مقصران کوی و کهریزک: لباس شخصی ها یا نیروهای رسمی؟

مقصران کوی و کهریزک: لباس شخصی ها یا نیروهای رسمی؟

دو روز بعد از انتخابات نیروهایی که هنوز دقیقا مشخص نیست از چه نهادی بودند، به کوی دانشگاه تهران حمله کردند

روز شنبه هفت شهریور دو نشست خبری در رابطه با حوادث پس از انتخابات برگزار شد. سردار محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در یکی از این نشست ها گفت در حادثه کوی دانشگاه تهران که دو روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری اتفاق افتاد، نیروهای بسیج حضور نداشتند بلکه لباس شخصی‌های خودسری بودند که از بسیجی ‌ها نبودند.

از سوی دیگر سرتیپ عزیزالله رجب زاده، فرمانده نیروی انتظامی تهران، اعلام کرد تمام کسانی که به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند با حکم قضایی بوده و کسی در بازداشتگاه کشته نشده است.

این در حالی است که این سخنان با صحبت های دیگر مسئولان نظام در این موارد در تناقض است.

سردار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران در یک نشست خبری ابراز امیدواری کرد که دادگاه عوامل خودسر که به گفته او اقدامات تند، غیرقابل قبول و مجرمانه ای را در کوی دانشگاه انجام دادند، تشکیل شود.

آقای جعفری در سخنانش همچنین تاکید داشت که حمله کنندگان به کوی دانشگاه لباس شخصی های خودسری بودند که از بسیجی ها نبودند. این در حالی است که در فرهنگ سیاسی معاصر ایران، از نیروهای لباس شخصی به عنوان اعضای بسیج تعبیر می شود.

حسین باستانی روزنامه نگار و کارشناس مسائل ایران در گفت و گو با بخش فارسی رادیو بی بی سی گفت: "آن نیرویی که به عنوان لباس شخصی وارد عمل می شود از بالاترین سطوح پشتیبانی حکومتی برخوردار است."

آقای باستانی همچنین گفت: "در حادثه ۱۸ تیر که اسم لباس شخصی ها خیلی مطرح شد، شاهد این بودیم که حتی برخی از فرماندهان ارشد نیروی انتظامی به دادگاه کشیده شدند. البته کاری نداریم که همگی تبرئه شدند و دادگاه، دادگاهی واقعی نبود. اما، حتی کسانی چون سردار نظری در دادگاه محاکمه شدند."

او در ادامه افزود: "اما یکی از لباس شخصی های رده پایین هم کارش به دادگاه کشیده نشد. مساله هم عدم شناسایی آنها نیست، آن طور که فرماندهان نظامی می گویند. یعنی وقتی می گویند اینها لباس شخصی هستند و جزو ما نیستند و ما نمی دانیم اینها چه کسانی هستند و هویتشان ناشناس است، این طور نیست."

 

در گذشته موارد دیگری هم بوده که حتی عوامل لباس شخصی آن، شناسایی و دستگیر شدند. مانند حمله به عطالله مهاجرانی و عبدالله نوری، دو وزیر دولت محمد خاتمی در جریان مراسم نماز جمعه.

در اطلاعیه شورای عالی امنیت ملی نیز در رابطه با حوادث کوی دانشگاه در۱۸ تیر سال ۱۳۷۸ مشخصا به نقش هفت نفر از لباس شخصی ها اشاره شد. نکته در این بود به جای نام آنها در آن اطلاعیه از سه نقطه استفاده شد.

