ایران می گوید آماده ارائه پیشنهادهای جدید به غرب است

ایران می گوید آماده ارائه پیشنهادهای جدید به غرب است

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران گفته است که دولت جدید ایران آماده ارائه " بسته پیشنهادی " تازه ای به قدرت های جهانی است .

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز سه شنبه ۱۰ شهریور ( اول سپتامبر ) در تهران گفت : " با استقرار دولت دهم، جمهوری اسلامی ایران با پشتوانه جمهوریتی قوی و منطقی روشن با اقتدار آماده ارائه بسته پیشنهادی برای تحقق عدالت، پیشرفت و صلح در عرصه بین المللی است ".

این سخنان همزمان با بررسی صلاحیت اعضای کابینه جدید محمود احمدی نژاد در مجلس شورای اسلامی در ایران مطرح شده است .

در صورتی که نمایندگان مجلس ایران به دولت جدید رأی اعتماد بدهند، دولت دهم که مورد اشاره آقای جلیلی است کار خود را آغاز خواهد کرد .

آقای جلیلی مجموعه جدید پیشنهادهای ایران را " به روز شده " پیشنهادهایی توصیف کرد که سال گذشته به گروه ۱ + ۵ ارائه شده بود .

در آن مجموعه پیشنهادهای که متن آن خرداد ماه سال گذشته توسط منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل ارائه شد، مواردی چون تروریسم، مواد مخدر، مهاجرت های غیرقانونی و جرائم سازمان یافته به عنوان تهدیدهای مشترک امنیتی مطرح و برای همکاری در مقابله با آن ها اعلام آمادگی شده بود .

در مجموعه پیشنهادهای سال گذشته ایران در مورد فعالیت های هسته ای هم پیشنهاد شده بود که کنسرسیومی برای غنی سازی اورانیوم و تولید سوخت هسته ای " در نقاط مختلف دنیا، از جمله ایران " تشکیل و کمیته ای هم برای خلع سلاح هسته ای ایجاد شود .

به نظر می رسید که این پیشنهادهای از آنجا که در آن به خواسته اصلی قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر توقف غنی سازی اورانیوم توسط ایران اشاره نشده بود، مورد استقبال قرار نگرفت .

اما اکنون آقای جلیلی می گوید که مذاکرات سال گذشته در ژنو که به گفته او در مورد پیشنهادهای ایران انجام می شد، " به دلیل مشکل طرف مقابل دچار وقفه شد ".

او از بحران گرجستان، بحران اقتصادی جهان و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به عنوان بعضی از دلایل این وقفه یاد کرده و گفته است : " در ابتدای سال جاری پیشنهاد ادامه گفت و گوها مطرح و با استقبال جمهوری اسلامی ایران مواجه شد ".

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا همیشه گفته است که دولت او بر خلاف دولت قبلی آمریکا آمادگی دارد مستقیما و بدون شرط با ایران گفت و گو کند، اما در عین حال مقامات آمریکایی گفته اند که تنها تا اواخر ماه سپتامبر ( اواخر شهریور - اوایل مهر ) منتظر پاسخ ایران به پیشنهاد مذاکره خواهند ماند و پس از آن برای افزایش فشار بر ایران تلاش خواهند کرد .

آقای جلیلی می گوید : " با توجه به گذشت یک سال از ارائه نخستین بسته پیشنهادی و بروز تحولات جدید در عرصه جهانی " ، ایران پیشنهادهای خود را " به روز " کرده و آماده ارائه آن است .

او از جزئیات پیشنهادهای تازه سخنی نگفته است .

aghozdar - ایران - تهران
این بسته ها از اون بسته هایی که هر چند روز یکبار چاورز باج بگیر میاد ایران و میگیره میره که نیست ؟ هست ؟
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

Afshin London - انگلستان - لندن
همینطور یک مقام ارشد دولت کودتا که نخواست نامش فاش شود گفت: دکتر بوزینه نژاد شخصن یک بسته حاوی پیشنهادهای جدیدی آماده کرده. در این بسته وسایلی چون چماق،چاقو،باتوم،بطری و انواع اسید و داروهای اعتراف گیری هستند. دکتر بوزینه نژاد با این بسته قصد دارند تجربه شخصی خود و رهبر کثیف الشان را جهت کنترل امور داخلی با بقیه کشورها در میان بگذارند. پیش بینی میشود کشورهای عربی استقبال گرمی از این بسته خواهند کرد.
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

arsene lupin - ایران - برزخ
اگه این گروه باز هم از این وقت کشی ها رو دست بخوره (شایدم باجی بگیرن از دولت خاءین) دیگه جلسه برگزار نکنند و مدام ایران رو به تحریم تهدید نکنند بهتره. همون پشت پرده تهدید کنند پشت پرده هم باجشون رو بگیرن.. کم کم منطق منم داره تعطیل میشه......
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

بابک - ایران - سبزوار
دروغگو های بی شعور و مرتجع
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

kamia1 - المان - کلن
چنان مملکت فروشئ بکنین وقتئ که پائ قدرت پیش بیاد. توئ اینکار هم که تجربه دارین!
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

habibollah - ایران - تهران
ای بابااینا یه عمره ملت خودشونو گذاشتن سرکار!. دیگه حناشون رنگ نداره!
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

chkavak - ایران - تهران
حرامزاده ها میخواهند باج به غرب بدهند تا باقی بمانند. حکومت دست نشانده یعنی همین. رهبرش مترسگی بیش نیست و خودش را آمر هر جنایت و فسادی کرده و مزدورانش هم مجریان جرم و جنایت هستند. تف به گور اموات هر چه آخوند و پاسدار و بسیجی و مدافع و حامی این حکومت نامشروع اسلامیه. تف به ا..ام توحش عربی. ق...ن کتاب اهریمنی محمد را در ...و روح خودتان را از اسارت شیطان و ابلیس آزاد کنید
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.