موسوی: حال چه باید کرد؟

موسوی: حال چه باید کرد؟

بی بی سی : میرحسین موسوی، یکی از رهبران مخالفان دولت در ایران، در تازه ترین بیانیه خود کوشیده است استراتژی و تاکتیک های جنبش اعتراضی موسوم به "راه سبز امید" را روشن کند.

در این بیانیه که روز شنبه ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) منتشر شده، آمده است: "تاریخ به روشنی نشان می دهد که هرگاه حکومت ها خواسته اند به سوی محو تعدد و تنوع موجود در جوامع بشری دست دراز کنند، چاره ای جز متوسل شدن به چهره های ظاهرا گوناگون اما در جوهر یکسان 'استبداد' نداشته اند".

آقای موسوی در بیانیه خود با اشاره به حوادث پس از انتخابات در ایران، وضعیت امروز ایران را حاصل استیلای همین طرز تفکر دانسته و گفته است که بیدار شدن وجدان عمومی، "دستاورد بزرگ" جنبش اعتراضی در این دوران است.

او سپس به طرح این پرسش پرداخته که از این پس "چه باید کرد؟" و کوشیده است توضیح دهد که خواست جنبش اعتراضی موسوم به "راه سبز امید" چیست و از نظر او این جنبش چگونه باید به سمت این خواست حرکت کند.

'چه می خواهیم؟'

آقای موسوی در توضیح اهمیت انتخاب هدف برای جنبش اعتراضی می نویسد: "نیروی عظیمی که ملت ما فراهم آورده، توان آن را دارد که کشور را به سکویی بلند برای جهش به سوی پیشرفت های مادی و معنوی ارزشمند ارتقا دهد و یا در یک آنارشی دراز مدت فرو برد. این که نتیجه حرکت ما چه خواهد بود، تماما به انتخاب درست ما در این مرحله بستگی دارد".

او سپس نوشته است: "برخلاف آنچه دستگاه های تبلیغاتی دولتی سعی در القای آن دارند، این ما هستیم که بازگشت اعتماد و آرامش به فضای جامعه را خواهانیم و این ما هستیم که از هر اقدام تندروانه و خشن امتناع می کنیم".

آقای موسوی هدف خود را "حفظ جمهوری اسلامی"، "تقویت وحدت ملی" و "استیفای حقوق از دست رفته ملت" دانسته و نوشته است که حقوقی که در قانون اساسی برای مردم در نظر گرفته شده است باید بی کم و کاست مطالبه شود.

بر اساس بیانیه آقای موسوی، مواردی چون آزادی برگزاری اجتماعات، ممنوعیت تفتیش عقاید، آزادی مطبوعات و آزادی تدریس زبان های قومی و محلی از جمله این حقوق است که "به راحتی و صراحت" نقض می شود.

'چگونه حرکت کنیم؟'

آقای موسوی در بخش دیگری از بیانیه خود به تاکتیک های مورد نظرش برای ادامه جنبش اعتراضی مخالفان دولت پرداخته و می نویسد که در پاسخ به سئوال 'چه باید کرد؟' تقویت و تحکیم "شبکه اجتماعی خودجوش و توانمندی" را پیشنهاد می کند که "در میان بخش وسیعی از مردم شکل گرفته و نسبت به پایمال شدن حقوق خود معترض است".

او می نویسد: "از مهمترین نقاط قوت این شبکه، شکل طبیعی اجزای آن است. این واحد ها عبارت از گروه های کوچک اما بسیار متکثر از همفکرانی است که در قالب روابط سابقه دار دوستی یا خویشاوندی یا همکاری نسبت به هم آشنایی و اعتماد پیدا کرده اند، به صورتی که انحلال آنها امکان پذیر نیست زیرا به معنای انحلال جامعه است".

آقای موسوی اولین گام در راه حل پیشنهادی خود را چنین معرفی کرده است: "ما ایرانیان، در هر کجای جهان که هستیم، باید این هسته های اجتماعی را میان خود تقویت کنیم... و اگر پیش از این هر دو ماه یک بار همدیگر را ملاقات می کردیم، اینک هفته ای دو بار گرد هم جمع شویم".

او می گوید که این هسته ها می تواند از "همسایگان"، "خویشاوندان"، "شرکت کنندگان در هیأت های مذهبی"، "گروه هایی که با هم ورزش می کنند"، "حلقه همکلاسی ها"، "گروه فارغ التحصیلانی که هنوز دور هم جمع می شوند" یا "همکارانی که با هم صمیمیت یافته اند" تشکیل شود.

