اکثریت مجلس صدای معترضان را نشنید

اکثریت مجلس صدای معترضان را نشنید

فضای سیاسی سنگینی که برای حمایت از آقای احمدی نژاد شکل گرفت نتوانست بر اقلیت قابل توجهی از مجلس به عنوان مخالفان دولت تاثیر بگذارد

وزرای پیشنهادی محمود احمدی نژاد با وجود انتقادات شدید چهره های متنفذ مجلس ایران و با وجود باور رایج مبنی بر ترکیب نه چندان قوی وزرای پیشنهادی از سد مجلس گذشتند.


در حالی که در دور قبلی انتخابات، مجلس به پنج وزیر رای اعتماد نداد دولتی که پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به مجلس معرفی شد تنها سه وزیر خود را از دست داد .

برخی از ناظران رای اعتماد نسبتا بالای مجلس را نتیجه توافق کسانی می دانند که خواهان نشان دادن حمایت خود از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و چگونگی برگزاری آن هستند. انتخاباتی که سایه اعتراضات نسبت به آن حتی در بحث های مجلس هم سنگینی می کرد.

احمد سلامتیان تحلیلگر مسایل ایران در پاریس معتقد است که رای اعتماد ها نتیجه نوعی توافق هیات رییسه مجلس با آقای احمدی نژاد است.

آقای سلامتیان به بی بی سی گفت "سخنان آقای احمدی نژاد پیش از رای گیری و تاکیدات آقای لاریجانی نشانه هایی است از توافقی که هدف آن "تلاش برای راه اندازی چرخ دولت به رغم همه انتقادات است که تحت تاثیر یک قدرت برتر مانند رهبری ایران شکل گرفته است."

اگرچه در سطح بین المللی به رای بالای احمد وحیدی به عنوان وزیر دفاع با وجود پرونده آقای وحیدی در پلیس بین الملل به عنوان متهم انفجار مرکز فرهنگی یهودیان در آرژانتین و انتخاب نخستین وزیر زن پس از انقلاب توجه شده است اما در ایران ناظرانی هستند که به عدم موافقت مجلس با برخی از چهره های نزدیک به آقای احمدی نژاد توجه کرده اند.

صادق زیباکلام استاد دانشگاه در تهران می گوید نشانه هایی هست که بر پیروزی آقای احمدی نژاد سایه تردید می افکند.

به گفته آقای زیباکلام که در گفت و گویی با بخش فارسی بی بی سی سخن می گفت "رای نیاوردن آقای علی آبادی که از دیگر وزرا به آقای احمدی نژاد نزدیک تر بود نوعی شکست شخصی برای آقای احمدی نژاد است."

شایعات مربوط به درخواست آیت الله خامنه رهبر جمهوری اسلامی از نمایندگان برای رای مثبت دادن هم از سومین روز بررسی صلاحیت ها در مجلس منتشر شد.

آقای زیبا کلام اگرچه صحت وجود دستخطی از سوی آقای خامنه ای را نمی پذیرد اما انتظار رهبر ایران را یکی از دلایل کاسته شدن از تعداد وزرای رد شده می داند.

با وجود رای بالای بیشتر وزرای پیشنهادی آمار آرای مخالف و ممتنع نشان می دهد که با فضای سیاسی سنگینی که برای حمایت از آقای احمدی نژاد در روز رای گیری شکل گرفت نتوانسته است بر اقلیت قابل توجهی از مجلس به عنوان مخالفان دولت تاثیر بگذارد.

آقای سلامتیان از نوعی نزدیکی میان اقلیت اصلاح طلب و اندک اصولگرایانی سخن می گوید که نخواسته اند به فشارهای سیاسی تن دهند.

به گفته آقای سلامتیان تعداد آرای مخالف آقای وحیدی که بیشترین رای را دارد نشان می دهد که تعداد مخالفان از تعداد معمول آرای اصولگرایان بیشتر است و نشانه ای از همراهی گروه اندکی از اصول گرایان با اقلیت اصلاح طلب است.

کابینه پیشین اقای احمدی نژاد همواره دستخوش تغییرات شدید بوده است اما ترکیب کنونی تا حد زیادی به گفته آقای سلامتیان ، کابینه شخصی آقای احمدی نژاد تلقی شده و آقای ریباکلام می گوید اطاعت شدید وزرای تایید شده از آقای احمدی نژاد شاید از میزان تنش های درون کابینه بکاهد.

اگر چه کایبنه آقای احمدی نژاد از سد مجلس گذشته است اما همچنان در برابر بحران های شدید پس از انتخابات قرار دارد و به گفته آقای سلامتیان ترکیب کنونی کابینه از توان کمتر نسبت به دولت قبلی آقای احمدی نژاد برخوردار است.

کابینه اقای احمدی نژاد در حالی از مجلس رای اعتماد گرفت که جناح های سیاسی اصلاح طلب و هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای معترض انتخابات ریاست جمهور کلیت دولت را نامشروع دانستند و از پذیرش آن تاکنون سرباز زده اند.

احتمالا رای اعتماد مجلس چیزی بر اعتبار دولت نزد مخالفان نخواهد افزود اما دولت ناگزیر است به انتقاداتی پاسخ دهد که از سوی کسانی مطرح می شود که اعتراضات آن ها از سوی اکثریت مجلس شنیده نشد.

