نتایج ۹۱ در صد آرا اعلام شد، کرزی با کسب ۵۴ درصد پیشتاز است

نتایج ۹۱ در صد آرا اعلام شد، کرزی با کسب ۵۴ درصد پیشتاز است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، نتایج شمارش آرای 91 درصد آراء دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را اعلام کرد.

براساس نتایج اعلام شده حامد کرزی با بیش از 54 درصد آراء اعلام شده در صدر فهرست نامزدان قرار دارد.

مسئولان کمیسیون انتخابات می گویند، که عبدالله عبدالله با بیش از 28 درصد آرا مقام دوم و رمضان بشردوست با زیاد تر از 9 در صد آرا، مقام سوم را از آن خود کرده اند.

آنچه اعلام شده نتایج بیش از پنج و نیم میلیون رای است که نود و یک درصد کل را آراء را تشکیل می دهد.

این آرا از بیشتر از 22 هزار محل رای دهی به دست آمده است.

بر اساس این نتایج، حامد کرزی با کسب نزدیک به سه میلیون رای، یعنی بیش از 54 درصد آراء اعلام شده را از آن خود کرده و جایگاهش را به عنوان نامزد پیشتاز همچنان حفظ کرده است.

داوود علی نجفی رئیس دارلانشا/ دبیر خانه کمیسیون انتخابات می گوید عبدالله عبدالله با کسب 28 درصد کل آراء اعلام شده، در رده دوم قرار گرفته است.

آخرین آمار اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات نشان می دهد که عبد الله عبدالله فاصله اش با حامد کرزی رقیب اصلی او بیشتر شده است.

مسئولان کمیسیون انتخابات می گویند که از مجموع پنج میلیون و هفتصد هزار رای شمارش شده، بیش از یک صد و پنجاه هزار رای باطل اعلام شده است.

اگر نتایج بررسی دست کم 600 شکایت جدی که کمیسیون بررسی شکایات از آن سخن می گوید بر نتایخ انتخابات تاثیر نکند، آقای کرزی رای کافی برای پیروزی را به دست آورده است

اگر در خواست کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی که خواستار باز شماری آراء نزدیک به 1000 محل رای دهی شده است، بر نتایج اعلام شده اثر نکند، براساس آنچه که تاکنون رسما از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شده آقای کرزی آراء کافی برای برنده شدن در دومین انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده است.

اما پیشتر از آنکه کمیسیون انتخابات این نتایج را اعلام کند، کمیسیون رسیدگی به شکایات اعلام کرد، که آرا شماری از محلات رای دهی که شمار آنها به حدود 1000 محل می رسد، باید مجددا شمرده شود.

تخمین زده می شود که آراء محلاتی که کمیسیون رسیدگی به شکایات خواستار باز شماری آن شده حدودا به یک میلیون رای می رسد.

کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی می گوید حدود 600 شکایت انتخاباتی جدی است و اگر ادعاهایی که وجود دارد ثابت شود، بر نتایج انتخابات تاثیر خواهد کرد.

در همین حال اظهارات مسئولان کمیسیون انتخابات نشان می دهد که این کمیسیون باز شماری آرایی را که کمیسیون رسیدگی به شکایات خواستار آن شده بود، آغاز نکرده اند.

داوود علی نجفی در حالی که آخرین نتایج انتخابات را اعلام می کرد در مورد دستور کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی در مورد شمارش مجدد آرای برخی محلات رای دهی گفت که متن دری و انگلیسی اعلامیه این نهاد در تناقض هم قرار داشته و طی نامه رسمی خواستار وضاحت این موضوع شده است.

" متن دری و انگلیسی این اعلامیه با هم مطابقت نداشت و یکسان نبود، ما آن را طی نامه رسمی دوباره به کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی فرستادیم تا در این مورد وضاحت بدهد و اگر بالفرض، مکتوب دوباره از کمیسیون بررسی شکایت های انتخاباتی هم برسد، ما تا آن موقع قادر به این کار خواهیم بود که نتایج ابتدایی را اعلام کنیم، و بنابر معیار هایی که کمیسیون بررسی های شکایت های انتخاباتی تعیین کرده، کمیسیون مستقل انتخابات بعدا تصمیم خواهد گرفت."

آقای نجفی می گوید با وجود وضاحت در این مورد تا زمان پایان نتایج ابتدایی شمارش آرا، تصمیم اتخاذ نخواهد شد.

Alireza88 - ایران - تهران
دوستان گرامی در روز قدس با توجه به وجود انبوه خبرنگاران خارجی امکان برخورد برای آنها وجود ندارد و این تنها فرصت برای نهضت سبز ماست که مشارکت میلیونی داشته باشیم و گرنه سالها باید بنشینیم و برای فرصت از دست رفته افسوس بخوریم. لطفاْ اطلاع رسانی کنید.
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

hamed-irooni - ایران - زابل
اینا چقدر شمارش آراشون طول میکشه! شمارش آرا رو میدان دست سردار محصولی تو 2 ساعت هموشون میشمرد. اینقدر هم درصداش بالا و ژایین نمیشد.
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
امیدواریم کرزای رای بیاره و پوز این دولت کودتای ما بخوره چون می خواستند عبدالله رای بیاره . عجیبه چند وقته حس ب پیدا کردم که ترجیح میدم حتی به قیمت سنگین دولت شکست بخوره . مثلاً با اینکه می دونم خوب نیست ولی از باخت تیم ملی فوتبال خوشحال میشم و از پیشرفتهای علمی که تلویزیون ضرغامی نشون میده خوشحال نمیشم . شاید به این دلیل که میدونم که همش دروغه و تیم ملی هم تیم ملی واقعی ایران نیست با اینکه فوتبالیستهای با غیرتمون با دستبندهای سبزشون گل کاشتند
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

darius mis - انکلستان - لندن
+چه بدبختی می کشند این ملت . خدایا این مردم شریف را از این خرافات اسلام برهان .حالا حالا خیلی بعیده.
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
kaveh52 - ایران - تهران. اشتباه می کنی عزیزم.اینا دلشون میخاد کرزای رای بیاره که هر جور شده میاره!!عبدالله عبدالله طرفدار دموکراسی و پیشرفته و اسلام حکومتی رو نمیخاد
پنج‌شنبه 19 شهریور 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
kaveh52 - ایران - تهران . تو مطمئنی که اینا میخاند عبدالله بشه و کرزای نشه؟ رو چه حسابی میگی؟کرزای بیشتر به اینا میخوره.به هر حال مرگ بر جمهوری اسلامی!و خایه منی و انتری
یکشنبه 22 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.