به نوشته آقای موسوی، این واحدهای اجتماعی اگر فعالیتی ثمربخش نداشته باشند به تدریج بازدهی خود را از دست می دهند، بنابراین توصیه کرده است که آنها به فعالیت های اعتقادی، اجتماعی، ورزشی، هنری، خیریه و امثال آن مشغول شوند تا "پس از عبور از امواج حادثه و عاطفه" بتوانند به "ایفای نقش تاریخ سازی که از آنها انتظار داریم" بپردازند.

'تعادل طلایی'

آقای موسوی در مورد انتخاب اهداف و روش های جنبش اعتراضی مخالفان دولت، هشدار دیگری هم داده است: "بخش مهمی از توانمندی هایی که اینک در شبکه های اجتماعی ما ایجاد شده است مرهون آن است که شعار و آرمانی مشترک پیدا کرده ایم. 'تعادل طلایی' ویژگی مهم این شعار و آرمان است، به صورتی که اگر بر آن بیفزاییم چه بسا کسانی نتوانند یا نخواهند با آن همصدا شوند و اگر از آن بکاهیم، چه بسا قشرهایی که امیدهای خود را در آن نیابند".

آقای موسوی در پایان بیانیه خود، خطاب به جناح حاکم در ایران پیشنهادهایی را برای خروج کشور از بحران مطرح کرده است.

تشکیل گروه حقیقت یاب در مورد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، رسیدگی به "تقلب های انجام گرفته" در آن و مجازات "خاطیان"، شناسایی و مجازات عاملان و آمران "فجایعی" که در جریان برخورد نیروهای حکومتی با معترضان اتفاق افتاده، تعریف جرم سیاسی و تشکیل هیأت منصفه برای رسیدگی به آن، تضمین آزادی رسانه ها، تضمین حق مردم در تشکیل اجتماعات و منع نظامیان از مداخله در امور سیاسی و فعالیت های اقتصادی از جمله این پیشنهادهاست.

abbas1348 - ایران - اصفهان
اقای موسوئ این جواب قانع کننده ای برای مردمی که از تو حمایت کردند وکشته دادند نیست ایا اگه خودت هم پسر یا دخترت را در این جریانات از دست میدادی باز هم همینطور حرف میزدی .اگه به ناموس و پسر تو تجاوزکرده بودند باز همین بود عکس العمل شما .به حق که بایستی به شیخ اصلاحات(مهدی کروبی)دست مریزاد گفت که باز حداقل از بازی با کلمات خوداری کرده وحقایقی را فاش کرد اگرچه شما همگی در جنایات جمهوری اسلامی در چندین دهه گذشته همکاری داشته اید وحقایق این امر در اینده بر همگان روشن خواهد شد .ولی به شماوامثال جنابعالی توصیه میشودکه نگذارید چهره ای منفور از شما در تاریخ ایران باقی بماند
یکشنبه 15 شهریور 1388

fredoparto - انگستان - آکسفورد
من قیام آقای موسوی را تحسین می کنم که باعث شد خیلی ها را از خواب غفلت و خودفریبی بیدار کند و برای اولین بار تحرکی در صحنه سیاسی ایران در سی سال گذشته بوجود آورد. اما یک سؤال مهم پیش میآید که خود آقای موسوی هم به آن اشاره کرده اند مسأله ابقای حکومت اسلامی است، که من آن را حکومت شتر گاو پلنگ می دانم. سؤال من این است که فرض می کنیم ایشان رئیس جمهور منتخب مردم شدند و حداکثر هشت سال در صدر حکومت باقی ماندند. بعد از هشت سال چه اتفاقی خواهد افتاد. لطفاً به من نگوئید فعلاً این حضرات بروند تا هشت سال دیگر خدا بزرگ است. بعضی ها هم به مثل معروف اشاره می کنند که اگر سیب را بالا بیاندازید هزار چرخ می خورد تا پائین بیاید. این طرز فکر اشتباه محض است و همین طرز فکر بود که سال 57 ورد زبان مردم شده بود که می گفتند بگذار شاه برود هر کسی بیاید بهتر از او خواهد بود که دیدیم اینطور نشد. تغییر کلی سیستم حکومتی یک مملکت مستلزم برنامه ریزی صحیح و دراز مدت است. بنابراین ابقای جمهوری شتر گاو پلنگ از ریشه و بنیان فکر اشتباهی است و اگر ایشان به این عقاید پایبند هستند نباید زیاد دلمان را خوش کنیم.
یکشنبه 15 شهریور 1388

