طلب ۴۰ هزار میلیارد تومانی بانکهای ایرانی

طلب 40 هزار میلیارد تومانی بانکهای ایرانی

به گفته آقای بهمنی مطالبات بانک ها رقم سنگینی است و می تواند به شدت به تولید صدمه بزند

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرده مطالبات معوق بانکها به 40 هزار میلیارد تومان (40 میلیارد دلار) رسیده و این رقم سنگینی است و می تواند به شدت به تولید صدمه بزند.

بنابر آخرین گزارش آقای بهمنی که 9 ماه پیش منتشر شد، مطالبات معوق 31 هزار میلیارد تومان (31 میلیارد دلار) بوده و در این مدت 9 هزار میلیارد تومان (9 میلیارد دلار) به مطالبات اضافه شده است.

به گفته آقای بهمنی، پروسه وصول مطالبات معوق تا دو سال رسیده و باید به کمک مسئولان این زمان کاهش یابد.

گزارش های رسمی نشان می دهد که بانک های ایران مبالغ هنگفتی وام پرداخت کرده اند و نمی توانند آنها را از مشتریان خود پس بگیرند.

بانک ها ابتدا تصمیم گرفتند تا بخشی از وثیقه هایی را که در ازای پرداخت وام از مشتریان گرفته بودند، تصرف کرده و با فروش آن طلب های خود را وصول کنند.

اما خیلی زود مشخص شد که بانکها از این طریق نمی توانند به طلب های خود برسند.

تملک وثیقه مشتریان بانکها پیچیده و طولانی است و بانک ها زمانی از این روش استفاده می کنند که امیدی به دریافت طلب های خود نداشته باشند. در این شرایط بانکها آن را در ردیف مطالبات "مشکوک الوصول" قرار می دهند و با گذر از مراحل حقوقی؛ وثیقه مشتریان را تصاحب می کنند.

سال گذشته بانکها سه هزار میلیارد تومان از وثیقه مشتریان را ضبط کردند چون این مشتریان قادر به بازپرداخت وام های خود نبودند.

اما بانکها خیلی زود به این نتیجه رسیدند که تصاحب وثیقه نمی تواند جای وامهایی را که داده اند، بگیرد.

رکود فعالیت های اقتصادی

بانک های ایران مبالغ هنگفتی وام پرداخت کرده اند و نمی توانند آنها را از مشتریان خود پس بگیرند

پرسش مهمی که وجود دارد این است که باید دید چه اتفاقی در اقتصاد ایران افتاده که وام گیرندگان نمی توانند بدهی خود را بپردازند و بانک ها هم به این نتیجه رسیده اند که مشتریانشان قادر به بازپرداخت وام ها نیستند.

تحلیلگران اقتصادی می گویند مشکل اصلی این است که شرکت های تولیدی، صنعتی و خدماتی به دلیل شرایط بد اقتصادی، قادر نیستند وامهایی را که از بانک ها گرفته اند پس بدهند.

برای حل این مشکل، دولت فهرستی از شش هزار و اندی شرکت را تهیه کرده تا با موافقت دولت، بازپرداخت بدهی آنها به بانکها را به مدت یک سال به عقب بیندازد.

بازپرداخت بدهی بیشتر از دو هزار شرکت که کمتر از دومیلیارد تومان بدهی به بانکها دارند برای مدت یک سال به تاخیر افتاده است و قرار است چهار هزار شرکت دیگر نیز به این فهرست اضافه شوند.

برخی تحلیلگران اقتصادی می گویند که تعویق بازپرداخت بدهی های شرکت ها درمان موقتی است و اگر اوضاع اقتصادی در یک سال آینده بهبود نیابد، آن وقت مشکلات جدی تری پیش روی شرکت ها، دولت و بانکها قرار خواهد گرفت.

کمبود نقدینگی، واردات گسترده، ضعف مدیریت و فرسودگی ماشین آلات و تجهیزات مهمترین مشکلات بخش تولید ایران است اما بزرگترین مشکلی که اکنون پیش روی دولت جدید قرار دارد، وضعیت بحرانی شرکت های تولیدی و صنعتی ایران است.

