کفن تورین چیست؟

کفن تورین چیست؟

این پارچه در کلیسای سلطنتی سنت جان تعمیددهنده در تورین ایتالیا نگهداری می شود

کفن تورین، تکه پارچه کتانی منقوش به تصویر چهره ایست که حضرت مسیح انگاشته می شود و در این تصویر صورتی زخمی و رنج کشیده دیده می شود که بنظر مصلوب شده است. این پارچه در کلیسای سلطنتی سنت جان تعمیددهنده در تورین ایتالیا نگهداری می شود. خیلی ها بر این باورند این پارچه در هنگام تدفین مسیح بروی او قرار داده شده.

تصویر این کفن همانطور که در عکس می بینید، در حالت نگاتیو سیاه و سفید واضح تراز حالت طبیعی سپیای آن است. این نگاتیو قابل توجه اولین بار در 28 می 1898 توسط یک عکاس آماتور به حالت نگاتیو در آمد. عکاس سکوندو پیا بود که وقتی پارچه در کلیسای تورین به نمایش درآمد مجوز عکسبرداری از آن را داشت و وقتی نقش چهره را بر نگاتیو آن مشاهده کرد، شیشه عکاسی از شدت شوک از دستش افتاد.

کفن باعث ایجاد بحث های بسیار زیادی میان دانشمندان، مردم با ایمان، مورخان و نویسندگان شد که کجا و چه زمانی و چگونه این کفن ساخته شده است؟ از یک دیدگاه مذهبی، پاپ پیوس یازدهم، تصویر را با توافق کلیسای کاتولیک روم به عنوان چهره مقدس مسیح پذیرفت و آن را وقف مراسم چهره مقدس مسیح کرد که در سه شنبه قبل از چهارشنبه توبه جشن گرفته شود.

بعضی بر این باورند که این پارچه بر صورت مسیح در مدفنش گذاشته شده، شکاکان آن را سند جعلی مربوط به قرون وسطی می دانند و دیگران آن را تاثیر واکنش های شیمیایی طبیعت بر پارچه می دانند.

در سال 1988 با استفاده از روش علمی تاریخ گذاری رادیو کربن دانشمندان کفن را متعلق به 1300 سال بعد از مسیح نسبت دادند و سپس بحث و ادعاهای زیادی مبنی بر اشتباه بودن این آزمایش بوجود آمد. بعد از آزمایشهای متنوع توسط افراد مختلف، سرانجام در سال 2008 محققان در دانشگاه آکسفورد با رادیوکربن پارچه را دقیق تر آزمایش کردند و احتمال تاریخ آن را که متعلق به زمان زندگی مسیح باشد تایید و آزمایشهای سال 1988 را تکذیب کردند.

این کفن پارچه ای مربعی در اندازه 4.4 متر در 1.1 متر است. در آن تصویر کم رنگ و زرد مرد برهنه ای از جلو و پشت مردی است که دستانش در کنار پاهایش قرار دارد. تصویر مرد کفن، دارای ریش و سبیل است. بدنی ماهیچه ای و قدی بلند دارد و البته برای مردی در زمان زندگی مسیح قدی متوسط محسوب می شود و بدنش دارای جراحت و زخم زیادی ناشی از مصلوب شدن است که مطابق گفته های کتاب مقدس درباره مرگ مسیح است.

محققان واتیکان می گویند این کفن از زمان محاصره قسطنطنیه در 1204 توسط صلیبیون نگهداری می شده است و اینکار جزئی از آیین مذهبی بوده است و این احتمال هست که سرکوب صلیبیون در قرن 14 به دلیل وجود مراسم پرستش «چهره ریش دار» مربوط به همین کفن باشد.

با تمام این اوصاف کفن تورین هنوز جزو معماهای حل نشده بشریت است و تحقیقات همچنان درباره آن ادامه دارد.
منبع : مجله اینترنتی فریا

bluestar - ایران - تهران
من خیلی شک دارم. دست تحریف کنندگان صهیونیست رو در این ماجرا می بینم.
دوشنبه 9 شهریور 1388

zolfaghar.ghar.ghar - ایران - طهران
بازم عیسی.مرده ای زنده میکرد.کوری بینا میکرد.نه زنبارگی کرد.نه جنگی نه قتلی نه غارتی.
دوشنبه 9 شهریور 1388

i.am.the.world. - لو کزامبورک - اش
مثلا این خبر رو جز اینکه بخونید و بیشتر در زنگی سراسر خرافی و باورمند خودتون وا بزنید و جفت کنید چه چیز دیگه ایی واستون داره؟ ها؟
دوشنبه 9 شهریور 1388

xabrisham - ایران - اسلو
انچه که حضرت عیسی (ع)برای عصری که بوده ویا اعصاری که در ملل مختلف که شبیه ان عصر بوده و یا هست .گفته است .بسیار قابل تعمق تر از اکتشاف پیرامون تکه پارچه ای منسوب به اوست .این نکته شامل همه انسان های بزرگ تاریخ بشر است.درست مثل اینه که امام حسین(ع) رو تو دهه محرم و مراسم خلاصه کنی و بعدشم خداحافظ
دوشنبه 9 شهریور 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
بابا جمع کنید این اراجیف را.. مسیح وقتی مرد بیست و شش سال تا سی سال بیشتر نداشت. این تصویر یک انسان هفتاد ساله است. یعنی به چشم های خود هم شک کنیم؟ :-) وقتی قرار باشد کسی کرکره مخ را پایین بکشد دیگر تفاوتی بین مسلمان و مسیحی نیست.
دوشنبه 9 شهریور 1388

assyria_power - امریکا - مدستو
کتاب انجیل تحریف نشده فقط اسم محمد یا احمد توش نیست حضرت عیسی گقته من الف و یا هستم کسی که بعد من خواهد امد از شیطان است از او دوری کنید. قوم او زیاد ولی بی حاصل است همچون ریگ بیابان.
دوشنبه 9 شهریور 1388

فاتح - ایران - تهران
عجب ! اگر هم این پارچه منقوش مربوط به دو هزار سال پیش باشه می توانیم بگیم چهره یهودا است که به حضرت عیسی خیانت کرد و بنابراین مسیحیها برای چهره فردی خیانتکار تقدس قایل شده اند که این خود انحرافی بزرگ از حق و واقعیت تاریخ است .
دوشنبه 9 شهریور 1388

Ezhaq - ایران - تهران
جالب بود
دوشنبه 9 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.