سوختگی پوشک و قنداق کردن نوزاد

سوختگی پوشک و قنداق کردن نوزاد

بعد از کلی امید و آرزو و نذر و نیاز برای داشتن بچه‌ای سالم، حالا به آرزویتان رسیده‌اید و کودک سالمی دارید که خیلی خوب شیر می‌خورد و هیچ مشکل گوارشی هم ندارد. ولی حس می‌کنید که باید مهارت‌ بیشتری برای جمع‌آوری ماحصل فعالیت دستگاه گوارش کودک داشته باشید! بله، کوچولو پوشک می‌خواهد!

پیش از بچه‌دار شدن، این نکته را به یاد داشته باشید که نوزاد در روز حداقل 10 بار نیاز به عوض کردن پوشک پیدا می‌کند و این یعنی 70 بار در هفته. پیش از عوض کردن پوشک اطمینان پیدا کنید که تمام لوازم مورد نیاز در دسترستان است و لازم نیست تا برای تهیه چیزی نوزاد را تنها بگذارید. پوشک تمیز، روغن یا پودر بچه،‌ یک ظرف آب گرم برای شستشوی بچه، یک حوله تمیز و ظرف زباله حداقل لوازم مورد نیاز تعویض پوشک است.

تعویض پوشک؛ چندوقت‌یک‌بار؟

پس از هر بار کار کردن شکم یا خیس شدن پوشک، باید آن را تعویض کرد. نوزاد را به پشت بخوابانید و پوشک کثیف را جدا کنید. با استفاده از آب ولرم و حوله تمیز، به‌ آرامی نوزاد را تمیز کنید. وقتی که پوشک یک نوزاد پسر را تعویض می‌کنید، مراقب باشید چون تماس پوست لخت او با هوای سرد ممکن است موجب ادرار کردن نوزاد شود. موقع تمیز کردن نوزاد دختر دقت کنید حوله را از جلو به عقب بکشید تا از بروز عفونت ادراری جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از به وجود آمدن سوختگی یا کهیر ناشی از پوشک هم باید حتما از روغن یا پودر بچه استفاده کنید.

سوختگی پوشک یعنی چه؟

سوختگی پوشک یا کهیر ناشی از آن اغلب یک تورم قرمزرنگ و دردناک است که ظرف چند روز و پس از شستن با آب گرم و چرب کردن پوست و مدتی استفاده نکردن از پوشک از بین می‌رود، اما برای جلوگیری از به وجود آمدن آن می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

پوشک بچه را مرتب تعویض کنید و نگذارید پوشک کثیف زیاد روی بدن نوزاد باقی بماند.

پس از عوض کردن پوشک با یک صابون مخصوص بچه و آب ولرم نوزاد را بشویید و با یک حوله نرم پاک کنید و کرم بچه بزنید.

اگر از پارچه‌های نرم به عنوان کهنه بچه استفاده می‌کنید، برای استفاده مجدد آنها را با مواد پاک کننده ضد حساسیت و بدون رنگ بشویید.

در روز مدتی نوزاد را بدون پوشک رها کنید تا پوست تنفس طبیعی داشته باشد.

اگر سوختگی پوشک پس از سه روز مراقبت خوب نشد و یا بدتر شد، حتما با پزشک تماس بگیرید.

استفاده از روغن بچه، بهترین روش برای نرم کردن قسمت‌هایی از پوست کودک است که با پوشک تماس دارد.

راهی برای نرم شدن پوست کودک

کرم بچه یکی دیگر از چرب کننده‌های خوب است. این کرم حاوی لانولین است که با پوست کودک بسیار سازگار است و از پوسته پوسته شدن سطح پوست و قسمت‌هایی از بدن که دارای چین و چروک است، جلوگیری می‌کند. همچنین برای پیشگیری از سوزش ناشی از ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وازلین نیز مانند کرم برای محافظت از پوست کودک و نرم کردن آن به کار می‌رود.

