بالاترین رای اعتماد مجلس به وزیر تحت تعقیب اینترپل

بالاترین رای اعتماد مجلس به وزیر تحت تعقیب اینترپل

۲۲۷ نفر از ۲۸۶ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی به احمد وحیدی وزیر پیشنهادی دفاع که تحت تعقیب پلیس بین‌الملل است، رای اعتماد دادند. از سه وزیر پیشنهادی زن تنها یک نفر به عنوان وزیر بهداشت به کابینه دهم راه یافت.

روز پنج‌شنبه دوازدهم شهریور رای‌گیری نهایی نمایندگان مجلس برای رای اعتماد به کابینه دهم دولت جمهوری اسلامی به پایان رسید. از میان وزرای پیشنهادی احمدی‌نژاد تنها سه وزیر رای اعتماد نگرفتند که دو نفر آنان زن بودند: فاطمه آجرلو وزیر پیشنهادی وزارت رفاه و تامین اجتماعی، سوسن کشاورز وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و محمد علی‌آبادی وزیر پیشنهادی نیرو.

بالاترین رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی دفاع داده شد. احمد وحیدی کسی است که متهم به دست داشتن در حادثه بمب‌گذاری در مرکز یهودیان آرژانتین در سال ۱۹۹۴ است و به همین دلیل در لیست اخطار پلیس بین‌الملل قرار دارد. تابستان سال ۱۳۸۶ مجمع عمومی پلیس بین‌الملل حکم تعقیب بین‌المللی او را صادر کرد. این بدان معناست که وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در صورت ورود به کشورهایی که تحت پیمان اینترپل هستند، یعنی تقریبا تمام کشورهای اتحادیه اروپا، از سوی ضابطان پلیس بین‌الملل دستگیر خواهد شد. تنها ۵۴ نفر از نمایندگان مجلس با این وزیر مخالفت کردند.

دومین رتبه را در دریافت بالاترین رای اعتماد، وزیر دادگستری از آن خود کرده است. مرتضی بختیاری رئیس سابق سازمان زندان‌ها از مجموع ۲۸۶ رای گرفته‌شده ۲۲۵ رای را به دست آورد.

وزرای جنجالی هم رای اعتماد گرفتند

یکی از وزرایی که بحث بر سر آنان زیاد بود، کامران دانشجو وزیر پیشنهادی وزارت علوم، ارتباطات و فن‌آوری بود که ابتدا بر سر مدرک تحصیلی او سوال پیش آمد ولی علی لاریجانی رئیس مجلس صریحا اعلام کرد که در صحت مدرک وی هیچ تردیدی برای مجلس وجود ندارد.

مدرک تحصیلی دانشجو دکترای هوا فضا از کالج لندن اعلام شده این در حالی است که وی پس از اعلام فتوای آیت‌الله خمینی مبنی بر قتل سلمان رشدی، نویسنده کتاب آیات شیطانی، در حالی که در کشور انگلستان مشغول تحصیل بود، برای اجرای حکم آیت‌الله خمینی اعلام آمادگی کرد و به همین دلیل از انگلستان اخراج شد.

سال ۱۳۸۶ زمانی که کامران دانشجو استاندار تهران بود و شایعاتی مبنی بر اینکه قرار است به عنوان سفیر ایران در لندن انتخاب شود پخش شده بود، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا گفت: «من در قضیه سلمان رشدی به همراه هفت دانشجوی دیگر، از انگلستان اخراج شدیم و در گذرنامه من درج شده تا زمانی که موضوع سلمان رشدی وجود داشته باشد، من حق ورود به انگلستان و کشورهای پیمان شینگن را ندارم».

بنابراین وی به گفته‌ی خودش نتوانسته تحصیلاتش را در انگلستان به پایان رساند و مشخص نیست که وزیر علوم، مدرک دکترای خود را از چه دانشگاهی دریافت کرده است.

کامران دانشجو با ۱۸۶ رای موافق از میان ۲۸۶ نماینده حاضر در مجلس به کابینه دهم راه پیدا کرد.

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات از دیگر وزرایی بود که مخالفت‌‌هایی با وی شنیده می‌شد اما در ابتدای نطق دفاعیه خود از حسن‌ظن رهبری نسبت به خود تشکر کرد. ناظران سیاسی این جمله را تذکری به مخالفان وی دانستند تا بر آنان مسلم شود که آیت‌الله خامنه‌ای با وزرات او موافق بوده است. مصلحی از میان ۲۸۶ رای به صندوق ریخته‌شده توانست ۱۹۴ رای به دست آورد.

مصطفی محمد نجار وزیر کشور نیز از دیگر وزرای بحث‌برانگیز بود. وی مسئول تعاون کل سپاه پاسداران، قائم مقام گروه جنگ‌افزار وزارت سپاه، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سازمان صنایع دفاع و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دولت نهم بوده است. این وزیر توانست با کسب ۱۸۲ رای موافق به کابینه دولت دهم راه پیدا کند.

اولین وزیر زن جمهوری اسلامی

با وجود بحث‌های فراوان در مورد وزرای زن و اعتراض برخی از علمای قم در این مورد، مرضیه وحید دستجردی با کسب ۱۷۵ رای موافق، ۸۲ مخالف و ۲۹ رای ممتنع موفق شد به عنوان اولین وزیر زن جمهوری اسلامی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مجلس رای اعتماد بگیرد.