amirgabar - ترکیه - استانبول
چرا حفظ جمهوری اسلامی? این همه شهید و شکنجه, دوباره حفظ جمهوری اسلامی???!!
یکشنبه 15 شهریور 1388

amo danial - نروژ - اسلو
نه چنین اسلامی میتواند با دروغ هزارو چهارصد ساله در سرزمین ایران همزیستی کند و نه ملتی که پرانتز این دروغهای چهارده قرن را بسته باشد میتواند اینده خود را در سازش با این بزرگترین دروغ تاریخ خود بجوید.
یکشنبه 15 شهریور 1388

darius mis - انکلستان - لندن
آقای موسوی این مطالبات مردم ایران است :. 1-جدای کامل دین از حکومت -برچیده شدن سیستم ولایت فقیه . 2-لغو مجازات اعدام . 3-برقراری دموکراسی ( آزادی بیان آزادی عقیده و اندیشه و عمل به آن. 4-آزادی تمام زندانیان سیاسی و متوقف کردن دستگیری وشکنجه مخالفین . 5-حق تشکل واعتصاب برای کارگران و در صورت بیکار شدن .تا آماده شدن کار باید حق بیکاری بهداشت ومسکن رایگان به کارگر وخوانواده اش فراهم گردد. 6-ما خواهان برابری زن ومرد در تمام عرصه های سیاسی-اجتماعی -قضایی واستخدام هستیم .ونیز خواهان آزادی در انتخاب پوشش هستیم . 7-به رسمیت شناختن حقوق تمام اقلیت های قومی در ایران و اداره دمکراتیک محلی از طریق تشکیل نهادهای انتخابی محلی.ما شدیدا با کار برد نیروی قهر به عنوان راهی برای مقابله با مسءله ملی مخالف هستیم . این خواسته ها .بدیهی ترین حقوق ملت ایران است که ج ا در طول 30 سال گذشته مردم را از این حقوق ابتدا‌ءی خود محروم ساخته است. پس ج اسلامی باید برود .
یکشنبه 15 شهریور 1388

peymaneazad - ایران - تهران
جناب آقای موسوی با احترام . من خودم را یکی از این جنبش سبز می دانم و به خاطر این اعتقاد در تمام اعتراضات شرکت کردم بجز اعتراضاتی که در زندان بودم به خاطر جنبش سبز. توجه شما را به چند نکته جلب می کنم:. همانطور که شخصا اطلاع دارید ساختار جنبش سبز امروز ایران بسیار متنوع و پیچیده است اما لااقل از جانب نسل خودم یعنی متولدین دهه 50 می توانم بگویم که این نسل به هیچ وجه خواهان حکومتی به نام اسلام نیست حالا چه جمهوری چه غیر جمهوری. و این به این معنا نیست که ما مسلمان نیستیم یا اسلام گریزیم یا دشمن اسلام و یا چیز دیگه. آقای موسوی شما قبل از هر راهکاری خودتان باید یک باز شناسی از جنبش سبز انجام دهید. آقای موسوی مگر انقلاب چه اتهامی است که نمی خواهید بپذیرید؟ چرا از این کلمه هراس دارید؟. اگر امروز مشخص بشه که شما به دنبال تغییر در اساس حکومت هستید جنبش سبز رو بسیار زنده تر و همه گیر تر خواهید دید.
یکشنبه 15 شهریور 1388

jigili - ایران - تهران
نه موسوی می تونه کاری کنه نه کروبی نه هیچ کس دیگه انتری نژاد میخشو کوبونده سفت و سخت سر جاش نشسته اون خامنه ای بی پدر هم ازش حمایت میکنه ( احمد جنایت می کنه رهبر حمایت می کنه ) کل مطلب همینه
یکشنبه 15 شهریور 1388

