سرانه دانش آموزی : بهداشت ۵۰۰ تومان ،پرورشی ۱۸۰۰۰ تومان

سرانه دانش آموزی : بهداشت 500 تومان ،پرورشی 18000 تومان

روزنامه سرمایه، شکوفه آذر: دو روز پیش معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش با اعلام آماری بی سابقه سرانه پرورشی دانش آموزان در سال تحصیلی پیش رو را 18 هزار تومان عنوان کرد در حالی که سرانه بهداشت هر دانش آموز 500 تومان، سرانه بهداشت هر ایرانی هفت هزار و 500 تومان، سرانه ورزشی هر دانشجو پنج هزار تومان، سرانه ورزشی هر دانش آموز 32 سانتیمتر و سرانه ورزشی هر ایرانی کمتر از یک متر است. نکته آنکه مربیان پرورشی وزارتخانه یک میلیون نفری، همواره از انتقادخیزترین حوزه های این وزارتخانه بوده است.
کارشناسان و منتقدان همواره با تاکید بر غیرمتخصص و کم دانش بودن مربیان پرورشی که عموماً دارای مدرک دیپلم یا لیسانس های غیرمرتبط هستند، گفته اند این قشر خدمات پرورشی غیرعلمی، بی فایده و ناچیزی به دانش آموزان ارائه می دهند و بیشتر در جهت تبلیغات ابتدایی مذهبی فعالیت می کنند که عموماً دانش آموزان این سطح از اطلاعات را از خانواده های خود و جامعه کسب می کنند. شیرزاد عبداللهی در این باره به «سرمایه» می گوید:«اساساً نگاهی که پرورش را از آموزش جدا ببیند خطاست و این نگاه طی 30 سال گذشته به جایی رسیده که ما آن را «بحران هویتی پرورش» می نامیم.»رقم 18 هزار تومانی سرانه پرورشی برای دانش آموزان در سال تحصیلی جدید در حالی از سوی یزدانی معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش، اعلام شد که پیش از این، ارقامی تخمینی و آن هم در حد «500 تومان» یا «1000 تومان» از سوی مسوولان آموزش و پرورش به عنوان سرانه پرورشی به ازای هر دانش آموز کشور اعلام شده بود. بد نیست بدانیم سرانه دارویی هر ایرانی کمتر از 30 هزار تومان است. وزیر آموزش و پرورش نیز سرانه بودجه سلامت 14 میلیون دانش آموز کشور را 500 تومان عنوان کرد.مقایسه ضرورت و اولویت بندی میان دارو، سلامت و مربی پرورشی نشان می دهد مسوولان با چه معیارهایی این اولویت بندی ها را مدنظر گرفته و سرانه آنها را تعیین می کنند.
ایسنا گزارش داده است معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش که بهار امسال از دفتر ریاست آموزش و پرورش شهر تهران به دفتر معاونت پرورشی و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش نقل مکان کرد و هم اکنون از وی به عنوان یکی از گزینه های سرپرستی وزارت آموزش و پرورش یاد می شود، اعتبار معاونت پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش در سال جاری را 40 میلیارد تومان ذکر کرد. همه این اعداد و ارقام میلیاردی که قرار است صرفاً در بخش «مربیان پرورشی» هزینه شود، در برابر کسر بودجه هنگفت این وزارتخانه نیز قابل توجه به نظر می رسد.
با یک محاسبه سرانگشتی مشخص می شود که 18 هزار تومان سرانه پرورشی 14 میلیون دانش آموز در زمینه پرورش، عددی 252 میلیارد تومانی را نشان می دهد که معادل کل بودجه ای است که مجلس پس از اصلاح، آن را از اعتبار امسال آموزش و پرورش کسر کرد. این بودجه معادل 242 میلیارد تومان بود یعنی این مبلغ به خودی خود آنقدر بزرگ هست که کسر آن از بودجه آموزش و پرورش، می تواند برای دولت و مجلس قابل توجه باشد. اعمال این کاهش در اعتبارات آموزش و پرورش باعث شد تا کسری این وزارتخانه از مرز 25/7 هزار میلیارد تومان بگذرد. از سوی دیگر وزرای پیشین این وزارتخانه بارها اعلام کرده اند 95 درصد از کل بودجه آموزش و پرورش صرفاً هزینه حقوق ماهانه کادر این وزارتخانه می شود و از باقی مانده پنج درصدی آن چقدر باقی می ماند که 252 میلیارد تومان آن صرف هزینه مربیان پرورشی شود؟با توجه به مجموع بودجه 8/8 هزار میلیارد تومانی (که 252 میلیارد تومان آن نیز باید صرف هزینه نیروی غیرمتخصص پرورشی شود)، کسری 7 هزار و 25 میلیارد تومانی و 60 هزار نیروی تحمیلی غیرمتخصص حق التدریسی در کادر اداری، به نظر می رسد در سال جاری آموزش و پرورش با سرعت بیشتری به سمت مرداب کسری بودجه و نیروی غیرمتخصص فرو رود.
مجموع اینگونه عوامل تحمیلی موقعیت این بزرگ ترین وزارتخانه فربه اما کم فایده را به جایی رسانده است که هر منتقد منصفی دل به حال وزیر بعدی این وزارتخانه می سوزاند.
nasim irani - اتریش - وین
سلام به مسولین سایت...احمدی فاحشه نژاد حق ملت راببخش به چاوز وامثال آن گردن کلفت.بالاخره روزی می رسد که یقه توکوتولو به دست مردم بیفتد.هرگزخواهان دیدن عذاب هیچ بنده خدانبودم اماآرزومی کنم آن روزی راکه خدابه دست همین مردم تحت ستم عذابت دهد.آن روزدیرنیست.هیچ کس درتاریخ نتوانسته ازدست غضب ستمدیده فرارکند که تودومی باشی!لعنت ابدی برتو ودستگاه ولایت وقیح وخمینی دجال دورغگو!به امید آزادی عزیزان دلیرایرانی که درسیاهچالهای ولایت وقیح اسیرمشتی آدمخوارهستند...یادتمام رفتگان گرامی باد
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

