روسیه و بازنویسی تاریخ جنگ جهانی دوم

روسیه و بازنویسی تاریخ جنگ جهانی دوم

نشست متفقین در تهران با حضور استالین، روزولت و چرچیل

دو روز پیش از هفتادمین سالگرد آغاز جنگ جهانی دوم، دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه از "بازنویسی تاریخ" جنگ جهانی دوم انتقاد کرده است.

او تصویب قطعنامه ای را در شورای امنیت و همکاری اروپا که از نازیسم و استالینیسم به عنوان عامل قتل عام و جرایم جنگی یاد کرده بود، محکوم کرده است.

این اظهارنظر آقای مدودف در گفت و گو با یک شبکه تلویزیونی روسیه بیان شده است.

شون فنینگ، خبرنگار بخش اروپای بی بی سی می گوید در روسیه، حساسیت های زیادی نسبت به درک و فهم نقش این کشور در جنگ جهانی دوم وجود دارد.

دیدگاه رسمی در روسیه این است که این اتحاد جماهیر شوروی بود که اروپا را آزاد کرد. روس ها بر این نکته تاکید می کنند که میلیون ها شهروند روس به این خاطر جان خود را ار دست دادند و تنها مقصر جنگ را متوجه آلمان نازی می دانند.

آقای مدودف در این مصاحبه از لزوم دقت در تاریخ و تاریخنگاری سخن گفته و افزوده که این امر به خصوص در مورد سئوال هایی که کل جهان پیشتر به آنها پاسخ صریح و بی ابهامی داده مهم تر است.

در قطعنامه شورای امنیت و همکاری اروپا که در ماه ژوئیه به تصویب رسید این مساله پیشنهاد شده بود که روسیه و آلمان به طور مساوی در مورد جنگ جهانی دوم مقصر هستند.

آقای مدودف با رد این قطعنامه آن را دروغ خوانده است.

برای برخی کشورهایی که سال ها قبل جزء اقمار شوروی سابق بودند، مانند لهستان و کشورهای حوزه بالتیک، نقش روسیه در این جنگ چندان مثبت نیست.

این کشورها به امضای معاهده عدم تجاوز در سال های اولیه جنگ میان آلمان نازی و شوروی اشاره می کنند که راه را برای تسلط شوروی بر این کشورها و حاکمیت ایدئولوژی کمونیستی برای بیش از نیم قرن در این کشورها شد.

با فرا رسیدن سالگرد آغاز جنگ جهانی دوم، اظهارات آقای مدودف تازه ترین تلاش های روس ها برای اطمینان خاطر یافتن از به کرسی نشستن دیدگاه این کشور است.

روسیه در ماه مه امسال نهاد دولتی جدیدی برای مقابله با جعل تاریخ روسیه بنیان نهاد که این در ادامه تلاش های روسیه در این زمینه قلمداد می شود.

ironwill - ایران - تهران
نیت واقعی المان نازی بر اندازی کمونیسم در شوروی بود و اگر انها دست المانها را باز میگذاشتند هیچگاه بلوک کمونیسم ( و پیمان ورشو) به وجود نمی امد که غرب و کشورهای اروپای شرقی را برای ده ها سال عذاب دهد.
سه‌شنبه 10 شهریور 1388

ANTON - اوکراین - کییف
دوست عزیز ironwill . نیت واقعی آلمان نازی براندازی کمونیسم نبود! حتی خود حکومت آلمان در آن زمان مارکسیستی و سوسیالیستی بود که خود قسمتی از کمونیسم است! نیت واقعی آلمان نازی فتح کردن جهان! و اثبات برتری نژاد آریایی بود! البته ناگفته نماند که در اوایل جنگ تنها اسپانسر هیتلر پدربزرگ جورج بوش پسر و رئیس بانک مرکزی آمریکا در آن زمان بود!
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

بابک - ایران - سبزوار
لعنت بر روسیه
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

keykhosro - ایران - شیراز
یک ضرب المثل لری در خصوص جور و جفای روسیه ... (روس هرد دو نیا د سوم......ترجمه : روس دوغم را خورد و در کو..م گذاشت).....حال خود در خصوص روسها قضاوت کنید
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

jamsil - کره - سئول
هدف اقای هیتلر مبارزه با کمونیست ویا مار کسیست و اینها نبود تنها قصد ایشان برتری نژاد ژرمن بر تمام نژادها ومبارزه با یهودیان بود که متا سفانه با سوزاندن هزاران یهودی واخراج یهودیان از المان به فلسطین یک کشوری را بوجود اورد که تا اخر الزمان به نام اسراییل در روی زمین با تمام خونخواری به موجودیت خود ادامه خواهد داد .اگر تاریخ را ورق بزنیم گفته اقای هیتلر نمایان می شود //اگر قرار است المان بسوزد اول هیتلر میسوزد بعد المان بسوزد .الان اتش خشم صهیونیست (یهودیت)کل دنیا را احاطه کرده است. اینهم بگم حساب کار صهیو نیستها با مکتب یهودیت کاملا متفاوت است و....
چهار‌شنبه 11 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.