همچنین وازلین می‌تواند مانند سدی محافظ میان پوست و میکروب‌های مهاجم عمل کند. این ماده از التهاب و تحریک پوست که توسط پوشک ایجاد می‌شود، جلوگیری می‌کند و موجب نرمی و لطافت پوست در هوای سرد می‌شود.

برای نرم شدن پوست کودک، ایجاد رطوبت روی پوست و نیز پاک کردن پوست کودک در هر بار تعویض پوشک یا بعد از هر حمام، از ترکیبات نرم کننده استفاده می‌شود. نرم‌کننده‌‌ها معمولا به شکل لوسیون است. طریقه صحیح مصرف لوسیون به این شکل است که باید تکه‌ای پنبه را به این ماده آغشته کرد و به آرامی روی پوست کودک مالید.

از مزیت‌های لوسیون این است که از پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری می‌کند. لوسیون ماده‌ای مناسب برای پاک کردن کودکان به جای شستن مکرر است.

نظرتان درباره قنداق چیست؟

آیا قنداق کردن نوزاد خطرناک است؟ اصلاً چه دلیلی دارد که عده‌ای از مادران و پدران برای نوزادان خود قنداق تهیه می‌کنند؟

سال‌ها بود که قنداق کردن نوزاد را خطرناک می‌دانستند، اما چندی است که محققان می‌گویند اولاً نوزادان را باید روی پشتشان خواباند و روی شکم قراردادن نوزادان خطرناک است. ثانیاً روش سنتی و قدیمی قنداق کردن (پیچیدن پارچه دور نوزاد برای محدودکردن حرکات نوزاد) می‌تواند جلوی "سندرم مرگ ناگهانی نوزاد" را بگیرد.

در واقع قنداق‌کردن نوزاد باعث محدودکردن حرکات او شده و هنگامی که کودک را به پشت می‌خوابانیم، احتمال برگشتن روی شکم کمتر و در نتیجه احتمال وقوع سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کم می‌شود.

با وجود تاکیدهای بسیار زیادی که دراین زمینه به عمل آمده، هنوز 20 درصد مردم آمریکا معتقدند اگر بچه را روی شکم بخوابانید، آروغ می زند و راحت تر می‌خوابد. اما محققان اصرار دارند بقبولانند، بچه‌هایی که قنداق می‌شوند، راحت‌تر و بهتر می‌خوابند. هنوز رسم قنداق کردن بچه در کشورهایی مانند ترکیه، افغانستان و آلبانی به چشم می‌خورد. محققان گمان می‌کنند که در قنداق، نوزاد احساس امنیت می‌کند و احتمال حرکات ناگهانی و خطرناک او کمتر می‌شود.

هنگام قنداق کردن نوزاد این نکته بسیار مهم را باید مد نظر داشت که نباید طوری نوزاد را محکم در پارچه‌ بپوشانیم که هیچ حرکتی در ناحیه لگن او وجود نداشته باشد و یا تنفس نوزاد دچار اختلال گردد. اگر بچه را قنداق کرده باشند، طول زمان حرکات چشم او کندتر می‌شود.

در هر حال نتایج تحقیقات جدید، ادله و اسناد کافی در اختیار گذاشته که بتوان از سنت دیرینه قنداق دفاع کرد. اما بازهم تاکید می‌شود که آزادی عمل و رشد نوزاد نباید با قنداق کردن نادرست دچار خدشه شود و بهتر است پارچه نازکی مورد استفاده قرار بگیرد، چون گرمای زیاد نیز موجب سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می‌شود، بنابراین پارچه مورد استفاده برای قنداق نوزاد باید نازک و نرم باشد.

دکتر مهدی تیموری
darya_r - انگلستان - لیورپول
دیگه این روزا همه از nappyاستفاده می کنند و اصلا پای بچه نمیسوزه!!
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

anita14 - هلند - دهانهاخ
احمد ان تو بچگی تر زد هنوزمادرش عوضش نکرده
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.