ورودی ۳۰ هزار دلاری برای عبور کشتی های ایران از ولگا

ورودی 30 هزار دلاری برای عبور کشتی های ایران از ولگا

کشور «روسیه» از این پس از کشتی های ایرانی 30 هزار دلار هزینه می گیرد تا مجوز عبور از رود ولگا و ورود به آب های دریای سیاه را صادر کند. دولت ایران و روسیه در مرداد ماه سال جاری در سومین اجلاس گروه کاری مشترک حمل و نقل دو کشور توافق کردند که کشتی های ایرانی ضمن پرداخت هزینه حمل بندری به دولت ایران باید 30 هزار دلار به خزانه «دولت روسیه» واریز کنند تا بتوانند از آب های داخلی روسیه (رود ولگا) عبور کرده و وارد آب های دریای سیاه شوند. پیش از این هیچ کشتی با «پرچم خارجی» حق عبور از آب های داخلی روسیه را نداشت و تنها کشتی هایی با «پرچم روسیه» می توانستند در این مسیر تردد کنند. البته ممنوعیت چند ساله روسیه در حالی برای کشتی های ایرانی برداشته شده که هزینه 30 هزار دلاری برای کشتی های ایرانی سنگین بوده و امکان تردد در این مسیر را سخت کرده است. آب های داخلی روسیه که به رود ولگا و نهایتاً «دن» می رسد و از آنجا وارد آب های «دریای سیاه» می شود به دلیل باریکی و عمق پایین امکان عبور هر نوع کشتی را از بین برده و تنها کشتی های کوچکی با وزن شش تا پنج هزار تن می توانند از این مسیر عبور کنند. با توجه به کوچکی کشتی ها و حمل بار در تناژ پایین صرف چنین هزینه یی برای کشتی های ایرانی مقرون به صرفه به نظر نمی رسد. با این حال دولت روسیه طی رایزنی های مسوولان ایرانی آیین نامه یی را با امضای رئیس فدراسیون روسیه به ایران ارسال کرد که ضوابط را برای عبور کشتی ها با «پرچم خارجی» تعریف کرده و مدت زمان دو ماه را برای ارسال مدارک کشتی ها تعیین کرده است. این آیین نامه با عنوان دریافت مجوز حق کشتیرانی تحت پرچم دولت خارجی در مسیرهای داخلی آبی فدراسیون روسیه به شرکت های حمل و نقلی با سربرگ سازمان بنادر و دریانوردی ارسال شده است. چگونگی و ترتیب دریافت مجوز حق تردد کشتی های تحت پرچم کشور خارجی را مشخص کرده است که بر اساس آن درخواست عبور از مسیرهای آبی داخلی فدراسیون روسیه به وزارت حمل و نقل روسیه باید حداقل 60 روز قبل از زمان برنامه ریزی شده برای عبور کشتی تحت پرچم کشور خارجی با زبان «روسی» ارائه شود. در مدارکی که باید به این کشور ارسال شود ارائه نام کشتی، مالکیت ملی کشتی، عنوان صاحب کشتی، بندر محل ثبت کشتی، نوع کشتی، اندازه های اصلی کشتی، مسیر تردد کشتی و زمان و اهداف تردد (تعداد گذرها) کشتی در مسیرهای داخلی آبی روسیه الزامی است. فدراسیون پس از بررسی مدارک و در صورت ناقص نبودن مجوز عبور از رود «ولگا» را برای کشتی های با مالکیت یا اجاره ایران صادر می کند.

البته مجوز صادر شده توسط دولت فدراسیون روسیه باید با وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه، وزارت دفاع فدراسیون روسیه، سرویس فدرال امنیت فدراسیون روسیه، سرویس فدرال گمرک، وزارت بهداشت و توسعه اجتماعی فدراسیون روسیه، وزارت کشاورزی فدراسیون روسیه و کمیته دولتی فدراسیون روسیه و امور ماهیگیری مورد توافق قرار گیرد که هماهنگی دولت با ارگان های فدرال ذی نفع حکومت نباید از 10 روز کاری فراتر رود. پس از طی این مراحل کشتی تحت مالکیت یا اجاره ایران می تواند از کانال ولگا عبور کند.