حسین باستانی در همین رابطه گفت: "سوال این بود که چطور نام فرماندهان نیروی انتظامی می تواند در گزارش شورای عالی امنیت ملی مورد اشاره قرار بگیرد و بخشی از غیرعلنی ترین یگان های نیروی انتظامی، نوپو - نیروی ویژه پاسداران- که اسم اش را مردم عادی نشنیده بودند، اولین بار در بیانیه شورای عالی امنیت ملی و بعد از آن حوادث اسم شان مطرح می شود؟ "

او در ادامه گفت: "در این میان وقتی نام عده ای مورد استثنا قرار می گیرد و اسامی شان عنوان نمی شود، آن وقت می توان فهمید که به چه جاهایی حکومت وابسته است و در چه سطحی از آنها حمایت می شود."

از سوی دیگر سرتیپ عزیزالله رجب زاده، فرمانده نیروی انتظامی تهران، اعلام کرده، تمام کسانی که به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند با حکم قضایی بوده و کسی در این بازداشتگاه کشته نشده است.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ که مسئولیت بازداشتگاه کهریزک نیز بر عهده نیروهایش بود، گفته ۱۴۰ تا ۱۴۵ نفر از بازداشت شدگان به علت نبود جا به مدت سه روز در کهریزک نگهداری شدند.

این در حالی است که آیت الله خامنه ای رهبر ایران، هفته گذشته در جمع دانشجویان نسبت به اتفاقات رخ داده در کهریزک واکنش نشان داده بود.

از سوی دیگرمحمود احمدی نژاد به عنوان سخنران قبل از نماز جمعه تهران، در هفته گذشته، به ارائه تحلیل هایی از وقایع بعد از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری پرداخت.

او حمله به کوی دانشگاه تهران و اقدامات خلاف در بازداشتگاه ها را اجزای "سناریوی دشمن" قلمداد کرد و گفت "این اقدامات توسط وابستگان به جریان براندازی انجام شد."

صادق زیبا کلام تحلیل گر مسائل سیاسی در تهران در این رابطه می گوید: "عناصر خارجی، صهیونیسم جهانی و سازمان سیا چطور توانستند وارد کهریزک شوند؟ چطور توانستند وارد کوی دانشگاه شوند؟ همین مساله را درباره قتل های زنجیره ای هم می گفتند که اینها عوامل خارجی و عناصر صهیونیست بودند."

او در ادامه گفت: "این گونه اظهار نظرها تاسف آور است و متاسفانه مجلس باید برای این گونه عملکردها پاسخگو باشد."

تحلیلگران می گویند نیرویی که به عنوان لباس شخصی وارد عمل می شود از بالاترین سطوح پشتیبانی حکومتی برخوردار است

آقای زیبا کلام با اشاره به کشته شدن محسن روح الامینی، فرزند مشاور محسن رضایی، در بازداشتگاه کهریزک می گوید مشکل این است که در رابطه با حوادثی که مربوط به سپاه، نیروی انتظامی و یا حتی بسیج می شود هیچ وقت کسی پاسخگوی عملکرد آنها نیست.

صادق زیبا کلام در همین رابطه گفت: "اگر مجموعه آنچه که مسئولان نیروی انتظامی و بسیج در خصوص حوادث کوی دانشگاه و کهریزک گفته اند را کنار هم بگذارید، در آخر چیز مشخصی به دست نمی آید که دقیقا چه تعدادی در کهریزک کشته شدند. یا فرماندهی حمله صدها یگان ویژه به کوی دانشگاه درشب ۲۵ ام خرداد ماه با چه کسی و یا چه کسانی بوده است؟"

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری مهر، فرهاد تجری، عضو کمیته ویژه مجلس برای بررسی وضعیت بازداشت شدگان با بیان اینکه به موجب قانون آیین کیفری دادگاه انقلاب تا زمانی که محکومیت فردی محرز نشده باشد هیچ کس نمی تواند نام و مشخصات وی را اعلام کند، از اعلام اسامی متخلفان حوادث مربوط به بازداشتگاه ها خودداری کرد.

عبدالکریم لاهیجی حقوقدان در همین رابطه می گوید مقامات جمهوری اسلامی از قانون استفاده ابزاری می کنند.

