واکنش ها به لغو مراسم احیا در آرامگاه آیت الله خمینی

واکنش ها به لغو مراسم احیا در آرامگاه آیت الله خمینی

براساس گزارش ها لغو مراسم شبهای احیا در آرامگاه آیت الله خمینی واکنش هایی را به همراه داشته است.

ناصر قوامی، رئیس کمیسیون قضایی مجلس ششم در واکنش به این خبر گفته است: "برنامه های دقیقی در مرحله اول برای حذف هم فکران، همراهان و شخصیت هایی که دقیقا در خط فکری امام بودند، وجود دارد".

عماد افروغ، نماینده سابق مجلس هم گفته است: "باید کسانی را زیر سوال برد که احتمالا برای لغو برنامه حرم فشار آورده اند که این حکایت از وجود جریانی مغایر با اندیشه های امام دارد".

به گفته بسیاری از ناظران لغو این مراسم را نمی توان منطبق با اندیشه های آیت الله خمینی دانست زیرا به گفته آنها او به نظر و تمایل مردم اعتقادی عمیق داشت.

حسن شریعتمداری، صاحب نظر در مسائل مذهبی، معتقد است که در گذشته این عدم تحمل نسبت به گروه های غیر خودی بود، اما بعد از انتخابات ریاست جمهوری قواعد بازی در صحنه سیاسی ایران به هم خورده و شرایط به گونه ای دیگر شده است.

آرامگاه آیت الله خمینی به مدت ۲۰ سال در ماه رمضان محلی برای برگزاری مراسم شب های احیا بود و هر سال جمع کثیری از مردم با حضور در این محل و انجام مراسم این شب، به سخنرانی های سخنرانان گوش می دادند.

در سال های گذشته محمد خاتمی و علی اکبر ناطق نوری از سخنرانان ثابت این مراسم بودند.

'فشار'

در روزهای اخیر در بعضی از وب سایت های حامیان میرحسین موسوی احتمال شرکت گسترده مخالفان به نتایج انتخابات در این مراسم مطرح شده بود.

به گفته برخی از ناظران، لغو مراسم مذهبی که به مدت ۲۰ سال بدون وقفه در آرامگاه آیت الله خمینی در ماه رمضان برگزار می شده، تنها به دلایل سیاسی صورت گرفته است.

با توجه به این که برخی از سایت های اصولگرا ابراز نگرانی کرده بودند که از تریبون این مراسم مذهبی برای بیان مخالفت ها استفاده شود، این سوال مطرح می شود که آیا مسئولین از حضورگسترده معترضان در این مراسم نگران بودند؟

صادق زیبا کلام، تحلیل گر مسائل سیاسی با اشاره به حضور آقای خاتمی به عنوان یکی از سخنرانان و با توجه به شمار زیاد شرکت کنندگان در این مراسم، احتمال این که در این مراسم شاهد شعارهایی در مخالفت با دولت فعلی باشیم را دور از انتظار نمی داند.

با توجه به این که مسئولیت آرامگاه آیت الله خمینی با نوه او حسن خمینی است و با توجه به موضع گیری های اخیر حسن خمینی از جمله عدم شرکت او در مراسم تنفید ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و یا حضور نیافتنش در آرامگاه آیت الله خمینی به همراه هیات دولت، این سوال مطرح می شود که چگونه حسن خمینی با لغو این مراسم موافقت کرده است.

حسن شریعتمداری، صاحبنظر در مسائل مذهبی، معتقد است که این اقدام نوه آیت الله خمینی خود نشانه ای است از اعتراض به سیاست فشار.

به گفته آقای شریعتمداری، حسن خمینی دو راه داشت؛ یا باید پافشاری می کرد که این مراسم با همان سخنرانان برگزار شود، که در این صورت با حضور آقای خاتمی احتمال بروز برخوردهایی وجود داشت و یا این که مراسم را لغو کند. ظاهرا آقای خمینی راه دوم را انتخاب کرد.

همزمان با انتشار خبر لغو برگزاری مراسم احیا در آرامگاه آیت الله خمینی، برخی از خبرگزاری ها به نقل ار رئیس ستاد برگزاری نماز عید فطر شهرداری تهران خبر داده اند که نماز عید فطر امسال در مصلی تهران برگزار نمی شود و دلیل این امر انجام فعالیت های عمرانی و ساخت و سازهای داخل محوطه مصلی اعلام شده است.