علی اصغر رمضانپور - بی بی سی فارسی

iranianfarshad - ایران - تهران
همه چیز تحت اراده آلت الله است لطفا توجه کنید محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین و نائب رئیس مجلس شورای اسلامی دیروز پنجشنبه در حاشیه مراسم افطاری که از سوی این جامعه برگزار شده بود اظهار داشت:در این میان ملاقات‌هایی که مقام معظم رهبری انجام شده بود به این ترتیب مطرح شد و خبرش برای مجلس آمد که باز هم رهبر معظم انقلاب توصیه دادند که دولت هرچه کاملتر و سریع‌تر کارش را شروع کند
جمعه 13 شهریور 1388

عاشقخاک وطن - ایران - تهران
قابل توجه کسانی که فکر میکردند که هنوز هم میشه به مجلس و اصلاح طلب ها اعتماد داشت و بهشون امید بست!!!!!!!!!!!!!!!!مرگ بر جیب بری اسهالی و رهبرانش و طرفدارنش!
جمعه 13 شهریور 1388

vezveznazi - ایران - ایران
بقول ایرج میرزا باید به چنین مجلس ر...ید.اول پای چپتان را در مجلس بگذارید و سپس طهارت را انجام دهید
جمعه 13 شهریور 1388

chkavak - ایران - تهران
یک مجلس فرمایشی و یک مشت حیوان دست نشانده بعنوان نماینده مردم باید هم صدای ملت را نشنوند. حکومتی که فاسد و نامشروع باشد تمام ارگانهایش نامشروعند. شما صحبت از کدام اصلاحات میکنید اینها به هیچ عنوان اصلاح شدنی نیستند. آیا یک مشت قاتل و متجاوز و دزد و دروغگو و بی شرافت ریاکار که عمری غرق در فساد و جنایت بوده اند اصلاح شدنی هستند؟
جمعه 13 شهریور 1388

morad kazemi - آلمان - آلمان
دوستان عزیز با بررسی هایی که کرده ام میتونم با اطمینان زیادی بگم که موسوی هم دست نشانده رهبر بوده تا مخالفان سیاسی خود رو در این سالها شناسایی کنند و نابو د کنند تا راه رو برای سالهای متمادی دیکتاتوری خود فراهم کنند. تو رو خدا تو خیابون ها نرید و کشته ندید. ما ملت ایران باید از راه های دیگه ای حقمون رو بگیریم. توی خیابان ها رفتن و کشته شدن به نفع دشمنه. چون همه رو قلع و قمح می کنه. فقط تحریم دولت میتونه راه گشا باشه. مثل نخریدن مسکن و ماشین و موبایل . .. و خیلی کارها که میشه روش فکر کرد. البته دوستان حامی موسوی به من فحش ندید. به خدا اینها دارند از احساسات ما سو استفاده می کنند. کمی بیشتر فکر کنید.
جمعه 13 شهریور 1388

khaneyeh parsian - ایران - شیراز
حرام اندر حرامه اون حقوقی که نمایندگان رای موافق میگیرند.ایشالا تو گلوشون گیر کنه.ایشالا زیر و رو شه زندگیشون.ایشالا از عرش به فرش بیفتند.ایشالا در به در اواره ی دنیا بشند و هیچ جا بهشون پناه ندند.
جمعه 13 شهریور 1388

طاطا - ایران - ایران
دوستان عزیز فکر میکنید که نماینده های مجلس کیا هستند . یه مشت بدبخت که عمری با نداری و بدبختی زندگی کردن وحالا رنگ پول و تجملات رودیدن معلومه که ول کن نیستن وهرکاری برای حفظ موقعییتشون میکنن. من به دلیل شغل همسرم چند سال مجبور بودم توی شهرهای محروم زندگی کنم وازنزدیک نمایندگان بعضی ازشهرها رو برخورد داشتم ومیدونم که ازیه گاو کمتر میفهمند. نه تحصیلات دارند نه فرهنگ دارند یه مشت آدم گدا گشنه ی غربتی . دلم برای این مردم میسوزه .
جمعه 13 شهریور 1388

khalije hamishe fars - ایران - خارگ
مجلسی را که رئیسش لاریجانی حرف زدن بلد نیست و از روی نوشته نطق میکند و نایبش هم ادم تندرو و چاپلوسی مثل با هنر هست و دهها نفر از نماینده هاش اینقدر ناتوان و نااگاه هستند که رای ممتنه میدهند باید چکار کرد و یا چی نامید...
جمعه 13 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
مجلس!!! ادم از خنده روده بر میشه
جمعه 13 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
عاشقخاک وطن - ایران - تهران . به نظرت چند نفر از 290 نماینده مجلس اصلاح طلب و وابسته به یکی از احزاب مشارکت یا مجاهدین یا روحانیون مبارز هستند؟ از مجلس هفتم شورای نگهبان به شدت اصلاح طلبها رو قلع و قمع کرد
شنبه 14 شهریور 1388

عاشقخاک وطن - ایران - تهران
bluestar - ایران - تهران . دوست عزیز ، قصدم این نیست که چرا اصلاح طلبها مخالف رای ندادن یا هر چیز دیگه، قصدم اینه که این مجلس که از خودش اراده نداره و بنا به ضرمایشات ک.ث.افت وقیح که میگه باید کابینه و دولت کارشو زودتر شروع کنه ،رای میدن غیر قابل امیدواریه!. همه دارن میگن که به خاطر رهبر رای دادن! پس چرا رفتن به عنوان نماینده ضر میزنن. برن گمشن همون طویله ای که ازش اومدن.البته از کسی که اینا تاییدش کنن انتظار بیش از این هم نمیره!
شنبه 14 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
مجلسی که با یک نامه از رهبر بیخیال خیر و صلاح مردم بشه واویلاست . میگم اگر الان مثل مجلس اصلاح طلبان بود فکر کنم جنگ قدرت وحشتناکی میشد . شاید اونها با یک نامه معلق نمی زدند اینطوری . ما کمی امید داشتیم به مجلس که شاید یک کم غیرت براشون مونده باشه . ناامیدمان کردند .
شنبه 14 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.