hossein1111 - امارات - دبی
abbas1348-ایران-اصفهان . fredoparto-انگستان-آکسفورد. amirgabar-ترکیه-استانبول . بابا از موسوی چه انتظاری دارید؟میخواید تو دهن شیر بیاد بگه مرگ بر جمهوری اسلامی؟خب میگیرن میکشنش ما هم باید بشینیم آزقوره بکشیم بدون رهبر!یکم خداییش فکر کنید!اصل حرف موسوی اینه که باید تا آزادی و پیروزی کامل جنبش رو ادامه بدیم!بقیه حرفا فقط سیاسته!سیاست عقل میخواد!نه هالو بازی!موسوی هم یه سیاستمدار واقعیه!باید حمایتش کنیم!موسوی هم با بعضی از این حرفا از کشته شدنش جلوگیری میکنه چون میدونه مردم به وجودش نیاز دارن!هم اینکه با این کارش جنبش سبز رو به جنبش57 وصل میکنه و با این کار انگ بی کفایتی و دور شدن از آرمان کسایی که اون سالها برای آزادی جنگیدند(ولی متاسفانه نتیجه اش عکس شد و خون اون مردم مظلوم پایمال شد)متهم میکنه و اینطوری راه بهانه ای واسشون باقی نمذاره و ضیفترشون میکنه!بابا اصل قضیه رو بچسبید!یعنی ادامه ی جنبش سبز تا پیروزی!. درود بر رییس جمهور میرحسین موسوی.
یکشنبه 15 شهریور 1388

665+1 - امریکا - جهت
فقط افشاگری کن شما سی سال از همه چیز خبر داری از.کروبئ کمتری بریز بیرون از دلت عمر کوتاه است و همه رفتنی
یکشنبه 15 شهریور 1388

hossein1111 - امارات - دبی
darius mis - انکلستان - لندن. دوست عزیز میرحسین موسوی و کل جنبش سبز هم هدفش همین است و مطمین باشید که برای پیروزی ما مجبوریم که یک سری مراحل را بگذرونیم و در نهایت به خواسته هامون که همونی بود که شما خیلی قشنگ گفتید خواهیم رسید به امید خدا !!!‌. به امید ایرانی سبزتر از همیشه !!!. موفق باشید !!!
یکشنبه 15 شهریور 1388

hossein1111 - امارات - دبی
abbas1348-ایران-اصفهان . نمیشه همه کارا رو یک نفر بکنه!اینا با هم توافق کردند و هر کس یک وظیفه ای داره!‌میر حسین وظیفه ی رهبری و سیاست گذاری تا پیروزی.مهدی کروبی وظیفه ی رو کردن دست حاکمان و تضعیف و تقبیح آنها در جامعه و در نتیجه تضعیفشون و محمد خاتمی پیگیری مسایل از جنبه های قانونی و دینی در داخل و خارج و جنبه ی حمایت حقوق بشری جنبش. زنده باد رییس جمهور میرحسین موسوی
یکشنبه 15 شهریور 1388

shahadat - آلمان - برن
ا-اعتراف به شکست 2ـعذر خواهی از ملت 3-عذر خواهی از دولت 4-پاسخ دندان شکن به دنیا با دست بوسی زعیم عالیقدر 5ـ اعلام حمایت با تمام اموال از دولت 6ـ پرداخت دیه شهدای بسیج 7- نوشتن توبه نامه 8ـ خودکشی
یکشنبه 15 شهریور 1388

elyas0121 - ایران - مازندران
fredoparto - انگستان - آکسفورد . من مطمئن هستم اصلا اقای موسوی این جمهوری اسلامی رو قبول نداره. ولی نمیتونه رسما اعلام کنه چون دیگه نمیزارن وجود داشته باشه اون قانون اساسی خمینی رو بهونه کرد تا بتونه دوام داشته باشه وزهرشو بریزه چون میدونه اکثر طرفداراش اصلا با انقلاب مشکل دارن.
یکشنبه 15 شهریور 1388

marde syasat - فرانسه - پاریس
همه با هم بگویم جمهوری اسلامی باید برود . هر روز باید گفت .فکر نکنم توقع زیادی باشه.
یکشنبه 15 شهریور 1388

nahiliتهران - ایران - تهران
جناب آقای موسوی . درکمال ادب و احترام بایستی به عرض برسانم که من و امثال من نظامی تحت جمهوری اسلامی که در آن هزارن نیرنگ و دروغ است نمی خواهیم . ما آزادی و صداقت می خواهیم . ما در تظاهرات ها شرکت نکردیم و کشته ندادیم که باز هم سایه این نظام بر سره ما باشد . به امید روزی که نظام تغییر کند و همه آخوندها را روی چوبه دار ببینیم.
یکشنبه 15 شهریور 1388

