حذف سخنرانان سنتی مراسم احیا در حرم حضرت معصومه

حذف سخنرانان سنتی مراسم احیا در حرم حضرت معصومه

دامنه لغو برنامه های سیاسی و مناسبتی ماه رمضان به سخنرانان و چهره های صاحب نام مذهبی - سیاسی رسید.بعد از انصراف تولیت حرم امام خمینی(ره) از برگزاری مراسم شب های احیا و جابه جایی مکان نماز عید فطر از مصلی به دانشگاه تهران، این بار نوبت به سخنرانان شب های قدر رسید تا با خط خوردن نام آنها از لیست اجراکنندگان مراسم احیا، حلقه تغییرات تمام برنامه های معمول ماه رمضان طی 30 سال گذشته تکمیل شود. مطابق اطلاعیه یی که از سوی آستان حرم حضرت معصومه(س) صادر شد، نامی از آیات عظام جوادی آملی،ابراهیم امینی،رضا استادی و ناطق نوری در اعلام برنامه های مراسم احیا دیده نمی شود. در سال های قبل شب های قدر در قم توسط این مراجع تقلید برگزار می شد و در شب بیست ویکم نیز حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری سخنران مراسم بود اما امسال آن گونه که خبرگزاری مهر گزارش داده است چهره های جدیدی در لیست برنامه ها گنجانده شده اند که برخی از آنان از حامیان مشهور محمود احمدی نژاد به شمار می روند. بر این اساس علیرضا پناهیان جایگزین ناطق نوری شده است. همچنین مراسم احیای شب نوزدهم ماه رمضان توسط علیرضا پناهیان و با سخنرانی رفیعی، شب بیست ویکم با سخنرانی پناهیان و مراسم احیا توسط حجت الاسلام اعرافی و نیز در شب بیست وسوم حجت الاسلام محمدپور سخنرانی خواهد کرد و حجت الاسلام رفیعی هم مراسم شب احیا را برگزار می کند. این اطلاعیه می افزاید آیت الله سبحانی نیز در مسجد اعظم مراسم نماز قضا را اقامه خواهد کرد. به این ترتیب دامنه تغییر و تحولات در برنامه های ماه رمضان در اماکن مختلف از تهران به سایر شهرهای کشور نیز رسید اما این تصمیم گیری ها در شهر قم از اهمیتی دوچندان برخوردار است چون این شهر جایگاه روحانیون و مراجع تقلیدی است که جدا از شأن بالای مذهبی در میان مردم، در مناسبات سیاسی کشور و قانونگذاری ها و تصمیم سازی ها موثر هستند. تحلیلگران سیاسی معتقدند اقداماتی همچون جابه جایی سخنرانان همیشگی مراسم احیا در قم با حضور میلیونی مردم یا لغو شب های قدر در حرم بنیانگذار انقلاب پس از نزدیک به 20 سال، حاکی از آن است که حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری کماکان دامنگیر حوزه های مختلف است و به همین دلیل نیز گلایه می کنند این تصمیم گیری ها برخلاف توصیه مقامات ارشد کشور برای بازگشت آرامش به کشور و تلاش برای اعتمادسازی است.مجموعه این اتفاقات قم را به تکاپو انداخته است.


هرچند علمای قم پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به صورت خصوصی و حتی از تریبون نماز جمعه این شهر مواضع خود را اعلام کردند و توصیه های خود را به گوش مسوولان رساندند، اما تصمیم گیری هایی که درباره مناجات شب های احیا در ماه رمضان انجام شده است، روحانیون قم را از گره زدن مناقشات سیاسی به مسائل مذهبی ناراضی کرده است و همین موضوع بیوت مراجع تقلید را در هفته گذشته محل جلسه های محرمانه کرد. در هفته های اخیر چندین تن از مراجع دیدارهایی برای بررسی مسائل پس از انتخابات و حوادث جاری کشور برگزار کردند. پایگاه اینترنتی آیت الله صافی گلپایگانی خبر داد این مرجع تقلید شنبه شب ملاقاتی با آیت الله ناصر مکارم شیرازی انجام داد و ضمن بررسی مسائل مختلف، تصمیمات مشترکی اتخاذ کردند.همچنین پنجشنبه گذشته نیز آیت الله منتظری و آیت الله یوسف صانعی با یکدیگر دیدار و مذاکره کردند. به جز این، دیدارهای مشابهی بین علما و مراجع تقلید در روزهای گذشته برگزار شده که جزییات آن رسانه یی نشده است اما با توجه به رخدادهای اخیر حدس درباره محتوای آنها چندان غیرممکن نیست. به علاوه دیر یا زود تصمیمات مراجع آثار بیرونی خود را نشان خواهد داد و باید دید قم چه واکنشی به تغییر و تحولات در برنامه های همیشگی مراسم شب های احیا خواهد داشت

nazanin 2009 - ایران - اورمیه
اینها همش نشونه ضعفشونه با این کارهاشون فقط به مردم روحیه میدن ملت اون موقع متوجه قدرتشون میشن که کودتاچیان تا چه اندازه از مردم وحشت دارند.
دوشنبه 16 شهریور 1388

شب قطبی - امارات - دبی
بیچاره ها ترسیدند...چار ایی جز این کارها ندارند شاید دانشگاهها رو هم تعطیل کردند..دولت دیگه میتونه...از بگیر بگیر کردند زندانها پره و حتی صدای اعتراض حامیان دولت هم در اومده..معلوم نیست این احمدینژاد تا کی میخواد به این کله شقیهایش ادامه بده..
دوشنبه 16 شهریور 1388

iranvich - امارات - دبی
من واقعا تعجب میکنم . این ا.ن. مگه چقدر ارزش داره که حکومت تمام حیثیتش را داره بر سر اون قمار میکنه .
دوشنبه 16 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
دیگه خبر از این بهتر, که چقدر قدرت مردم زیاده! وائ اگر نیمئ از مردم به این امر واقف بودن, رژیم این مامولکها 30 سال طول نمیکشید.
دوشنبه 16 شهریور 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
همه چی تعطیل شد! خوب بابا کرم را بزارید بد نیست.
دوشنبه 16 شهریور 1388

siavash b - ایران - تهران
ای بابا
دوشنبه 16 شهریور 1388

black chador - امریکا - ولدن
اینها دیگه زور اخرشون هست. تاریخ نشون میده که در کشورهای دیکتاتوری هر سی سال تا سی و پنچ سال یک انقلاب میشه. خوبی انقلاب بعدی ایران اینه که همراه با دیکتاتور دین وحشی اسهالیشون هم با هاش نابود میشه. زنده باد مردم فهمیده و شجاع ایران. نابودباد دین و رژیم اسهالی که کثافت زده به سرزمین بزرگ ایران.
دوشنبه 16 شهریور 1388

khodemanitar - اسکاتلند - ابدین
به امید پیروزی جنبش سبز مردم دلیر ایران عزیز قبل از اغاز سال نو.
دوشنبه 16 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.