ادامه انتقادها از تدریس علوم انسانی غربی در ایران

ادامه انتقادها از تدریس علوم انسانی غربی در ایران

امام جمعه موقت تهران از تدریس علوم انسانی غربی در دانشگاه های ایران انتقاد کرده و گفته است که شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در این مورد اقدام کند.

محمد امامی کاشانی در خطبه های نماز جمعه روز ۱۳ شهریور (۴ سپتامبر) تهران، با اشاره به گفته های اخیر آیت الله علی خامنه ای گفت: "تدریس و تربیت علوم انسانی بسیار اهمیت دارد و نباید اینگونه باشد که علوم انسانی به شیوه غربی در دانشگاه های کشور تدریس شود و فردی که دکترای علوم انسانی را اخذ می کند، از حقایق و معارف اسلامی بی خبر باشد".

سخنان آقای امامی کاشانی در پی اظهارات اخیر رهبر جمهوری اسلامی در جمع استادان دانشگاه ها بیان می شود که در آن از تعداد زیاد دانشجویان رشته های علوم انسانی و تعداد کم استادان "معتقد به جهان بینی اسلامی" اظهار نگرانی شده بود.

آقای خامنه ای گفته بود: "اگر علوم انسانی را ترجمه کنیم و آنچه را غربی ها گفتند و نوشتند، همان را عینا بیاوریم و به جوانان خودمان تعلیم بدهیم، در واقع شکاکیت و تردید و بی اعتقادی به مبانی الهی و اسلامی و ارزش های خودمان را در قالب های درسی به جوان ها منتقل می کنیم".

اکنون آقای امامی کاشانی می گوید که دانشگاهیان و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به سخنان رهبر ایران توجه کنند.

در همین حال حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته است: "اکثر منابع درسی علوم انسانی در دانشگاه های ما ترجه غربی ها است و این یعنی اینکه با هزینه جمهوری اسلامی فارغ التحصیلان سکولار تحویل جامعه می دهیم".

آقای ازغدی روز پنجشنبه ۱۲ شهریور در مراسم افطاری جامعه اسلامی مهندسین گفت: "در دهه ۷۰ برخی مسئولان درجه یک کشور راجع به حکومت دینی حرف هایی می زدند که نوشته دیگران بود... می گفتند اینکه در رأس نظام افراد متدین باشند کافی است، ولی معتقد بودند که حکومت به روش سکولاری اداره شود".

انتقاد از تدریس علوم انسانی غربی در دانشگاه های ایران در متنی که پس از برگزاری چهارمین جلسه دادگاه بازداشت شدگان حوادث انتخاباتی ایران، به عنوان اظهارات سعید حجاریان، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی منتشر شد نیز آمده بود.

در این متن که اعلام شد توسط آقای حجاریان نوشته و در دادگاه توسط سعید شریعتی، عضو دیگر شورای مرکزی جبهه مشارکت خوانده شده است، آمده بود: "متأسفانه در ایران با ضعف علوم انسانی، به خصوص در رشته های جامعه شناسی و علوم سیاسی مواجهیم و علی رغم گسترش مراکز آموزشی عالی و کثرت دانشجو در رشته های علوم انسانی، متون آن از عمق چندانی برخوردار نیست و مطالب با ترجمه های اغلب ناقص و بدون نقد در اختیار دانشجویان گذاشته می شود".

در متن مذکور همچنین از تدریس علوم انسانی توسط فارغ التحصیلان این رشته ها، به خصوص فارغ التحصیلان دانشگاه های خارج از ایران انتقاد شده بود.

ARIYA_TEHRAN - ایران - تهران
آره بیان خرافات 1400ساله عقب مونده شمارو بخونن
شنبه 14 شهریور 1388

rata - ایران - تهران
اصلا چرا علوم انسانی ؟ علوم حیوانی درس بدین !!
شنبه 14 شهریور 1388

mr. fair - انگلستان - منچستر
کتابهای اسلامی که قرار است جایگزین شود: ۱-چگونه در یک روز ۸۰۰ یهودی را گردن بزنیم به قلم محمد بن عبدلله ۲-چگونه با بیشتر از ۴۰ زن رابطه داشته باشیم به قلم حسن ابن علی و..... ۲۰۰-چگونه خون مردم را ۳۰ سال تو شیشه کنیم به قلم امام خمینی ۲۰۱-چگونه مردم را خفه نگه داریم به قلم سد علی گدا ۲۰۲-چگونه یک شبه میلیاردر شویم به قلم کوسه ۲۰۳-چگونه ارزش پول و پشگل را یکی کنیم به قلم دهتر احمقی نژاد و.... بابا چی می خواید بهتر از این
شنبه 14 شهریور 1388

chkavak - ایران - تهران
برو مرتیکه ابله آدمکش. برو بی شرافت ...س. برو بمیر آخودک بی سر و پای انگل. برو بی ناموس این اسلامتان بوی تعفنش تمام فضای ایران را آلوده و مسموم کرده. اسلامتان بوی لاشه مردار گرفته. تنها با نابودی شما و این توحش عربی و رژیم نامشروع اسلامیتان ایران را می شود از شر این تعفن و نجاست پاک کرد. اسلامت بخورد وسط ملاجت پیر دریوزه مزدور.
شنبه 14 شهریور 1388

shiva_v - ایران - شیراز
فکر کنم فردا پس فردا میگن رشته های حقوق و فلسفه و منطق کلاْ باید حذف بشه به جاش دام پزشکی برید بخونید که مبادا یه وقت انسان در حق و حقوق خودش تفکر منه و هر فلسفه ای که این دروغگو ها بافتن رو قبول کنه.
شنبه 14 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
rata - ایران - تهران , کلئ خندیدم,,, چقدر اینا دلقکن همچین که نر خر شون یه حرف میزنه , تقلیدها شروع میشه ,, انجز وحده..ههههههه
شنبه 14 شهریور 1388