به اعتقاد ناظران، معترضان که تاکنون دولت از دادن مجوز رسمی برای تجمع آنها خودداری کرده و هر گونه تجمع غیر رسمی آنها نیز با برخورد شدید نیروهای امنیتی روبر و شده است، بر این باورند که باید برای ابراز مخالفت با دولت و اعترض به نتایج انتخابات از هر فرصتی استفاده کرد.

شاید صحبت های اخیر مهدی کروبی آن طور که بیشتر سایت های خبری نزدیک به اصلاح طلبان در ایران گزارش داده اند در همین راستا باشد که گفته است: "شما در روز قدس نیز بار دیگر قدرت مردم را خواهید دید و متوجه خواهید شد مردم از چه فکر و اندیشه ای حمایت می کنند، زیرا مردم به قول شما خودشان می فهمند و درباره آنچه روی داده داوری می کنند".

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
ترس برادر مرگ است. وای که اونم چه مرگی. ظلم پایدار نبوده و نیست و ایران ازاد خواهد شد . وای بر مردمی که حق کشی کردند و در کنار ملت مظلومشان نبودندو جوابی برای فرزندانشان نداشتند و در چشم دیگران نوکر و غلام و جیره خوار و مزدور و برادر کش همیشه بیاد خواهند ماند.
یکشنبه 15 شهریور 1388

سیاوش ایرانی - ایران - ایران
حسنی ما که میدونستیم اما دیدی که تخم بابات نیستی؟؟
یکشنبه 15 شهریور 1388

fall - ایران - تهران
نظری ندارم . بیایین واستون یه جوک بگم با هم بخندیم که البته خیلی هم بی ربط نیست . البته ببخشین اگه بی تربیتیه ولی خب جوکه دیگه !. یه روز یه خبرنگاره داشته گزارش تهیه می کرده درباره میزان مصرف پروتیین روزانه و سوالش از مردم این بوده که شما در روز چقدر پروتیین مصرف می کنید ؟. هر کی یه جواب می داده . یکی میگه روزی 100 گرم . اون یکی می گه روزی 50 گرم و خلاصه جوابها همه بین 50 تا 200 متغیر بوده . خلاصه می زنه و از یه آخونده می پرسه : حاج آقا شما در روز چقدر پروتیین مصرف می کنید ؟. آخونده می گه روزی 2 یا 3 کیلو !!. گزارشگره تعجب می کنه و می گه روز 2 یا 3 کیلو !!؟ چطور ممکنه !؟. در همین حین تا اخونده می یاد جواب بده یه موتوریه از اونجا رد می شه و رو به آخونده داد می زنه و می گه : فلانم تو گلوت !. آخونده می گه :‌بفرما این 250 گرمش !!!!
یکشنبه 15 شهریور 1388

lamasab - آلمان - هامبورگ
یاد اون موقعها افتادم که تو زنگ تفریح مدرسه امور تربیتی و بچه چاقالای دورش خفتمون میکردن که بریم مراسم نماز شرکت کنیم که علاوه بر ثواب اخروی، نمرات دینی، قرآن، انضباط رو هم مثل نتایج شمارش آرای ا.ن کلی‌ ترقی‌ میداد. یا تو دانشگاه کلاسارو تعطیل میکردن و کیف، کتبامونو گرو نگاه میداشتن که بریم مقعد امام و برگردیم و وسط راه جیم نزنیم. یه بارم بعد از یه مسابقهٔ دو با همون لباسی ورزشی بردنمون نماز جمعه، ایندفعه لباسای خودمونو تو سالن ورزشگاه آزادی ضبط کردن که جیم نشیم. ببین به چه بدبختی افتادن که نماز خوندن و مقعد امام رفتن رو قدغن میکنند.. حالا هی‌ یه سری دستمالکش به خاطر یه تیکه استخون که جلوشون بندازن بیان اینجا کامنت بزارن که ماست، سیاهه. ولی‌ آقایون مزدور؛ خر خودتونید.
یکشنبه 15 شهریور 1388

amin7777 - انگلستان - منچستر
SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر . . بابا هرچی که ما میخواستیم بگیم که تو گفتی که ، یه فرصت هم به ما بده همشهری.
یکشنبه 15 شهریور 1388

mamalporru - ایران - شیراز
حکومتی که با دروغ برسرکار بیاد باید با شمشیر حفظ شود و جز اجبار و زور چیزی از آن عاید مردم نمی شود! . مرگ بر دیکتاتور.
یکشنبه 15 شهریور 1388

