برای اولین بار در طول تاریخ سی ساله ، مراسم بزرگداشت آیت الله طالقانی لغو شد

برای اولین بار در طول تاریخ سی ساله ،
مراسم بزرگداشت آیت الله طالقانی لغو شد

محمود طالقانی اولین امام جمعه تهران پس از انقلاب سال 1357 بود

برای نخستین بار در سی سال گذشته مراسم سالگرد درگذشت آیت الله محمود طالقانی لغو شده است.

منابع خبری ایران به نقل از خانواده آیت الله طالقانی گزارش کردند که مقامات دولتی اجرای مراسمی را که قرار بود طبق معمول سی سال گذشته به مناسبت سالگرد درگذشت آیت الله طالقانی توسط خانواده او در حسینیه ارشاد برگزار شود ممنوع کرده اند.

قرار بود این مراسم روز چهارشنبه این هفته برگزار شود اما ظاهرا بر خلاف سال های قبل، دولت اجازه برگزاری این مراسم را نداده است.

در روز چهارشنبه، از طرف مقامات حکومتی مراسمی به یادبود محمود طالقانی در مسجد هدایت برگزار می شود اما خبرگزاری ایلنا به نقل از اعظم طالقانی، دختر آیت الله طالقانی، گفته است که این مراسم ارتباطی با خانواده طالقانی ندارد.

به نظر می رسد که ممانعت از برگزاری این مراسم هم ناشی از نگرانی دولت از اجتماع معترضان به نتیجه انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری و نحوه برخورد دولت با تظاهرات اعتراضی باشد.

در روزهای اخیر، چند مراسم عبادی و مذهبی دیگر نیز به دستور مقامات دولتی و ظاهرا به دلیل همین نگرانی لغو شده است.

از جمله، مراسم معمول دعای شب های قدر در آرامگاه آیت الله روح الله خمینی به خاطر مخالفت مقامات دولتی با حضور سخنرانان و مجریانی مانند اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و علی اکبر ناطق نوری، در سال جاری برگزار نمی شود.

برخی منابع گفته بودند که احتمال دارد صدها هزار نفر از مخالفان دولت در این مراسم شرکت کنند که برای مقامات حکومتی قابل قبول نبوده است.

از دیگر مراسم دیگری که گفته شده به دلیل نگرانی از حضور مخالفان دولت و فشار مقامات لغو شده یا تغییر یافته می توان به تغییر محل برگزاری نماز عید فطر از مصلای بزرگ تهران به دانشگاه تهران، خودداری آقای ناطق نوری از حضور در مراسم احیا در قم و لغو مراسم یادبود علی قدوسی، دادستان پیشین انقلاب که در سال 1360 ترور شد، اشاره کرد.

برخی گزارش ها از ممنوعیت برگزاری مراسم احیا در چند محل دیگر از جمله حرم عبدالعظیم در شهر ری هم حکایت دارد.

هنوز مقامات دولتی در مورد راهپیمایی روز قدس، که هر ساله در آخرین جمعه ماه رمضان و در اعتراض به سیاست های اسرائیل صورت می گیرد، اعلام نظر نکرده اند.

معترضان گفته اند که به منظور ابراز حضور خود در صحنه سیاسی در این راهپیمایی شرکت خواهند کرد و مهدی کروبی، از رهبران مخالف دولت محمود احمدی نژاد، اعلام کرده است همراه با میر حسین موسوی در این راهپیمایی حضور خواهد داشت.

پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات 22 خرداد، که معترضان آن را ناشی از تقلب گسترده در نحوه گردآوری و شمارش آرا دانسته اند، مقامات دولتی با درخواست نامزدهای معترض برای برگزاری گردهمایی های مسالمت آمیز مخالفت کرده اند اما معترضان گفته اند که به تلاش خود برای ابراز مخالفت با این نتیجه از راه های قانونی ادامه خواهند داد.

در نخستین گردهمایی معترضان پس از انتخابات، چند صد هزار نفر در تهران دست به راهپیمایی آرام زدند اما تلاش آنان در روزهای بعد برای گردهمایی های مسالمت آمیز با برخورد خشونت آمیز ماموران حکومتی مواجه شد و گفته می شود در جریان این برخوردها، چندین نفر کشته و زخمی و صدها تن بازداشت شدند که برخی از آنان در حین بازداشت جان خود را از دست دادند.

در روز 7 تیرماه و در جریان مراسم بزرگداشت کشته شدگان انفجار در مقر حزب جمهوری اسلامی در سال 1360 که با حضور مهدی کروبی در حسینیه ارشاد برگزار شد نیز ماموران به ضرب و جرح و بازداشت شرکت کنندگان مبادرت کردند.

همچنین، در نماز جمعه روز 26 تیرماه به امامت اکبر هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران، که براساس گزارش ها دهها هزار تن در آن حضور داشتند، برای نخستین بار، نمازگزاران هدف حمله ماموران قرار گرفتند و شماری زخمی و تعدادی بازداشت شدند.

لغو مراسم مذهبی در جمهوری اسلامی انعکاس گسترده ای در داخل و خارج ایران داشته است.

محمود طالقانی در سال 1358 به عنوان اولین امام جمعه تهران منصوب شد و در شهریور ماه همان سال درگذشت.