khalije hamishe fars - ایران - خارگ
سی سال درجا زدین حلا میخواین یک شبه جبران کنید سرعت زیاد خطرناکه پیاده شین همه با هم میریم پله پله ارام و بدون خشونت با همدلی و همصدایی هموطن عزیز ...ما باید سعی کنیم کمترین هزینه ها رو داشته باشیم اول دولت دزد و دروغ رو استیضاح کنیم بعد هم اصلاح و اجرای دقیق و کامل قانون اساسی...راه سبز امید...موفق باشید...
یکشنبه 15 شهریور 1388

amirgabar - ترکیه - استانبول
hossein1111 - امارات - دبی- باهات موافقم اما امیدوارم که سیاست می کند!!
یکشنبه 15 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان . shahadat - آلمان - برن. من یکی خوشحالم که شما میایید تو این سایت یک کمی کی خندیم با نظراتتون . بعدش هم بین دوستان جنبش سبز کمی اختلاف افتاده بود با وجود شما دیگه نگرانی نداریم
یکشنبه 15 شهریور 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
بچه ها به این حرفهای میر حسین در مورد دین هم خوب توجه کنین ببینین چه اشاراتی کرده(مردم ما اینک با پوست و گوشت و استخوان خود دریافته‌اند که تنها راه همزیستی مسالمت‌آمیز سلیقه ها و گرایش‌ها، و اقشار، اقوام، مذاهب و ادیان گوناگونی که در این سرزمین پهناور زندگی می‌کنند اذعان به وجود تنوع و تعدد شیوه‌های زندگی و اجتماع بر کانون آن هویت دیرینه‌ ای است که آنان را به یکدیگر پیوند می‌زند، اگرچه فهم‌های ضعیف و باژگونه از دین هضم نکنند که این اذعان نه بدان معناست که اسلام ناب دین حق و آئین خاتم و صراط مستقیم نیست، بلکه یعنی اجباری در دین وجود ندارد، به درستی که راه از بیراهه بیان شده است)میر حسین اینجا میگه اجباری در دین وجود د نداره پس هر کسی میتونه دینش رو ازادانه انتخاب کنه این جای خودش جای تحسین داره دوستانی که میگن اسلا م نمیخوایم حرفای مییر حسینو با دقت بخونین میفهمین خواسته میر حسین دقیقا چی هست . در ضمن شهادت خان برو بی مزه گیهاتو تو سایت رجا و فارس بپراکان که اینجا بیمزه گیات خریدار نداره
یکشنبه 15 شهریور 1388

arshia83 - اکراین - کیف
اقای موسوی عزیز مشکل مردم ایران احمدی نژاد نیست .جمهوری اسلامیه.لول
یکشنبه 15 شهریور 1388

M.A. SABOUR - فرانسه - پاریس
جناب اقای موسوی در پی بیش از بیست سال اغمائ سیاسی اینک همان میگوید که سازمانهای تحت پیگرد در دوران نخست وزیری خود ایشان میگفتند
یکشنبه 15 شهریور 1388

fredoparto - انگلستان - آکسفورد
دوستانی که اعتقاد دارند آقای موسوی، که خود من هم به او رأی داده ام، مجبور است دست به عصا راه برود چون جانش بخطر می افتد، قابل قبول نیست. اولاً میلیونها نفر به او رأی دادند که این سیستم خودکامه و جنایتکار را ریشه کن کند اما برای رسیدن به این هدف راه سختی در پیش است، مهم نیست چه اتفاقی می افتد. اگر قرار بود همه چیز طبق بر وفق مراد باشد، کلمه مبارزه دیگر معنائی نداشت. ما نمی خواهیم وقایع سال 57 تکرار شود وقتی امام امت همه چیز را مساعد دید و خطری احساس نکرد با سلام و صلوات قدم مبارکش را در خاک ایران گذاشت و عده ای گدا و گرسنه را به اسم متدین به نان و نوائی رساند. حالا بماند که با حمایت غارتگران ایران این کار عملی شد. دوماً اگر رژیم قصد داشت ایشان را از میان بردارد تا حالا این کار را کرده بود چون هنوز خطر آنچنانی برای آنها ندارد. البته منتظر فرصت مناسب هستند. بنابراین ایشان نباید از چیزی هراس داشته باشد. امیدوارم آقای موسوی فردا موضوع دیگری را مطرح نکند و آب پاکی را روی دست طرفدارانش نریزد. با امید به این که دوستان این انتقاد مرا حمل بر مخالفت با جنبش بر حق آقای موسوی قلمداد نکنند.
یکشنبه 15 شهریور 1388

sourena1b - ایران - ایران
یکی این شهادت رو بگیره با باتوم خفه کنه
یکشنبه 15 شهریور 1388