در این شرایط دولت درصدد است تا با استفاده از بانکهای دولتی و منابع مالی آنها، بر مشکلی که دامن اقتصاد ایران را گرفته، غلبه کند یا برای مدتی آن را به تعویق بیندازد.

یکی از دلایل بروز مشکلات مالی در واحدهای تولیدی، دخالت های زیاد دولت در بخش پولی و بانکی بوده است. تعیین دستوری نرخ سود و تسهیلات تکلیفی به خصوص پرداخت وام به بنگاههای زود بازده باعث شده تا بانک ها نتوانند به عنوان یک بنگاه اقتصادی فعالیت کنند.

دولت در طول این مدت بارها بانک ها را وادار کرد تا برای پیشبرد برنامه های اقتصاد دولت، وام هایی را در اختیار بخش های مختلف بگذارند و این بخش ها اکنون قادر به پس دادن اقساط وام ها نیستند.

نگرانی از آینده

بانک ها اکنون 40 هزار میلیارد تومان طلبکارند و کسانی که از بانک وام گرفته اند نمی توانند آن را پس بدهند و تلاش بانکها نیز برای پس گرفتن پولهایشان از طریق فروش وثیقه ها بی نتیجه بوده است.

از طرفی برخی شرکت ها برای ادامه فعالیت خود همچنان متقاضی دریافت وام هستند و بانکها به امید وصول مطالبات خود، ناچارند وامهایی جدیدی را در اختیار آنها قرار دهند.

اما منابع بانکهای نیز به دلیل عدم وصول طلب ها برای پرداخت وام روز به روز محدود تر می شود و تصمیم دولت برای به تاخیر انداختن بازپرداخت وام شرکت ها، می تواند میزان طلب بانکها را اضافه کند و دست بانکها را برای دادن وام ببندد.

در این شرایط، بانک ها به بانک مرکزی فشار وارد خواهند کرد که منابع تازه ای در اختیار آنها قرار دهد اما این کار به افزایش تورم منجر خواهد شد که اکنون یکی از معضلات اقتصادی ایران است.

در کنار این مشکل، که سال گذشته یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی بود، به گفته شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد ایران امسال نگرانی اصلی رکود اقتصادی است.

رکود به معنی کاهش درآمد است که از کاهش میزان تولید، اشتغال، و تجارت در یک دوره معین حاصل می شود.

کارشناسان اقتصادی می گویند که باید تا حد امکان از دخالت در مسائل پولی خودداری کند و با تشویق سرمایه گذاری، کاهش تنش های سیاسی داخلی و خارجی، کاهش تورم و افزایش درآمد زمینه رونق اقتصادی را فراهم بیاورد و شرایطی ایجاد کند که مشتریان بانکها بتوانند اقساط وامهای خود را در موعد مقرر بپردازند.

iran-azad - ایران - تهران
ما که هر چی ریال توی بانک داشتیم تبدیل کردیم به دلار چون سال دیگه همین موقع دلار بین 1500 تا 2000 تومان می شه
سه‌شنبه 10 شهریور 1388

amidjan - ایران - تهران
درود. اگر وضع از این هم بدتر بشه و از ا.ن سوال کنند که شرایط اقتصادی کشور چگونه است میگه" ما امروز در قله های عظمت هستیم و ایران عزیز شرایط بسیار مطلوب و خوبی دارد که در سی سال گذشته نمونه بوده است "
سه‌شنبه 10 شهریور 1388

xabrisham - ایران - اسلو
و هرگز هم وصول نخواهد شد .این یعنی دزدیه نوینه پول و حقه مردم. همش رو هم بسیجیها گرفتن .مرگ بر حکومت دزده ایران
سه‌شنبه 10 شهریور 1388

