به کدام دندانپزشک مراجعه کنیم؟

به کدام دندانپزشک مراجعه کنیم؟

تخصص دندانپزشکی

وقتی شما دندان تان درد می‌ گیرد و دنبال یک دندان پزشک می ‌گردید، چگونه دندانپزشک مورد نظرتان را پیدا می ‌کنید؟ وقتی نیاز به ارتودنسی و ردیف کردن دندان‌ها دارید، چه ‌طور؟ برای زیباتر کردن لبخندتان می ‌دانید به کدام دندانپزشک مراجعه کنید؟

حقیقت این است که خیلی از ما تخصص‌های گوناگون رشته دندانپزشکی را نمی‌ شناسیم و نمی‌ دانیم برای چه درمان‌ های دندانپزشکی باید با کدام متخصص مشورت کنیم.

همه ما کم و بیش با رشته‌ های تخصصی پزشکی آشنایی داریم، اما با رشته‌ های تخصصی دندانپزشکی چه ‌طور؟ آیا می ‌دانید شاخه‌ های "تخصصی" دندانپزشکی کدام ‌اند و چه بیمارانی را درمان می‌ کنند؟

در این مطلب به شما خواهیم گفت که برای چه مشکلات دندانی باید به کدام دندانپزشک متخصص مراجعه کنید و چه انتظاراتی از او داشته باشید.

تخصص دارد یا نه؟

اگر دکتر دندانپزشک پس از اخذ مدرک دکترای دندانپزشکی، در یک رشته تخصصی خاص ادامه تحصیل دهد (مثل ارتودنسی)، عنوان "متخصص" حتما زیر اسم او و قبل از گرایش مورد نظر ذکر می‌ شود، مثلا متخصص اردتودنسی. بنابراین اگر فقط زیر نام و نام خانوادگی او نوشته شده باشد: ارتودنسی به این معنی است که او در این رشته تخصص ندارد و فقط بر اساس دوره‌های کوتاه مدتی که در دانشگاه گذرانده است آن خدمات را ارایه می‌ دهد.

بنابراین دقت کنید دندان پزشکانی که تخصص دارند، حتما واژه "متخصص" را روی تابلوی مطب و سر برگ‌ های خود درج می ‌کنند تا شما متوجه شوید که آن ها در یک رشته خاص، تخصص دارند و دوره‌ های تکمیلی دانشگاهی این رشته را گذرانده‌ اند.

متخصص ارتودنسی

متخصصان این رشته به درمان ناهنجاری ‌های دندانی و فک و صورت می ‌پردازند. ارتودنسی ثابت که پس از پایان سن رشد انجام می ‌شود، تنها در حیطه توانایی این متخصصان می ‌باشد. طول دوره این تخصص، سه سال پس از مدرک دکترای دندانپزشکی می‌ باشد. قابل ذکر است که معمولا بهترین رتبه‌ های آزمون تخصص وارد این رشته می شوند‍.

البته شما می ‌توانید وقتی کودک تان شش ساله شد و پا به مدرسه گذاشت او را برای چکاپ اولیه پیش این متخصص ببرید. او به شما خواهد گفت که آیا فرزند شما در آینده نیاز به ارتودنسی کردن دندان‌ هایش دارد و یا نه. همچنین اگر شما بالای 20 سال سن دارید و از نامرتبی دندان‌های تان گله دارید، می‌ توانید با کمک این متخصص و بستن سیم و براکت روی دندان‌های تان آن ها را ردیف و مرتب کنید. متخصصان این رشته در ردیف کردن دندان‌ها قبل و بعد از جراحی‌ های فک و صورت هم تبحر دارند.

متخصص آسیب ‌شناسی فک و صورت

توانایی متخصصان این رشته، بررسی‌ های میکروسکوپی نمونه‌ های برداشته شده از ضایعات دهان، فک و صورت از لحاظ تشخیص انواع بدخیمی، سرطان و سایر ناهنجاری ‌های بافتی می ‌باشد. اگر شما خدای ناکرده تومور و یا کیستی در فک و صورت و یا اطراف دندان ‌های تان داشته باشید، متخصص جراحی فک و صورت پس از برداشتن و خارج کردن آن، نمونه ‌ای از این بافت‌ ها را برای متخصص آسیب ‌شناسی فک و صورت می‌ فرستد که با بررسی آزمایشگاهی از سرطانی نبودن آن مطمئن شوند.

متخصص درمان ریشه

وظیفه متخصصان این رشته، درمان ‌های پیچیده ریشه و یا جراحی‌ ها‌یی است که معمولا از توانایی دندانپزشکان عمومی خارج است. معمولا دندانپزشکان عمومی، عصب‌ کشی بیشتر دندان ‌ها را انجام می ‌دهند، ولی اگر دندان شما کانال‌ های مسدودی داشته باشد و یا به شدت انحنا داشته باشد و یا احیانا دندان شما سوراخ شده باشد، متخصصان درمان ریشه می‌ توانند دندان شما را به بهترین صورت ممکن درمان کنند. همچنین گاهی نیاز به قطع ریشه ی دندان شما و یا عصب ‌کشی آن از ته ریشه دندان و درون لثه است که در این صورت، این متخصصان به شما بهترین کمک را می‌ کنند.