ADNAN ŞENSES - امریکا - فولرتون کالیفرنیا
حالا باد ریشتو بتراشی و کراواتتو ببندی و از ایران بر و وایسی جلوی جمهوری اسلامی. به امید الله .
یکشنبه 15 شهریور 1388

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی. موسوی جان، ما جمهوری اسلامی نمیخواهیم. ما جمهوری ایرانی میخواهیم. اگر هدف شما حفظ نظام جمهوری اسلامی است، بیزحمت بیشتر از این ملت را الاف نکنید و بگذارید ملت خودش راهش را پیدا کند.
یکشنبه 15 شهریور 1388

katrina - اسکاتلند - گلاسکو
دوستان عزیز این یارو {شهادت }فقط ماموریتش اینکه رو خط اعصابمون بیاد پس لطفا نه کامنتهای مزخرفش رو بخونیم نه جوابش رو بدیم - مرسی-نابودباد حکومت اسلامی با جیره خوارهای عقده ایش-
یکشنبه 15 شهریور 1388

abdolla - ایران - قم
خجالت بکش سید.بر خلاف حرف آقا حرف نزن.نظام مقدس مارو با این اراجیف نمی تونی زیر سوال ببری....
یکشنبه 15 شهریور 1388

abdolla - ایران - قم
تا قسمت 7 با shahadat - آلمان - برن کاملا موافقم.ممنون از پیشنهاد خوبت
یکشنبه 15 شهریور 1388

anita14 - هلند - دهانهاخ
شهادت خفهشو مادرت به عزات بشینه از ...نت خبر داری وقتی میایی اینجا برو خجالت بکش
یکشنبه 15 شهریور 1388

kamran1011 - آمریکا - سان فرانسیسکو
دوستان عزیز ، موسوی و ما باید الان فکرمون قدرت دادن به مردم باشه ، و بعد باید به فکر عوض کردن این‌ها باشیم ، ما دارد اولمون اینه که مردم قدرت داشته باشند ، نه اینکه حکومت عوض شه ، ولی‌ با اولی‌ ، و با ری مردم دومی‌ به وجود میاد . ولی‌ دومی‌ الان اصلا عملی‌ نیست ، شرایط رو ببینید ؟ الان اگه حرفش هم زده شه ، یون وقت که اینها به اتهام انقلاب مخملی جدی جدی، میتوانند همه را بکشند < به این میگویواند سیاست ،. موسوی با پنبه داره سر این‌ها رو میبرد . اگر به انقلاب‌های دیگر نگاه کنید ، میفهمید که موسوی مشغول چه کاری است .
یکشنبه 15 شهریور 1388

kamran1011 - آمریکا - سان فرانسیسکو
در ضمن ، فقط خود موسوی رو نمیکشند ، همه ی طرفدراش رو هم میتوانند و بهونه دارند که به تیر بکشند . اگه دفعهٔ قبل نتونستند همه را به تیر ببندند ، به دلیل این بود که مسالمت آمیز بودن تظاهرات کاملا به همه آشکار شده بود . اگه همان روز‌ها نهضت حرف از تغییر حکومت میزد ، ظرف ۲ روز همرو به رگبار میبستند . ما هنوز آماده نیستیم برای مقابل ی نظامی با آنها .
یکشنبه 15 شهریور 1388

roya123 - ایران - ایران
shahadat - آلمان - برن . این را برای رییس جمهور دهاتیت محموتی نوشتی!!!!. لشکر فداییان رهبری: خیلی عقب افتاده و عقده ای هستی باز اون نیم مخ (نیم رخ)نکبت یه نفر با چندتا آی دی بود که یه نگاهی می شد به کامنت هاش بندازی ولی با دیدن کامنت های تو حال آدم به هم می خوره نمی شه تا آخرش بخونی//تو که با یه لشکری هستی در همین حد می تونی کامنت بذاری؟؟؟؟؟؟
یکشنبه 15 شهریور 1388

sosol - ایران - نیشابور
sourena1b - ایران - ایران . . عزیزم با باتوم کارهای بهتری میشه باهاش کرد به هر جال واقعا سایت اینو کم داشت خوبه که هست
یکشنبه 15 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
fredoparto - انگستان - آکسفورد ! فراموش نکنید موسوئ هم یکئ از اقشار مردمه, متاسفانه ماها اینو متوجه نیستیم که, این مردم هستن که بوجود اورنده یک شیوه و راه هستن. این جنبش به چه شکلئ باید پیش بره? این ما هستیم که مشخص میکنیم !
یکشنبه 15 شهریور 1388

tootoo - ایران - شیراز
مرسی daruis mis کاملا درست گفتی>جمهوری اسلامی باید برود
یکشنبه 15 شهریور 1388