javidshah - ایتالیا - رم
خاک ...شما مردم نمک به حرام ایران. خفقان/وحشت/جنایت/تجاوز/ترس/ظلم/بیدادی/سرکوب/دیکتاتوری/ادم ربای دولتی/ دزدی صدای مردم.... مردم انقلاب کردید که این چیزها بدست بیاورید.
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

mehrab_alborzi - ایران - تهران
علم و دانش مرد . فقط مدرک گرایی ان هم از نوع جعلی . بعدش مگر چیزی برامون مونده که بخواهد این سرانه ها بمونه .
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

naghshe eshgh - ایران - تهران
. javidshah - ایتالیا - رم ..... بر سر تو و امثال تو عقب افتاده دو صد جندان ..مشکلات این مردم همه ناشی از همین شاه..ان...شاه های تقلبی بوده ..وقتی یکی رو از اسطبل و طویله میارن بیرون اسمش رو میذارن شاه سالها طول می کشه تا ملتی دوباره وطنش رو بسازه ..ننگ ر هر چی شاه و شاه پرست ! تمام تعفنی که از دهان و قلم و ذهنت ..خارج می شه نثار خودت و همفکرهات و .....ادت -اگر .....ده ای داری!- تا یاد بگیری به هیچ ملتی توهین نکنی! جوابت بیشکش خود بی .....ت ! . javidshah - ایتالیا - رم خاک بر سر تو و امثال تو عقب افتاده دو صد جندان ..مشکلات این مردم همه ناشی از همین شاه..ان...شاه های تقلبی بوده ..وقتی یکی رو از اسطبل و طویله میارن بیرون اسمش رو میذارن شاه سالها طول می کشه تا ملتی دوباره وطنش رو بسازه ..ننگ ر هر چی شاه و شاه پرست ! تمام تعفنی که از دهان و قلم و ذهنت ..خارج می شه نثار خودت و همفکرهات و .....ت -اگر خانوده ای داری!- تا یاد بگیری به هیچ ملتی توهین نکنی! جوابت بیشکش خود بی ...رتت !
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.