سیاوش ایرانی - ایران - ایران
چقدر ما بدبختیم که رهبر مملکتمون تصمیم در مورد آینده علم رو بر اساس اعترافات یک زندانی میگیره
شنبه 14 شهریور 1388

لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان
این نکته سنجی رهبر فرزانه‌ی انقلاب رو نشون میده فقط. بقیه‌ی حرفها هم مهم نیست
شنبه 14 شهریور 1388

khaneyeh parsian - ایران - شیراز
بچه ها فکر کنم نیم رخ ای دیه جدید درست کرده.لشکر فداییان رهبر و شهادت و چند تا اسم چرت و پرت دیگه.صبر کنید دو سه روز دیگه رسوا میشه.
شنبه 14 شهریور 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان . ولی بیشتر دیکتاتوریست و خونخوار بودنشو نشون میده اشتب نکن..میگما از بس شیفته اربابت شدی که قاطی کردی به جا اینکه بگی قاتل میگی فرزانه!
شنبه 14 شهریور 1388

کلاغ سیاه - ایران - تهران
توی این مملکت فقط کافیه یکی بگه بع و از روی جوب بپره. بیا و بشین و تماشا کن که چه گله ای راه میافته.
شنبه 14 شهریور 1388

alisam - ایران - تهران
جهان هر روز به سمت همبستگی پیش میره و ما هر روز به سمت انزوا
شنبه 14 شهریور 1388

amirgabar - ترکیه - استانبول
rataجان, از دستت ناراحت شدم,چرا انها را با حیوانات مقایسه میکنی.مثلا سگ را نگاه کن,همیشه وفادار است ولی ببین این قاتلها تا حالا چقدر به ملت ایران وفادار بوده اند?
شنبه 14 شهریور 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
گاو بزرگ گفت ماعععععع. گاوهای دیگه هم گفتن ماع. لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان هم گفت جون فربون تمام ادمهای این سایت برم. ما هم می گیم برو.....
شنبه 14 شهریور 1388

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان . مینوشتی جنوب لبنان بیشتر بهت میومد معلومه از دار و دسته فداییان اسلام جنایتکار و آدمکش هستی. باید هم از علوم مدرن و دانش غربی متنفر باشید چون تمام ایدئولوژی مسخره شما را به زیر سئوال میبرند و مردم آگاه خزعبلات شما را باور نمیکنند. شما به یک عده توده ساده و بیسواد نیاز دارید تا افکار تروریستی تان را به خوردشان بدهید و با وعده حوری و پری و بهشت آنها را به میدان جنگهای کثیفتان بکشانید و به کشتن دهید.
شنبه 14 شهریور 1388

black chador - امریکا - ولدن
بله درست میگه بجای علوم انسانی باید علومه چطور یک بچه شش ساله فضوله تازی صفت1400 پیش رفت توی چاه و الان 1400 ساله که میلیونها ادم خل منتظرن علومش ثابت بشه و اون فضول از چاه در بیاد.
شنبه 14 شهریور 1388

black chador - امریکا - ولدن
لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان . علی چکه ای مگر یونجه مجانی هم میده که تو طرفداریش میکنی..
شنبه 14 شهریور 1388

niagara - ایران - تهران
من نمیدونم چطور اینهمه شما خودتونو جر میدین انشارات اسلامی تونو تو غرب رواج بدین نه کسی جلوتونو میگیره نه کسی با مبانی احمقانه شما گمراه میشه.به نظر من همه غربیا باید یه دفعه همه کتابای اسلامی ایرانو بریزن تو اتیش تا عکس العمل این حیوونا رو هم ببینیم
شنبه 14 شهریور 1388

punisher - ایران - شیراز
لشگر فداییان رهبری - ایران - لیان. بهتره درت رو بذاری
شنبه 14 شهریور 1388

abdolla - ایران - قم
تنها راه خلاصی ما گوش دادن به اوامر رهبره.علم که هیچی من از زندگیمم میگذرم.بعضی ها فقط بلدن ادای روشنفکرارو در بیارن.مگه رحیم پور ازغدی روشنفکر نیست ولی مطیع آقاست
یکشنبه 15 شهریور 1388

ironwill - کانادا - کلگری
به این میگن تبادل فرهنگی. وزیر محترم ارشاد نیز در نظر دارد تعدادی از علما و مراجع عالیقدر حوزه علمیه را برای تدریس وصیت نامه امام در مقطع فوق دکترا دردانشگاه هاروارد به امریکا اعزام کند.
یکشنبه 15 شهریور 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
این یارولشگر فداییان رهبری - ایران - لیان و شهادت و.. صد در صدهمون نیم مخ و. هستند دلیلشم اینه که از وقتی اینا اومدند اونا دیگه نیستند(البته فردا بری اینکه سه نشه با آی دی قبلی هم یه کامنت میذاره)
یکشنبه 15 شهریور 1388

black chador - امریکا - ولدن
abdolla - ایران - قم. رهبرت سوراخ شده چکه میکنه.
یکشنبه 15 شهریور 1388

alisam - ایران - تهران
کلاغ سیاه - ایران - تهران-حرف خیلی بزرگی زدی . البته طنز گونه.
دوشنبه 16 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.