123esfand - ایران - تهران
مسوی همان حرفی را میزند که تو برادر عزیز میزنی تنها غالب کلمات فرق دارد من خود شخصا مخالف ولایت وقیح هستم ولی اگر تمام اصول قانون اساسی به یک اندازه مورد نظر باشد جایی برای دیکتاوری وقیح باقی نمیماند ولی در هر شرایطی فراموش نکنید که تمام درد ورنج این کشور از سپاه است مردم قبلاز هر چیزی باید خواهان انحلال این مایع فساد باشند اگر سپاه از میان برداشته شود بسیاری از مسیل کشور حل است بایید همه فشار هارا به روی انحلال سپاه بگزاریم
یکشنبه 15 شهریور 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
ختم کلام است این کلام.جمهوری اسلامی(همان اسهالی)از ریشه و بن باید کنده و ملاها در سیاست و امور کشوری هیچ دخالتی نباید بکنند چون طی 30 سال نشان دادن چه ...ی به کشور زدن و بجز جنایت و تجاوز و دزدی و بیناموسوسی و مفتخوری و ...ه خوری اظافی هیچ هنر دیگری ندارن.
یکشنبه 15 شهریور 1388

اینترنت ندیده - ایران - ایران
abdolla - ایران - قم. اون قدیما لاتا به ذکر خودشون میگفتن عبداله تو کتابهای فرهنگ عامیانه نگاه کن ای برده!!!!!!
یکشنبه 15 شهریور 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
jigili - ایران - تهران شما بگو پس چه باید کرد. موضع شما جز تضعیف قدرت مردمی چیزی نیست. با لاخره بر ظلم پیروز خواهیم شد ولی نه با طرز فکر شما.
دوشنبه 16 شهریور 1388

kamran1011 - آمریکا - سان فرانسیسکو
پرویز جان ، تند نرو ، بذار باهم برویم . این آرزوی همه ی ما است ، ولی‌ از آرزو تا واقعیت راه هست ، این راه هم فقط با فکر ، و ذکاوت و اتحاد قابل طی‌ شدن هست ، نه با دعوا و تفرقه افکنی ، کاری که شهرام همایون و امثال آن دارن میندازن به این جنبش .هیچ کس به مانند شاهی‌ها نمی‌توانست بین جنبش مردم جدایی بی‌ اندازد ، واقعا خامنه ی باید دست شهرام همایون رو ببوس .
دوشنبه 16 شهریور 1388

khodemanitar - اسکاتلند - ابدین
تساوی. ازادی. جمهوری ایرانی. یعنی چیزیی که بر طبق رای گیری 70% مردم می خواهند. 30% هم باید بفهمن که رای با اکثریت مردم یعنی دمکراسی. نماز و روزه تون به جا بیارید ولی کار به بقیه نداشته باشید. سیاست هم مال سیاستمدار واقعی است نه مال ملا.
دوشنبه 16 شهریور 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
من مطمئن هستم ادم فروش و مزدوران زیادی که از این نظام جانی و خیانتکار دستمزد میگیرند که جنبش اخیر مردم و اتش زیر خاکستر را به بیراهه بکشانن. در همین سایت اخیرا کسانی کامنتهای بظاهر مخالف رژیم میگذارن و با ایجاد شک و شبهه به کسانی که حد اقل در جو خفقان فعلی توانسته اند واقعیات را بیان کنند توهین می کنند و قصدشان تضعیف قوای مردمیه ضد حکومت استبداد جمهوریه لجنی خامنه ایست. ما از هر شخصی و هر حزبی که شجاعانه و بدون ترس بتواند حرف دل مردم مظلوم را در این شرایط بزند باید دفاع کنیم و برای رسیدن به ایرانی ازاد گام به گام پیس بریم. درود بر تمامی مبارزین و حقیقت گویان. براندازی استبداد اسلامی حاکم نیاز به افشا گری و رسوائی توسط همین اقایان دارد.
دوشنبه 16 شهریور 1388

