دولت ایران فرمان آزاد سازی سواحل دریای خزر را صادر کرد

دولت ایران فرمان آزاد سازی سواحل دریای خزر را صادر کرد

دولت ایران با ابلاغ آئین نامه‌ای، دستور آزادسازی حریم ساحلی دریای خزر را صادر کرده است.

سواحل دریای خزر یکی از پرطرفدارترین مناطق گردشگری ایران است که دسترسی محدودی به آن وجود دارد

بر اساس این آئین نامه، دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی که در حریم ۶۰ ‌متری ساحل دریای خزر دارای ساختمان و املاک هستند موظف به عقب‎نشینی کامل از حریم ساحل دریای خزر شده اند.

۹۵ درصد سواحل دریای خزر در ایران در اختیار سازمان‌های دولتی، غیردولتی و بخش خصوصی این کشور است و به همین علت گردشگران شهرهای ساحلی در شمال ایران دسترسی بسیار محدودی به دریای خزر دارند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در دور اول ریاست جمهوری اش در جریان سفر به استان مازندران از برنامه دولت برای آزاد سازی سواحل دریای خزر خبر داده بود اما در این زمینه تاکنون اقدام عملی صورت نگرفته است.

بنابر آئین نامه دولت ایران درباره آزادسازی سواحل خزر که روز چهارشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۸ به تصویب رسید، وزارت کشور ایران موظف است زمینه آزادسازی ساحل این دریا از تصرفات دولتی و نهادهای عمومی را با رعایت قوانین و مقررات مربوط فراهم کند.

بخش عمده ای از سواحل دریای خزر در استان های گیلان و مازنداران، پس از انقلاب اسلامی در اختیار نهادهای دولتی و نظامی ایران از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت.

حاشیه جنوبی دریای خزر که به طور کامل در ایران قرار گرفته است به دلیل ساحل شنی و آب و هوای معتدل آن یکی از مهمترین مناطق تفریحی ساحل این دریا و یکی از جاذبه های گردشگری ایران است.

به جز ایران که ۷۰۰ کیلومتر از سواحل خزر را در اختیار دارد، روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان نیز از جمله کشورهای ساحلی دریای خزر هستند. ساحل دریای خزر در کشورهای ساحلی به خصوص در جمهوری آذربایجان و ترکمنستان یکی از منابع مهم درآمد از گردشگران است.

پیش از انقلاب اسلامی، حکومت ایران به ساخت و ساز سامانه های تفریحی از قبیل هتل و اقامتگاه های ساحلی در سواحل دریای خزر و شهرهای مجاور آن به خصوص در استان مازندران توجه ویژه ای داشت اما طی سی سال گذشته ساخت و ساز اماکن تفریحی عمومی تقریبا متوقف شده و در عوض ساخت و ساز واحدهای مسکونی و ییلاقی در شمال ایران در مقاطعی رونق گرفته است.

ساخت ‌و سازهای اطراف دریا معضلات و خسارت‌های زیست‌محیطی بسیاری از جمله آلودگی دریای خزر و نابودی برخی از آبزیان این دریا را به همراه داشته است.

علیرضا دادا - امارات - دبی
عجب دولتی داریما...این همه مشکلات اساسی رو ول کردند چسبیدن به ساحل خزر....واقعا که....معلومه خیلی مردمی شده این دولت...
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

i.am.the.world. - لو کزامبورک - اش
باز بگید دموکراسی نیست!!! تا میشه دریا و کوه ؛ جاده و بیابون و اسمونو خیابون رو ازاد کرد دیگه ازادی مردم معنی نداره!! شاید هم اینا میخوان ما حسودی کنیم و از این به بعد به دریا و بیابون فحش بدیم و بدوبیراه بنویسیم. احتمالا اییییینه کلک جدید. ولی ما فریب نمیخوریم! ما همچنان به فحش دادن به انها و تهمت زدن به خودمان به لطف ادبیات کیهان و شریعتمداری تا رسیدن به ازادی ادامه میدهم. و با اخرین مد شعار روز که از (مرگ) سرشار باشد به پیش میرویم!!! شاد باشید.
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

Azardokht.Sabz - ترکیه - آنکارا
ایران خیلی وقت پیش دریای خزر را به بیگانگان فروخته، حالا با این عقب نشینی چه تفاوتی به حال ایران می کنه!!!!!!!!!!!!!!!
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
باید خوشحال باشیم؟
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

siavash b - ایران - تهران
i.am.the.world. - لو کزامبورک - اش . . طنز تلخ اما حقیقت کو گوش شنوا رفیق
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

borj - ایران - بوشهر
من فکر کردم از اون نظر ازاد شده!!!
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

7-aseman - اتریش - وین
حتما به روسیه فروخته میخواد تحویلش بده .از این روانی هر چی بر میاد
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

flora_germany - آلمان - دوسلدورف
یعنی‌ چی‌؟ منظورشون چیه؟.
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

babrmazandaran1 - ایران - مازندران
این زرت و پرتا رو این یارو مموته 2 یا 3 سال پیش هم می‌کرد. این هم مثل بقیه دستوراش فقط حرفه.
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

mzeea - ایران - کرج
بالاخره به ازای هر هزار گندی که میزنه جهت ماست مالی یک کار مثبت هم بایدبکنه دیگه
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

hasrat-takey - انگلیس - بریستول
flora_germany - آلمان - دوسلدورف . منظور از این کار این هست که زمین ها چون به نام دولت هست تصرف کردنش اسون نیست پس بهترین کار این هست که زمین ها رو ازاد می کنند بعد که از اسم دولتی در امد اون ها رو با نام خرید شخصی و ازاد تصرف میکنند و بعد ویلاها و هتل های شخصی از اونجا سبز میشن و کسی هم نمی تونه چیزی بگه و فقط سوال این میشه که خریدار اون زمین ها کی بوده؟
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

‎Hitman - ایران - بجد
هی بگین توی ایران آزادی نیست ازادی به 9/99 درصد رسید
جمعه 13 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.