پزشکان به دلیل ترس از اعتیاد بیماران مورفین کافی به آنها تزریق نمی‌کنند

پزشکان به دلیل ترس از اعتیاد بیماران مورفین کافی به آنها تزریق نمی‌کنند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:« پزشکان به دلیل واهمه‌ای که از اعتیاد بیماران دارند، مورفین کافی برای کاهش درد بیماران بدخیم تزریق نمی‌کنند.»

دکتر آذرخش مکری در گفتگو با سامانه خبری «سلامت‌نیوز»، با بیان اینکه بیماران ضایعات عمده جسمانی نیاز مبرمی به تزریق مورفین دارند، اظهار داشت:«افرادی که تحت عمل‌های جراحی قرار گرفته‌اند و یا اشخاصی که دچار سوختگی‌های شدید شده‌اند حتما باید از مورفین استفاده کنند.»

وی افزود:«وحشتی که از معتاد شدن بیماران وجود دارد موجب شده است که مسکن کافی در اختیار این افراد قرار نگرفته و آنها همیشه از میزان درد خود گله‌مند باشند.»

این روانپزشک  تصریح کرد:«امکان اعتیاد بیمارانی که به دلیل ضایعات عمده جسمانی  از مورفین استفاده می‌کنند چندان زیاد نیست؛ بیشترین احتیاط باید در رابطه با بیماران دستگاه عصبی و یا افرادی که تمارض به دردهای حاد می‌کنند، صورت گیرد.»

معاون آموزشی مرکز ملی  مطالعات اعتیاد با  اشاره به جایگزین شدن مورفین خوراکی با مورفین تزریقی در بیشتر کشورهای جهان گفت:«مورفین خوراکی به دلیل سهل الجذب بودن  سهم عمده‌ای در کاهش درد بیماران دارد.»

مکری خاطر نشان کرد:« از مورفین خوراکی می‌توان برای درمان اعتیاد افراد معتاد نیز استفاده کرد.»

mehrab_alborzi - ایران - تهران
من در سال 80 سکته قلبی داشتم و در بخش ccu بیمارستان شهید لواسانی یا همون سرخه حصار قدیم بستری شدم . من هم از ترس اعتیاد هیچ موقع نمیگفتم درد دارم . بعد از مدتی طولانی که از بیماری من گذشت و در بیمارستان طوس بستری شدم در انجا به تفهیم شد که این نوع مصرف . هیچگونه خطر اعتیاد ندارد و دلایل انرا ذکر کردند . دوباره 2 سال پیش من در بیمارستان لواسانی بستری شدم . شب درد بدی به سراغم ام به پرستار بارها اعلام کردم ولی هیچ . ترتیب اثری ندادند . ناچار از تخت پایین امدم و دیدم که دکتر دهقان در بخش است تا دهان باز کردم به من گفت :.
دوشنبه 16 شهریور 1388

mehrab_alborzi - ایران - تهران
رفتی خودت را معتاد کرده ای و حالا از ما مرفین میخواهی ؟ القصه دکتر دهقان فرار کرد و رفت ( البته سابقه ایشان پیش همه پرسنل روشن است و نیاز به معرفی ایشان نیست ). و من خواستم با سوپروایزر ملاقات کنم که از شانس من از پرسنل قدیم بخش ccu بود و من و سابقه مرا به خوبی به یاد داشت . دست چپ مرا گرفت و پرسید از کی سیاه شده گفتم نمیدانم خودش مرا به تختم راهنمایی کرد و دستورات لازم دارویی را داد. خدا خیرش دهد که اگر او نبود معلوم نبود چه بلایی بر سر من میامد . من بارها یک پیشنهاد داده ام و ان این است که مریضی که بستری میشود یک تست اعتیاد هم به همراه دیگر ازمایش ها گرفته . شود تا بین بیمار و ان کسی که تمارض میکن تفاوت قایل شوند .
دوشنبه 16 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.