دلیل جابجایی دهها سفیر جمهوری اسلامی در خارج

دلیل جابجایی دهها سفیر جمهوری اسلامی در خارج

تغییرات گسترده ای در کادر داخلی و خارجی وزارت خارجه صورت می گیرد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران برکناری دهها تن از سفیران جمهوری اسلامی در خارج را روال اداری توصیف کرده است.

روز چهارشنبه، 2 سپتامبر (11 شهریور)، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه، در واکنش به گزارش مربوط به برکناری حدود پنجاه سفیر و سرکنسول جمهوری اسلامی در خارج، گفت که جابجایی سفرا و روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی در خارج از کشور "امری طبیعی" است.

آقای قشقاوی افزود که سفرا و روسای نمایندگی ها و سرکنسولگری های جمهوری اسلامی در پایان ماموریت سه ساله خود جابجا می شوند و جابجایی روسا و کارشناسان نمایندگی ها در فصل تابستان هم یک روش معمول است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در توجیه اجرا شدن این تغییرات در فصل تابستان گفت که به این ترتیب، به کارمندان سفارتخانه ها امکان داده می شود تا به نحو بهتری به انتقال خانواده و ثبت نام فرزندان خود مبادرت ورزند.

حسن قشقاوی یادآور شدکه جمهوری اسلامی بیش از یکصد و سی نمایندگی در خارج دارد و افزود "با احتساب یک سوم از تغییرات طبیعی سالیانه، تقریبا چهل و پنج نفر از سفرا، روسا و سرکنسول های جمهوری اسلامی هر ساله و از جمله سال جاری، مشمول این جابجایی ها می شوند."

پیش از این برخی منابع خبری نزدیک به دولت گفته بودند که تغییر یکباره تعداد قابل توجهی از دیپلمات های ارشد جمهوری اسلامی در خارج در راستای تغییرات اساسی در وزارت خارجه صورت می گیرد.

روز سه شنبه، خبرگزاری فارس به نقل از "منابع آگاه" نوشت که اصلاحات بنیادی در وزارت خارجه آغاز شده است.

این خبرگزاری یادآور شده بود که محمود احمدی نژاد در معرفی اعضای کابینه جدید به مجلس در روز یکشنبه خبر داده بود که در دوره دوم وزارت منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، اصلاحاتی در این وزارت خانه صورت می گیرد.

انتظار می رود احمدی نژاد به تغییرات وسیع درسمتهای دولت دست بزند

در این خبر آمده بود که به جای چهل نفر از سفیرانی که حکم پایان ماموریت خود را دریافت کرده اند "سفرای جدیدی از کارشناسان معتقد به مبانی انقلاب در سفارتخانه های ایران حضور پیدا می کنند."

فارس انتصاب مکرر "حلقه ای بسته از افراد به عنوان سفیر" را که باعث حضور طولانی مدت برخی از کارمندان وزارت خارجه در ماموریت خارج شده مورد انتقاد قرار داده و آنان را حامی معترضان به نتیجه مناقشه برانگیز انتخابات اخیر خوانده بود.

به نوشته این خبرگزاری "برخی از این افراد در جریان اغتشاشات اخیر تهران رسما به موضعگیری در حمایت از آشوب گران پرداخته بودند."

ظاهرا منظور فارس، که به شدت از دولت محمود احمدی نژاد حمایت می کند، آن دسته از دیپلمات هایی است که در دولت های قبلی هم دارای سمت های مهم بوده اند.

در حالیکه هنوز منوچهر متکی رای اعتماد مجلس را کسب نکرده و دوره دوم وزارت او رسما آغاز نشده، گزارش هایی از تغییراتی در کادر داخلی وزارت خارجه هم انتشار یافته است.

با آغاز دوره دوم محمود احمدی نژاد، ناظران پیش بینی می کردند که وی به تغییرات گسترده ای در سمت های مختلف در سازمان ها و نهادهای دولتی دست بزند و افراد مورد نظر خود را به سمت های مهم در این سازمان ها منصوب کند و به طور سنتی، ماموریت خارجی در جمهوری اسلامی به عنوان راهی برای پاداشدهی به افراد محسوب می شود.