easy_busy - مالزی - کوالالامپور
زنده باد موسوی!‌
دوشنبه 16 شهریور 1388

لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان
shahadat - آلمان - برن . این مزخرفات چیه میگی؟. خودکشی برای چی؟. در اسلام خودکشی گناه کبیره هست مرد مومن
دوشنبه 16 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
***متاسفم که بعضی کاربران نظر شخصی خودشان را بنام نظر تمام ملت یا نظر نسل امروز ایران جا میزنند. من به عنوان یکی از اعضای شبکه راه سبز امید با تمام مواضع آقای موسوی موافقم و از آن دفاع میکنم
دوشنبه 16 شهریور 1388

kaman - ایران - ایران
shahadat - آلمان - برن اتفاقا :1عذر خواهی همان زعیم عالیقدر!!!!! از ملت 2استعفای همه جانیان از جمله.....!!!از تمام سمت ها و انسانیت
دوشنبه 16 شهریور 1388

سکوت - ایران - تهران
درود به هم خوبان. الان یه خبری خوندم با این مضمون تو سایت سیمرغ : ((به تازگی یک فرستنده محلی در محدوده شهرک وردآورد و گرمدره کرج، اقدام به پخش موسیقی غیر مجاز و مبتذل!!! روی یکی از فرکانس‌های رادیو البرز کرج کرده است. پخش این آهنگ‌ها در حدی است که امواج رادیو البرز کرج را تحت‌الشعاع قرار داده و بجاست متولیان صدا و سیما اقدام اساسی در راستای خنثی کردن این توطئه انجام دهند. ))) . مبتذل همه که میدونید یعنی چی دختر بندر لبتو جون به لم کرد به خدا. منظور به آهنگ و این حرفا نیست اگه همچین چیزی هست و شدنی چه طوری میشه اقدام کرد تا از این طریق دهنی از این حر..اده‌ها سرویس بشه و در ضمن به عامه مردم بهتر خبررسانی بشه اینجوری اونایی که به واقع بی‌خبرن بیشتر و درست‌تر آگاه می‌شن ای کاش جدی گرفته بشه اگه کسی اطلاعاتی داره لطفاْ راهنمایی کنه.
دوشنبه 16 شهریور 1388

zhilla - ایران - تبریز
دوستان عزیز خواهشن اگه در مورد سیاست و علم وگفتار سیاست چیزی نمی دوننین همینجوری کامنت نزارین اگه کامنت نزارین می میرین؟ شماها خودتون نمی دونین چی می خواین یه روز میگین آخوند نمی خواهیم از سران انقلاب نمی خواهین پس چه کسی رو می خواهین کسیکه ما نمشناسیم و نمی دونیم کی هست کسی باید پشتوانه ملت باشد که ملت اونو بشناسن اگه کسی رو سراغ دارین بگین تا مردم داخل ایران تکلیفشونو بدونن. . .
دوشنبه 16 شهریور 1388

chkavak - ایران - تهران
این که سوال کردن ندارد باید همه قیام کنیم و بساط این حکومت نامشروع را بطور کامل بر هم بریزیم و از بین ببریم و تمام ملاها و ریزه خواران مزدور را اعدام کرده و پس از آن یک رفراندم برگزار کنیم تا سرنوشت سیاسی کشور را تعیین نمائیم و به دور از این دین کثیف سیاسی زندگی کنیم.
دوشنبه 16 شهریور 1388

Aryan33 - انگلیس - لندن
بخور بخور . موسوی یه زنگ به احمدی بزن ازش بپرس سوالتو. هرچی باشه همه دیگه فهمیدن همتون از یه قماشید. عرب دوست وضد ایرانی.
دوشنبه 16 شهریور 1388

123esfand - ایران - تهران
با درود به موسوی کروبی خاتمی هامی راه سبز ازادی. یک بار با هو جنجال بی هدف در سال 57 چنین کردیم اکنون سی سال است که تاوا ن ان ندانم کاری را میدهیم فکر نمی کنید که بس باشد . بیایید در شرایط احساسی تصمیم گری نکنیم گام به گام خواسته معقولی را مطرح و در راستای عملی شدن ان پافشاری کنیم .وسپس خواسته بعدی را مطره کنیم اکنون به عنوان اولین خواسته انحلال سپاه را که همه گرفتاریهای کشور به واسطه زیاده خواهیهای انهاست را مد نظر قرار دهیم وبر عملی شدن ان پافشاری کنیم .سپاه این سرطان بد خیم در حال بلعیدن کشوراست برای نجات کشور کاری بکنید.
دوشنبه 16 شهریور 1388

manenarenji - المان - اسن
بابا یکی نیست به این شهادت بگه خ...ه.
دوشنبه 16 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.