آقای لاهیجی در ادامه گفت: "زمانی که به نفعشان باشد، عده ای بی گناه را می آورند پای تلویزیون و حتی دادگاهی تشکیل می دهند که درهایش به روی خانواده های آنها بسته است و وکلای تعیینی آنها را هم راه نمی دهند و به هر صورتی که بخواهند، آنها را در مقابل مردم متهم می کنند."

او همچنین گفت: "برعکس آن زمانی که باید عده ای را تحت تعقیب قرار دهند، متوسل به قانون می شوند و می گویند نمی شود هویت اینها را اعلام کرد. نزدیک به سه ماه از این فجایع می گذرد و تا کنون حتی یک مورد هم از تعقیب و محاکمه خبری نیست."

با گذشت بیش از ۷۰ روز از آغاز ناآرامی ها، مقامات ایران تحت فشار افکار عمومی ناگزیر شده اند درباره بروز برخی وقایع خشونت بار به مردم توضیح دهند.

در حالی که آیت الله خامنه ای خود به بروز جنایات اذعان کرد و فرمان تعطیلی بازداشتگاه کهریزک را صادر کرد، ناظران می گویند مقامات امنیتی در ارائه توضیحی یکدست و قانع کننده بیش از بیش تحت فشارند.

jooli - ایران - تهران
سلام خوب معلومه کار خودشونه من اگر مجوز نداشته باشم نمی تونم جماق یا باتوم تو دستم بگیرم و مردم را بزنم لاکن به قول.. حتما از بالا منو هدایت می کنند . بعد من هم شیر میشم و با چماق همه را میزنم و .. حتی لازم باشه لباس شخصی ها در راه آقا خوشون را هم با چماق میزنند چون واقعا دلچسبه آخه راه بهشته آخه
یکشنبه 8 شهریور 1388

Democratic-Iran - امریکا - نیویورک
کى بود، کى بود، من نبودم. عناصر بیگانه وابسته به استکبار و صهیونیسم جهانى تو کوى دانشگاه و خیابونا شعار دادن، بعد خودشون خودشونو زدن و لت و پار کردن، بعد رفتن کهریزک بازم خود زنى کردن، الانم اونهایشون که زنده موندن اومدن تو تلویزیون دارن اعتراف میکنن. اى تف به اون روتون که روى سنگ پاى قزوینم سفید کرده. پست فطرتهاى حیوونصفت. آدم چى بگه آخه. دارم دیگه آتیش میگیرم. مرگ بر خامنه اى و رژیم دیکتاتورى ولایت وقیح که همه این آتیشا از گور اون بلند میشه. به زودى بالاى دار میبینیمتون و براى همیشه شر هرچى شاه و ملا را از سرزمینون کم میکنیم.
یکشنبه 8 شهریور 1388

dariush09 - رو سیه - مسکو
از این حکومت کثیف تر,هیچ جای دنیا نمی شه.میکشم میکشم هر که برادرم کشت
یکشنبه 8 شهریور 1388

armita100 - ایران - تهران
فقط می تونم بگم خاک بر سر شون مرگ بر خامنه ای حروم زاده
یکشنبه 8 شهریور 1388

fereshteh nejat - امارات - دبی
هموطن برخیز و عزم کار کن. دوم خرداد را تکرار کن . سیدی دیگر به میدان آمده . موسم تغییر ایران آمده . موسوی از ماست، همراهش شویم . زاده زهرا است، همراهش شویم.
یکشنبه 8 شهریور 1388