ایران برای ایرانی - ایران - مشهد
بدبخت ها ببین چقدر از خودشون ترسیدن خدایا آخه دیگه چقدر میخوای صبر کنی؟؟؟............
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

izad - تاجیکستان - دوشنبه
طالقانی نمونه یک انسان واقعی بود....روحش شاد.
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

vandidad.iran - ایران - کرمانشاه
سلام . من عضو جدیدم البته همیشه نظرات شما رو می خونم
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

vandidad.iran - ایران - کرمانشاه
آقای طالقانی از روءسای نهضت آزادی ایران بود به همراه مهندس بازرگان و دکتر سحابی. ایشان از رهبران برجسته ی ملی گرایان بودند. روحشون شاد. مرگ بر احمدی نژاد
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

hany - ایران - یزد
نکنه که مراسم روز قدس رو کنسل کنن که به همین بهانه بتونن مردمی که میخوان تو راهپیمایی شرکت کنن رو سرکوب کنن؟
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

قلدر - ایران - تهران
ترسو ها
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

aidin_karaj - ایران - کرج
این بدبختها دیگه از همه چیز می ترسند حتی برگزاری مراسم های مذهبی ولی شما ملت باید به هر طریقی که می توانید با این جانیان مبارزه کنید به شکلهای مختلف - در مراسم های مختلف - رسوا کردن این جانیان - آگاه نمودن همه مردم به طرق مختلف ( بدانید و آگاه باشید که پیروزی نزدیک است )
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
vandidad.iran - ایران - کرمانشاه . خوش امدی دوست عزیز. همانطور که می بینی این نظام ضحاکی ادمکش از سایه خودشم میترسه و خوب میدونه مردم ایران در هر مراسمی که بتونن شرکت کنن و کمی امنیت جانی حس کنند شعارشان چه خواهد بود. خامنه ای قاتله ولایتش باطله.
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
اینها نشونه فروپاشیه یک رژیم فاشیستیه بد بختا چقد ترسوشدن مردمم باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کنند وبیشتر بترسونشون به امید پیروزی که نزدیکه
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

nahiliتهران - ایران - تهران
اینا از سایه خودشون هم می ترسن . فکر کنم با بادیگارد می رن دستشوپی .
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
ما می خواستیم میر حسین رئیس جمهور بشه . این ابلهان کاری کردند که شد رهبر ما . زنده باد جنبش سبز ایران
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

always - انگلیس - لستر
وقتی این انسان وارسته فرمودند جای اخوندها توی مساجد است و کارشان از سیاست جداست فردای همان روز سر به نیستش کردند. مرگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگگ بر پیکره این رژیم قاتل و حامیانش /
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

میرهاشمی - ایران - صدرآباد
از این به بعد از عبارت برای اولین بار ...لغو شد زیاد استفاده خواهدشد.چون اینا فکر کنم بعد از یه مدت مساجد و منابر و جاهای عادی را هم لغو میکنند. بدبختا فکر نمی کردن گرون تموم بشه واسشون.والا غلط میکردن یه گ..ی مثل میمونک چیتوز را بخورن که نه میتونن قورتش بدن نه میتونن بالا بیارنش.
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

khalije hamishe fars - ایران - خارگ
خودشان میکنند که لعنت بر خودشان باد...هموطن برخیزیم همت کنیم حرکت کنیم که سحر نزدیک است...به امید پیروزی و ازادی ایران و ایرانی...راه سبز امید
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

kaveam - ایران - تهران
درمخالفت بارژیم اسهالی و دولت کودتا در راهپیمایی روزجمعه اخر رمضان 27/6/88 (روز قدس) با نمادهای سبز و شعار مرگ بر دیکتاتور و .. حضور گسترده خواهیم داشت.
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

masih - ایران - تهران
مرتیکه شیره ای از ترسش ممکنه خودشم لغو کنه . خدایی این نشانه ترس و ناتوانی این جنایتکاران.نباید فرصت بدهیم تجدید قوا کنند .
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
ولایتک وقیح از همه چیز میترسه مثل سگ.(از سگ های محترم پوزش می خواهم)
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

great dariush - ایران - تهران
دوستان روز قدس یادتون نره. ما مردم آزاده ایران می تونیم با شرکتمون تو این مراسم روز قدس رو به روزی فراموش ناشدنی برای همه و بویژه ملایان بدل کنیم . به جای مرگ بر اسراییل=مرگ بر سوریه. به جای مرگ برآمریکا=مرگ بر روسیه
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

Alireza88 - ایران - تهران
روح بزرگ و متعالی آیت اله طالقانی شاد و درجاتش متعای باد--- دوستان گرامی در روز قدس با توجه به وجود انبوه خبرنگاران خارجی امکان برخورد برای آنها وجود ندارد و این تنها فرصت برای نهضت سبز ماست که مشارکت میلیونی داشته باشیم و گرنه سالها باید بنشینیم و برای فرصت از دست رفته افسوس بخوریم. لطفاْ اطلاع رسانی کنید.
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

botparast - ایتالیا - میلان
پدر طالقانی درود.
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
vandidad.iran - ایران - کرمانشاه . طالقانی وابستگی تشکیلاتی به هیچ حزب و گروهی نداشت.
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.