محمد دادکان در برنامه تلویزیونی روز از نو : علی آبادی باید واحد تربیت بدنی را مجدداً پاس کند

محمد دادکان در برنامه تلویزیونی روز از نو :
علی آبادی باید واحد تربیت بدنی را مجدداً پاس کند

محمد دادکان پس از جدایی از فدراسیون فوتبال در سال 1385، مدت ها سکوت اختیار کرد و حاضر نشد با هیچ رسانه یی در مورد ورزش و مسائل مربوط به آن به گفت وگو بنشیند. این بایکوت رسانه یی برنامه تلویزیونی را نیز شامل می شد. این ماجرا تا وقتی که علی سعیدلو به عنوان رئیس جدید سازمان تربیت بدنی معرفی شد، ادامه داشت.

پس از این اتفاق بود که زمزمه هایی مبنی بر بازگشت دادکان به ورزش شنیده شد. حضور او در برنامه «روز از نو» شبکه دوم در روز گذشته سرانجام سکوت رسانه یی او را شکست. رئیس سابق فدراسیون فوتبال در این برنامه تلویزیونی به سوالات بسیاری در مورد راه نیافتن تیم ملی فوتبال به جام جهانی و تبعات این مساله، استقلال مالی فدراسیون فوتبال و مشکلات حاشیه یی پاسخ گفت.

دادکان در برنامه «روز از نو» همچنین یک بار دیگر روی ادعای همیشگی اش مبنی بر نقش مسوولان وقت تربیت بدنی در برکناری اش از فدراسیون فوتبال پس از ناکامی در جام جهانی 2006 تاکید کرد. او در این مورد می گوید؛ «با توجه به اینکه مسوولان سازمان نمی خواستند من در فدراسیون فوتبال بمانم، پیش از حضور در جام جهانی در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال از اعضا خداحافظی و تاکید کردم پس از این مسابقات از سمت خود کناره گیری می کنم. متاسفانه در آن مقطع زمانی فشارها روی فدراسیون فوتبال غیرقابل قبول و تحمل بود. با این حال من تا زمان برگزاری جام جهانی فشار را تحمل کرده و با تیم ملی و گروهی 50 نفره که مسوولیت آن بر عهده ام بود به آلمان رفتم.»

محمد دادکان با بیان اینکه «تاکنون سابقه نداشته حکم یک رئیس فدراسیون در جام جهانی لغو شود»، درباره اتفاقاتی که موجب برکناری اش شد، می گوید؛ «من در جام جهانی نماینده کشورم بودم اما متاسفانه پس از دیدار ایران و آنگولا حکم من لغو شد و از سمت ریاست فدراسیون عزلم کردند. اولین شخصی که این خبر را به من داد، سپ بلاتر رئیس فدراسیون جهانی فوتبال بود که پس از بازی ایران مقابل آنگولا در دیدار با من خبر لغو مسوولیت من از فدراسیون فوتبال را اعلام کرد. پس از برکناری من از سمت ریاست فدراسیون یکسری مشکلات گریبانگیر فوتبال ایران شد که برای رفع آنها کاری از دستم برنمی آمد. با این حال با وجود تصمیمات غیرورزشی و غیراخلاقی مسوولان سازمان تربیت بدنی که در قبال من اتخاذ کرده بودند، از سمت خود استعفا دادم تا مشکلات بیشتری برای فدراسیون فوتبال ایران به وجود نیاید.» در بخش دیگری از برنامه دادکان با اشاره به مشکلات حاشیه یی که گریبانگیر فوتبال ایران است، به انتقاد از مشخص نبودن مسوولیت ها و بی ثباتی در فدراسیون پرداخت؛ «امروز رئیس کمیته انضباطی فدراسیون بیشتر حرف می زند یا دبیرکل فدراسیون؟ زمانی که من رئیس فدراسیون بودم رئیس کمیته انضباطی فقط یک بار مصاحبه کرد، اما امروز رئیس این کمیته برای هر موضوعی اظهارنظر می کند و برای یک حکم انضباطی نشست خبری می گذارد، در حالی که اعلام حکم وظیفه دبیرکل فدراسیون است که کارهای اجرایی فدراسیون را بر عهده دارد. اینها نشان می دهد در فدراسیون فوتبال مسوولیت ها مشخص نیست و فدراسیون فوتبال بی ثبات است و مسوولان نتوانسته اند محیط را به کنترل خود درآورند.»

