ضدآفتاب کافی نیست

ضدآفتاب کافی نیست

شما چگونه یک کرم ضدآفتاب مناسب خریداری می‌کنید؟

با توجه به اینکه کرم ضدآفتاب را باید به طور مداوم استفاده کرد و با توجه به اینکه شرکت‌های مختلفی در کشورمان ضدآفتاب‌های متنوع و گاه با کیفیت‌های قابل مقایسه‌ با انواع خارجی تولید کرده‌اند، برای اکثر خانواده‌ها استفاده از ضدآفتاب‌های ایرانی استاندارد، اقدامی به صرفه و مناسب است.

در انتخاب ضدآفتاب باید به نکاتی دقت کنید؛ مثلا باید به تاریخ مصرف آن و اینکه ساخت یک شرکت معتبر باشد، توجه کنید. به شماره spf آن که حداقل باید 15 باشد، مقاوم و عایق بودن در برابر آب و اینکه ضدتعریق و شستشو باشد، باید توجه کنید.

ضمنا توصیه می‌کنم انتخاب ضدآفتاب مناسب برای پوست خود را به یک متخصص پوست واگذار کنید، چون هر نوع ضدآفتابی برای هر نوع پوستی مناسب نیست؛ به عنوان مثال برای پوست‌های مستعد به جوش و یا چرب، باید از کرم های ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کرد.

با اینکه کیفیت برخی محصولات خارجی خوب است (البته نه همه آنها)، ولی قیمت بالایی دارند. ما انواع تایید شده و مناسب ایرانی نیز داریم که می‌تواند مناسب شما باشد و تجربه خود شما در این انتخاب بسیار مهم است.

کرمی که برای پوست دوست شما بسیار مناسب است، می‌تواند برای پوست شما مضر باشد. چه بسا یک ضدآفتاب خوب و با قیمت بالا تهیه کنید، ولی پس از استفاده، احساس گرمی و خفگی کنید و نسبت به آن حساسیت بدهید (قرمزی و خارش پوست) و یا پوست‌تان جوش بزند. پس باید این کرم را عوض کرده و آن قدر تجربه کنید تا نوع مناسب را برای خود بیابید.

از آنجا که مصرف روزانه ی کرم ضد آفتاب الزامی است، بهتر است متناسب با بودجه ی خود نوعی را برگزینید که به دلیل گرانی قیمت اقدام به صرفه‌جویی در مصرف آن نکنید.

بعضی‌ها فقط پوستشان را چرب می‌کنند و ما بارها گفته‌ایم که معادل یک بند انگشت ضدآفتاب باید برای صورت استفاده شود و به همه مناطق باز پوست مالیده شود. مهم‌تر از همه اینکه مصرف ضد آفتاب به این معنی نیست که می‌توانید بدون هیچ اشکالی مقابل آفتاب بروید. مصرف ضد آفتاب برای یک بار در روز کافی است، اما اگر بیرون از خانه و در آفتاب هستید، باید هر سه تا چهار ساعت یک بار، آن را تجدید کنید.

اعتماد کامل به ضد آفتاب باعث می‌شود بیش از نفع، به شما ضرر برساند.

موقع استفاده از کرم ضد آفتاب، باید از کلاه و سایه‌بان و دیگر روش‌های مقابله با آفتاب کمک گرفت و از مواجهه غیر ضروری با نور آفتاب به‌ویژه در بین ساعت‌های 10 صبح تا 3 بعدازظهر پرهیز کرد.

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده - متخصص پوست و مو

رییس مرکز تحقیقات پوست و سالک

zidane010 - قطر - دوحه
من که تا حالا استفاده نکردم D:
یکشنبه 8 شهریور 1388

Parastoo06 - استرالیا - سیدنی
با تشکر از مسئولین سایت و جناب دکتر.
یکشنبه 8 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.