در دوره اول محمود احمدی نژاد، وزارت خارجه به گسترش روابط با شماری از کشورهایی که ارتباط چندانی با ایران نداشته اند مبادرت ورزید و به گفته ناظران، با توجه به موقعیت دولت در جامعه بین المللی در پی انتخابات اخیر و حوادث پس از آن، انتظار می رود توسعه روابط و کسب حمایت این قبیل کشورها از اولویت بیشتری برخوردار شود.

kaweh2009 - کانادا - تورنتو
بازداشت نظامیان سابق شیلی به اتهام نقض حقوق انسانی. این افراد متهم هستند که در دوران حکومت نظامی در شیلی و در زمان خدمت در "دینا"، پلیس مخفی شیلی، مرتکب موارد گسترده نقض حقوق انسانی شده اند. آنها همچنین متهم به مشارکت در کشتن و ناپدید شدن دهها نفر از فعالان سیاسی مخالف و چپگراها هستند. فاضی ویکتور مونتیلیو که مسئول سه پرونده مربوط به آدم ربایی و ناپدید شدن صدها نفر از مخالفان حکومت نظامی شیلی در دهه هفتاد و هشتاد میلادی است، این حکم را صادر کرده است. این بزرگ ترین تعداد بازداشت مربوط به نظامیان دوران ژنرال پینوشه در شیلی است. برخی از افرادی که برای آنها حکم بازداشت صادر شده، پیش از این با اتهامی رو به رو نشده بودند. ژنرال آگوستو پینوشه در سال ۱۹۷۳ طی کودتایی علیه دولت منتخب سالوادور آلنده، رییس جمهوری چپگرای شیلی به قدرت رسید و تا سال ۱۹۹۰ در راس قدرت بود. در دوران ۱۷ ساله حکومت او بیش از ۳ هزار نفر کشته یا "ناپدید" شدند. در یک گزارش رسمی منتشر شده پس از بازگشت شیلی به دموکراسی، اعلام شد که ۳۱۹۷ نفر در دوران دیکتاتوری نظامی کشته و یا ناپدید شده اند.
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

aidin1978 - ایران - تبریز
کثافت اشغال احمدی نژاد قیافه اش نگاه هر چس نگاش میکنم شبیه آدم نیست شبیه شیطانه.
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

sosol - ایران - نیشابور
اگه بدونین این سفارتیهای لعنتی بیسواد حزب اللهی با چه رفاه و امکاناتو حقوقی زندگی میکنند و چه جلال و جبروتی برای خودشون درست کردند و با چه فیس و افاده ای با ملت در خارج از کشور برخورد میکنند ...
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
kaweh2009 - کانادا - تورنتو !! با این حساب باید گفت خدا پدر پینوشه رو بی امرزه که فقط ۳۱۹۷ رو کشته. امار جمهورئ اسلامئ را باید چند صفر بهش اضافه کرد??
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

kaveh52 - ایران - تهران
kaweh2009 - کانادا - تورنتو . از این خبرت ممنون امیدوار کننده بود من یقین دارم که ما هم نه چندان دیر این روزها رو می بینیم . بعد می بینیم قاتل ندا و سهراب چه کسانی بودند . البته الن هم می شناسیمشون ولی چه کنیم که فعلا کاری جز ادامه اعتراضها از ما برنمیاد بازم ممنون
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
sosol - ایران - نیشابور. بینشون آدمهای خوبی هم پیدا می شوند که مخالف خامنه ای و احمدی نژادند.زود قضاوت نکنید.
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

SIAVASHOMA - انکلستان - منچستر
یکی از قشقاوی مزدور بپرسه. پس چرا ترا عوض نکردن اگه خیلی معمولیه؟نکنه تو زن و بچه نداری و بی پدر و دروغگوئی واسه همین خیلی دوست دارن
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
والله من که عمریه توقطرم هیچ خیری از سفرای مختلفی که ازایران به قطراعزام شدند ندیدم. یه مشت مفت خوری که فقط به فکر مصالح شخصیشون هستند ونه مدافع ایرانیای مقیم..یکی از کارمندای سفارت میگفت بابا ایرانیای اینجا که ایرانی نیستند مشتی کارگرند اخه بی همه چیز شرف اون کارگری که با عرق جبینش پول در میاره از توی چاپلوس مال مردم خورکه بیشتره. خود شخص سفیر ایران توقطربه یکی از ایرانیا که مشکلی براش پیش اومده بود گفته بود بروشیخها روپیدا کن من نمیتونم
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

123esfand - ایران - تهران
esfand ایران . با دشنام نا سزا مشگلی حل نمیشود. راه حل ارایه دهید . مشگل امروز ما حضور سپاه وبسیج در تمام عرصه های زندگی اجتماعی سیاسی واقتصادی کشوراست . برای حل این مشگل باید راه حل ارایه داد. سپاه است که پس گردن خامنه ای سوار است این اسب راهوار را به هر طرف که میخواهد میتازاند . لطفا در رابطه با پیشنهاد تحریم همه جانبه این گروه اوباش وزیاده طلب نظرات خود را بنویسید. متشکرم
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.