bij - المان - المان
اقتصاد اسلامی با وجود منابع سرشار انرژی هنوز دست و پا میزند. محمد پیامبر دین وحشت نمی توانست به قدرت نسبی برسد اگر راهزنی را پایه اقتصاد خود قرار نمیداد! راهزنی به شیوه مال مردم خوری و دروغ و حیله از محمد در عرض این 30 سال به مسئولین حکومت اسلامی به ارث رسیده است! رای ما کجاست یا نفت و گاز ما چه شد سوال های ایرانیان است که با دین وحشت گره کور خورده اند! ننگ بر دین راهزنی و جنایت!
سه‌شنبه 10 شهریور 1388

black chador - امریکا - ولدن
اخه مگه میشه از اخوند و بچه اخوند پول پس گرفت. اونها انقلاب ایرانی ها دزدیدند تا بتونن جیبهای اسهالیشون را به اسم قران پر کنند.
سه‌شنبه 10 شهریور 1388

bij - المان - المان
رتبه کلی کسب و کار ایران در سال ۲۰۰۸ میلادی نسبت به سال ۲۰۰۷ با ۱۶ رتبه سقوط به رده ۱۳۵ جهانی رسیده است. در سال گذشته در زمینه حمایت از سرمایه‌گذاران که شاید یکی از عوامل اصلی به وجود آمدن رونق در بخش‌هایی مانند صنعت و معدن و تولید است، رتبه‌ای بهتر از ۱۵۸ جهان بدست نیاورده است با وجود منابع غنی انرژی و فروش و سود سرسام اور انان!
سه‌شنبه 10 شهریور 1388

majid63 - فرانسه - پاریس
چرا از مردم میخاهید بگیرید برید از خامنه ای و احمدی نزاد و دولت فلسطین و لبنان. بگیرید.پدر سوخته ها
سه‌شنبه 10 شهریور 1388

xabrisham - ایران - اسلو
بیج المان .مرگ بر ضد دین های کور مثل تو که از ادیان الهی اینطور حرف میزنی .مرگه بدی در انتظارته .خدا خیلی بهت رحم کنه .این حرفها رو فقط کسائی که بی باعث و بانی و از تربیته پدر مادر بی بهره بودن میزنن
سه‌شنبه 10 شهریور 1388

bij - المان - المان
xabrisham - ایران - اسلو، تهدیدات تو دقیقن شبیه این خبر است: رفتاری که قاضی مقدمی، نماینده قاضی مرتضوی با یکی از قربانیان آزارها و شکنجه داشته به حدی زشت و زننده بود که اکنون مدتی است این فرد ناپدید شده و خبری از وی نیست! بیچاره وقت تو و امثال تو به پایان خود نزدیک شده!!!
سه‌شنبه 10 شهریور 1388

xabrisham - ایران - اسلو
بیج المان.تو که هی از دین بنامه وحشت یاد میکنی ....
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

bij - المان - المان
(یکی از رایج ترین سفسطه های رایچ در بین مسلمانان) مسلمانان از تاریخ عملی دین خود فرار میکنند، زیرا این تاریخ به قدری وحشتناک و زشت است و این کارنامه بقدری سیاه است که آبرویی برای اسلام نمیگذارد. در 1400 سال گذشته هیچوقت و در هیچ یک از سرزمینهایی که مسلمانان در آنجا اکثریت بوده اند، اسلامگرایان نتوانسته اند یک نظام مردمسالار و انسان محور را پدید بیاورند که بتوانند به وجود آن افتخار کنند و آنرا نشانه ای از ایده آل خود بدانند. بلکه همواره اسلامگرایان شعار حکومت اسلامی را میدهند و بعد از اجرای قوانین غیر کاربردی و روشهای نابخردانه اسلامی مشاهده میکنند که گند به بار آورده اند، و بعد از آن ادعا میکنند که این اسلام نبوده است، اشکال از ما بوده است. اشکال کار بعضی مسلمانان از اینجا است که اسلام را نمیشناسند. این افراد تنها نام ایده آل های خود را اسلام میگذارند، اسلام را به رنگ افکار خود میبینند، نه اینکه خود رنگ اسلام بگیرند.
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

siavash b - ایران - تهران
bij - المان - المان . . همه کامنتهای تو مثل هم هستش فقط جای کلمات فرق میکونه فرقی نداره موضوع صفحه چی باشه تو ربطش میدی به دین که یه مسئله شخصی دلم برات میسوزه معلوم نیست با کی داری بیخودی میجنگی خودت رو خراب نکن به خدا حیفه
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

bluestar - ایران - تهران
xabrisham - ایران - اسلو - برای او آرزوی مرگ نکن. برای آگاه شدنش دعا کن.
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