فضول میرزا - سوئد - استکهلم
این شر ورها چیست که اینان میگویند! در هر مملکتی دولت مسئول حفظ امنیت برای شهروندان است. اگر دولت عرضه حفاظت ندارد، خودش را کنار بکشد تا ملت آنچنان باطومی به لباس شخصی ها بچپاند تا در تواریخ بنویسند!
یکشنبه 8 شهریور 1388

wetraco - المان - المان
مرگ بر احمقی نژاد و علی‌ گدا.
یکشنبه 8 شهریور 1388

7-aseman - اتریش - وین
اینا ازجزیره و کره وفضاهای ناشناخته اومدند. نباید بگید کی هستند اگه بگید کلید معما حل میشه اون وقت اقایون بالا مقام بی مقام میشند. حالا فعلا کاسه کوزها را سر این مخملهای گل قرمزی خالی کنید .کی به کیه حالا تا پیدا کردن ادم فضایها.لقمه رو دور سرتون نگردونید .انتر فضایی گفت سیلی بزنیم بهشون که راه خونشون را یادشون بره. مرگ بر رهبر و انتر .درود بر ایران و ایرانی .
یکشنبه 8 شهریور 1388

arefam - فرانسه - فرانسه
حتما همگی همه خبرها رو در مورد وقایع اخیر دنبال میکنید و میدونید که بر خلاف اونچه که خر ادعا میکنه کهریزک بسته نشده و یکی از افرادی که به تازگی از کهریزک ازاد شده گفته که بعد از ازدای متوجه شده که میگن که ده روز قبل از ازادی اون کهریزک بسته شده !!! این فرد گفته که حتی زمانی که اون ازد شده یعنی ده روز بعد از خبر دروغی بسته دن کهریزک هنوز صدها نفر اون تو بودن و شکنجه میدن این خر بزرگ خودش خره که همه رو احمق فر کرده. کافر همه کس به کیش خود بندارد. اینا با همین وقاحت همش در حال دروغ گفتن هستن.
یکشنبه 8 شهریور 1388

زندگی زیبا - ایران - آبادان
این لباس شخصی ها از آشناهای و رفیق های مادر وخواهرشون هستند نمیتونند بهشون چیزی بگن اگه به لباس شخصی حرفی بزنن زرق وروزی مادرو خواهراشون بسته میشه البته وقتی پیش مادر وخواهرشون هستند لباس شخصی ندارند بلکه لختند
یکشنبه 8 شهریور 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
خوب معلومه کاره خودشون بود دیدین که میمون چیتوز خودشم اعتراف کرد کاره دشمن بود اسنادشم موجوده منظورش خودشون بودن دیگه!سوتی از این ضایعتر؟!
یکشنبه 8 شهریور 1388

zabhes - ایران - دماوند
سیدعلی وسگهاش فکرمیکنن همه مثل خودشون خرن .واقعا نمیدونم چی بگم .ایناخفه شن بهتره .یه چرت هایی میگن که آدم میمونه چی بگه.مثلا یکیشون میگه کلا 29نفرکشته شدن که 20نفرشون بسیجی گاوبودن.احمقی نژادم میگه لباس شخصی ها ومقصران کوی دانشگاه براندازبودن.واقعابیمارروانیه
یکشنبه 8 شهریور 1388

فریدون رخشان - ایران - تهران
خیلی ساده است آدرس این لباس شخصی ها را از فرماندهان نیروی انتظامی و آقای وزیر کشور گرفت!!! چون همین لباس شخصی ها بودند که دانشجویان را به زیر زمین ساختمان وزارت کشور منتقل کردند ...
یکشنبه 8 شهریور 1388

