سنگ کلیه، عاقبت رژیم لاغری غلط

سنگ کلیه، عاقبت رژیم لاغری غلط

محققان می‌گویند رژیم‌های لاغری غلط، علاوه بر همه بدی‌هایشان، سنگ کلیه هم می‌آورند!

همیشه خارج شدن از حد تعادل، بدن را با مشکلات متعددی رو به رو می‌کند که مهم‌ترین آنها در حیطه تغذیه، چاقی است. چاقی یعنی بیش از نیاز روزانه، انرژی دریافت کردن که البته این کالری‌های اضافی به بافت چربی تبدیل می‌شوند. از آنجا که طولانی شدن این عارضه، فرد را با مشکلات متعددی رو به رو می‌کند، همه از آن گریزان‌اند و در جهت فرونشاندنش تلاش بسیار می‌کنند. خیلی‌ها از همان ابتدا به سراغ رژیم‌های لاغری سریع ناصحیح و پرمخاطره می‌روند، زیرا تحمل برنامه‌های غذایی اصولی که مدت‌ها طول می‌کشد تا به نتیجه برسند، را ندارند. فارغ از این موضوع که عجله می‌تواند، زمینه ابتلایشان را به عوارضی چون سنگ کلیه فراهم آورد، به خصوص در افرادی که مستعد این اختلال بوده و سابقه بروز آن در خانواده‌شان وجود دارد. ولی همان‌طور که وزن اضافه ی ما در طول سال‌های متمادی به وجود آمده، باید در درازمدت و با اصلاح عادات غذایی ناصحیح آن را برطرف کرد، زیرا در صورت بی‌توجهی، عوارض جبران‌ناپذیری پیش روی افراد قرار خواهد گرفت.

رژیم لاغری غلط اتکینز

یکی از مشهورترین‌ رژیم‌های لاغری که در مدت زمان کوتاه، کاهش وزن قابل ملاحظه‌ای را به همراه دارند،‌ رژیم غذایی اتکینز است. همان برنامه غذایی پرپروتئینی که به فرد اجازه مصرف آزادانه انواع گوشت‌ها و حتی چربی‌ها را می‌دهد (البته بدون نان و هر نوع سبزی و میوه‌ای) و بدن با از دست دادن آب زیاد، با کاهش وزن رو به رو می‌شود. یادتان باشد که مصرف بیش از اندازه گوشت‌ها بار زیادی را بر کلیه‌ها وارد خواهد کرد و در صورتی که مستعد ابتلا به سنگ‌های کلیوی باشید، با گرفتن این رژیم لاغری غیراصولی، خود را در معرض ابتلا به این عارضه قرار خواهید داد.

البته این به آن معنا نیست که در رژیم لاغری نباید گوشت خورد، بلکه منظور این است که نباید بیش از اندازه مصرف کرد. همواره خوردن مقدار مشخصی از انواع گوشت سفید به خصوص گوشت مرغ و ماهی برای افرادی که می خواهند لاغر شوند، به‌ عنوان یک گزینه ضروری و مورد نیاز بدن توصیه می‌شود.

سبزی زیاد و آب کم

سبزیجاتی مانند اسفناج، ریواس، جعفری، کرفس، فلفل سبز ، بادمجان و... اگزالات فراوانی دارند و خوردنشان برای کسانی که مستعد ابتلا به سنگ کلیه‌اند، می‌تواند زمینه تشکیل این سنگ ها را فراهم آورد و چون این سبزی‌ها از نوع کم کالری هستند، افراد تصور می‌کنند به هر اندازه که می‌خواهند می‌توانند از آنها استفاده کنند و این موضوع می‌تواند زمینه ساز این عارضه شود. در حالی که باید رعایت تعادل در حین کاهش وزن شدید مورد توجه قرار گیرد و مقادیر معینی از این گروه غذایی در طول روز به مصرف برسد.

علاوه بر سبزی‌ها، آب نیز در رژیم‌های لاغری اهمیت زیادی دارد، زیرا همان طور که گفتیم کم آبی یکی از دلایل اصلی بروز سنگ کلیه است، بنابراین در صورتی که در حال اجرای یک رژیم لاغری هستید، آب فراوانی بنوشید و مقدار مشخصی از سبزی‌های تازه یا بخارپز را بخورید تا به این ترتیب رژیم کاهش وزن‌، کمترین عارضه را برایتان به دنبال داشته باشد.

پس چه کنیم؟

یادتان باشد که ما تنها به یک جنبه از دردسرهای رژیم‌های لاغری غلط اشاره کردیم، در حالی که آنها مشکلات عدیده‌ای را برای افراد در پی خواهند داشت.

از این‌رو برای کاهش مشکلات یاد شده، نکات زیر را هنگام اجرای رژیم لاغری مورد توجه قرار دهید:

1- برای خود مقطع زمانی مشخصی را در نظر نگیرید، زیرا در صورت طولانی‌تر شدن روند کاهش وزن، برای ادامه ی مسیر ناامید خواهید شد.

2- در رسیدن به هدف تان ثابت قدم باشید.

3- در رژیم لاغری تان از همه گروه‌های غذایی، اما در مقدار مشخص استفاده کنید.

4- به دلیل کم‌کالری بودن سبزیجات، در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید.

5- از آنجا که کاهش وزن و سوختن چربی‌ها، با ایجاد مواد سمی ‌بسیاری همراه خواهد بود تا می‌توانید آب بنوشید.

6- هرگز با هدف کاهش وزن سریع، خود را به دست رژیم‌های لاغری غیراصولی نسپارید.

7- در صورتی که در میان اعضای خانواده‌تان سابقه سنگ کلیه وجود دارد، آن را با مشاور تغذیه‌تان در میان بگذارید تا وی نکات پیشگیری‌کننده را مدنظر قرار دهد.

8- هر چند که رژیم گرفتن به عزم و اراده محکم شما بستگی دارد، اما نوع رژیم لاغری که به عنوان راه‌حل چاقی شما شناخته شده است نیز حایز اهمیت است و نباید به راحتی از آن گذشت و تن خود را به هر برنامه غذایی لاغری غیراستانداردی، با نتایج غیرواقعی سپرد.

دکتر مهرداد اخوان بهبهانی

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.