بابک - ایران - سبزوار
دروغگو
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

black chador - امریکا - ولدن
اسرائیل سالهاست سعی کرده که به دنیا بفهمونه که اسلام یک دین فاسد هست ولی این سی ساله گذشته خمینی و خامنه ای و اوباشهای دوروبرشون با دزدی ها و جنایت هاشون این کار را برای اسرائیلی ها ساده کرد. مثل معروف میگه: با دوستانی مثل تو من دشمن لازم ندارم.
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

bij - المان - المان
siavash b - ایران - تهران، ای بابا مقدس مابان مثل تو و بدبختی چون bluestar همه چیز را یک جور میبینند. برای تو فقط رنگ سیاه معنا داره! از لونه تاریکت بیا بیرون و رنگهای زندگی را ببین! ربط کامنت اخر من به سوال مسخره توست: ((تو که هی از دین بنامه وحشت یاد میکنی ))! بد جوری از دماغ تا پایین تنه تون میسوزه که چطور دین تان در اوج جنایت شما را تنها گذاشتند!!!
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

bij - المان - المان
siavash b - ایران - تهران، کوچولو! فرض را بر این بگیریم من چند تاکلمه جابجا میکنم، تو که روزی 5 بار در حال تکرار نمازت و سالی یکماه روزه ات هستی و احتمالن تا اخر عمرت تو تکرار و تکرار مهملات مذهبیت گرفتاری! باز تو ادعای مسخره ات گیر کردی!!! برو بزرگترت رو بیار!
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

bij - المان - المان
siavash b کوچولو! ((دین که یه مسئله شخصی..)) پس چرا محمد در مکه به ادیان دگر میتازند و دائم ناسزا می گفت؟ می توانی این سوال را جواب گو باشی اگر دین که یه مسئله شخصی پس محمد در اشتباه بود؟! یک فرصت خوب برای تو که ثابت کنی بالغ شدی!!!
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

siavash b - ایران - تهران
bij - المان - المان . . من نیازی نمیبینم تا به تو چیزی رو ثابت کنم گفتم این مسئله شخصی من است و به تو ربطی نداره تو به فکر دنیای تیره خودت باش در ضمن اینقدر حرفهای من رو به خودم برنگردون دنیای تو سیاه من که با دنیای خودم حال میکنم و به دنیای بقیه کاری ندارم تو هم اگه دنیات قشنگ بود که نیست نمیامدی به مسائل شخصی دیگران گیر بدی در ضمن من نیستم که جاییم میسوزه دلیلی نداره که جاییم بسوزه واسه تو یا حرفهای تو؟ فقط دارم درک میکنم که چقدر تو کوتاه فکری و دلم میسوزه واسه اونایی که با تو در ارتباط هستن تو فقط دنبال درگیری هستی بالا صفحه رو ببین نوشته طلب 40 هزار میلیارد تومانی بانکهای ایران ؟ چه ربطی به دین و محمد داره ؟ اما تو این رو بهتر میدونی
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

bij - المان - المان
siavash b کوچولو! (( بالا صفحه رو ببین نوشته طلب 40 هزار میلیارد تومانی بانکهای ایران )) خب تو کوری به دیگران چه کامنتهای من در این صفحه قابل مشاهده اند که راجع به اقتصاد است! تو چه پیامی در این مورد داده ای بیچاره کوچولو! میدانستم از جواب سوال ساده ام طفره می روی! ...برو بزرگترت رو بیار!
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

black chador - امریکا - ولدن
bij - المان - المان. دین در همه جای دنیا یک مسئله شخصی هست بجز در کشورهای اسلامی که دولت را دین مچرخاند. خودشون هم توش موندن چکار کنن. اخه توی قرن 21 که زنها در کشورهای دیگه میشن وزیر امور خارجه یا رئیس جمهور و یا قاضی دادگاه عالی چطور دولت های اسلامی باید به زنهای مسلمونشون بفهمونن که علت کم عقلیشون زن بودن هست نه مسلمان؟ بودن
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

