال ای میل از "بلومبرگ" شهردار کنونی نیویورک بخواهند احمدی نژاد را بعنوان یک کودتاچی که مردم ایران او را رئیس جمهور خود نمی دانند به این شهر راه ندهد واقعه زمان "جولیانی" می تواند تکرار شود. برای این کار باید یک متن انگلیسی مناسب تهیه کرده و بصورت تومار امضا و تائید شود و سپس برای شهردار نیویورک ارسال گردد. دراین تومار باید به وضوح دلایل و ضرورت جلوگیری از ورود رئیس جمهور برآمده از یک کودتای خونین را توضیح داد و آن را به دفتر شهردار نیوریورک فرستاد. این متن از اینترنت است و نوسینده کسی دیگر.
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
بدبختها روتون نمیشه بگید تقلب شده اگر تظاهرات مردم ایران نبود شما الان افغانستان رو بخاطر تقلب داغون کرده بودید . فکر نمی کردیم روزی حسرت آزادی انتخاباتی در افغانستان رو بخوریم
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

black chador - امریکا - ولدن
وزارت خارجه ایران:. ما متقلب ها را دوست خود و اسلام میدانیم. الله اکبر. ما دروغ را پایه اصلی اسلام میشماریم. الله اکبر.
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

hamed-irooni - ایران - سیستان
چی شده که اینا میگن تقلب نشده؟ یادمه انتخابات دور قبل ریاست جمهوری افغانستان تلویزیون دولتی ما هی دم از تقلب در انتخابات افغانستان میزد و میگفت کرزاری با کمک آمریکاییها در انتخابات تقلب کرده. حالا تو این یه دوره چه اتفاقی افتاده که اون کرزای متقلب شده درستکار!
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

khaneyeh parsian - ایران - شیراز
خوب,افغانستان دیگه مشکلت چیه؟مشکلت فقط قبول کردن نتیجه ی انتخاباتت توسط ایران بود که بحمدالله حل شد...خدا رو شکر...خدا رو شکر
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

punisher - ایران - شیراز
بهتره به انتخابات خودتون برسین و تو امورات دیگر کشورها دخالت نکنید / این مسلمانان و اسلام خیلی فضول هستند و تو همه زمینه گو...خوری میکنن.........
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

msforugh - ایران - تهران
وزارت خارجه ایران....شما شکر زیادی میخورید که در مسائل کشورهای دیگر دخالت میکنید
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

علیرضا دادا - امارات - دبی
اگه قبول نکین چکار کنین...شما هنوز خودتون صلاحیت ندارین چطور میتونین صلاحیت دیگران رو تایید کنید؟عمارت فضول که میگن همینه دیگه...
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
به نظر من اگه کرزای رئیس جمهور بشه افغانیها گرفتا میشن(کرزای تو مایه های احمدی نژاد خودمونه)ولی اگه عبالله عبدالله بشه افغانستان رو به پیشرفت میره.ولی بنظرم این کرزای داره تقلب میکنه
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.