محمد علی‌آبادی وزیر پیشنهادی نیرو را شاید بتوان تنها وزیر بحث‌برانگیزی دانست که موفق به کسب رای اعتماد مجلس نشد. وی در دولت نهم، رئیس سازمان تربیت بدنی بود و ناکامی‌های پی در پی تیم‌های ورزشی ایران در این دوره، وی را به چهره‌ای نه چندان مطلوب در میان مردم و اهالی ورزش تبدیل کرده بود. تحلیلگران معتقدند، احمدی‌نژاد با پیشنهاد وی به عنوان وزیر نیرو قصد داشت هم او را از ورزش دور کند و هم در عین حال پست بالاتری به وی دهد. اما ظاهرا این تیر احمدی‌نژاد به سنگ خورد.

sepanta_mehr - ایران - تهران
کسی‌ که خواسته بود مراکز درمانی زنان و مردان از هم جدا شود تا بر ضخامت دیوار بزرگ بین مردان و زنان در ایران کمی‌ افزوده شود. زنی‌ که از زن بودن خویش شرم دارد و بهترین جا برای زن را نشستن در پستوی خانه و آماده ساختن خود برای شوهر و آقایش میداندوزیر بهداشت شد.(مرضیه وحید دستجردی) . (یاد فرخرو پارسا اولین وزیر زن ایران گرامی و روحش شاد)
جمعه 13 شهریور 1388

Avayeh Edalat - ایران - تهران
نظامى که با زوره چماق و باطوم و اسلحه و زندانبانهاى بى دین و بیناموس خودشرو چهارچنگولى به قدرت و بیت المال وصله ناجور کرده حالا بیاد تو مجلس کثافتش راى اعتماد هم بیاره ، انگار که ما باورمون شد اینها با راى مردم کارهاشونرو پیش میبرند. عاقبت دیکتاتور چیزى جز سرنگونى بدست خشم مردم نیست.
جمعه 13 شهریور 1388

pesarekordiranzamin - ایران - تهران
راستی از جنبش سبز چه خبر؟ هر از چند گاهی ما را هم بی خبر نگذارید.
جمعه 13 شهریور 1388

playboy972 - ایران - گرگان
دولت نامشروع با وزیران نامشروعش سقوط میکند. تمام عوامل کودتا به قدرت رسیدند. کامران دانشجو در وزارت کشور که نتایج را هر چند ساعت به تلوزیون اعلام میکرد دکتر شده و وزیر. نجار که نظامی است و سپاهی وزیر کشور شده. رهبری ننگین جمهوری اسلامی هم تایید وزیران را داد تا گامی دیگر در جهت سقوط خویش بردارد. چه معنی دارد قبل از رای اعتماد مجلس رهبری تایید وزیران را اعلام کند و دستور دهد که دولت رای اعتماد دهد؟ اخرین جمه ماه رمضان روز اعلام نفرت نسبت به نظام جمهوری اسلامی.
جمعه 13 شهریور 1388

علیرضا دادا - امارات - دبی
مگه بده؟رای آورد که آورد..چه بهتر....اینترپلیها هم برند اگه تونستن اینو بگیرن...د نمیتونن بگیرن خوب...اگه میتونستن تو این چند سال میگیرفتنش. البته این آقا از فردا میشه سوگلی احمدینژاد.با انتخاب این آقا مجلس و دولت با هم یه تو دهنی باحال به غرب زدند...بابا دست خوش داره....
جمعه 13 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
دوستان عزیز از روز 4 شنبه گروه مافیایی دولت نامه ای از طرف رهبر به نمایندگان نشان داده اند که خواستار تایید هییت دولت کودتا شده است . به دلیل جلوگیری از مخالفت تعدادی از نمایندگان و از ترس ابروریزی بیشتر رهبر . این نامه را صرفاً به ابلهانی نشان داده شد که یقین داشتند که هر چی رهبر بگه حتی بر خلاف منافع مردم به روی چشم می گذارند . زمانی که راحتی احمدی نپاد را روز رای گیری دیدم یقین کردم که تایید رو گرفته . مردک پفیوز الدنگ میگه تراز جدیدی از دمکراسی . اینکه با یک نامه نمایندگان را خفه کنند میگه دمکراسی .خاک بر سرها 5 روز همه وزیران رو کوبیدند بعد به همه رای اعتماد دادند .
جمعه 13 شهریور 1388

arian1 - ایران - ابادان
اصولا کسانی که به نام نماینده درمسجد اسلامی نشسته اند عده ایی دزد ومفت خور وقاتل هستند نه نمایندگان مردم واین اشخاص خائن می دانند که برای ادامه مفت خوری وخیانت باید که به همنوعان خویش رای دهند.
جمعه 13 شهریور 1388

chkavak - ایران - تهران
این یعنی بیلاخ دادن به جهان آنهم از سوی فرومایگان رژیم کثیف اسلامی. حالا آنهائی که ادعا میکنند این حکومت یک دسته اصلاح طلب هم دارد بگویند این رای اعتمادها از فضا وارد شد یا همین نمایندگان فرمایشی و دست نشانده حرامزاده و بی ناموس حکومت با یک قاتل تحت تعقیب بین المللی رای اعتماد دادند؟
جمعه 13 شهریور 1388

khalije hamishe fars - ایران - خارگ
نه این مجلس با نمایندگانش و نه هیچ نماینده و مقام دولتی یا حکومتی برای ما مردم کاری نمیکنند...شجاع و استوار باشیم برخیزیم حرکت کنیم و تا سرنگونی این دولت دزدودروغ ارام نگیریم...
جمعه 13 شهریور 1388

بابک - ایران - سبزوار
رای این ها تاثیری ندارد قبلا خامنه ای انتخاب کرده بود رژیم پر از تقلب و دروغ
یکشنبه 15 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.