bij - المان - المان
black chador عزیز، ممنون از اطلاع رسانی!
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

siavash b - ایران - تهران
bij - المان - المان . ایران از افتضاحات شما مقدس مابان در رنجند.....خوبه پیشگو هم شدی منم شدم مقدس مابان نمیخوام بگم خودم چقدر به قول تو از این مقدس مابان ضربه خوردم چون تو ارزشش رو نداری که ادم بخواهد متقاعدت کند من میگم دین مسئله خصوصی است و به تو ربطی نداره تو من رو جاهل کوچولو و مقدس ماب خطاب میکنی و توهینهای دیگر میدونی امثال تو واسه این مملکت چقدر خطرناک است این جوونهایی که تو خیابون رفتم و گلوله و باتوم و .. رو به جان خریدن برای مبارزه با افکاری مثل تو است حالا چه فرقی داره اینا میگن باید مسلمون و شیعه و تو میگی اسلام نه در فردای ایران نقشی نداره و هزار تا بد و بیراه به منتقدات عرضه میکنی و تحمل شنیدن صدای مخالف نداری فرقه تو با اینا در این است که اینا لااقل ظاهر رو حفظ میکنن و میگن همه دین ها جایگاه خودشون رو دارند ولی امثال تو ذره ایی ارزش واسه تفکر دیگران ندارند و با توجه به چیزه بزرگی؟ که از یه تند رویی مثل خودت خوردن عقل و شعور و منطق رو در کوزه .. میدونی وقتی کامنتهات رو میخونم چه احساسی دارم دلم برات میسوزه بخدا قسم میسوزه
جمعه 13 شهریور 1388

bij - المان - المان
siavash b کوچولو، دل بی وجدانت برای خودت بسوزد که سعی داری با من غریب بازی وارد بحث بشی! کوچولو! قبل از اینکه پیامی بگذاری و بنای مخالفت را بگذاری برو کامنتهای مربوطه را بخوان بعد بدون ناسزا گویی انچه خود کرده ای را به دیگران نسبت نده!!! کوچولو اگر تا الان جوابت را دادم امیدکی وجود داشت که مثل ادم به گفتگو بنشینی! متاسفانه تو مقدس ماب مشکل داری که هر چی برایت نوشتم برو حداقل یکی بزرگترت را بیاور تا تو را سر عقل بیاورد اعتنا نکردی! تو دیگر قابل جواب دادن هم نیستی! برو خدایت روزیت را جای دگر بدهد!!!
جمعه 13 شهریور 1388

siavash b - ایران - تهران
bij - المان - المان . . ای ول رفیق من نه مدافع اسلام هستم نه منکرش به نظره من انسان خودش عقل و شعور داره و میتونه بفهمد که چی براش خوب است و از چه چیز باید دوری کند حرف من با تو همین بود که دین مسئله شخصی است و تو حق نداری نظراتت رو به دیگران تحمیل کنی گر چه یه انسان وقتی کامنت تو رو بخونه میفهمه با چه کسی طرف است و من مطمئن هستم تا اخرش نمیخونه در ضمن بزرگتر من همیشه بهم یاد داده قبل از اینکه کسی را متهم کنم درباره اون شخص یا موضوع کمی مطالعه داشته باشم و در مورد اشخاص قضاوت عجولانه نکنم به هر حال این بحث با شما این نتیجه رو در بر داشت تا مطلع شم یک تندرو را نمیشود به این سادگی قانع کرد حالا فرقی ندارد از کدام دسته باشد داخل کشور یا خارج کشور همون قضیه مرغ یک پا دارد اما بر خلاف تو من نمیگم بهت برو میگم خدا پشت و پناهت و سعی کن افکارت را اینقدر با دین اسلام درگیر نکنی چون فایده ایی برات ندارد که هیچ دلت سیاه تر خواهد شد هموطن
جمعه 13 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.