متهم برای پنهان کردن راز جنایت به دو دوستش حق السکوت می پرداخت

متهم برای پنهان کردن راز جنایت به دو دوستش حق السکوت می پرداخت

شاگرد اخراجی یک مغازه دار که به خاطر کینه یی قدیمی صاحبکار خود را با 15 ضربه چاقو به قتل رسانده بود، سه ماه پس از جنایت دستگیر شد. این متهم که علیرضا نام دارد، در برابر بازپرس جنایی تهران به آدم کشی اعتراف کرد و گفت بعد از قتل از خانه قربانی سرقت کرده است.

کشف جسد

روز 17 خردادماه ماموران کلانتری باغ فیض همکاران خود را در اداره 10 پلیس آگاهی به خیابان باهنر فراخواندند تا درباره جنایتی که در یک منزل مسکونی رخ داده بود، تحقیق کنند. مقتول مردی میانسال به نام حجت بود که با ضربات متعدد چاقو از پا درآمده و قاتل یا قاتلان پس از این جنایت گاوصندوق او را باز کرده و پول های موجود در آن را به سرقت برده بودند. در صحنه جرم رد پایی از عامل یا عاملان قتل وجود نداشت و هیچ یک از همسایه ها نیز فرد مشکوکی را آن حوالی ندیده بودند. به این ترتیب بدون حصول هیچ نتیجه یی پیکر حجت به پزشکی قانونی انتقال یافت. متخصصان پزشکی قانونی هنگامی که به معاینه جسد پرداختند، آثار 15 ضربه چاقو را در کمر، قفسه سینه، شکم و گردن مقتول مشاهده کردند.

اولین سرنخ

کارآگاهان برای رازگشایی از این جنایت چاره یی جز بازجویی از برادران، دوستان و آشنایان مقتول نداشتند. در خلال این پرس وجوها بود که اولین سرنخ به دست آمد. حجت در مغازه اش یک شاگرد داشت که به دلیل پاره یی اختلافات او را اخراج کرده بود. از آنجا که وقوع قتل به دست کارگران اخراجی امری سابقه دار بود، افسران جنایی انگشت اتهام را به سوی علیرضا- شاگرد مقتول- نشانه گرفتند و متوجه شدند این جوان در استانی دیگر سکونت دارد. حضور کارآگاهان در شهر محل زندگی علیرضا سوءظن را نسبت به وی بیشتر کرد چرا که این جوان خانه و خانواده خود را ترک کرده و به محل نامعلومی رفته بود. فرار متهم تردیدها را درخصوص دخالت وی در جنایت از میان برداشت اما مشکل اصلی آن بود که هیچ کس نمی دانست علیرضا در کدام نقطه کشور پنهان شده است. به همین دلیل دستگیری او تا روز هفتم شهریور به تعویق افتاد و در این روز افسران پرونده که جست وجوهای وسیعی را برای یافتن وی انجام داده بودند توانستند پسر جوان را دستگیر و به تهران منتقل کنند.

اعتراف

علیرضا در پلیس آگاهی منکر دخالت در قتل شد اما چند مدرک علیه وی وجود داشت که او را در نهایت وادار به اقرار کرد. نخستین دلیل، فرار علیرضا و نداشتن توجیه قانع کننده برای این کارش بود. مدرک دیگری که علیه متهم به کار گرفته شد، ارتقای ناگهانی سطح زندگی وی بود. علیرضا که پیش از این جوانی فقیر بود، به یکباره برای خود موتورسیکلت، موبایل و... خریده بود و در برابر این سوال که از کجا پول تهیه کرده است، جوابی نداشت. به این ترتیب متهم به قتل صاحبکارش اعتراف کرد اما گفت انگیزه اش از آدم کشی سرقت نبوده است. قاتل توضیح داد؛ پدرم به مواد مخدر اعتیاد داشت و به همین خاطر مادرم از او طلاق گرفته و من سال ها بدون سرپرست زندگی کردم و درآمدی هم نداشتم تا اینکه از طریق دوستانم با حجت آشنا شدم و او پس از آنکه از وضع زندگی ام باخبر شد، مرا در مغازه اش استخدام کرد. مدتی در آنجا کار کردم تا اینکه با برادر بزرگ تر حجت که شریک او بود، درگیر شدم و حجت مرا اخراج کرد. به ناچار به شهر خودمان برگشتم. پولی که در آن مدت پس انداز کرده بودم، خیلی زود تمام شد و زندگی ام به وضعیت سابق برگشت. در آن شرایط بود که به فکر افتادم از صاحبکارم انتقام بگیرم. حجت از من در برابر برادرش دفاع نکرده بود و فکر می کردم باید تقاص این کارش را پس بدهد.

متهم به قتل ادامه داد؛ موضوع را با یکی از دوستانم به نام حمید در میان گذاشتم و همراه او راهی تهران شدم. من و حمید به منزل حجت رفتیم و او را به قتل رساندیم. بعد با سرقت پنج میلیون تومان وجه نقد از گاوصندوق منزلش فرار کردیم. وقتی به شهر خودمان برگشتیم، پول ها را تقسیم کردیم اما یکی از دوستانم به نام فرهاد از ماجرای قتل باخبر شد و برای اینکه وی را ساکت نگه دارم مبلغی به عنوان حق السکوت به او پرداخت کردم.»

دستگیری دو متهم

پس از اعترافات علیرضا کارآگاهان به تحقیقات خود ادامه دادند و توانستند حمید و فرهاد را دستگیر کنند. حمید هنگامی که به جرم همدستی در جنایت تحت بازجویی قرار گرفت، مشارکت در این جرم را انکار کرد و گفت زمان حادثه اصلاً در تهران نبوده است. تفحص درباره این ادعای متهم ثابت کرد او حقیقت را می گوید و در کشتن حجت نقشی نداشته اما پس از اطلاع از جرم دوستش، به همراه فرهاد از او حق السکوت گرفته است. با افشای این نکته متهمان به بهروز هنرمند- بازپرس شعبه 4 دادسرای جنایی- معرفی شدند و در حال حاضر به دستور او تحقیقات در این رابطه ادامه دارد. سرهنگ سعید لیراوی معاون مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی تهران درباره این پرونده گفت؛ متهم اصلی سعی داشت با دخالت دادن دوستش در قتل و معرفی او به عنوان همدست، زمینه کاهش مجازات خود را فراهم کند اما بعد از روشن شدن حقیقت اعتراف کرد به تنهایی جنایت را انجام داده است. وی افزود؛ در حال حاضر سه متهم پرونده برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار کارآگاهان اداره 10 پلیس آگاهی هستند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.