i.am.the.world. - لو کزامبورک - اش
حالا .. کدومشونو میخوان بکشن؟ ما ملت جدی جدی با خودمون شوخی داریما. یا شعار میدیم یا فحش و افترا. یا تکبیر میگیم یا تکفیر میکنیم. با خودمون کلی درگیریم. تا دلتم بخواد حالیمون. اصلا چیزی واسه شنیدن و یاد گرفتن نداریم. پشت باورهای لرزان و بی اساس خودمون سنگر گرفتیم و اسیر شدیم بعد دنبال ازادی هم میگردیم.ازای رو هم با باورهامون معنی و تفسیر میکنیم. چی میخواهیم؟ کسی میدونه؟ علی الحساب 4تا فحش بدیم عمرمون هدر نره. شاد باشید.
یکشنبه 8 شهریور 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
راست می گویند همه دیدند خود بوش بود و افراد موساد اسرائیل که در کهریزک بودند و این جنایات را مرتکب شدند ///ولی خر خودتانید بیشرفها قاتلها و دستورات دینی خدایتان/// فکر می کنید همه ی اینها به خاطر پول و قدرت می کشند و تجاوز می کنند؟؟نه. خیلی ها دستورات کتاب دینیشان را به امید بهشت و 70 حوری انجام می دهند چون القاعده و طالبان///قران...کافران را با زجر بکشید و زمین را از خونشان رنگین کنید.
یکشنبه 8 شهریور 1388

کلاغ سیاه - ایران - تهران
ادمای دروغگوی پستی هستند انهایی که افتاب را انکار میکنند . هرشب و روز صد ها نفر موتور سوار با لباس شخصی که همه انها در محل خودشان شناخته شده هستند برای انجام ماموریت خیلی منظم خارج میشدن که همگان شاهدش بودند .این افراد با ان تجهیزات برای تماشای فیلم به سینما که اعزام نمی شدن ؟.برای سرکوب میرفتن . نمی دونم این چه اسلامی هست که سردمدارانش مثل اب خوردن دروغ میگویند و وقتی بالای منبر میروند داد میزنن ..دروغگو دشمن خداست.ای دشمنان خدا و خلق خدا بس کنید .حناتان رنگی نداره و دارین دست و پا میزنین برای نجات خودتان همپالکی های خودتان را محکوم میکنید.
یکشنبه 8 شهریور 1388

khodemanitar - اسکاتلند - ابدین
لباس شخصی ها همه ماموران مافیای نیروی انتظامی هستند. من خودم 3 تا لباس شخصی می شناسم. همشون با مدرک کلاس پنجم وارد سربازی میشن بعد تو نیروی انتظامی رساله امام رو امتحان می دن. همیشه در حال جاسوسی هستند. بیسیم وکلت تو کمر شلوارشون دارن. و همه اوقات با موتور تو کوچه و خیابون پرسه مزنن. این اقایون فقط برای رژه نیروهای مسلح لباس نظامی می پوشن. اغلب تو اداره های دولتی ابدارچی توی بیمارستان ها راننده امبو لانس و توی دانشگاه نگهبان و مسئول خرید یا منشی نماز جمعه یا استادهای اخوند هستند. اگه به حراست دانشگاهتون سر بزنید منشی دفتر حراست لباس شخصیه شک نکنید. اینها اگه بفهمن شناسایی شدن زود تغییر مکان میدن به یک پست دیگه.تمام مواد مخدر جنوب رو این اقایون پاس می دن تهران.
یکشنبه 8 شهریور 1388

parviz1 - انگلستان - کترینگ
ملت عکس و فیلم مزدوران را دارن و بموقع خودشون میگن از کی دستور میگرفتن تا مثل دکی به پست برسن.نف تو روح خمیبی و مرگ بر خامنه ای شیره ای و رژیم اسهال دیکتاتوری که فقط جنایت و ...............................................
یکشنبه 8 شهریور 1388

hosseinih - ایران - تهران
نگاه کنید. https://www.peykeiran.com/Content.aspx?ID=5967
دوشنبه 9 شهریور 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
مرگ برخامنه ای دیکتاتوروادمخوارو همه مزدورانش سپاه بسیج لباس شخصی .همه اینها مارهای ضحاک ماردوش خامنه ای هستندوبزودی باهمت مردم نابودخواهند شد.درود به همه جانباختگان راه ازادی.
دوشنبه 9 شهریور 1388

بابک - ایران - سبزوار
این ها با فتوای خامنه ای به کوی حمله کردند
دوشنبه 9 شهریور 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.