نایب رئیس شورای شهر تهران: اجساد بی نام و نشان با اجازه پزشکی قانونی دفن شده‌اند

نایب رئیس شورای شهر تهران:
اجساد بی نام و نشان با اجازه پزشکی قانونی دفن شده‌اند

به گفته آقای بیادی سازمان بهشت زهرا وظیفه‌ای در مورد شناسایی اجساد ندارد

حسن بیادی، نایب رئیس شورای شهر تهران گفته است که دفن اجساد بی نام و نشان در قطعه 302 بهشت زهرا بر اساس حکم دادستانی و برگه پزشک قانونی، صورت گرفته است.

حسن بیادی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به بازدید تعدادی از اعضای شهر شورای تهران از قطعه 302 بهشت زهرا گفت: "دفن 40 جسد بدون نام و نشان در این قطعه در یک زمان صورت نگرفته و این دفن ها در زمانهای متناوب بوده است."

آقای بیادی همچنین گفت: "دفن افراد مجهول الهویه در بهشت زهرا یک رویه است و در سال گذشته 306 نفر و در سال جاری نیز364 نفر بدون نام و نشان در بهشت زهرا دفن شده اند."

به گفته او سازمان بهشت زهرا وظیفه‌ای در مورد شناسایی اجساد ندارد و افراد مجهول الهویه را بر اساس حکم دادستانی و برگه پزشکی قانونی دفن می‌کند.

آقای بیادی گفت که قرار شد سازمان بهشت زهرا آمار دقیقی را به صورت مقایسه‌ای از دفن افراد مجهول الهویه در ماه‌های اخیر در اختیار خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر تهران قرار دهد تا او نیز به اطلاع رسانه‌ها برساند.

سخنگوی شورای شهر تهران پیشتر اعلام کرده بود که این شورا دو تن از اعضای خود را مسئول پیگیری "اجساد مجهوال الهویه" کرده است.

این تصمیم بعد از آن گرفته شده است که وبسایت نوروز، وابسته به حزب مشارکت اسلامی ایران به نقل از یک کارمند بهشت زهرا نوشته بود که 44 جسد بدون نام و مشخصات در روزهای 21 و 24 تیرماه و در جریان وقایع بعد از انتخابات در میان تدابیر شدید امنیتی در قطعه 302 بهشت زهرا دفن شده است.

همزمان با انتشار این خبر، کمیته ویژه مجلس اعلام کرد که ادعای دفن مخفیانه اجساد گروهی از معترضان که در جریان خشونت های پس از انتخابات کشته شدند را بررسی می کند.

بعد از آن نیز اعلام شد محمود رضائیان، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا، بزرگترین گورستان تهران از سمتش برکنار شده اما آقای رضائیان گفت بازنشسته شده است.

آقای دانشجو گفته است که مدیر عامل بهشت زهرا 42 سال در شهرداری تهران کار کرده و بعد از 24 سال مدیریت بهشت زهرا بازنشسته شده است.

آقای رضائیان هم پیش از این اعلام کرده بود: "هرگز دفن دسته جمعی یا تدفین بی و نام نشان افراد در بهشت زهرا صورت نگرفته و تمامی تدفین های انجام شده در بهشت زهرا با گواهی فوت و تائید سازمان پزشکی قانونی بوده است."

به گفته او، قطعه 302 بهشت زهرا، یک قطعه عمومی است که حدود 40 درصد اموات روزانه شهروندان تهرانی در آن دفن می شوند و در بخشی از این قطعه همچون روال عادی قطعات عمومی معدودی افراد مجهول‌الهویه که در اثر سانحه رانندگی یا احتمالا اعتیاد به مواد مخدر فوت شده و از پزشکی قانونی اعزام شده‌اند، با رعایت کلیه تشریفات قانونی و شرعی دفن می شوند.

اما حنیف مزورعی، سردبیر وبسایت نوروز به تلویزیون بی بی سی فارسی گفته بود که این اجساد در روزهای پس از 18 تیر شبانه و بدون رعایت تشریفات مذهبی در قطعه 302 دفن شدند.

به گفته او شخص یا اشخاصی از کارکنان بهشت زهرا به نوروز خبر دادند که شبهای 21 و 24 تیر کاروانی از اتومبیل هایی که به سازمان بهشت زهرا تعلق نداشته وارد قبرستان شدند.

تحقیق در مجلس

تصویری از یک ویدئو که ادعا می کند قبر قربانیان خشونتهاست که بدون نام و نشان دفن شدند

وبسایت نوروز ویدیویی منتشر کرده که ظاهرا تعدادی از قبرهای قطعه 302 را تنها با شماره جواز دفن و بدون نام شخص مدفون نشان می دهد.

بعد از انتشار این ویدیو حمیدرضا کاتوزیان، نماینده مجلس و عضو کمیته حقیقت یاب مجلس اعلام کرد که مجلس درحال تحقیق درباره شایعه دفن دسته جمعی بازداشتی های پس از انتخابات است.

مدتی بعد آقای کاتوزیان اعلام کرد که از قطعه 302 بهشت زهرا بازدید کرده و "این موضوع که افرادی در بهشت زهرا دفن شده و روی محل دفن آنها شماره دفن به جای نام آنها حک شده، صحت دارد اما مسئولیت بررسی در این رابطه شهرداری و بهشت زهرا نیست بلکه باید از پزشکی قانونی استعلام شود."

به گفته آقای کاتوزیان، در این قطعه افرادی را که به هر صورت در حوادثی فوت می کنند و هویت آنها نامشخص است،پس از مدتی از سوی پزشکی قانونی به این قطعه بهشت زهرا منتقل شده و در اینجا دفن می شوند.

هنوز آمار دقیق و قابل اعتمادی از تعداد کسانی که در جریان سرکوب اعتراضات و ناآرامی های پس از انتخابات کشته شدند در دست نیست.

مقام های دولتی شمار این افراد را حدود 30 نفر اعلام کرده اند که می گویند از جمله شامل 9 بسیجی نیز می شود. اما یک کمیته تحت نظر میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای معترض به نتایج انتخابات، از تنظیم فهرستی از اسامی 69 کشته خبر داده اند که می گویند هنوز نهایی نیست.

iran-azad - ایران - تهران
یک جوری با این واژه - اجساد بی نام و نشان - بازی می کنند انگار نه انگار که اینها یه روزی آدم بودند و در کنار من و شما توی خیابون راه می رفتند
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
مرگ بر دین ضلالت و جنایت همین/
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

ali_esf - ایران - اصفهون
در جدیدترین امار تعداد شهدا به 72 تن رسید
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.