بابک - ایران - سبزوار
رژیم سرکوبگر ترسو و بزدل
یکشنبه 15 شهریور 1388

negaran - ایران - اصفهان
یادش بخیر در مراسم سالگرد حضرت امام(ره) از همه جناح‌ها دعوت می کرد تا خط امام با همه فرزندانش و پیروانش گرم و پر شور باقی بماند. انسان گاه گمان می‌کند، اگر جای خالی رهبری پس از امام پر شد، ولی هنوز جای خالی احمد آقا در ایران در کنار مسئولان پر نشده است.
یکشنبه 15 شهریور 1388

aspiran - ایتالیا - میلان
بیچاره سید حسن خمینی دلش به یک افتابه داری قبر خمینی خوش بود که انهم امسال اینجوری شد . حالا اگر یکروز خط امام راببندند چی میشه اتوبوس ها از کدام مسیر میرن توپخانه
یکشنبه 15 شهریور 1388

irani bidar ast - هلند - اترخت
مرگ بر استبداد اخوندی و جمهوری اسلامی.
یکشنبه 15 شهریور 1388

TOMAHAWK - ایران - شیراز
با سلام..اولین نظرم رو متبرک می کنم به لینک تصنیف جدید استاد مبرز آواز ایران،محمّدرضا شجریان:زبان آتش و آهن. ...
یکشنبه 15 شهریور 1388

sosol - ایران - نیشابور
شهادت کجایی ؟ بی تو صفا نداره به کی فحش بدم ؟
یکشنبه 15 شهریور 1388

shahadat - آلمان - برن
به گمانم امسال اگر روز قدس برگزار نشود بهتر است برای نظام
یکشنبه 15 شهریور 1388

TOMAHAWK - ایران - شیراز
ساعتی با استاد آواز ایران؛محمدرضا شجریان..امشب یکشنبه 15 شهریورماه 88 ..ساعت 10 به وقت تهران..برنامهء دو روز اول صدای آمریکا(مصاحبه استاد به طور مستقیم از آلمان)
یکشنبه 15 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
قابل توجه دوستانی که فکر می کنند دیگه فایده ای نداره ادامه جنبش . می بینید که حتی تمام مراسم مذهبی خودشون رو دارند کنسل می کنند . قدرت مردم از اونی که خودمون فکر می کردیم ظاهراً بیشتره
یکشنبه 15 شهریور 1388

amo danial - نروژ - اسلو
نه چنین اسلامی میتواند با دروغ هزارو چهارصد ساله در سرزمین ایران همزیستی کند و نه ملتی که پرانتز این دروغهای چهارده قرن را بسته باشد میتواند اینده خود را در سازش با این بزرگترین دروغ تاریخ خود بجوید.
یکشنبه 15 شهریور 1388

قلدر - ایران - تهران
عیبی نداره این نشانه ی اینه که حکومت به شدت از ما می ترسه اینا نمی خوان این مراسم ها رو برگذار کنن تا مردم دوباره به اوج خود بر نگردند و آبروشون رو ببرن اینا می خوان کم کم فکر موسوی و تظاهرات ها و انتخابات رو از ذهن مردم پاک کنن ولی نمی تونن اگه تا 2 سال دیگه هم برگذار نکردن ما هرگز از ذهنمون پاک نمی شه و همیشه از فرصت استفاده میکنیم
یکشنبه 15 شهریور 1388

ballotak - انگلستان - لندن
بعید میدونم این مراسم لغو بشه! از اونجایی که تعداد افراد شرکت کننده در این مراسم هیچ نکته تبلیغاتی برای نظام نداره پس این مراسم میتونه با حداقل شرکت کننده هم برگزار بشه. بنابراین احتمالا این اخبار برای کاهش جمعیت هست و ممکنه چند ساعت به شروع مراسم افطار (بطور کاملا محدود مثلا فقط از طریق روزنامه کیهان) اعلام کنند که مشکلات عمرانی برطرف شده و مراسم برگزار میشه!!! این فقط یه حدسه!!!!
یکشنبه 15 شهریور 1388

keykhosro - ایران - شیراز
جنبش سبز مخالف اصل حکومت دینیه و این مراسمات مذهبی تنها راهیه برای اعلام نظر مخالف با حکومت به امید روزی که دین در قلبها جای داشته باشه نه بر اریکه قدرت و بر سر پیشانی مدیران
یکشنبه 15 شهریور 1388

zizigo0l0o - سوید - مالمو
لعنت به روحه خمینی و 12 امام
یکشنبه 15 شهریور 1388

nazi4353 - ایران - آبادان
خدایا می شه تا قبل از 22بهمن مزه انقلاب واقعی مردمی رو بچشیم به امید پیروزی .
یکشنبه 15 شهریور 1388

لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان
چه مانور خبری انجا میشه به دروغ در صورتی که فقط تعمیرات موجب لغو مراسم شد. ما سعادت نداشتیم
یکشنبه 15 شهریور 1388

amo danial - نروژ - اسلو
قسمت یکم: از جمله سخنرانی های خمینی در سالروز تولد پیامبر اسلام..30 اذر 1363 (پیغمبر برای همین امد که جنگ کند و ادم بکشد.قران هم میگوید بکشید.بزنید و حبس کنید. انهایی که میگویند اسلام نباید ادمکشی بکند ادمهای نفهمی هستند که معنی اسلام را نفهمیده اند. یوم الله روزی است که خداوند تبارک و تعالی برای تنبیه ملتها یک زلزله ای را وارد میکند یک سیلی را وارد میکند و به مردم شلاق میزند که ادم شوید. یوم الله روزی است که امیرالمومنین شمشیر میکشد و 700 نفر از خوارج را یکی بعد از دیگری گردن میزند.
یکشنبه 15 شهریور 1388

amo danial - نروژ - اسلو
قسمت دوم.( یوم الله روزی است که رسول الله فرمان میدهد که فلان طایفه را از بین ببرید یا فلان خانه را اتش بزنید. شما اقایان علما چرا ایات رحمت را در قران مجید میخوانید و ایات قتال را نمیخوانید؟ چرا ان طرفی را میگیرید که به اصطلاح خودتان رحمت است.ایات قتال با مشرکین هم رحمت است. اینکار که میکنید مخالفت با خدا است. و از این رحمت هایی که خودتان هم گاه به گاه میکنید دست بر دارید)
یکشنبه 15 شهریور 1388

remoni - هلند - آمستردام
لشگر فداییان رهبری ایران.وقتی‌ با کوشش مردم به توالت عمومی تبدیل شد سعادت نصیبت میشه. فقط ‌اش الو یادت نره که زیارتت قبول نمی‌شه.تازی پرست .... زاده.پاینده با د میهن آری از خود فروش مذهبی‌
یکشنبه 15 شهریور 1388

paradisemail - ایران - کرمان
این از مکر خامنه ای تا مخالفا رو سرکوب کنه (به زودی خبر فوت سید حسن خمینی رو هم میشنویم)
یکشنبه 15 شهریور 1388

قلدر - ایران - تهران
شهادت چی کم آوردی می ترسی اربابت با کودتا نابود بشه؟ احمدی نژاد رو روز قدس نابود می کنیم حالا می بینی
یکشنبه 15 شهریور 1388

h1978 - سوید - گوتنبرگ
به اطلاع کلیه هموطنان میرسانیم : به علت ترکیدن لولهای فازلاب شهر طهران امسال مراسم روز قدس برگزار نمیشود.
یکشنبه 15 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
sosol - ایران - نیشابور!! چقدر خندیدم, حتما رفته سره مقبره اقا . دست به اب
یکشنبه 15 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
fall - ایران - تهران,,, h1978 - سوید - گوتنبرگ!! وائ مردم از دست شما 2تا از خنده
یکشنبه 15 شهریور 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان راست میگی سعادت اینو نداشتین که فحش و لعنت مردمو بشنوید . خودتونو نزنید به ...یت که خوب میدونید چه ابروئی از شما جانیان میرفت . یکروز همون مقبره رو تمیز نکنن بوی تعفن تا بندر عباس خواهد رفت. نماز و روزتون که همش با تظاهره بزنه تو کمر تو و امثال تو و اهبر چلاقتون.
دوشنبه 16 شهریور 1388

فریدون رخشان - ایران - تهران
امیدوارم که مسیولان عزاداری و برپایی مراسمات مذهبی را دولتی نکنند . این بدعت بدی است که نتیجه آن را قبلاْ در دوره معاویه و پهلوی دیده و شنیده ایم .
دوشنبه 16 شهریور 1388

33pooles - المان - دورتموند
شهادت - المان - فرانکفورت و لشگر فداییان رهبر - ایران - لیان مصرف پروتئین شما فقط اینجا 10 کیلو هست البته نفری 10 کیلو و روز به روز هم زیادتر میشه ما باید فکر رهبرت هم باشیم
سه‌شنبه 17 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.