منشور اخلاقی موضوع دیگری است که انتقاد دادکان از فدراسیون فوتبال را به همراه داشت؛ «متاسفانه منشور اخلاقی در فدراسیون فوتبال درست کرده اند که در هیچ کجای دنیا وجود ندارد. آیا منشور اخلاقی فقط باید برای نیکبخت باشد؟ نیکبخت جوان این مملکت است و باید امثال او را حفظ کرد. اگر او را حفظ نکنیم خیلی راحت به کشورهای خارجی می رود و آنجا بازی می کند. ما در زمان ریاست بر فدراسیون فوتبال هم مشکلات حاشیه یی و انضباطی داشتیم اما به جای برخوردهای حذفی با گفت وگو و صحبت مشکلات را برطرف می کردیم.»

محمد دادکان همچنین از انتخاب علی دایی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی فوتبال به عنوان یکی دیگر از اشتباهات فدراسیون نام برد. او با تاکید بر این نکته که دایی برای جامعه فوتبال ایران قابل احترام است و نام او به نوعی اعتبار فوتبال ایران محسوب می شود، انتخاب او را در آن مقطع زمانی خاص تلاش مسوولان برای پنهان کردن ضعف ها و مشکلات می خواند. دادکان در این مورد می گوید؛ «من اعتقاد دارم دایی همان طور که فوتبالش را از رده پایه آغاز کرده بود باید در مربیگری هم ریاضت می کشید و به تیم ملی می رسید. دایی باید ابتدا کسب تجربه می کرد و پس از آن از تجربه اش برای هدایت تیم ملی استفاده می شد.»

دادکان این کار را به نوعی سوزاندن سرمایه یی چون دایی می خواند و در مورد مشکلات مالی فدراسیون فوتبال می گوید؛ «در زمان ریاست من بر فدراسیون، فوتبال خود هزینه هایش را تامین می کرد. ما با پنج میلیارد تومانی که از بابت صعود تیم ملی به جام جهانی نصیب فدراسیون شده بود، این فدراسیون را تحویل دادیم. حالا امروز بگویند فدراسیون چقدر درآمد دارد، بدهی هایش چقدر است و تا چه اندازه از کمک های دولت و سازمان تربیت بدنی بهره برده است.»

در بخش دیگری از برنامه مجری رو به دادکان از او می پرسد به عنوان یک کارشناس ورزشی چه نمره یی به عملکرد چهارساله ریاست محمد علی آبادی بر سازمان تربیت بدنی می دهد؟ پاسخ رئیس سابق فدراسیون فوتبال و میهمان برنامه «روز از نو» به این سوال در نوع خود شنیدنی بود؛ «من به عنوان معلمی که 32 سال سابقه خدمت در ورزش و دانشگاه را دارد، می گویم ایشان باید واحد تربیت بدنی را مجدداً پاس کند،»

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
فوتبال ما بافوتبال امروزدنیا فاصله دارند.دیدیت بازی بابحرین را.تیم ایران چندسروگردن ازبحرینیها بالاتر بود وبیشتر نیمه دوم بازی دست بچه های ما بود.چرا پیروز نشدیم وپنالتی اشتباه داوربوسنی را نوشیجان کردیم.تمام کننده نداشتیم.هنوز تیم درخدمت فرد است نه درخدمت تیم.....بهتره ضمن احترام به پیشکسوتان فدراسیون فوتبال برای پیشبرد فوتبال سمینار وبعد دوره باحضور کارشناسانخارجی و....بادرودبه همه جانباختگان راه ازادی مثل تختی وخبیری.
سه‌شنبه 10 شهریور 1388

khalije hamishe fars - ایران - خارگ
دادکان وقتی رئیس شد در برنامه ورزش مردم گفت من اومدم اول دینداری کنم بعد تیم داری ...علی ابادی هم باید تمام واحدها رو دوباره پاس کند...
سه‌شنبه 10 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.