مشکلات کشتی های ایرانی با روسیه

هرچند باز شدن مسیر آبی رود «ولگا» پس از ممنوعیت چندین ساله برای ایران موقعیت بسیار مناسبی است اما این موضوع نمی تواند مشکلات کشتی های ایرانی را که در بنادر این کشور پهلو می گیرند مرتفع کند. کشتی های ایرانی که عمدتاً محموله های خود را از بندر آستارا خان بارگیری می کنند به دلیل نبود نماینده یی از ایران یا یک نماینده روسی که نقش راهنما را ایفا کند، در بارگیری و تخلیه بار با مشکل روبه رو هستند و مجبور به صرف هزینه های سنگینی برای حمل بار به کشتی هستند. در حال حاضر بازرگانان ایرانی برای جابه جایی اجناس از محل تجمع محموله ها و حمل آنها به کشتی به ازای هر تن هفت دلار هزینه می کنند این در حالی است که کشتی های دیگر به دلیل رابطه یی دوستانه تر، هزینه کمتری که به حدود پنج دلار برای هر تن می رسد، صرف می کنند. در این میان کشتی های روسی نیز به دلیل حمایت مستقیم دولت فدراسیون روسیه از تخفیفات ویژه یی نسبت به سایر کشورها برخوردار هستند. علاوه بر تحمیل هزینه های حمل و تخلیه بار مدت زمان بارگیری و تخلیه بار نیز مشکلاتی برای بازرگانان ایرانی به دنبال داشته است. بازرگانان ایرانی به دلیل پاره یی مشکلات مجبور به صرف وقت بیشتری برای جابه جایی اجناس از محل تجمع گاه ها به بندر و سپس حمل آن به کشتی هستند. در حالی که کشتی سایر کشورها در مدت زمان کوتاه تری می توانند اجناس خود را بارگیری و بندر را به سمت کشورهای هدف ترک کنند. از این رو بازرگانان ایرانی هرچند با باز شدن مسیر رود «ولگا» می توانند وارد آب های «دریای سیاه» شوند اما مشکلات جابه جایی و حمل بار با کشور روسیه همچنان پابرجاست.

عهدنامه گلستان و ممنوعیت ایران

در این میان مشکلات بازرگانان ایرانی گوشه یی از داستان مراوده تاریخی ایران و روسیه را دربرمی گیرد. با نگاهی به ارتباط ایران و روسیه و بحث کشتیرانی ایران در آب های خزر به عهدنامه گلستان می رسیم که دولت روس چه ممنوعیت هایی بر دولت ایران تحمیل کرد. در سال 1813 عهدنامه یی به نام گلستان در دوران قاجار میان ایران و دولت روس به امضا رسید که به موجب آن تردد کشتی های ایرانی در خزر را ممنوع اعلام کرد و ایران به دلیل وفاداری به این عهدنامه سال های سال از مزایای بی شمار حمل و نقل دریایی در این «دریاچه بزرگ» محروم ماند. این ممنوعیت به قدری گسترده بود که در زمان دولت پهلوی و پس از آن نیز حمل و نقل دریایی ایران در این دریا ممنوع بود. این محدودیت ها ادامه داشت تا اینکه در سال 63 با سفر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت به روسیه و شرکت در یازدهمین اجلاس مشترک ایران و روسیه، ممنوعیت تردد کشتی های تجاری در دریای خزر و تردد در بنادر روسیه لغو شد. در همان اجلاس موضوع ایجاد خط مشترک کشتیرانی مورد تایید قرار گرفت.

mardin8 - انگلستان - لندن
دولت قاجار هم توسط ملا یان بی همه چیز اداره میشد.ننگ بر اسلام.
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

hany - ایران - یزد
خاک بر سر ا.ن که انقدر بی شخصیته.اینجوری دارن این مملکت رو خودشون و اون روسیه ی بی همه چیز میچاپن عین خیالشون هم نیست.دوستان راهپیمایی روز قدس یادتون نره.متأسفانه چون یزد به نسبت جمعیتش کمه و احتمال شناسایی بالاست من خودم قراره بیام تهران.بد نیست اگه هر کسی این امکان رو داره حتماً بره تهران.دوستان ما بیشماریم و پیروزی با ماست.
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

jigili - ایران - تهران
آی کیو مرغ از احمدی نژاد بیشتره این انتر چه می فهمه جریمه چیه فکر می کنه روسیه ازش خوشش میاد اجازه بده کشتی از اونجا رد شه
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

nahiliتهران - ایران - تهران
بازم برید و از این روسیه توپولف بخرید . البته الان دوستای خوبی برای همدیگه شدید ....
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

2tia - ایران - تهران
بابا کسی که با بچه 5 ساله و 9 ساله بیست دقیقه مشورت میکنه آخه چه انتظاری دارید ؟؟؟!!!!
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

Ezhaq - ایران - تهران
آاه ...
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

mehrab_alborzi - ایران - تهران
بابا اسم این مملکت را عوض کنید ویک اسم خفن مردونه روش بزارید تا هرکسی از راه رسید جرات نکنه بهش چپ نگاه کنه . اسامی مثل شعبون بی مخ یا محسن سگ سیبیل . اقایون که نمیتونند هم از حساب ذخیره ارزی مراقبت کنند و هم از حق و حقوق این مملکت و مردمش .
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

nahiliتهران - ایران - تهران
دوستان گرامی در روز قدس با توجه به وجود انبوه خبرنگاران خارجی امکان برخورد برای آنها وجود ندارد و این تنها فرصت برای نهضت سبز ماست که مشارکت میلیونی داشته باشیم و گرنه سالها باید بنشینیم و برای فرصت از دست رفته افسوس بخوریم. لطفاْ اطلاع رسانی کنید
چهار‌شنبه 18 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.