متخصص دندانپزشکی ترمیمی

این متخصصان به درمان‌ های خاص و پیچیده "تاج دندان" از دو جنبه برگرداندن عملکرد صحیح و تامین زیبایی می ‌پردازند. "لامینیت" نمونه ‌ای از درمان ‌های زیبایی می ‌باشد که توسط متخصصان این رشته انجام می‌ پذیرد. فراموش نکنید این رشته این روزها طرفداران زیادی دارد و اگر شما بخواهید لبخندی زیباتر داشته باشید، می ‌توانید با کمک این دندان پزشکان زودتر به هدف تان برسید. سفید کردن دندان‌ ها، لامینیت، روکش‌ های چینی، اصلاح طرح لبخند از توانایی ‌های این متخصصان است.

متخصص بیماری ‌های دهان و دندان

این دسته از متخصصان در واقع به بررسی و تشخیص بیماری ‌های دهان، فک و صورت و ارتباط آن ها با سایر دستگاه ‌های بدن می ‌پردازند. این افراد در واقع "متخصصان داخلی" در دندان پزشکی می‌ باشند. اگر شما ضایعه‌ ای سفید و یا قرمز و یا پلاک و برجستگی مانند آن در دهان تان داشته باشید که دندان پزشکان عمومی متوجه نشوند که آن ضایعه دقیقا چه بیماری است، این متخصصان به شما کمک می‌ کنند تا آن را بشناسید و درمان کنید. در واقع آن ها در تشخیص ضایعات دهان و دندان، تبحر خاصی دارند.

متخصص جراحی لثه

این تخصص هم از تخصص‌ هایی است که ممکن است زیاد به آن نیاز پیدا کنید. اگر شما بخواهید "ایمپلنت" بگذارید و یا لثه‌ های تان را که در اثر پیری و یا بیماری تحلیل رفته‌ اند جراحی کنید، باید پیش این دسته از متخصصان بروید. این افراد در تشخیص بیماری‌ های لثه هم به شما کمک شایانی خواهند کرد.

متخصص جراحی فک و دهان و صورت

فک پایین شما بیش از حد بیرون زده است و یا فک بالای تان در صورت تان فرو رفته به نظر می ‌رسد؟ در این صورت یک متخصص جراحی فک و دهان و صورت می ‌تواند به شما بهترین خدمات جراحی را ارایه دهد تا زیبا شوید.

جراحی دندان‌ های عقل نهفته و نزدیک عصب، و دندان ‌های نا به‌ جا روییده را هم می ‌توانید به این متخصصان بسپارید.

shahin 12 - انگلیس - یوکی
به دندانپزشکهای جنوب و حاشیه تهران که حتی سواد سوم راهنمایی رو هم ندارند مثل کردان دکتر شدن اگه ادرسشونو ندارید من بهتون میدم
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

سپیده صبح - ایران - تهران
shahin 12 - انگلیس - یوکی . اتفاقا مطب دکتر دندون پزشک من جنوب تهرانه با اینکه مسیرش دوره برام ولی چون از کارش راضیم تحمل می کنم لطفا افرادی مثل کردان رو با دکترهای خوبمون مقایسه نکنید فرقی نمی کنه کجا باشن
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

aram2006 - ایران - ارومیه
اینجا همه رو تابلوشون همه این موارد رو مینویسن و کسی هم کاری باهاش نداره ولی هیچی هم حالیشون نیست.
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

deicide - اوکراین - کیف
خدایش ایران اگه هیچی هم نداشته باشه دکتراش عالین دمشون گم
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

i.am.the.world. - لو کزامبورک - اش
به دندانپزشک کهریزک.. تا دندان درد را برای همه عمر فراموش کنیم!!!
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
ماه رمضان خطر پوسیدگی دندان زیاد میشه. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از خوردن شیرینی جات مزخرف مصنوعی مثل زولبیا بامیه صرفنظر کنید و قند بدن را با خرما و عسل تامین کنید. بعد از افطار و بعد از سحر هم حتما به دقت مسواک بزنید. نخ دندان فراموش نشه. حتما هر 24 ساعت یکبار از نخ دندان استفاده کنید.
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

oldboy - انگلستان - لندن
دندانپزشکهای انگلستان افتضاح هستن تا بحال بیشتر از 6 نمونشون رو تجربه داشتم کارشون خیلی ضعیف و بد هست.خصوصا خانمهاشون.
پنج‌شنبه 12 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.